Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Küt böreği a.k.a kürt böreği

Feamer

Öne çıkan mesajlar

dasaaa said:

Law said:

Bende hep o üzerine pudra şekeri serpilen sade böreği, kürt böreği olarak biliyorum.

Birde kerhane tatlısı var halka şeklinde, ilkokulda da satılıyordu gerçi.

çocukluğunla ilgili sana kötü haberlerim var..

Bende neden derse içamaşırı jartiyer kombosu ile giriyor bu kadın öğretmen diyordum.
Sosyal ağlarda paylaş

Fin said:

2 gün önce 3-4 sokak arkada sokak düğünü vardı kürt düğünü hatta bildiğin 1saat dayanabildim balkonda oyun oynuyordum silah falanda sıktılar arada polisi aradım 3 kere 20:00 gibi başlayan düğün 21:30da bitti

dağa çıkacaklarına random düğün yapsınlar abi sokaklarda ben kendi adıma ülkede nereyi istiyorlarsa vermeye hazırım böyle eziyet görmedim.

izmir selçukta tatil yaparken denk gelmiştim, garip bir şey
Sosyal ağlarda paylaş

sade pudra şekerli böreğe kürt böreği denmesinin sebebi, içinde hiç bir malzeme olmamasından kaynaklanıyor, yani olabilecek en ucuz börek kürt böreği. o yüzden birisi aşağılamak için kürt böreği diye uydurmuş ve öyle de kalmış diye duymuş idim zamanında.

evet ben de istanbulda yedim bu arada, özellikle fakir semtlerde bayaa var, gaziosmanpaşa, küçükköyde falan çok yaygındır
Sosyal ağlarda paylaş

said:
"1910 yılına kadar istanbul'da kürt böreği adıyla bir börek yoktu.bankalar caddesinin karaköy kısmında rumlara ait börekçi fırınında bu börek sade börek adıyla yapılıp satılmaktaydı.

o yıllarda kiğidan gelen veli adında genç birisi bu fırına çırak girer 5 yıl içinde sade börek,pogaça,kete,kol böreği ustası olur.1915 yılında kığı'dan gelen babam kamil ve alişan edeş bu fırına çırak girerler.(ermenilerin isyanı olduğundan babaları istanbul'a gönderir.)

kamil ve alişan iyi birer usta olur.ilerliyen yıllarda alişan saraçhanede-küçükpazarda-kadıköyde börekçi fırınları açar,babam kamil usta kasımpaşa'da
alişan amcayla ortak bir fırın açar.(1941)fırınlar çoğaldıkça köyden gençleri getirirler,yetiştirirler,hepsi iş güç sahibi olur.bizim fırında binlerce kişi çalışır.kürt aziz-cemal deniz-yusuf dağlıyan hepsi tirilyoner olurlar.(allah daha çok versin) bizim fırın hala çalışmaktadır.ben iii.kuşak olarak tarihi kasımpaşa börekçisinin sahibiyim.rum böreği çalışan kürtler olduğu için de ismi kürt böreği kalmıştır.

tarihi kasımpaşa börekçisi
iii.kuşak işletmecisi"

bu bana mantıklı geliyor
Sosyal ağlarda paylaş

saygılar abi. herkes bu abimizi gibi yaratıcı olsa 50 senede Türkiye muasır medeniyet seviyesine çıkar.

Herkes sağda solda gördüğü şeyin birebir klonunu yapmaktan, 40 sene boyunca hiç bir değişiklik, yenilik yapma ihtiyacı duymadan aynı şeyi yapmaktan ülkenin ruhunu kuruttular.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

işin garibi, kürt böreği diyince bir kısmı "bizi aşağılıyorsunuz" demesi, demeyince de, faşist olmak...

ülkede nasıl bir travma yaşanıyor börek muhabbetinde bile çıkıyor işte

kürtlerin yerinde kalanı ayrı dünya batı'ya göçeni ayrı dünya
bunların hepsi birer sosyolojik case adeta
uyak mı yaptım lan farkmadan
Sosyal ağlarda paylaş

Fin said:

2 gün önce 3-4 sokak arkada sokak düğünü vardı kürt düğünü hatta bildiğin 1saat dayanabildim balkonda oyun oynuyordum silah falanda sıktılar arada polisi aradım 3 kere 20:00 gibi başlayan düğün 21:30da bitti

dağa çıkacaklarına random düğün yapsınlar abi sokaklarda ben kendi adıma ülkede nereyi istiyorlarsa vermeye hazırım böyle eziyet görmedim.

olm tam varya hastalıklı, faşist zihniyetlersiniz.

"
işin kötü kısmı, gaylik kötü , hastalık şu bu diyince hiç bir zaman insancı olmayan memleketim insan dostu kesiliyor, ama her yerde her kötü şeyde kürtler şöyle böyle şeklinde yaftalamaya devam edin. "

neyse bu konudan alakasız kısımla bazı yerlere selam gönderdikten sonra;

genellikle laz düğünlerinde silah sıkılır, kürt değil, türklerin düğününde de aynı şekilde. 2 sokak ötende oturan adamları yaptıkları düğün stilinden mi çözdün, nasıl çözdün?

şu kafanızdaki kötü işleri kürtlerin yaptığı paranoyasını çıkarın. sonra zırlıyorsunuz ülke kötü, ow yea ben askere gitmem.

bu ırkçı davranışlarınız etrafa da yayılıyor, 10-12 yaşında ki çocuklar birbirlerine bir şeyin kötü olduğunu belirtecekken " kürt gibi yaptın, kürt gibi davrandın" tarzında konuşuyor, aşşağıladığını düşünerek.

hani empati yapın, illa her kürt pkk destekçisi ya da sizin hayalinizdeki gibi yırtık kumaş pantolon, kara ten olacak değil ya, gayet senin benim gibi birinin karşında gelip etnik kökenine saymadiği hakareti birakmadiğini düşünün, sonra börekçinin niye triplendiğini ya da triplenmediği daha net anlarsınız.

ayrıca samimiyetinizi , sizin.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

rus salatasına yıllarca amerikan salatası demiş bir milletin evladı olarak böyle şeylere fazla takılmaman lazım.

ben herşeyin bakanı olsam, açılan en küçük dükkandan koca şirketlere kadar çalışacakları alanda yeni bişey yapmaları şartı koşardım bunu denetlemesi için de alanının uzmanı ve yaratıcı insanlardan oluşan bir denetim ekibi kurardım (yapılan şeyler tekrar yapılmasın diye). acayip yenilikler olmasına gerek yok ama mesela çiğ köfteci mi açcan yapımı bilinenden biraz değişik olmalı ya da dükkanın işleyişi ile ilgili bir değişiklik olabilir.

enteresan bir fikrin yoksa hiç girme arkadaşım bu işe.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...