Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İdam

souldarkorn

Öne çıkan mesajlar

İdam kalktığından beri suç oranı artmıştır da bunun idama bağlı değiştiğinin kesin kanıtı yok. Nüfus artıyor suç sayısı artar, gelir dengesi değişiyor bu suç oranını etkiler, bisürü neden var

Artış olsa bile idama bağlı olmayabilir yani.

Ama ömür boyu hapis caydırıcı birşey değil. Sana bana, bi hayatı bi amacı olan insanlara caydırıcı geliyor düşününce ama, insanların hepsi aynı değil ki. Hayatsız adamlar var, dışarıda daha beter yaşam süren insanlar var. Yani düşünsene, hapise girebilmek için suç işleyen insanlar var çünkü dışarıda yaşaması daha zor maddi olarak, yaşam standardı olarak fln.

Genel bakınca çok caydırıcı bişey değil müebbet hapis.
Sosyal ağlarda paylaş

idam mı caydırıcı?
lol?

idam direk kahraman yapıcı ceza şekli, bi bok beceremeyen ama tarihe kazınmak isteyen bi loser olsam mesela idam gerektiren bi suç işleyebilirim, sonra adıma çok goygoy yapılır ve dizi falan çekilir.

makara bi yana,
ahmet altan konuyla ilgili bugün güzel bir yazı yazmış, tavsiye ederim

bide şu var, türkiye gibi bir ülke arkadaşlar.
adamlar 5 senedir delillerin sahte olduğu ispatlandığı halde içerideler.
Böyle bir sürü vaka var, üzerine sahte delil ve yok yere hapis yatan insanlar var.
hadi onlardan sonradan özür dileyim çıkarabiliosun, idam edileni napıcaksın?

idam demek, benim hukuk sistemim hata yapmaz demek.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

99 da toplam hüküm sayısı 88bin911 mi neymiş
2008 de 97.202

Ama şunu idam cezasının kalkmasına bağlayamayız zaten. 10k lık bi artış var ama sadece nüfusbile kaç k arttı o günden bu güne. O bile etkiler yani.

bu istatistikte şöle bi sorun var ki,
hükümlü sayısının artması, polisin başarısı ile de anlamlandırılabilir.

yani 99 da yakalayamıoduk ama 2008 de yakalayabiliorz gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

2008 de 97.202

Ama şunu idam cezasının kalkmasına bağlayamayız zaten. 10k lık bi artış var ama sadece nüfusbile kaç k arttı o günden bu güne. O bile etkiler yani.

ceza evlerinde yer kalmadı diye af çıkaran bir ülkeyiz lan, istatistik neymiş
Sosyal ağlarda paylaş

abi idamı uygulayamayız vs tartışılır da.ki bende altından kalkamıcagımızı düşünüyorum.

ama çıkıp insan hakkıydı topluma kazandırmaydı demeyin ya.hiç samimi değil

adam 3 aylık bebeğe tecavuz edip doğruyor

gelmiş burda insan hakkı diyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

SeaGle said:

2008 de 97.202

bu istatistikte şöle bi sorun var ki,
hükümlü sayısının artması, polisin başarısı ile de anlamlandırılabilir.

yani 99 da yakalayamıoduk ama 2008 de yakalayabiliorz gibi.

veya işsizlik, veya hayat pahalanması, nufus artısı, haksız tutuklamalar, yasalardaki değşiklikler, vs vs vs bi milyar tene etken bulabiliriz bence artıs sbebei olarak
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

Norveç i merak ettim. bir baktım verilere, adamlar birbirini göremiyor ki suç işlesinler :)

norway
Population1 4 369 957 4 985 870
Inhabitants per km2 land area 14 16

Population density (people per sq. km) in Turkey 90.9 92.2

ho ho ho ne komik.

Adamlar şehirlerde yaşıyorlar herhalde buzun ortasında değil.
İdam şart diyenler insan olmanın özünü kavrayamadıkları gibi idam cezasının olmayıp da suç oranının düşük olduğu ülkelere akıl sır ediremezler.
Sosyal ağlarda paylaş

insanları idam edince, insanlar ölecek evet ama şunuda düşündük mü hiç. idam etmediğimiz adamlar 15 sene yatıp çıkınca yada af ile çıkınca, yine başka insanları da öldürebiliyorlar, onların suçu ne o zaman?

seri cinayet, toplu cinayet, tecavüz + cinayet, kişinin yaşamını ömrünün sonuna kadar bozacak suçlardan bazıları ve vatana ihanet(hayır hükümete değil vatana ihanet) kesinlikle idam cezası olmalı

idam dışında bazı suçlarında kesinlikle ağırlaştırılması gerekiyor, sakat bırakma(alkollü araba ile ezme gibi), kişinin ruh sağlığını ve yaşamını bozma(küçük yaşta tecavüz gibi). Bu suçları işleyenlerinde bir daha topluma karışmamaları sağlanmalı, beslerken çalıştırılmalı.

Adalet; acaba siyasilerin kararında olan birşeymidir, yoksa hukukcuların tekelindemidir yoksa adalet toplum içindir ve halkın elindemi olmalıdır. Hiç bir ceza, mağdurun mağduriyetini kaldıramıyor, vicdanını rahatlatamıyor ama şuan ki adalet sistemimiz de mağdurların dışında halkın içi ferah mı. Şuan ki cezalar, halkı tatmin ediyor mu? Halk tatmin olmuyorsa, adalet neden var? Toplumumuz şehit kanı dökenlerin ölmelerini istiyorlarsa, bunlar neden halen yaşıyorlar?

Amerikan hukuk sisteminde, juli halkı temsilen yer alıyor. Aslında hukuki kararları amerikada halkda veriyor diyebiliriz. Halk isterse idam amerikada da kalkar.

Türkiye'de halkını dinleyen bir adalet sistemi istiyorum ben.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...