Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sınıra zepiln

dasaaa

Öne çıkan mesajlar

Lan senelerdir diyorum zeplin ile sınır gözetleme yapsalar rahat ederler diye
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21768215.asp

e nihayet

said:
TÜRKİYE, artan terör saldırılarına karşı sınır güvenliğini artırabilmek için yeni arayışlara girdi. Üzerinde durulan önlem, PKK’lıların son dönemde yoğun şekilde giriş yaptıkları Türkiye-Irak sınırının teknolojik gözetlenmesini güçlendirmek. TSK, ABD’nin gerek Meksika sınırından yasadışı geçişleri ve uyuşturucu trafiğini gözetlemek, gerekse Afganistan’da terör faaliyetlerini izleyebilmek için kullandığı zeplinli keşif-gözetleme araçları üzerinde duruyor.

ha elbette türk olduğumuz için gerzek oranımız yüksek. tars dedikleri zeplin 4km de kullanılıyor. vurması o kadar da kolay değil hani. onu da geçtim esas sorulması gereken neden bunların ar-gesini de biz yapıp sağlam bir LEMV üretmiyoruz?
Sosyal ağlarda paylaş

niye minik insansız hava aracı kullanmıyoruz onu merak ediyorum
silahsız milahsız minik uçan bişey dolaşacak etrafta herhalde artık image processing teknolojisi hareket eden insanları fark edecek seviyeye gelmiştir diye düşünüyorum. görünce de bişeyler gerekli yerleri uyarıp adamları takibe alacak vs
Sosyal ağlarda paylaş

sabahten beri silahın ismini hatılamaya çalışıyorum, yeni hatırladım, doçka dedikleri şu silah

wiki de efective menzili 2000m mt diyor, habere konu olan araç 4000 lerde seyredecekse iyide altı sıkıntı olabilir

ama burada:
http://www.navweaps.com/Weapons/WNRussian_12.7mm-79_DShK.htm

Range

Maximum Effective Range 3,830 yards (3,500 m)
Maximum Range 5,900 yards (5,400 m)
Maximum AA Ceiling 8,200 feet (2,500m)
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

silahsız milahsız minik uçan bişey dolaşacak etrafta herhalde artık image processing teknolojisi hareket eden insanları fark edecek seviyeye gelmiştir diye düşünüyorum. görünce de bişeyler gerekli yerleri uyarıp adamları takibe alacak vs

Bu sorunun cevabi neden zirhli arac yapimi durdu sorusu ile ayni.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

60 milyon dolar ihalesinden aracıya falan kalacak miktarı bir duşun

biraz daha açayım, türkiye de bukadar çeşit otobüs falan yapılırken, kendimize uygun olanı niye yapmadık/almadık da elin hollandasından doğru düzgün gitmeyen metrobüsler aldık ile aynı...

ne alaka diyeceksiniz ama madem bu kadar bütçen var, yeri üretici veya üniversiteler fon aç senin için yapsın adamlar, ama zaman diyeceksiniz, aldılar israil den uçakları ne işe yaradı?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

uav düzenli bi denetim için değiller, çok daha masraflı ve yetersiz olur
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Commercial aerial surveillance

Aerial surveillance of large areas is made possible with low cost UAV systems. Surveillance applications include: livestock monitoring, wildfire mapping, pipeline security, home security, road patrol and anti-piracy. The trend for use of UAV technology in commercial aerial surveillance is expanding rapidly.
Sosyal ağlarda paylaş

o sınırı kaç taneyle kontrol edebilirsin? o sayıyı kullanacak insanları eğitmen de lazım. sabit olmak yerine sürekli hareket edecek, gidil gelmesi gerekecek bol bol.
her bir uav için ayrı sensörler, sistemler, bakımlar olması gerekecek.

ama balon olunca bi üs gibi olcak daha çok. uzaydan izleyemiosan balon tercih edilebilir bir şey bence..

ama askeri harekatlarda her zaman uavler kullanılmalı diye düşünüyorum. ya da sınır karakollarında ufak çaplı uav kullanımı olmalı en azından. bir saldırı ya da benzeri bir durumda kullanılabilir.

ama tüm sınırı uav'ler ile denetlemek zor

edit: ayrıca zeplin de "aerial surveillance", haberin hepsini okumadım da onların içinde mi çalışılcak yoksa uav şeklinde mi olcak?

uav denince benim aklıma başta uçaklar, motorlu ve kanatlı/pervaneli şeyler gelmişti.
Sosyal ağlarda paylaş

uav yerine çok daha akıllıca bi mantık abi.

taşıyabileceği yükü arttırabilir, çok uzak mesafeleri merkezi noktalardan gözleyebilir ve iletişim için bağlantı noktası olarak kullanabilirsin.

bunları akıllıca kullanırsan 4-5li gridler ile salak gibi telsizle basic yetersiz haberleşmeden dahi kurtulursun.

@xaty :
zeplin de uav. uçak değil sadece
Sosyal ağlarda paylaş

zeplin'in yüksekte stabil ve daha fazla donanım barındırabilmesi avantaj. uav'ler vızır vızır dolancak, menzili artsın diye donanımı sınırlı olacak vs.

dasaaa said:

@xaty :

evet bunu konuşurken ben de fark ettim :)
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

uav yerine çok daha akıllıca bi mantık abi.

taşıyabileceği yükü arttırabilir, çok uzak mesafeleri merkezi noktalardan gözleyebilir ve iletişim için bağlantı noktası olarak kullanabilirsin.

bunları akıllıca kullanırsan 4-5li gridler ile salak gibi telsizle basic yetersiz haberleşmeden dahi kurtulursun.

@xaty :

oralar nasıl bilmiyorum ama çok dağılıksa uzaktan gözleme işi biraz yalan olabilir gibi geliyor bilmiyorum.

ya da en güzel fikir merkez olarak zeplinlerden havalanan UAVlar olsun! sfsd
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

bu dışardan alınmayı gerektirecek kadar acayip bi teknoloji olmasa gerek diye düşünüyorum. hatta zor olan kısmı uçak değil bence image processing kısmıdır ama onla ilgili çalışmalar yapılıyor türkiyede bazı yerlerde (mesela odtü teknokentte vs)

doğru öyle zaten, hem olmsa bile olduracaksın bir şekilde, ama şuradan bakmalısın, yerli imkanlar ile üretim yapsan, ihaleyi açan, bu aletleri isteyenler olarak ceplerine ne girecek, dışardan alırsalar ceplerine ne girecek?
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

uav abi zeplin

neden salak gibi adam çıkartıcaksın ki?
üstünde deli gibi kameralar, sistemler etc olacak. senin göremediğini görsün diye tepeye çıkarıyorsunzaten

tamam işte onu diyorum bakım maliyeti şu bu dediğiniz şey az çok aynı olacaktır diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...