Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mızıka

NolaxThensbane

Öne çıkan mesajlar

Ren said:

ben bunu dün aldım ama delikler çok küçükmüş nasıl üflüyorsunuz? düzgün üflesem çok güzel çalıyorum.

Dille delik kapatma gibi cins teknikler var da bence en iyisi deneyerek kendi rahat ettiğin tekniği bulmak. Otur uzun uzun çalış, mızıkayla ilgili en önemli şey istediğin zaman istediğin notayı tertemiz üfleyebilmek.

Bending hakkında kısa bir tip vereyim bu arada, eğer video falan izleyip de inatla beceremezsen dilin hariç çeneni de hareket ettirip ettirmediğini kontrol et. Bending yaparken çenenin de oynaması gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
o zaman cift delikler falanmı yok.. ne bileyim az geldi biraz.

tabi bunların üstüne el teknikleri dil teknikleri vsvs leri saymıyorum zaten.

abzürd bi alet harmonica. abzürdlüğüde ufaklığından ve basitliğinden geliyo. caldığın kadar yoğuruyosun.
Sosyal ağlarda paylaş

ha o ayrı 2 li 3 lü yani akorda çalabilirsin. tek nota olarak 63. 1830 de bulunuyor hadi yaygınlaşması 1870 leri bulsun. 100 sene sonra yani 1970 de howard levy orada 20 tane nota daha çıkabileceğini keşfediyor. overdraw overblow deniyor onada.

ponti al special 20 işte.
Sosyal ağlarda paylaş

müzik bölümüne atılsa ya bu

keşke düz hödük mızıkası almasaydım da yandan düğmeli olanlardan alsaydım. yalan abi o 3. 4. sesler falan. öküz gibi anırmak lazım.

fitil etti beni mızıka attım köşeye. ben kafadan çalıyorum aklıma melodi geliyo mesela başlıyom çat çat bi bakıyorum nota yok. ne anladım ben o işten.

öküz gibi atladım aldım hemen ya. araştırsana sen kaç deliği var ne demek vs. diye.
Sosyal ağlarda paylaş

mızıka hep öyle öğreniliyo zaten. bi köşeye atıyosun sonra aklına geliyo bi üst aşamaya geçiyosun. herkesin gelişimi aynı şekilde oluyor.

önce temiz tek nota çalmayı öğreniyosun. haliyle basit geliyo bi zevk alamıyosun. sıkılıp bırakıyosun. sonra bend yapmayı deniyosun. 4. delik draw bend en kolayı. biraz yapıyosun onu seviyosun. 6 draw hassas bend onla oynuyosun biraz. sonra anlıyosunki esas blues tadı veren 2 ve 3 draw bend. yapamıyosun gene bırakıyosun. 3 ü biraz yapmaya başlıyosun bi dahaki eline aldığında. sonra anlıyosunki reed lerin yüksekliği bend yapmayı etkiliyor. onu ayarlıyosun. tam oldu derken meğer 2. delikte 2 tane 3. delikte 4 tane bend varmış. eeh diyip atıyosun bi kenara. sonra onuda becermeye başlıyosun. ama bend yapıyosunda o bendleri çalarken yapabileceksin anlamına gelmiyor. onun için ayrı bi level gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
acemiye mızıka önerisi konusunda yeni şeyler farkettim.

şimdi 3 tane marka var zaten. lee oskar suzuki hohner. youtubedan dinlediğim kadarıyla bumların arasındaki farkı şöyle anlatıyım. lee oskarda ses bııııı diye çıkıyorsa suzukide baaaa hohnerda boooo diye çıkıyor. open-wide ses derken bu kastediliyor. hohnerda daha açık ses var suzukide orta lee oskarda kapalı.

bu çalım kolaylığını ve ses kalitesini belirleyen en önemli faktör. ses açık olduğunda daha yüksek volume ve daha dolgun bir sound oluyor. ama bu mızıkaya hakimiyeti ve bend kalitesini düşürüyor. bend yaparken boğuklaşıyor açık seste. kapalı seste ise bıııı gibi zayıf hacimsiz bir sound oluyor ama genel mızıka ve bend hakimiyeti kolaylaşıyor.

şu videoda bunu farkedebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=R0TlwM5_lN4

o yüzden ben acemiye suziki öneriyorum artık ortası olduğu için. trde bulunabilen mr-250 yani bluesmaster modeli veya mr-200 harpmaster modeli. ikiside 65-70 tl civarında. yarın gidip bluesmaster alcam.

http://www.suzukimusic.com/harmonicas/mr250/photo.jpg

http://www.suzukimusic.com/harmonicas/mr200/photo.jpg

ikisinin arasındaki fark bluesmaster daha yumuşak harp master daha agresif deniyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ıslık çalar gibi büzeceksin dudağını

yok hiç bi yerde. kadıköyde de bulamadım. vapurdan inince seyyar satıcıda minik dürbün gördüm onu aldım. baya kaliteli net görüntü 30x60. 30 dedi 20 ye aldım. önce kazıklandım sandımda netten baktım 60 a 47 ye satan var aynısını. en ucuz 30 nette.

suzuki mr200 anca netten siparişle bulunur heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

evet mızıkanın sırlarını açıklamaya devam ediyoruz.

az bilinen benimde yeni öğrendiğim bir konu var ki oda diatonik mızıkanında kullanım amacına göre aslında ikiye ayrıldığı.

birincisi hep duyduğumız bildiğimiz kirli tona sahip chicago blues türüne uygun olan. bu tip mızıkayı daha çok 2-3 delikten birden akor olarak blues riffleri çalarken aralara tek nota sıkıştıranlar tercih ediyor. special 20, marineband felan bu türe giriyor.

ikincisi daha çok solo tek nota çalmayı sevip arada bir 2-3 tane delikten ses alanlar. jazz fusion olarak adlandırılıyor genelde ve yabancıların mellow dediği daha yumuşak, tatlı ve demli bir sese sahip oluyor. hohner golden melody, suzuki blues master ve olive, tombo ultimo gibi.

ikinci türde istediğim için golden melody felan baktım ama istediğim keyde bulamadım. tombo ultimo aldım bugün.

http://www.mondharmonicawinkel.nl/WebRoot/StoreNL/Shops/62972081/4D9E/C936/B4EA/B719/20F6/C0A8/28BE/37CE/Tombo_Ultimo.JpG

95 tl peşinde 85 tlye indiler. ele alınca ağırlığıyıla tasarımıyla kalitesini hissettiriyor. baya memnun kaldım tam istediğim gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...