Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Okullarda kılık kıyafet serbest

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

işte daha yeni 14 yaşındaki iki kıza 5 kişi tecavüz etmiş sonra da kızları yoldan geçen kişilere satmışlar sonrada kızların annelerine götürüp biz bunları parkta bulduk demişler.

Okullarda yazla beraber kızların nasıl giyinecekleri malum sonra arkası gelir zaten bu olayların.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

tek tip okul kıyafetinin önemi kimin marka giyip giymediği değil. Bir öğrenci günün 5-6 saatini okulda geçiriyor. Haftanın beş günü bir çocuk kendi yaşıtlarıyla, kendine ait olan sosyal çevrede önemli bir zaman dilimini geçirecek. Bir öğretim yılı 170 ila 180 gün arası. Oluşturacağı arkadaş çevresi okul harici oluşturacağı çevreden çok daha geniş ve daha da önemlisi çok daha farklı ve çeşitli. Her gün farklı bir kıyafet giyebilecek maddi güce sahip olanlar da olacak, bunun yanında tek bir kıyafetle bir haftayı geçirmek zorunda olanlar da olacak. Türkiye gibi sosyal adaletin olmadığı, gelir eşitsizliğinin, fırsat eşitsizliğinin olduğu, farklı kültürler, kimlikler ve sosyal çevreler arasında uçurumların oluştuğu(oluşturulduğu) bir düzende bu gibi durumların çocuğun gelişiminde önemli bir etkisi olmayacağını düşünmek saflık olur. Tek tip kıyafet önemli ölçüde bu sorunu ortadan kaldırıyordu.

Tabi belli serbestlikler olsun kıyafet konusunda, öğrenci kendini rahat hissetsin buna itirazım yok. Ama yeni yönetmeliğin getireceklerini iyi gözlemlemek lazım. Bu iş okadar basit ve siyasi malzeme yapılacak birşey değil. yeni nesilin ne durumda olduğunu hepimiz az veya çok görüyoruz. Ben durumu kendi dönemimden daha iyi görmüyorum. Evet teknoloji ilerledi, bilgi konusunda uçsuz bucaksız bir duruma geldik ama sosyal konularda, insan ilişkileri konusunda çok daha gerilerdeyiz. O yüzden geri dönüşü zor olan, sıkıntı verecek olan adımlar kolay atılmamalı. Toplum nazarında bu konular tartışılmalı, olmadı bölgesel olarak bu değişimler başlamalı. Böyle yönetmeliklerle, tepeden gelen emirlerle bu işler olmaz, olmamalı.

Ben tam da bu konuda senin tam tersine, serbest kıyafetin çocukların sosyal gelişiminde yararlı olacağını düşünüyorum. Evet, Türkiye adaletsizlik konusunda rekora koşan ülkelerden biri, ancak eşitsizlik dediğin şey hiç bir yerde ortadan kaldırılamıyor ne yazık ki. Vakti geldiğinde hepimizin yüzleşmesi gereken bu eşitsizlikler bir kenarda duruyorken neden çocuklarımızı bir balonun içinde büyütelim? Bence gerçeklere lise çağını bitirdiğinde maruz kalmak gençler için oldukça sert bir darbe. Nitekim bu eşitsizlik meselesinin tek tip üniformayla bırakın üzerinin kapatılmasının, azaltılmasının da mümkün olduğunu düşünmüyorum. Ayakkabı gibi en ufak ayrıntının farklılıkları gözler önüne serdiğinden zaten bahsedilmiş. Basketbol takımının kaptanıyla doğuştan yürüme özürlü olan çocuğun arasındaki farkı ne yapacağız? Hadi bu biraz ekstrem oldu, ben tek kaşlı ve bıyıklı bir kızsam hayat boyu gg'yim zaten.

Artan bilginin yanında kötüye giden sosyal bağlar meselesine gelecek olursak, sadece ekonomik değil, her türlü sosyal eşitsizliğin farkındalığıyla büyümek çocuklara kaçınılmaz bir şekilde siyasilik kazandırır bence. Güzel de olur. Gerçi "insan ilişkileri konusunda gerilerdeyiz" derken tam olarak neden kastettiğini açıklarsan da hoş olabilir.

Bu arada kimse söylememiş, velilerin 60%'ı "üniforma olsun" derse yine üniforma giyecekmiş çocuklar. Dediğiniz gibi annelerin çocuklarına kıyafet yetiştirme derdi ortaya çıktığı için çoğu yerde üniforma uygulaması devam edecektir diye tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

açıkçası liseli kızların arasında inanılmaz bir kendinden büyükelrle çıkma modası hakim. Benşöyle bir çevreme bakıyorum 15-16 yaşındaki kızların yanında 30 yaşında elemanlar var. Bu kızlar çerez oluyor resmen .

Bir yanıda liseli kızlar o kadar açık saçık giyiniyorlar ki yazları kaç yaşında olursan ol için çoşuyor. Bursada korupark alışveriş merkezine yaz aylarında ugramanız yeterli.
Sosyal ağlarda paylaş

Livered said:

açıkçası liseli kızların arasında inanılmaz bir kendinden büyükelrle çıkma modası hakim. Benşöyle bir çevreme bakıyorum 15-16 yaşındaki kızların yanında 30 yaşında elemanlar var. Bu kızlar çerez oluyor resmen .

Bir yanıda liseli kızlar o kadar açık saçık giyiniyorlar ki yazları kaç yaşında olursan ol için çoşuyor. Bursada korupark alışveriş merkezine yaz aylarında ugramanız yeterli.

konuyla alakasi liseli kizlar icimi costuruyo ona gore duzgun giyinsinler mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Livered said:

Bu, "vah vah, kızlar çerez oluyor" dan ziyade, "kızlar başkalarına çerez gidiyor, benim içim coştuğuyla kalıyor" olmuş (liseli olmadığını farz edersek).
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...