Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Taraf kapanıyor.

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Sözcü gibi aşırı gazetelere kaldı demişsiniz de Taraf'ın gerek kalite gerekse aşırılık olarak Sözcü'den en ufak bir farkı yoktu ki? Sadece görüş olarak tam zıt görüşteydi, kendi siyasi görüşünün, kendi kulvarının Sözcü'süydü Taraf.

Zaten el altından desteklendiği ortadaydı, yoksa kismenin bilmesine imkan olmayacak şeyleri çıkartmaları tesadüf değildi. Sonraları bunu desteksiz sürdürmeye çalıştılar, ondan sonra da patladılar işte. Yalan ropörtajlar yaptılar, saat farkını dikkate almadan "telefonla helikopter düşürdüler" dediler, ADD'nin telefonla işletmesini "çok güvenilir kaynak" diye köşe yazılarına taşıdılar falan filan. Güvenilir olmadığı ortadaydı.

Sonra gaza gelip bu bağımsızlıklarına güvenip kendi iplerini elinde tutanlara da kafa tutmaya kalkınca da fişleri çekildi haliyle. Patron sen değilsin benim, benim dediğim dışına çıkarsan güle güle dendi. Zaten artık ihtiyaç da kalmamıştı. Ele geçirilecek her şey ele geçti, son kale askeriye zayıflatılıp düşürüldü, Taraf da kendisine artık ihtiyaç kalmadığını ve muhtemelen yakında güle güle deneceğini biliyordu. Bu yüzden son bir hamleyle şike davasına bile karıştılar, Mehmet Baransu yine "patron"lara yaranacak şovlar yaptı twitterda, tv programlarında, ama etkisi kısa sürdü.

Şimdi "Kullanıldık atıldık" diye isyan etsinler istedikleri kadar. Zaten kullanıldığınızı biliyordunuz, hatta kendiniz kullandırttınız kendinizi isteyerek, karşılığında önünüze atılanlara iştah kabartarak, sonunda kullanmaya gerek kalmayınca da hadi güle güle dediler.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız kullanıldık, atıldık gibi bir açıklama yok, o fotoğrafta ki yazıda oynama yapılmış.

http://www.taraf.com.tr/ahmet-altan/makale-son-yazi.htm yazının başlığı "son yazı".

Taraf, liberal bir gazeteydi ve açıkçası ne kadar çok eleştirsem de lazım bir gazete, şimdi ki süreçte o kadar etkin olamayacağını düşünüyorum ağır top gidiyor çünkü.

Hükümeti eleştiren bir çok gazete var. Sadece Sözcü ve aydınlık değil. Birgün, evrensel, özgür gündem gibi gazetelerde var ama sorun şu ki hepsi belli bir görüşe hitap ediyor ve herhangi birini akp'ye oy veren bir vatandaş okumuyor ama taraf bir oraya bir buraya oynadığı için bu kitleninde evine girdi ve muhalefet tarafına dönünce de girmeye devam etti. Bu açıdan bizim gibi muhalefet olanların elini güçlendirdi. Zaten akp'nin ve başbakanın son dönemde Taraf'ın üzerine oynaması bu yüzden.
Kapanmasa da artık etkin bir gazete olamayacağı aşikar.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

ahmedinejad said:

Bir devrin sonu. Son zamanlarda başbakan icin acayip sert yazılar yazıyordu Ahmet Altan.

ahueahuuea abi gotumle guldum suna
efendimissss canımısss bi tanemissss diye geziyodu basta ucuz aşk yazarı
sona bi anda muhalaef oldu
ekmegini suyunu kesince

ekmek sudan çok son 2-3 senedir akp'nin yaşadığı değişim bunu yapan.

açılımın sözü edilmez oldu, uludere'de yaşanan şeyi chp iktidarı yapsa 100 sene konuşurdu rte o konuda hiç bir şey yapılmadı. çamlıcaya camidir, din dersleridir orta yoldan çıkıp neo erbakancılık oynamaya başladı tayyip erdoğan.

