Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Geleceğin Potansiyel Akademisyenleri

deadwoll

Öne çıkan mesajlar

Eğitim bölümüne açacaktım ama burada daha fazla ilgi uyandıracağını düşünüyorum.

Bir kaç yıldır ÖYP geyiği yüzünden memurlar.net'e ve benzer sitelere girip çıkıyorum, kanunlar tartışılıyor, not ortalamasının etkisi tartışılıyor ve tartışan insanlara, kullandıkları türkçeye ve tartışma üsluplarına baktığım zaman bu insanlar nasıl üniversite bitiriyor hatta onu geçtim kazanıyor diye düşünüyorum.

Türkçe'nin en basit kurallarını kullanmak aciz, tartışma kültürü olmayan, en temel bilgileri araştırmaktan aciz insanlar akademisyenlik kadrolarına başvuruyor ve benim nevrim dönüyor.

Memurlar'daki tek bir başlıktan bir kaç örnek vermek gerekirse;

Bu arkadaş edebiyat vs. mezunu sanırım;

edebiyatci22 said:

hugolina ortalama olursa benim 2.41=74 olarak verilen üniversite diplomamın yöke göre 62 ye düşmesi ADALETMİİİİİİİ

ben her dersten 70 alarak geçmek için kendimi yırtarken adamlar 60 lık sistemde 60 alınca dersten geçtiler

2.00 benim üniversitemde 70 denk gelirken ve benim üniversitemde 70 alamayan mezun olamazken

fırat üniversitesinde geçme notu 60 dı 2.00 = 60 a denk geliyordu ve 60 alan dersten geçiyordu ne bu şimdi adaletmi...

edebiyatci22 said:

ha yökün tablosunda 2.41 =62 olarak çevriliyor ama ben 70 almadan geçmedim hiçbi dersi ve üniversitem 2.41=74 diye çevirdi bu 12 puanlık kaybı nasıl açıklıyorsun.......BÖYLE BAĞIL DEĞERLENDİRMELER OBJEKTİF DEĞİLDİR ÖYP ALIMLARINDA KALDIRILMALIDIR DİPLOMA NOTU HESABI...MERKEZİ SINAVLAR GEÇERLİ OLMALIDIR BU ALIMLARDA

Bu arkadaş "araştırma görevlisi" olmak istiyor ama başvuracağı program hakkında 10dk araştırma yapmaktan aciz;

"MARİA MERCEDESS" said:

ACİL YARDIM LÜTFEN:

Arkadaşlar benim ales sayısal puanım 83 diploma notum 68 geçiyor yabancı dil sınvaına girmedim ve ÖYP hakkında hiç bilgim yok hangi aşamalardan geçiyoruz örneğin yerleştirildik diyelim kaç yıl eğtim görecez ve bu eğitim sonunda hemen atanıyor muyuz??KPSS mantığı gibi mi oluyor bu sınav..

Artı bu puanlarla eğitim alanında tercih yapacam örneğim ölçme değ, eğitimde programlama v.b bölümler çünkü eğitim fizik mezunuyum..Başka nereleri yazabilirimm..

Bu mesaja cevap yazan adam (bir alttaki) ne tartışmayı, fikrini ifade etmeyi biliyor, ne de karşı argüman üretebiliyor;
Muallime87 said:

93.79 ales ile bir magdur da benim. diploma ort. 67,5.

Oldukca adaletsisz bir uygulama. Zor bir universitede adam okulu 4 yilda zor bitirirken oteki yata yata hadi herkese oyle demiyelim calisa calisa 3 kusurlarla bitiriyor sonra meb bursunda, oyp de, universitelerin yl basvurularinda ortalama istiyorlar. meb bursuna basvuramiyorum resmen ya. Adam daha ben kadar ales puani bile alamiyor ama ABD de master, doktora yapiyor, universitede akademisyen oluyor.

yazik degil mi bana ya.

Raimon said:

Madem senin kadar ALES puanı alamıyolar o adamlar o zaman sorun yok sen ALES puanınla o not ortalaması farkını kapatırsın ayrıca bu bahsettiğin meb bursu ve öyp programları senin zamanında tercih yaparken beğenip de yazmadığın o üniversiteler için personel yetiştiriyolar zamanında öğrenci olarak beğenmediğin o üniversitelere şimdi neden personel olmak istiyorsun?

