Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

para

Bone

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

Sparkcaster said:

abi takas mantığıyla ticaret yapamazsın ki,

lağım temizleyicisin diyelim ne vercekler maaş olarak, lağım faresi mi?

niye ticaret var, niye maaş var?
soruyorum ticaretin ve maaşın olmadığı bir dünya olabilir miydik, ya da gelecekte olabilir mi?

örneğin normalde hayvanlar para olmadan yaşayıp kendi topluluklarını oluşturabiliyorlar.
öte taraftan yakın zaman önce (burda da haberi paylaşılmıştı) maymun üstünde deney yapıyorlar. yemek karşılığı edecek maddi cisimler veriyorlar, parayla tanıştırıyorlar. bir süre sonra erkeklerin o maddeleri çaldığını, dişilerin de maddeler karşılığı seks yaptığını gözlemlemişler.

mesela para sistemi olmasaydı, şu an günümüzde yaşadığımız sorunları yaşamıyor olabilir mıydık?

bunu için önce ticareti 5n esasına göre bir irdelemek lazım
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

huun said:

Karea said:

senin para dediğin şey değersiz kağıt parçası, sadece teminat - borç hattta ( paranın açılımı borç dur- başkasının borcu var senin cebinde para falan değil o )

benim altınım var senin de bankan var. ben altınımı senin bankana koydum, alacaklı oldum. sen altınımı aldın borçlu oldun. yani o paranın kaynağı alacak ya da borç değil altın.

anladığın kadarıyla bile bilgi eksikliğin var konu hakkında. bu eksiklikleri gider gel modern para teorilerini tartışalım.

"para = altın" sanki sanayi devrimine kadar öyleydi, sanayi devrimi sonrası dönemde (brettonwoods dönemi hariç) "para = üretilen mal ve hizmetler" halini almadı mı? en nihayetinde günümüzdeki değeli maden rezervi toplam kaydi parayı yine karşılamıyor, yoksa nakdi paranın miktarı üzerinden mi konuşmak daha doğru olur?

bir kere paranın altın vs gibi bir karşılığı olması gerektiği fikrini artık kafanızdan çıkarın. paranın tek karşılığı aşağıda anlatacağım şey.

ekonomide sadece aynı maldan 100 tane ve 1000 lira da para olsun diyelim. 1 mal 10 lirada ekonomide fiyatlar dengeye gelse, 1 liranın karşılığı 0.1 mal olur. devlet tutup 1000 lira daha sürse piyasaya bu paranın karşılığı 0.05 mal olur. aha sana işte paranın karşılığı. burada altın vs gibi bi karşılık aramak çok gereksiz; çünkü artık modern çağlarda modern para teorilerimiz var.

paranın altın karşılığı olması gerektiği çağlar, mal=altın olduğu çağlardı. ortada hiç bir para teorisinin, ekonomik modelin olmadığı zamanlarda insanlar malların tüm dünyada karşılığı olabilecek bir sabit arayışına girmişler ve karşımıza altın sabiti çıkmış.

olay bundan ibaret. para ile ne alabiliyorsanız paranın karşılığı odur, niye altın diye kendinizi kısıtlama peşindesiniz onu anlamadım. hadi 1 gr altın 1 dolar kabul ediyoruz şimdi, kimin eline ne geçti abi? güney afrika dünyanın en güçlü ekonomisi oldu ya la?!!?!?
Sosyal ağlarda paylaş

madem hızımızı aldık 2 laf da bone efendiye edelim.

birader sen anarşik misin? ne demek niye maaş var para var? sen diyelim ki onurlu bir demircisin, en güzel de at nalı yaparsın. para falan da yok diyelim, takas var sadece. bekar da adamsın bir gece canın hatun çekti, gittin hana "hancı bana bir kadın" dedin, kadın geldi, sen masaya 10 tane nal bıraktın, kadın da sana dedi ki "benim atım yok, eline kolay gelsin".

bak ne oldu şimdi? şimdi gece vakti bütün esnafı gezip kadının işine yarar birşeyleri takaslaman gerekti. bunu yaparken de karşıdakinin nala ihtiyacı olup olmadığına bağlı olarak anlık değer değişiklikleri üzerinden takas yapacaksın. yani bu gece bir top kumaş belki 5 nal ediyor yarın gece 50 nal edecek sonraki gece hiç etmeyecek. yani elinde ürettiğin malın sabit bir değeri olmayacak?