ahmet altan gibi ateist ve dibine kadar liberal birisinin bu konularda ters düşmesi normaldi zaten. paşasının başbakanı manşetini atan da tarafdı zamanında. o manşetten sonra reklam gelirleri dibe vurdu nerdeyse. işte hep soros şu bu falan deniyor da çalışanlara bile aylarca maaşları ödenmemiş gazetede. gizli servisler bazı haberlerle tarafı yönlendirmiş olabilir, ki oldu da, ama içinde çalışan samimi insanların da olduğunu düşünüyorum ben. homojen bir yapı olmadı hiç bir zaman orada.

başbakanın şahsi gazetesi durumundaki star bugün gibi gazeteleri bakın, bir de taraf'a hatta hakan fidan olayından sonraki zaman'a bakın akp ile ne kadar ters düştüklerini göreceksiniz zaten.

siz takip etmediğiniz için muhtemelen bilmiyorsunuzdur ama müthiş bir savaş var şu anda cemaat ile akp arasında. ipleri tam olarak koparamıyorlar çünkü bunun alt yapısı oluşmadı henüz.

dersaneleri kapatmak istiyor başbakan direk ana hedef cemaatin en büyük gelir kaynağı. buna karşı deli gibi kampanya yürütüyor cemaat. çamlıcaya camidir diğer mevzulardır hep karşısında. pkk ile mücadelede cemaat askeri tedbirlerin yoğunlukla kullanılmasını istiyor, akp içindeki beşir atalay ve hakan fidan grubu pkk ve öcalan ile müzakere edilmesini istiyorlar ve yapıyorlar bunu.

karşıdan bakınca tüm akp'yi ve seçmenlerini homojen bir grupmuş gibi görüyor olabilirsiniz ama içinde bin tane ayrı fikir ve menfaat var. bunlar da gayet ciddi bir şekilde çatışıyor.

ahmet altan ve taraf bunların içinde en demokrat ve liberal olanlardı. onlar tasfiye olunca geriye başbakan'a bağlı medya (star bugün atv sabah) ve cemaat medyası kaldı geriye. alien vs pred.

tüm bu kavganın sebebi de tayyip'in başkan olmak istemesi. hem de öyle böyle değil partili başkanlık sistemi istiyor adam. hem parti başkanı hem de devlet başkanı olmak istiyor. parlamenter sistemi değiştirmek istiyorlar. bildiğin diktatörlük kuracak adam.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar biz takip etmiyoruz, biz bilemeyiz, ahmedinejat bilir hep doğrusunu ona göre.

kendisi bizden çok takip ediyor, kesin biz bilmiyoruzdur o bir şey biliyorsa.

hani haberiniz olsun da ona göre.

kafanız mı güzel yahu, defalarca bangır bangır haberlere gazetelere düşmüş dershane kapatma olaylarını, aylardır manşetlerden düşmeyen erdoğan-feto gerginliğini sanki çok gizli anca içeriden birinin bilebileceği özel durum gibi yutturmaya kendinizi bunu biliyo diye özelleştirmeye çalışıyorsunuz?

Hayır "sizden çok bilirim ben, sizden iyi takip ediyorum" iddiasını ileri sürecekseniz (ki olabilir, özel ilginizdir, hobinizdir, işinizdir, daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir veya isteyebilirsiniz) bunu ana/yan tüm tv ve gazetelere günlerce konu olmuş olaylarla yapmayın bari.
Sosyal ağlarda paylaş

içeri ile alakası yok. şu forumda her gün açıp zaman'ın yazarlarının ne yazdığını veya taraf yazarlarının ne yazdığını veya cemaat içindeki arkadaşlarının neler konuştuğunu, veya akp'ye oy verip tayyip diye ölen insanların neler konuştuğunu bilen o kadar da çok insan yoktur.