Son olarak bu da hiç ders kaçırmamış, arkadaşları bahar şenliklerinde takılırken derslere girmiş, hocanın ağzının içine bakmış ama hala dahi anlamındaki de'yi ayrı yazamıyor tüm diğer gramer hatalarını bir kenara bırakırsak...

42zoraki42 said:

Arkadaşlar ben anlamıyorum bu meseleyi... Tamam şimdi üniversitelerde asistanla muhabbet koyulaştırıp(?) yuksek ortalama yapan bayanlarıda gördük... ama bunun çözümü not ortalamasını silmek değil... Çok saçma! Evet üniversiteler arasındada fark var, hatta gerçekten ele alınması gereken bir fark.. Ama bunun çözümü Not ortalamsını ortadan kaldırmak olamaz! öğrenci yakan öğretmenleri, yalakalık yapan öğrencileri solüyorsunuz ama 4 yıl yuksek ortalama için kendini yırtan, arkadaşları şenliklerde sürterken yada devamsızlığı önemsemeyen hocanın dersine girmeyip gezerken kendisi derse girip hatta ağustos böceklerinede not kaynağına dönüşen öğrencilerden kimse bahsetmiyor.... O emekler ne olacak biraz empati lütfen. Bu sorunu sizinlede empati kurarak söylüyorum ki:

Asıl çözüm belkide ÖSYM tarafından yapılan bir bilim sınavı ile olabilir... Şu an 77 olan ortalamam belkide o yapılacak sınavdan daha cok katkı yapıyor bana... o sisteme geçmek benimde zararıma olacak ama eğer hak eden girsin diye düşünüyorsak bunu ortaokul matematiğini hızlı çözen girsin dememeliyiz. Çok yanlış! İktisatçılar iktisattan, işletmeciler işletmeden yani herkes kendi bölümünbden yapılan bir ALAN-BİLİM sınavından geçsin. sadece bu sınav ve dil sınavı etkili olsun. Alese bağlamaya çalışmakta nedir? Allah aşkına siz ALESin öğretim elemaı seçen bir sınav olduğunu düşünüyor musunuz? Sistem tam adaletli değil diye dahada adaletsiz yapmamak lazım. Ortalama adaletsiz.. Ales sadece hızlı soru çözme yeteneği... ikiside akademik tartı değilse (aynı fikirdeyim) olması gerek alan-bilim sınavıdır. Beim gibi eski mezunların cok canı yanar belki ama madem adalet istiyoruz... olması gereken bu!

...
Böyle sürüp gidiyor tüm başlıklar. Bu yalnızca 3 sayfaya ulaşmış kısa bir konudan yine yalnızca bir kaç örnekti.

Biliyorum işsiz gibi uğraştım ama şöyle bir şey var, bu insanlar akademisyen oluyor, kadroları işgal ediyor ve İTÜ'sünden, Hacettepe'sine; Sabahattin Zaim'ine kadar her yerdeler.

Yarın üniversiteler istenildiği şekilde; düşünmekten, araştırmaktan, tartışmaktan yoksun, kendini ifade edemeyen yalnızca ifade etmesi istenenleri söyleyebilen, irade yoksunu akademisyenlerle dolacak.

Ne diyim yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi haklısın da ne olacağıdı demek istiyorum. Laf edince de 'ne var yani nerelere gelmişim senin dilbilgisi dersine muhtaç değilim' deyip lafı sokup çekiliyorlar. Gerçekten de haklılar yani.

Türkiye sivrilmesi inanılmaz kolay bir ülke hep diyorum. Dilbilgisi olarak %100 doğru bir cümle kurman bile fark yaratıyor, böyle bir ülke olabilir mi?

Sırf memurlar net değil, üniversite forumlarını takip ediyorum arada teknikforum falan, ama leş yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Buna çok şaşırmamak lazım. Büyük şirketlerin ileri seviye yöneticilerinden tutun da devletin eğitim ve araştırma kurumlarındaki kirtik mevkideki çalışanlara kadar kimlerde ne Türkçe var, görünce insan şaşırıyor.