ne gerek var abi? para diye birşey olsa, onu herkes alıp verse, senin malının da 10 yıl önceki ve 10 yıl sonraki göreceği talebe göre fiyatı olsa?
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

BabacumMostors said:

Karea said:

sen çok yanlış anlamışsın para işini lol

ben değil, tarih öyle anladı

http://en.wikipedia.org/wiki/Bretton_Woods_system

şimdi

para altınla değil gümüşle bakırla başladı

sonra elinde altın stoklayan bir takım zengin tüccar kesim ortamı manipüle ederek sikke basımını altın olarak yapmaya başladı ve köşe oldu

sonra bu altın stokçuları hem ortamdan altın çekip para bastılar, hemde karşılıksız bastılar

win win oldu

senin para dediğin şey değersiz kağıt parçası, sadece teminat - borç hattta ( paranın açılımı borç dur- başkasının borcu var senin cebinde para falan değil o )

sen hala yanlış anlıyorsun

bank money

git bir araştır bakalım şu an piyasada dönen dünya üzerindeki paranın ne kadarının karşılığı var

gerisi hep söz, borç vs vs

dediğin tüccarlar hangi zaman aralığındakiler?

mevcut devletler ve kralları bunlara izin vermeseymiş, sonuçta onların elindeydi güç, niye öyle oldu?

yoksa bu tüccarlar gizli darbe yapıp, mevcut devletleri gizliden elemi geçirdiler?

krallar zengin olacağına onlar zengin oldular sonuçta, krallarda hepsi rahmetli oldu...

para karşılığının da, sahip oldukları askeri güç haricindeki güçlerler ile sağlıyolar -asker şu anda beslemiyorlar, onu vergi mükkeleflerinin üzerine yıktılar, ve bunlar çeşit çeşit kontları baronları var şu anda mevcut ekonomik düzeni onlar aracılığı ile kontrol ediyorlar.

para kullanıcısının, paranın karşılığı sorgulayıp, yaptırım ulgulaması için, o paranın işlevi dışına çıkıp kullanılamaz hale gelmiş olması lazım gelmesi gerek

yani demek istediğim, adamlar küresel güç zafiyet anlarından yararlanarak, ülkeleri ele geçirdiler ve kendi egemenliklerini şu anda ortaya koymuş vaziyeteler.

bizde paranın değerini tartışıyoruz
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

paranın altın karşılığı olması gerektiği çağlar, mal=altın olduğu çağlardı. ortada hiç bir para teorisinin, ekonomik modelin olmadığı zamanlarda insanlar malların tüm dünyada karşılığı olabilecek bir sabit arayışına girmişler ve karşımıza altın sabiti çıkmış.

e tamam işte ben de aynı şeyi diyorum, benim ekleyeceğim sadece altın değil "değerli maden" olması olacak keza bakır ve gümüş de değişim değeri olarak oldukça geniş bir kullanım alanına sahip

gerisine tamamen katılıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Karea said:

BabacumMostors said:

Karea said:

şimdi

sonra elinde altın stoklayan bir takım zengin tüccar kesim ortamı manipüle ederek sikke basımını altın olarak yapmaya başladı ve köşe oldu

sonra bu altın stokçuları hem ortamdan altın çekip para bastılar, hemde karşılıksız bastılar

win win oldu

bank money

git bir araştır bakalım şu an piyasada dönen dünya üzerindeki paranın ne kadarının karşılığı var

mevcut devletler ve kralları bunlara izin vermeseymiş, sonuçta onların elindeydi güç, niye öyle oldu?

yoksa bu tüccarlar gizli darbe yapıp, mevcut devletleri gizliden elemi geçirdiler?