her insanın yetiştiği, yaşadığı, çalıştığı çevredeki insanlar farklıdır.

ki ülkemizde insanlar karşıt görüşteki gazetelere genelde tuvalet kağıdı muamelesi yaptığı için, hatta karşıt görüşteki yazarların hepsini satılmış, yobaz veya darbeci ergenekoncu gördüğü için böyle sıkıntılar oluyor.

sen de biliyor olabilirsin yalnız ben biliyorum diye bir şey demedim ki ben. bunu neden böyle anladığını da anlamadım. özellikle "muhtemelen bilmiyorsunuzdur" demişim, ihtimal de bırakmışım orada.

ayrıca bu mevzuları elbette genel mevzular üzerinden konuşacaksın. "benim bir tanıdığım var şöyle şöyle dedi" diye konu mu tartışılır?
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

içeri ile alakası yok. şu forumda her gün açıp zaman'ın yazarlarının ne yazdığını veya taraf yazarlarının ne yazdığını veya cemaat içindeki arkadaşlarının neler konuştuğunu, veya akp'ye oy verip tayyip diye ölen insanların neler konuştuğunu bilen o kadar da çok insan yoktur.

her insanın yetiştiği, yaşadığı, çalıştığı çevredeki insanlar farklıdır.

ki ülkemizde insanlar karşıt görüşteki gazetelere genelde tuvalet kağıdı muamelesi yaptığı için, hatta karşıt görüşteki yazarların hepsini satılmış, yobaz veya darbeci ergenekoncu gördüğü için böyle sıkıntılar oluyor.

sen de biliyor olabilirsin yalnız ben biliyorum diye bir şey demedim ki ben. bunu neden böyle anladığını da anlamadım. özellikle "muhtemelen bilmiyorsunuzdur" demişim, ihtimal de bırakmışım orada.

ayrıca bu mevzuları elbette genel mevzular üzerinden konuşacaksın. "benim bir tanıdığım var şöyle şöyle dedi" diye konu mu tartışılır?

E ben de diyorum ki bahsettiğin olaylar tüm ana haberlerde ve tüm gazetelerde (hangi taraftan olursa olsun) haber olmuş olaylar. Dediğin gibi sadece o tarz gazete veya kanalların değil tüm ülkenin ana akım medyasında yankılandı.
Sosyal ağlarda paylaş

yankılandı abi yankılanmadı değil. sen neden bu kadar atarlı bir şekilde üstüne alındın onu da anlamadım ki. sorun şu, özellikle bu forumda ve genel olarak akpli olmayanlarda akpyi homojen bir yapı olarak görme hatası var. dışardan bakınca herkese şakirt deyip geçiyor adamlar. hala cemaati akp içinde çok etkili falan sanıyorlar. onlara dedim ben. sen bunlardan haberdarsan üstüne alınacak bir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

yok soyle liberaldi yok boyle liberaldi diye adami savunmaya gerek yok. liberal olmak baska, alternatif olucam, farkli olucam diye elalemin masasi olmak baska.
adam bildigin saf gibi destekledi tayyibin her hareketini.

bir de diktatorluk kurucak denmis. kurdu zaten. ne bagimsiz medya kaldi, ne yargi. daha ne yapicak ki diktatorluk icin? balkon konusmasinda artik buranin adi diktatorluk olucak demesini mi bekliyosunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Bir devrin sonu. Son zamanlarda başbakan icin acayip sert yazılar yazıyordu Ahmet Altan. Hatta bu kadar sert yazılar yazabilen tek adamdı. Maddi sorunlar davalar su bu derken gazeteyi kapatma kararı almışlar. Yayınladığı kısa süre icinde iyi kotu en etkili gazetelerden birisi olmuştu.