Hatta araştırma görevlisini geçtim, küçük üniversitelerde şu anki akademisyenlerin, profesörlerin, hatta yönetim kadrosundaki çalışanların yazımına baksanız neler neler var...
Sosyal ağlarda paylaş

Şu ÖYP olayı akademiyi çok fena vuracak zaten ileride. İşsizlik kompozisyonunun saçma sapan olduğu bir ülkede lisans sonrası akademik programa not ortalaması ile akademisyen alınıp yetiştirilirse bu gibi insanlardan daha çok göreceğiz. Büyük kısmı elemine olacak bu insanların ÖYP ye girip devam etseler bile ama olmayanları da elbet olacak maalesef. ODTÜ olaylarında bazı Prof. ların bile düşüncelerini duyduktan sonra yapacak birşey yok, o gibi insanlar giderek artacak. Akademisyenlik standart maaşlı bir iş değildir ama Türkiye'de artık iyice memurluğa döndürmeye çalışıyorlar.

Ha potansiyel akademisyenlerin böyle olduğu ülkede diğer sektörlerin hali ne kadar işler acısıdır o da ayrı bir tartışma konusu tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

ales zaten dunyanin en sacma sinavi, hani sirf sinav yapalim sinavsiz olmaz ama akademisyen adayina ne sorucagimizi bilmiyoruz, gene turkce matematik soralim bari diye konmus bisi

akademi insanlik ile sonsuz karanlik arasinda konumlanmis bir yapidir, bilim disinda hicbir kurum veya olusum insana dogrulari soyleyemez bu dunyada ancak dunaydaki yozlasmayi gectim turkiyede direk lise seviyesine indi, yemin ediyorum bizdeki cogu akademisyenden daha donanimli yiginla anaokulu hocasi vardir medeni ulkelerde

bizde akademi basitce su sekilde isliyor

-lisansda surun

-yuksek lisansda surun

-arada kapagi at asistan ol

-modern kolelik yap, hocanin her turlu anlamsiz istegi ve angaryasi ile ugras, hocanin yapmasi gereken her sorumluluk sana kitlensin

-surekli tezini ertele, er gec biticek zaten doktora

-bu arada hocadan turkiyede akademide hayatta kalabilmek icin gerekli olan her turlu pisligi ogren, ctrl+c ile ctrl+v tuslarini curut, sonsuz tercume yap ve arakla, hocanin tum kitaplarinin yazim isi sana kitlensin

-doktorani bitir surun, kadro bekle

-yard doc ol, ver elini anadolu

burda yol ikiye ayriliyor

1- idealist ol, etigi savun, ideallerini savun = FOREVER A YARD. DOC. bknz http://subjektif.org/2012/09/turkiye-akademisinin-arka-sokaklari/

2-)sisteme ayak uydur, cal cirp kopyala sorna ver elini rutbeler unvanlar makamlar

komple kitabi ingilizceden turkceye cevirip nede olsa kimse anlamaz diye bastir

20 senelik bilgilerin ile ders ver ogrenci duzeltince odev kitle, surekli yalan yanlis anlatirken yakalaniyorsun diye cagreyi sinifta elektronik her cihazi yasaklamakta bul

orada danismanlik, bu ozel universitede hizmet derken okulu zerre sallama, tum dersleri asistana kitle

ogrencileri parazit ve kulfet olarak gor

"ya yurt disinda teaching position var, research position var, biz ikisinide yapiyoruz az para aliyoruz, tabiki ikisindede kotu olucaz" de

ve herseyden onemlisi geldigin yeri unut, kendini hizmet ettigin toplumun uzerinde gor daima ki gorunmez apoletlerin omuzundan yere dusmesin kazara
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şahsen ALES'e o kadar karşı değilim, bizim gibi siyasetin ve kadrolaşmanın üniversiteler ile resmen iç içe olduğu bir ülkede böyle bir sınav olması maalesef gerekli. Saçma bir sınav olduğuna katılıyorum ama o da olmazsa, yalnızca mülakat ile akademisyen alınırsa iyice devlet dairesine dönecek çünkü üniversiteler. Ki zaten 65 mi ne istiyor taban olarak doktora programları için üniversiteler, onu da alamayan bir zahmet akademisyen olmasın yani o kadar da müfredat dışı bir ölçme-değerlendirme metodu değil ALES.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

valla en yapılcak iş bana göre de
stressi yok bişi yok
maaşın düzenli yatıyor
arada ders fln veriyorsun
mis gibi hayat

Abi öyle değil işte, sözüm meclisten dışarı ama akademiyi bu görenler kesinlikle girmemeli üniversiteye YL ve sonrası. Üniversite akademisyene verdiği ders karşılığı parasını verir, geri kalan zamanında da akademisyen araştırma yapar, bilim dünyasına katkıda bulunur. Bunun karşılığında da yaptığı yayın kalitesine göre parasını alır. Bir yerde kendinin patronudur yani.