zaman aralığına bakarım akşama , şimdi viki den bulamadım tam ama işte amerika nın yavaştan palazlanmaya başladığı yıllardan bahsediyorum genel olarak

mevcut devlet başkanları ve krallar vs o zamanlar avrupada birbirlerini yiyorlardı ,toprak kavgası had safhada idi ve savaşlar için kaynağa ihtiyaçları vardı, elinde bol stok bulunan manipülatörler de zaten devletleri destekleyip borçlandırıp sonra da bankacılığı da geliştirip senin dediğin gibi baronlar kont lar vs ler oldular sonradan ( zaten her iki tarafı da destekliyorlardı, kim kazanırsa kazansın onların kaybetme şansı pek yoktu yani , bknz rotşiltz ailesi )
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

BabacumMostors said:

huun said:

Karea said:

benim altınım var senin de bankan var. ben altınımı senin bankana koydum, alacaklı oldum. sen altınımı aldın borçlu oldun. yani o paranın kaynağı alacak ya da borç değil altın.

anladığın kadarıyla bile bilgi eksikliğin var konu hakkında. bu eksiklikleri gider gel modern para teorilerini tartışalım.

"para = altın" sanki sanayi devrimine kadar öyleydi, sanayi devrimi sonrası dönemde (brettonwoods dönemi hariç) "para = üretilen mal ve hizmetler" halini almadı mı? en nihayetinde günümüzdeki değeli maden rezervi toplam kaydi parayı yine karşılamıyor, yoksa nakdi paranın miktarı üzerinden mi konuşmak daha doğru olur?

bir kere paranın altın vs gibi bir karşılığı olması gerektiği fikrini artık kafanızdan çıkarın. paranın tek karşılığı aşağıda anlatacağım şey.

ekonomide sadece aynı maldan 100 tane ve 1000 lira da para olsun diyelim. 1 mal 10 lirada ekonomide fiyatlar dengeye gelse, 1 liranın karşılığı 0.1 mal olur. devlet tutup 1000 lira daha sürse piyasaya bu paranın karşılığı 0.05 mal olur. aha sana işte paranın karşılığı. burada altın vs gibi bi karşılık aramak çok gereksiz; çünkü artık modern çağlarda modern para teorilerimiz var.

olay bundan ibaret. para ile ne alabiliyorsanız paranın karşılığı odur, niye altın diye kendinizi kısıtlama peşindesiniz onu anlamadım. hadi 1 gr altın 1 dolar kabul ediyoruz şimdi, kimin eline ne geçti abi? güney afrika dünyanın en güçlü ekonomisi oldu ya la?!!?!?

ekşi sistemde, altın=para değilde, üretilen değer,ürün,güç=altın demek daha doğru değil mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

ekşi sistemde, altın=para değilde, üretilen değer,ürün,güç=altın demek daha doğru değil mi ?

hem doğru, hem yanlış çünkü;

altın bir "değişim değeri"dir o yüzden altın = para

sen ürettiğin mal ve hizmetlerle üretemediğin başka mal ve hizmetleri almak için bir değişim değeri olarak "altın"ı kullanırsın

aslında bir konuda haklısın, altın = ürün ama altının "para" görevi gördüğünü düşünürsek altın = para olur. hani doğrudan bir ilişki değil de dolaylı yoldan

diyelim sadece altından başka kaynai olmayan bir coğrafyadayız, altın burada üretilen ürün olur e altını yiyemeyeceğimize göre altını verip para alıyoruz parayla da yemek alıyoruz

doğrudan altın da verebilirsin

biraz karışık bir durum ama doğru tanımlamayla oturabilir tamamen baktığın noktayla alakalı
Sosyal ağlarda paylaş

aslında olay para değilde üretim faktörlerini bir şekilde bir araya getirmek değil mi? örneğin sosyalizmde bunu devlet yapıyor bir grup bürokratın kararıyla, dolayısıyla para nın işlevi minimum, ama serbest piyasa da bu kararı özel mülkiyet sahipleri vereceği için, yapılabilecek tek şey para sayesinde değerlerin toplanması(artması) ve üretim faktörlerini bir araya getirecek seviyeye ulaşıp üretim gerçekleştirmesi.

o yüzden marx kapitalizmi piyasa anarşizmi olarak nitelemişti sanırım, çünkü üretim faktörlerinin bir araya getirilmesi devletin elinden uzaklaştıkça, tamamen arz-talep ve onu etkileyen binlerce manüpulasyon arasında stabil olmayan bir şekilde dalgalanıp duracak ve buda büyük bir atıl üretim, eninde sonunda da krizlere sebep olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