Belki insanlar sevinecek Ergenekon döneminde yaptıgı yayınlar icin ama AKP'ye en ciddi muhalefeti yapıyordu son bir senedir bu gazete. AKP'ye sesini çıkarabilecek adam gibi sözcü vb aşırı gazetelerden başka kimse kalmadı. Onları da AKP'nin tabanı iplemiyordu.

Neyse yazık oldu sonuc olarak.

hani buranın terminolojisi ile yazayım diyorum ve doğrudan söyleyeyim, yazın baştan sona fail...

başbakan için acaip sert yazı yazan tek adam ahmet altan ise zaten yanmışız, yok olsun, yıkılsın bu ülke eğer o günü görürse. bereket bu ülkede emin çölaşan, serhan bolluk, bekir coşkun, mehmet ali güller, özdemir ince, içeride olmasına rağmen her gün aksatmadan doğu perinçek, necati doğru ve oda tv'den nihat genç var da başbakan için acaip sert yazı yazmanın ne olduğunu görebiliyoruz.

TARAF gazetesi bir proje gazetesidir. Senin yaşın kaç,bilmiyorum ama zamanında KAREN FOGG diye bir kadın vardı. AB'nin Türkiye temsilcisiydi. Bu kadın Türkiye'de aralarında Mehmet Altan, Mehmet Ali Birand, Cengiz Çandar, Şahin Alpay, Oral Çalışlar, Ahmet Altan ve benzeri pek çok kişiyi maaşa bağlamıştı. Bunlar o dönem(her zaman olduğu gibi) AYDINLIK dergisi tarafından ortaya çıkartıldı. Karen Fogg apar topar Türkiye'den ayrıldı. Ama maaşlı elemanları çalışmaya devam ettiler ve bir süre sonra TARAF gazetesini kurdular. İlk icraatları da adına ERGENEKON denen davanın sözde belgelerini(bir bavul dolusu)o güne kadar kimsenin tanımadığı <> Mehmet Baransu ile savcılığa teslim etmek oldu. Sonrasında zaten toz duman.

Şimdi tabii ki Ahmet Altan, Neşe Düzel, Yasemin Çongar, Murat Belge ve tayfaları TARAF gazetesini bırakır, misyon(görev) bitti çünkü. Başka bir göreve doğru yelken açarlar çünkü onların gazeteciliği ayaklarını Türkiye'ye basan ve sırtını Türk halkına dayayan gazetecilik değil. Onların gazeteciliği bir ayaklarını Washington'a, diğer ayaklarını Brüksel'e basan;sırtlarını da AB temsilcilerinden aldıkları paralara dayayan gazetecilik.

Üzülme yani...İlle bir yerden çıkar bunlar. Biraz yesinler kazandıkları dolarcıkları sağda solda, çok yoruldular çünkü.

edit: aşırı gazete ne la?
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

yankılandı abi yankılanmadı değil. sen neden bu kadar atarlı bir şekilde üstüne alındın onu da anlamadım ki. sorun şu, özellikle bu forumda ve genel olarak akpli olmayanlarda akpyi homojen bir yapı olarak görme hatası var. dışardan bakınca herkese şakirt deyip geçiyor adamlar. hala cemaati akp içinde çok etkili falan sanıyorlar. onlara dedim ben. sen bunlardan haberdarsan üstüne alınacak bir şey yok.

Akp hiçbir zaman homojen yapıda olmadı ki? Genel olarak öyle görüldüğünü de hiç sanmıyorum.

Bir kere ilk kurulduğunda yeni vekil vb sayısı bir elin parmaklarını geçmez, çoğu sağdan soldan diğer partilerden gelen vekillerdi. Hepsi bambaşka görüşlerdeki bambaşka partilerden geldi, bunlar nasıl homojen olarak aynı hedef için yürüsün ki?