Maalesef bizde çoğu akademisyen tüm haftasını ek dersler ile doldurup ezber bilgileri veriyor öğrencilere, maaşına bakıyor sadece. Yaratıcılık ve orjinallik sıfır. Ki stressiz bir iş de değil, yukarıda Viktor'un verdiği linke bakarsan gayet leş bir ortam da olabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bu arkadaş "araştırma görevlisi" olmak istiyor ama başvuracağı program hakkında 10dk araştırma yapmaktan aciz;

Alıntı
MARİA MERCEDESS
ACİL YARDIM LÜTFEN:

Arkadaşlar benim ales sayısal puanım 83 diploma notum 68 geçiyor yabancı dil sınvaına girmedim ve ÖYP hakkında hiç bilgim yok hangi aşamalardan geçiyoruz örneğin yerleştirildik diyelim kaç yıl eğtim görecez ve bu eğitim sonunda hemen atanıyor muyuz??KPSS mantığı gibi mi oluyor bu sınav..

Artı bu puanlarla eğitim alanında tercih yapacam örneğim ölçme değ, eğitimde programlama v.b bölümler çünkü eğitim fizik mezunuyum..Başka nereleri yazabilirimm..

Ya anlamadığım birşey var. Bazı insanlar bilgi almak için o foruma yazmış. Orası bilgi paylaşmak için kurulan bi yer gerge illa bilgisi olanlar yazmak zorunda değil faşistlik yapmaya gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi 65'le hiç bir yere giremezsin, de zaten olay ALES'in saçmalığı değil.

Şöyle bir şey var, ÖYP puanın ALES (%60) Not Ortalaması (%25) Dil (%15) şeklinde hesaplanıyor. Bu puanınla sıralama yapıyorsun. YÖK böylece bir standart getirmiş aklınca.

Tabii bazı okullar 50'ye CC verirken bazıları 70-75'e CC veriyorlar, adam 100 üzerinden 75'le mezun oluyor YÖK denklik sisteminde ortalaması 2.00 oluyor, ötekisi 75'le mezun oluyor onunkisi de 3.00 falan. Böyle olunca millet çıldırıyor. Onu geçtim, Afyon'daki adam 4 sene boyunca sınav adı altında 4 şıklı test olarak mühendis oluyor mesela; ortalaması 3.5-4 arası. ODTÜ'deki adamın da anası ağlıyor uzaya roket gönderiyor ortalaması 2.5-3 arası.

Özetle Afyon'dan mezun olan adam İTÜ'de, Marmara'da, 9 Eylül'de vs. akademisyen oluyor; ODTÜ'den mezun olan adam olamıyor falan (tabii 40 yılda bir açılan sınavlı kadrolardan birisi denk gelmezse).
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız Öyp akademisyen olmak için tek yol değil. Eski tarzda sınavlar ve mülakat ile alımlar devam ediyor. Zaten Öyp ile Büyük üniversitelere giremezsiniz. Anadolu'ya akademisyen yetiştirilmek için yapılan bişey bence sistem çok doğru. Yl ve Doktorasını gelişmiş üniversitelerde yapıp ordaki sistemi öğrenip anadoludaki üniversitelere yayma düşüncesi var. Sanki akademisyenler can atıyor anadoluya gitmeye.
Sosyal ağlarda paylaş

Not ortalaması olayı saçma evet, ona katılıyorum. O kesinlikle bir kıstas olmamalı normalize edilmiş bir halde olsa bile, direk çalışılmak istenen alan ile ilgili dersleri aldığın akademisyenlerden referans alınıp değerlendirilmesi bir kıstas olmalı. Ayrıca dil puanı ağırlığı yükseltilmeli kesinlikle, ÖYP'de ya da direk mülakat ile alımda daha yüksek bir ağırlığa sahip olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

@batuhan, bazı bölümler artık açmıyor sınavlı alım. (Benim bölümüm mesela en son 1.5 yıl önce açtı.) İTÜ, Marmara, Hacettepe, İstanbul, 9 Eylül vesaire ÖYP ile araştırma görevlisi almaya başladılar son 2-3 senedir. Üstüne adamların demeçleri var ileride tüm atamaları YÖK merkezli yapmak istiyoruz ÖYP'yi genişleteceğiz diye.