Feamer said:

Karea said:

BabacumMostors said:

Karea said:

şimdi

win win oldu

bank money

zaman aralığına bakarım akşama , şimdi viki den bulamadım tam ama işte amerika nın yavaştan palazlanmaya başladığı yıllardan bahsediyorum genel olarak

mevcut devlet başkanları ve krallar vs o zamanlar avrupada birbirlerini yiyorlardı ,toprak kavgası had safhada idi ve savaşlar için kaynağa ihtiyaçları vardı, elinde bol stok bulunan manipülatörler de zaten devletleri destekleyip borçlandırıp sonra da bankacılığı da geliştirip senin dediğin gibi baronlar kont lar vs ler oldular sonradan ( zaten her iki tarafı da destekliyorlardı, kim kazanırsa kazansın onların kaybetme şansı pek yoktu yani , bknz rotşiltz ailesi )

şöyle dersek, bu tüccarlar ellerinde güç vardı, sadece devletleri, eski usul, silahlı güç ile işgal etmek yerine bu şekilde işgal etiler ve kendi egemenlikleri kurdular, ve egemenlik hakları olan para basma işini de bu şekillerde yaptılar, amerika ile birlikte bir devletleri de oldu, ve kontrol edecekleri bir silahlı güce de kısmen kavuştular (bkz. ingiliz vergilerine karşı ayaklanma ve bağımsızlık)

ve kapitalizm diye de kendi imparatorluklarını yaratılar, erol manisalı gibi dersek, bu imp. bölgesel yöneticileri de (kont-baron) koçlar, sabancılar oldu.

yani biz adamların imp. figüranız şu anda, bizim düşünmemiz gereken bu imp, ömrü ne kadardır, ondan nasıl bağımısızlığımızı kazanırız ve küresel olarak nelere mal olur böyle bir hareket tarzı
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

Feamer said:

hem doğru, hem yanlış çünkü;

altın bir "değişim değeri"dir o yüzden altın = para

sen ürettiğin mal ve hizmetlerle üretemediğin başka mal ve hizmetleri almak için bir değişim değeri olarak "altın"ı kullanırsın

aslında bir konuda haklısın, altın = ürün ama altının "para" görevi gördüğünü düşünürsek altın = para olur. hani doğrudan bir ilişki değil de dolaylı yoldan

diyelim sadece altından başka kaynai olmayan bir coğrafyadayız, altın burada üretilen ürün olur e altını yiyemeyeceğimize göre altını verip para alıyoruz parayla da yemek alıyoruz

doğrudan altın da verebilirsin

biraz karışık bir durum ama doğru tanımlamayla oturabilir tamamen baktığın noktayla alakalı

şunu demek istedim, eski çağlarda para dediğimiz şeyin karşılı zaten altındı, altın sikke, yani para dediğimiz şeyin karşılığı metal sikkeler oluyor, bahsetiğin modern düzenin eski sisteme uyarlarsak ise, paranın yani sikkenin, altını, demir az iken demirim ekonomik değeri yine mal, mülk gibi kavramlar olmuyor mu demek istedim?
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

BabacumMostors said:

huun said:

Karea said:

İşte Bone diyor ki onun yerine sen o at nalını bedavaya insanlara dağıt, sonra hana gittiğinde de hatunlar kucağına atlasın beleşe.

Tabii yok öyle bişey. Hatunlar beleşe kucağa geliyosa niye at nalı yapayım lan ben, handan çıkmam gece gündüz.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

işte o olay 1944-1971 arasında oluyor brettonwoods anlaşması diye aratın detaylar gelecek

sanayi devriminden ikinci dünya savaşı sonrası döneme kadar altın = para kuralı geçerli değildi zaten o yüzden birinci dünya savaşı sonrası ekonomisinde de karşılıksız para basımından kaynaklanan sorunlar söz konusuydu zaten brettonwoods anlaşmasının yapılmasının altındaki neden de buydu "abi biz bu mal ve hizmetleri hesaplayamıyoruz kimde ne kadar altın varsa koysun ortaya altını kadar konuşsun" dendi, sonra abd merkez bankası karşılıksız para bastı de gaulle "verin lan altınımızı manyakibnegötverenler" dedi sonrası vagon işte