AKP'yi bir arada tutan iki etken var, birincisi para, ikincisi de iktidar hırsı. Yoksa içinde herkes ayrı telden çalıyor. Aynı şekilde 2. bir adamı bile kalmadı. Gül'ü küstürdüler, Suat Kılıç'ı yetiştirelim dediler o da patladı, en son Numan'ı transfer ettiler. Tayyip bıraktığı (ya da iddialar doğruysa kanser vb ise sağlık koşulları kötüleştiği) anda çil yavrusu gibi dağılacak AKP'nin yönetim kadrosu, başta bir bocalasa da arkadan ikinci bir lider gelemeyeceği için gücü kaybedicek yavaş yavaş. Sadece Tayyip'in liderliğiyle tek yumruk halindeler. Hal böyleyken zaten AKP'yi homojen ve tek hedefli bir parti olarak görmek baştan hata. Son seçimler sonrası ardarda önce Tayyip sonra Fetonun açıklamaları zaten ortada, araları gergin, Abdullah Gül'le araları 2-3 senedir açık. İçerde sürekli bir didişme var.

Vekilleri, destekçileri böyle dedik, e peki seçmeni nasıl? O da homojen değil. Bir kısmı çıkarını düşünen zengin patron, bir kısmı taşrada bilgisiz halk, bir kısmı cemaat, bir kısmı da "aman bunlar dindar" diyen kesim. Arada çok tek tük politikalarını severek oy veren ya da "chp geleceğine bunlar gelsin" diyen (aynısının ters kitlesi de var mesela, akp olmasın da kim gelirse gelsin diyen) bir kitle var. E onlarda da bir homojenlik yok yani.

Hepsini geçtim politikasında bile bir denge bir homojenlik yok. Nabza göre şerbet havasıyla politika yapıyorlar. 1-2 sene arayla kendi kendini yalanlayıp duruyorlar. Bedelli askerlikten tut da zamlara kadar, seçim sözlerinden tut da her türlü icraate kadar binlerce çelişki bulursun.

Kim niye AKP'yi homojen görsün ki?

Ha ama buna rağmen şu anda her yere kapağı atıp tüm kurumları ele geçirdiler, kadrolaştılar. İleride hükümetten çekilseler bile arkaları sağlam olacak, ve istediklerini yaptıracak güçleri olacak. Yine buna rağmen tüm eğitim sistemini çocukları cahilliğe yöneltecek şekilde değiştirdiler, baskıyla bilimi devre dışı bıraktılar ve küçük yaştan beyin yıkamaya başladılar. Yine buna rağmen insanların her türlü eğlencesine karışıyorlar, alkole sigaraya zam üstüne zamla engellemeye çalışıyorlar, dizileri kafalarına göre yayından kaldırtıp internete istedikleri sansürü uyguluyorlar. Yine buna rağmen dini hayatın her alanına oturtmaya çalışıyorlar, bu yönlerden cemaatçilere çok benziyor ve ortak politika yürütüyorlar. Ama işin içine para ve güç girince bir anda araları açılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

rewendor

Rewendor said:

ahmedinejad said:

Akp hiçbir zaman homojen yapıda olmadı ki? Genel olarak öyle görüldüğünü de hiç sanmıyorum.

Bir kere ilk kurulduğunda yeni vekil vb sayısı bir elin parmaklarını geçmez, çoğu sağdan soldan diğer partilerden gelen vekillerdi. Hepsi bambaşka görüşlerdeki bambaşka partilerden geldi, bunlar nasıl homojen olarak aynı hedef için yürüsün ki?

AKP'yi bir arada tutan iki etken var, birincisi para, ikincisi de iktidar hırsı. Yoksa içinde herkes ayrı telden çalıyor. Aynı şekilde 2. bir adamı bile kalmadı. Gül'ü küstürdüler, Suat Kılıç'ı yetiştirelim dediler o da patladı, en son Numan'ı transfer ettiler. Tayyip bıraktığı (ya da iddialar doğruysa kanser vb ise sağlık koşulları kötüleştiği) anda çil yavrusu gibi dağılacak AKP'nin yönetim kadrosu, başta bir bocalasa da arkadan ikinci bir lider gelemeyeceği için gücü kaybedicek yavaş yavaş. Sadece Tayyip'in liderliğiyle tek yumruk halindeler. Hal böyleyken zaten AKP'yi homojen ve tek hedefli bir parti olarak görmek baştan hata. Son seçimler sonrası ardarda önce Tayyip sonra Fetonun açıklamaları zaten ortada, araları gergin, Abdullah Gül'le araları 2-3 senedir açık. İçerde sürekli bir didişme var.

