Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ergenekon gizli tanığı Şemdin Sakık çıktı.

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

bence bu konularda kimin terörist kimin vatansever olduğu hakkında o kadar emin olmayın.

adamında anlattığı gibi daha bir kaç sene öncesine kadar yalçın küçük denen televizyonlarda büyük ulusalcı diye gezinen adamın apo'yla zamanında ne tür ilişkileri olduğu ortada.
ben pkkda 2. kişi konumundayken yalçın küçük apoyla benden çok görüşürdü diyor.

bu adamlar zamanında kullanılıp atılmış piyonlar. asıl bu heriflerin dinlenmesi gerekiyor bazı şeylerin ortaya çıkması için. adam bir döneme açıklık tutuyor söyledikler yanlış olabilir, komple düzmece olabilir ama doğruda olabilir.

bugün bir allahın kulu yeşile ne olduğunu söyleyemezken gaffar okkan'ı öldürdükten sonra uçağını düşürdüler diyor.inan inanma ama bu adamlar sorgulanmassa zaten o olayların aydınlığa çıkma gibi bir olasılığı zaten yok

bu konular hakkında az çok bir yorum sahibi olmak için ciddi araştırma yapmak gerekiyor, karanlık dönemlere az çok bakmış olmak gerekiyor. onun dışında gerçeklerin yüzde 85ı zaten yanlış biliniyor yüzde 10unu sadece bu adamlar biliyor yüzde 5işininde üstü tamamen örtülmüş durumda.

durum böyle olunca da yorumlar normal vatandaş yorumu olan "teröristleri sanık diye dinliyorlar" dan öteye gidemiyor.

edit: yüzde'de fail olmuşum lol
Sosyal ağlarda paylaş

ortada ciddi bir hukuk ihlali yokmu?

işin uzmanları lütfen düzeltsinler hatalarımda.

tanıklar ile tarafların (bu örnekte sanıkların) ikişkileri tanıkların ifadeleri değenlendirilirken değenlendirilmeye alınmazmı? savunma bu ilişkilerin detaylarını acıklayarak tanıkların ıfadesine dikkat cekemezmi?

tanığın sanıklarla sılahlı mucadele icinde olmus olması ve bunun savunmadan gizlenmesi, sanıkların savunma hakkını ıhlali değilmidir?
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Eğer bu gerçekse ve bu terörist adamın tanıklığı ile paşalarmıız ve aydınlarımız içeri alındı ise yazıklar oldun.

abi bu bilinen bir şey zaten.
gerçi sanki ilk defa böyle bir şey çıkmış gibi davranıyoruz.

ergenekon davasının ilk zamanlarında, diğer ülkelerde olmayan bir "gizli tanık" sistemi icat edilmişti. normalde "tanık koruma programı" vardır, güvenliğinden endişe edilen tanıkları devlet korur. mahkeme öncesi tanığın kimliğini gizler, polislerle gözetim altına alır. mahkemede adam çıkar bildiği her şeyi gerçek kimliğiyle anlatır. mahkeme sonrası kimliğini değiştirip güvenli bir bölgeye taşır.
bizde ise tanıklar mahkeme öncesi ve sonrası umursanmıyor, mahkeme sırasında gizleniyor.

bunun şöyle dezavantajları var, seni mahkemeye çağırıyorlar. sen gidiyorsun bi bakıyorsun gizli tanık getirmişler, "absolut kazandığı paraları hep kumarda yedi, kerhaneye gitti, beni de yanında götürmüştü, önümde şampanya şişeleri patlattığını gördüm" diye bir şeyler sayıyor.
sen bu adamın kim olduğunu bilemediğin için savunamıyorsun. "bu adam bahsettiği tarihlerde başka bir kentteydi" diyip kanıt gösterme imkanın bile yok.
adam sallıyor bir şeyler ve hepsi delil olarak sayılıyor. karşılığında kendinin suçsuzluğunu ispatlayacak bir şeyler sunamıyorsun.

birçok asker bu şekilde bir muamele gördü. gizli tanıkların isimlerine ulaşıldı ve bu adamların eski pkk'lı olduğu ortaya çıktı.

pkk'lılar terörist faaliyetler yapıp terörist oldukları için salılırken,
askerler de "terörist olma şüphesi" yüzünden tuutklanıyordu.

gerçi bunlar hep unutuluyor.
şemdin sakık gizli tanıklardan biri olduğunu duyunca medya bir anda "aa böyle miymiş" diye şaşırıyor.

sonra gene unuturlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...