Ha bir de o forum soru sormak için var falan demişsin de, sen hayatını değiştirecek bir programa başvuracaksan gelip bu topic'e ALES'ten 83 aldım, ortalamam 67, dil sınavına girmedim, nasıl oluyor bu işler? diye sorar ve 2. elden gelecek muhtemelen eksik bilgiye tamah eder misin mesela?

(Bir sürü insan var ya başvurup kabul aldıktan sonra "senet imzalatıyormuş bunlar, zorunlu hizmet varmış yea" diyip vazgeçen.)

Yoksa hiç tenezzül etmeden YÖK'ün sayfasına girip orada kocaman kocaman yazan linklere mi tıklarsın?
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Abi 65'le hiç bir yere giremezsin, de zaten olay ALES'in saçmalığı değil.

Şöyle bir şey var, ÖYP puanın ALES (%60) Not Ortalaması (%25) Dil (%15) şeklinde hesaplanıyor. Bu puanınla sıralama yapıyorsun. YÖK böylece bir standart getirmiş aklınca.

Tabii bazı okullar 50'ye CC verirken bazıları 70-75'e CC veriyorlar, adam 100 üzerinden 75'le mezun oluyor YÖK denklik sisteminde ortalaması 2.00 oluyor, ötekisi 75'le mezun oluyor onunkisi de 3.00 falan. Böyle olunca millet çıldırıyor. Onu geçtim, Afyon'daki adam 4 sene boyunca sınav adı altında 4 şıklı test olarak mühendis oluyor mesela; ortalaması 3.5-4 arası. ODTÜ'deki adamın da anası ağlıyor uzaya roket gönderiyor ortalaması 2.5-3 arası.

Özetle Afyon'dan mezun olan adam İTÜ'de, Marmara'da, 9 Eylül'de vs. akademisyen oluyor; ODTÜ'den mezun olan adam olamıyor falan (tabii 40 yılda bir açılan sınavlı kadrolardan birisi denk gelmezse).

abi onu gectim siyasal isletme mezunu, siyasal isletmede yuksek lisans yapan arkadasim siyasal isletme kadrosuna basvuramiyor, yok illa isletme fakultesi olucak kriteri getirmis, kendi yetistirdigi ogrenciyi tutamiyor okul

gene yokun cok buyuk kabizliklari var sistemde, ben kamu cikisliyim ama isletmeden devam ediyorum, sistem diyorki yuksek lisansin cop, kamu mezunusun kamudan devam edicen

adamlar yuksek lisansin mantigini anlamamis bi kere, duz mantik lisansdan sonra amele gibi git ayni bolumun yuksegini yap diyor, ulan ayni dersleri ne diye bir daha aliyim yuksek lisansda, manyakmiyim ben?

cok bole lise mantigi ile yaklasiyorlar ise

ha gelelim alesden ne sikayet edionuz, 65 i herkes aliyor geyigine

universiteye drone gibi soru cozerek gelmis, ozgur dusunceyi gectim akademi nedir, universite nedir onu bilmeyen, bilimle uzaktan yakindan alakasi olmayan adamlar alesden 97yi cakip basvuruyor, 90 alti gormuyorum ben zaten, bide ustune abuk subuk notu bol okuldan geliyorsa kafadan uzerine cikiyor herif ki bunuda cok guzel aciklamis iste quoteladigim postta, okul ve bolum ne kadar iyiyse not o kadar dusuk oluyor, sonra abiler gelip akademisyen oluyor elini kolunu salliya salliya
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Dil puanı baraj sistemli olmalı, yani ingilizcede belli bir barajın altında kalan, TOEFL veremeyen vesaire adam öğretim görevlisi olaMAmalı bence, özellikle de mühendisliklerde.

lisansustu icin toefl sarti koysalar siniflar bombos kalir, iki kelime ingilizce konusamayip kiytirik lisan sinavindan gecer not alan yiginla adam var, onu gectim hoclaarin cogu dogru durust ingilizce bilmiyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...