Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pekakalıların kendi sözde mahkemeleri Türkçe iken....

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:

Nigger_of_the_sand said:

"Almanya'da Türklere, Amerika'da Almanlara böyle özel muamele yok" diye sayıları 10-20 milyon arası olduğu tahmin edilen ve ülkenin kuruluş ilkelerine göre asli unsur olan bir halkın oraya misafir olarak gelmiş 3-5 adam yaklaşımına maruz kalması da cabası.

Yalnız Almanya'daki Türklere misafir olarak gelmiş 3-5 adam diyerek cehaletin dibine vurdun.

Ben yaklaşımdan bahsediyorum orada.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bırakın bu işleri kim dedirtmiyordu? bir terane tuturmuş gidiyorsunuz,

ergenekona inaniyorsanız o başka bir konu tabi, menderes, özal bütün kuvvetleri arkasına almış açık ara iktidar olmuş, kabinesi en az %30-40 kürt, derin devlet gelmiş, bu kürtleri itin kakın, onlarda eyvallah demiş yani bumu?
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle cehalet alıp başını gidince hem çok eğlenceli bir ortam oluyor hem de bir o kadar korkutucu.

Yurdumda kendinizi Türkçe haricinde bir dilde savunmak isterseniz mevcut düzen buna izin veriyor, kısacası bugüne kadar zaten yapılan bir şeyin kanun çıkartılarak sanki daha önce yapılmıyormuş gibi davranılması garip ve komik.

En korkutucu kısım ise hadi forum trollerini geçtim, yurdumu yöneten adamların bundan haberi olmaması.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Seye hastayim.

AMERIKADA OLSA BOYLE OLMAZ.

Kendi ahlaki gorusumuzun en dogru ahlaki gorus olduguna o kadar hastalikli bir sekilde inaniyoruz ki, yani gut feeling diyoruz, kesin oyledir oralarda. Yani asil bunun da bi derinine inmek lazim.

Biraz da belki buradan kaybediyoruz. Cunku adam cok derinden inaniyo, ve inanci hakkinda hic bilmedigi toplumlar ustunde genellemeler yapabiliyor.

Avustralya'da yasiyorum, ehliyet sinavindan tut, polise gitmene kadar her yerde turkce islem gorebiliyosun. Devlet gelismeler oldugunda, vergi su bu, turkce ilan veriyor turk gazetelerine. Devlet seni hic bi yerde ortada birakmiyor, ki savunma hakkini gectim.

AMARAGIADAIDA ayni sekilde cevirmen talep edebiliyosun. Benimde zaten dikkat cekmek istedigim bu.

Hani bazen dersin ki, herhalde diger ulkelerde de boyledir, ama bi bakayim. Adamlar buna ihtiyac bile duymuyo, kesin benim Dunya'yi gordugum gibi goruyolardir diyolar. Asil endise verici olan bu. Boylesine derinden yanlis bi hayat gorusune sahip olmak.

Bi de pkk nin agzina aldigi her argumana uzak durmak var, o da ayri bisi. Bence PKK ters psikoloji yapsin. Kurtlere hic bi hak vermeyin desin, butun istediklerini alirlar. Ya da memur maaslarina zam yapin deseler, herhalde ekonomimizi batirmak istiyolar, 3 ay maas almicaz memurlar olarak denir.

komik ulke allasen cidden.

yazdığımı anlamamışsın, sen avustralyada işlemlerini türkçe yapıyorsun tamam da karşındaki Avustralya devletinin muhatabı olan noter, mahkeme, savcılık, polis,vs. senin Türkçe işlemlerini Türkçe değerlendirmiyor değil mi güzel kardeşim? Arada illa ki senin işlemlerini resmi dile aktaran-çeviren bir mekanizma var. Zaten olması gereken de bu, buna karşı değilim.

Ayrıca senin Avustralya'da yaşıyor olman benim senin deyiminle AMARİGA'yı veya 4 kıta üzerinde ki 30 küsür ülkeden herhangi birini tanımadığım,bilmediğim,yaşamadığım anlamına gelmez. Kendi argümanını bana saldırmadan savun. Saldırdığında tahrik oluyorum ve hiç istemediğim bir üslupla tartışıyorum. Ondan sonra da pusuya yatan 20-25 kişi ile birlikte "çötüntoş ebelekgübelek" muhabbeti kopuyor gidiyor.