dünya konjonktürünü moda gibi düşünemeyiz çünkü moda bir yerde tekrara girebilir ama u.a. ekonominin dinamikleri tekrara girmez, geçmiş dönemlerle benzerlikler olabilir ama çözüm her zaman daha farklı olmuştur. bugün emtia/emtia sepetine dayalı bir para birimi yapmanın imkanı yok, aynı şekilde ortak bir merkez bankası kurmanın (yani "credit"e geçmenin) de imkanı yok

peki ne yapılaiblir, bunu apayrı bir yerde konuşmak lazım

Abi bu dünyada ne kadar altın varsa koysun orta olayı dünyadaki altın stoklarının nerdeyse tamamı Rothschildlerde olduğu için onların eliyle mi yapıldı bu olay? Ben öyle biliyorum da.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ilk para tahminimce

1- ya bir çeşit senet olarak falan doğmuştur. yani adamın sana borçlu olduğunu kanıtlayacak bir alet gibi, s"en al bunu şimdi bi ay sonra gel ben sana 10 inek vericem sen bunu bana geri verince" diye. aynı şekilde bu adamda elindeki borç senedini başkasına satmıştır 8 inek karşılığı demiştir bi ay sonra git sana 10 inek vercek vs diye. Böyle böyle kullanılmaya başlamıştır.

2- ya da minik değerli taşlar olarak başlamıştır daha sonra bu taşlar ile ticaret artınca madeni ve kağıt paralara geçilmiştir

genel olarak konuşuyorum burada atlanan bir husus var, sikke altında da olsa onun değerini ve kullanım alanının genişliğini belirleyen basan kişinin güvenilirliği ve gücüdür, bu kadar büyük değerlerde teminat gösterebilen adam da doğal olarak kral falan oluyor...

Altının ayar değerine girmeyecem ama mesela, antik yunanda, yunan paralı askerlerin talep etikleri sikkeler dönemsel olarak değişiklik gösteriyormuş...

yani para altında olsa, üzerindeki mühür kadar değeri var,
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

BabacumMostors said:

işte o olay 1944-1971 arasında oluyor brettonwoods anlaşması diye aratın detaylar gelecek

sanayi devriminden ikinci dünya savaşı sonrası döneme kadar altın = para kuralı geçerli değildi zaten o yüzden birinci dünya savaşı sonrası ekonomisinde de karşılıksız para basımından kaynaklanan sorunlar söz konusuydu zaten brettonwoods anlaşmasının yapılmasının altındaki neden de buydu "abi biz bu mal ve hizmetleri hesaplayamıyoruz kimde ne kadar altın varsa koysun ortaya altını kadar konuşsun" dendi, sonra abd merkez bankası karşılıksız para bastı de gaulle "verin lan altınımızı manyakibnegötverenler" dedi sonrası vagon işte

dünya konjonktürünü moda gibi düşünemeyiz çünkü moda bir yerde tekrara girebilir ama u.a. ekonominin dinamikleri tekrara girmez, geçmiş dönemlerle benzerlikler olabilir ama çözüm her zaman daha farklı olmuştur. bugün emtia/emtia sepetine dayalı bir para birimi yapmanın imkanı yok, aynı şekilde ortak bir merkez bankası kurmanın (yani "credit"e geçmenin) de imkanı yok

peki ne yapılaiblir, bunu apayrı bir yerde konuşmak lazım

Abi bu dünyada ne kadar altın varsa koysun orta olayı dünyadaki altın stoklarının nerdeyse tamamı Rothschildlerde olduğu için onların eliyle mi yapıldı bu olay? Ben öyle biliyorum da.

yok burada bahsedilen altın ülkelerin merkez bankalarının rezervlerinde olan altınların abd'ye fiziken gönderilmesi, dünyadaki altın stoklarıyla alakalı değil kaldı ki altının kullanım değeri de var takı yapıyorsun, sanayide kullanıyorsun vs
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...