Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir yemek programının düşündürdükleri

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Şunuda söyleyeyim, annemle babam görücü usülü evlenmişler, biz birbirimizi unide seçerek evlendik. Onların evliliğinden çokta farklı bir evliliğimiz olmadı. Ha kişinin tercih etmesi her zaman daha iyi ama ne bileyim. %3 - %5 fark bile olmuyormuş gibime geliyor. Ayrıca erkeğin kadından mutlaka 3-4 yaş büyük olması gerektiğini düşünüyorum. Benim eşim benden azıcık büyük. :) Olmuyor. Erkek abartmadan azıcık büyük olacak.

Yoksa ben mi çok kazmayım :D

Edit : bir üsürü ayrılması gereken de-da hatası yapıyorum kusuruma bakmayın. Ayrıca konu evlilik olunca nasıl daldım topiğe. İçim yanıyormuş :P
Sosyal ağlarda paylaş

evlenmekle evlendirilmek arasinda cok buyuk fark var.

bir insanla 40 yil beraber yasarsan alisirsin eninde sonunda cok berbat bir insan degilse. hele gorucu usulu evlendirilmis annen kimbilir neler dusunuyo neler geciyo kadinin aklindan. her problemi yutuyodur, sevmedigi durumlarda sesini cikaramiyodur vs senin belli ki hic haberin bile olmamis.

senin evliliginin de gorucu usulu evlendirilen bi ailenin evliligi gibi oldugunu dusunuyosan heralde dedigin gibi sen kazmasin
Sosyal ağlarda paylaş

Sevdiğin biriyle hayatını geçirmek varken sırf ailenin onayladığı tanımadığın biriyle evlenmek arasında fark olacak herhalde. 50 sene beraber yaşayınca alışır insanlar birbirlerine fakat yabancıya verildiği ilk zamanlarda uçup giden gençliğini, sıkıntılarını ne yapacaksın? Belki kendisinin sevdiği başka biri vardı, belki bıraksan hayatta bir araya gelemeyecek iki kişiydiler.

Normal bir ilişkiyle, görücü gericiliğinin arasında hiç olmazsa piskoloji farkı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

evlenmekle evlendirilmek arasinda cok buyuk fark var.

bir insanla 40 yil beraber yasarsan alisirsin eninde sonunda cok berbat bir insan degilse. hele gorucu usulu evlendirilmis annen kimbilir neler dusunuyo neler geciyo kadinin aklindan. her problemi yutuyodur, sevmedigi durumlarda sesini cikaramiyodur vs senin belli ki hic haberin bile olmamis.

senin evliliginin de gorucu usulu evlendirilen bi ailenin evliligi gibi oldugunu dusunuyosan heralde dedigin gibi sen kazmasin

Babam geçen sene vefat etti. 48 Sene evli kaldılar annemle. Şimdi bakıyorum dağınıklığı yüzünden annem babama kızardı. Yemeğe yardım etmediği için. Çoraplarını ortada bıraktığı için vb. 50 tane şey. Aynısı bizde de var. 12 senedir de ben evliyim. Evlilikle ilgili aynı şeyleri yaşıyoruz gibi. Artılarımız da var eksilerimiz de. Tartıştığımızda çok sert tartışıyoruz ama beraber film, dizi izleyebiliyoruz mesela. Bakınca ortak olan taraflar daha fazla gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle de bir şey var ki görücü usulüyle evlenebilecek türde insanların ellerine kendi eşlerini seçme şansı verildiğinde doğru eşi bulabileceğine olan inancımız nerden geliyor ?

bu grubun kötü evlilik yaşaması kaçınılmaz gibi geliyor bana. hatta çoğu kişi için görücü usulü evlilik çok daha yararlı gözüküyor.
Sosyal ağlarda paylaş

anadoluda değilde güneydoğuda bu olayların yaşanma sıklığı daha fazla.ilk önce eğitim hakları ellerinden alınıyor daha sonra da kiminle evlenmeleri gerektiği konusunda fikirleri alınmadan başkasıyla evlenmek zorunda kalıyorlar.kalıyorlar diyorum çünkü doğduklarından beri erkeklerin malı gibi onların istediklerini yapmak zorunda oldukları öğretiliyor onlara. daha sonra bir tür kölelik sözleşmesi imzalar gibi yeni sahiplerine gidiyorlar.ve bu böylece sürüp gidiyor daha sonra buna allahın emri peygamberin kavliyle diyerekte üste çıkıyorlar. ayrıca görüyorumki bazı üyeler bunu eğlence kaynağı haline getirmeye çalışıyor. bence çok doğru bir nokta yakalanmış. bunun üzerinde daha fazla konuşulması gerektiği görüşündeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğitimli olanlarda var ,Örn:CB nin hanımı. Olay eğitimde bitmiyor abi olay anne babanın çocuğuna özgüven verip vermemesinde. Bu kafada insanlar hayatlarını başkalarının eline bırakıp seçim yapmama sorumluluğunu üztlerinden atıyorlar. Başlarının belirlediği sorunsuz hayatı yaşayıp ( onlara göre karar vermemek sorun yok demektir.) belirlenen kişiyle evlenip belli çerçevelerde ( hayvanat bahçesindeki kafes gibi ) yaşamaktır. O kafesten çıkamazlar çünkü dışardan korkarlar. Ve bunun dinle yada yaşam biçimi ile değil kendi içindeki özgür yaşama ruhu ile ilgilidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Okurken "acaba sıkmabaş kelimesini ilk kacinci cumlede kullacak" diye dusundum.

Ne guzel dini genellemissin. Ben de cikip butun kemalistim diyenler hedelolo desem aglarsin ama sinir krizinden.

Yapmayin boyle seyler, gercekten ayip. Kotu dusunebilirsin ki ben de hoslanmadim olaydan ama dine genelleme. Sadee dine degil hicbirseye genelleme.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Ne guzel dini genellemissin. Ben de cikip butun kemalistim diyenler hedelolo desem aglarsin ama sinir krizinden.

Yapmayin boyle seyler, gercekten ayip. Kotu dusunebilirsin ki ben de hoslanmadim olaydan ama dine genelleme. Sadee dine degil hicbirseye genelleme.

O zaman halkın % 98 i müslüman diil.... ??
Sosyal ağlarda paylaş

ayican said:

SeaGle said:

O zaman halkın % 98 i müslüman diil.... ??

Evet değil. Yoksa cok kızdığınız rte gibi nüfus cüzdanı üzerinden istatistik mi yuyuyorsunuz yahu?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...