Sözün özü: adı üstünde tartışma...benim görüşüm belli, seninki belli. ne sen öyle düşündüğün için benim gözümde aptal,cahil, gerzek bir adamsın; ne de ben böyle düşündüğüm için bu sıfatlardan herhangi biriyim. Farklı bakıyoruz aynı meseleye. Umarım anlaşılmayan bir yer yoktur. Bu yazıyı sana söylüyorum ama benzer şekilde yazan-tepki gösteren arkadaşlar da aynen kendilerine yazılmış gibi okuyabilirler.

edit: burada Amerika, Almanya,İngiltere, Fransa gibi ülkeleri örnek vermemin ya da başka arkadaşların örnek vermelerinin sebebi bu ülkelerin her fırsatta Türkiye'ye demokrasi,insan hakları konularında ders verme iddiasında olmalarındandır. Yoksa başka bir niyetim ve hele bu ülkeleri övmek,yüzeltmek gibi bir amacım kesinlikle yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

bilmediğim için soruyorum, isteyenin zaten tercüman hakkı yok mu şu an hali hazırda?

sormuş arkadaşımız...

yav said:

kürtsen yok

nedanko said:

ingilizsen almansan vs var, buluyolar. kurtsen yok eed

diye cevaplamış arkadaşlarımız...

Sorunun doğru cevabı ise:

http://www.bianet.org/bianet/siyaset/131718-mahkemede-kurtce-savunma

http://www.ensonhaber.com/kckda-kurtce-savunma-2012-10-07.html

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16432550.asp

http://www.haber3.com/kurtce-savunma-kabul-edildi--622916h.htm
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

Nigger_of_the_sand said:

Örnek verdiğin adamların askerler tarafından öldürülmüş olmaları gerçeği ortaya koyuyor zaten.

özal'ı askerler mi öldürmüş?!?!
what a beautiful mind?

Asker yapmaz di mi öyle şey, darbe, cinayet falan onların neyine, onlar ülkelerini seven şerefli insanlar. Derin devlet diye bişey de yok.
Sosyal ağlarda paylaş

kurtce savunma yapmasini mahkemenin kabul etmesi haber oluyo yahu. adamlar tarihi adim atildi falan demisler izin verilmesine.

said:
Daha önce Kürtçe savunma yapılınca mikrofonu kapatan mahkeme heyeti bu kez sanık Dicle'nin konuşmasına izin verdi.

her zaman verilsin izin. cerkezce savunma yapmak isteyene de izin verilsin, ingilizceye de, kurtceye de.

bak boyle demis ilk linkte
said:
KCK davaları yaklaşık dört yıldır Kürtçe savunmaya izin verilmemesi nedeniyle ilerlemiyor.

birak izin ver.

sen herkese bu ulkenin dilini ogret ama, baska dilde konusmak isteyene de izin ver.
Sosyal ağlarda paylaş

:) komiksiniz allasen.

3-5 tane olayi cikarip iste var diyince, arabistanda kadinlar koyde araba suruyo abartiyolar argumaninin aynisini yapiyosunuz.

yasal koruyucu bir dayanak yok diger ulkeler gibi, o yuzden de yuzlerce binlerce insan redediliyo zaten 3-5 kisinin yaninda.

neyse zaten kanun cikiyo, cok da bu tartismayi uzatmanin anlami yok. bu kafa oldukca AKP daha cok basta kalir.
Sosyal ağlarda paylaş

basit hadiseler bunlar, b,nlerce insan istediği dilde ifade veriyor. Daha geçen hafta anadili gibi ingilizce konuşan adam ingilizce ifade vermiyecem gürcüce vermek istiyorum dedi diye 4.5 saat tercüman bekledim.

istediğin dilde ifade verme imkanın var mı? var bitti gg

Bir değil bin kanun çıkart hakim savcı kanunu uygulamak istemezse yine gg

idrak sıkıntınız var o yüzden başa dönelim

istediğin dilde ifade verebiliyor musun? evet verebiliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...