Vekilleri, destekçileri böyle dedik, e peki seçmeni nasıl? O da homojen değil. Bir kısmı çıkarını düşünen zengin patron, bir kısmı taşrada bilgisiz halk, bir kısmı cemaat, bir kısmı da "aman bunlar dindar" diyen kesim. Arada çok tek tük politikalarını severek oy veren ya da "chp geleceğine bunlar gelsin" diyen (aynısının ters kitlesi de var mesela, akp olmasın da kim gelirse gelsin diyen) bir kitle var. E onlarda da bir homojenlik yok yani.

Hepsini geçtim politikasında bile bir denge bir homojenlik yok. Nabza göre şerbet havasıyla politika yapıyorlar. 1-2 sene arayla kendi kendini yalanlayıp duruyorlar. Bedelli askerlikten tut da zamlara kadar, seçim sözlerinden tut da her türlü icraate kadar binlerce çelişki bulursun.

Kim niye AKP'yi homojen görsün ki?

Ha ama buna rağmen şu anda her yere kapağı atıp tüm kurumları ele geçirdiler, kadrolaştılar. İleride hükümetten çekilseler bile arkaları sağlam olacak, ve istediklerini yaptıracak güçleri olacak. Yine buna rağmen tüm eğitim sistemini çocukları cahilliğe yöneltecek şekilde değiştirdiler, baskıyla bilimi devre dışı bıraktılar ve küçük yaştan beyin yıkamaya başladılar. Yine buna rağmen insanların her türlü eğlencesine karışıyorlar, alkole sigaraya zam üstüne zamla engellemeye çalışıyorlar, dizileri kafalarına göre yayından kaldırtıp internete istedikleri sansürü uyguluyorlar. Yine buna rağmen dini hayatın her alanına oturtmaya çalışıyorlar, bu yönlerden cemaatçilere çok benziyor ve ortak politika yürütüyorlar. Ama işin içine para ve güç girince bir anda araları açılıyor.

benim anlatmak istediğimi anlatmışsın uzun uzun, zahmetten kurtarmışsın sağ olasın.

çetin abi sen şimdi karen fog'dan girmişsin çıkmışsın da benzer suçlamaları şu anda ergenekon'dan suçlanan isimler için de söylediler zamanında. (tabi onlar fenerbahçe orduevinden emir alıyorlardı) benim için önemli olan insanların fikirleri. geçmişte ne yaptıkları şu anda ne yaptıklarından daha önemli değil. ha bu benim düşüncem, kimsenin ne avukatlığını yapabilirim ne de insanların düşüncelerinden sorumlu olabilirim. kendi halimde bir adamım sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

onu geç

ahmedinejad said:

çetin abi sen şimdi karen fog'dan girmişsin çıkmışsın da benzer suçlamaları şu anda ergenekon'dan suçlanan isimler için de söylediler zamanında. (tabi onlar fenerbahçe orduevinden emir alıyorlardı)

dedikten sonra

ahmedinejad said:
benim için önemli olan insanların fikirleri. geçmişte ne yaptıkları şu anda ne yaptıklarından daha önemli değil.
diyip ardından

ahmedinejad said:
ha bu benim düşüncem, kimsenin ne avukatlığını yapabilirim ne de insanların düşüncelerinden sorumlu olabilirim. kendi halimde bir adamım sonuçta.

demenin hiçbir anlamı olmadığını umarım sen de fark edersin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...