Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gümrük

Seperate

Öne çıkan mesajlar

İşveçten bir ürün getirtmek istiyorum.Ürün yaklaşık 100 euro civarı ,2 çeşit şirketle gönderebiliyorlarmış ,biri isveçte kullandıkları Posten diye bir şirket ,TR'deki karşılığını bilmiyorlar yani Posten buraya geldikten sonra kime devrediyor meçhul ,diğeri de DHL.

DHL daha makul tabi ,daha geniş ağı var türkiyede ,tracker olayı vs var bir de en azından.Şimdi sorum şu ,100 euroluk bu ürün gümrüğe takılacak öyle yada böyle sanırım (75 euro max sınır diye okudum etrafta ondan da emin değilim) ,gümrükte takıldığında %18 vergisini ödeyip alabilir miyim?Yoksa yazdıkları gibi böyle büyük kargo şirketleri sorun çıkarıp soyup soğana mı çevirirler?

Daha önce yurtdışından hiç alışveriş yapmadım ,tecrübeli arkadaşlar bir yardım eli uzatın :)

edik: http://www.yurtdisindanalisveris.com/gumruk-islemleri.html şurda yazılanlardan yola çıkıyorum ,başkada bilgim yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Posten devlet servisi ise onunla getirt.

Vergi ödeme durumun olan durumlarda özel yerine devletinkini kullanın ptt teslim etsin. Ptt senden %20 alır. takılırsa.

ama iş Dhl'e falan kalırsa o zaman 100euro üstüne, 200euro verme ihtimalin var. Bisürü masraf çıkarıyolar.

100 euro'nun geçme ihtimalide var, geçmemede. Ben 250 dolarlık siparişimin geçtiğinide biliyorum, 16 dolarlık minik adaptörün kaldığınıda.

Senin için devlet postasıyla gönderilmesi iyi olur yani özet bu.
Sosyal ağlarda paylaş

DHL ile yollamasınlar takılmayacağı varsa bile taktırıyorlar ardiye bedeli için. En temizi, bizim PTT nin karşılığı ne ise oradan onunla yollasınlar, misal ABD'nin USPS si İngiltere'nin Royal Mail i gibi.

ABD den birisi USPS ile bir paket yolladımı TR deki muadili PTT oluyor ve sana paketi ulaştırmak ile yükümlü.
Sosyal ağlarda paylaş

kim uyduruyor 'vergisini öder alirsin' i anlamiyorum.oyle kolay değil o işler.
dhl ile gondert.ptt den gelmesinde sorun olabilir.tam aksi goruste belirtilmis ama ebayden 300+ siparisim geldi.ozel kargo sirketleri ile hic gumruk sorunum olmadi.varsa ups diyecegim ama yokmus.300dolar etiketli kargo bile geldi ups ile.
Haa son gorusum hangisi ile gondertirsen gondert 100euroluk urun %90 eline ulasir.
Sosyal ağlarda paylaş

ucuz olani sec.aynı ise dhl daha hizli gelir.
benim de cok takildi.bi keresinde cagirdilar git ithalat belgesi al dediler.aldigim urun 2. El. Ithalat belgesi cikarmam imkansiz falan.
Sonra adamin suyuna gittim de anlastik yoksa gumruk mudurlugunde yardiriyordum bas bas .d
ondan sonra o adam hep benim kargolari gecirdi sorunsuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Alan yetkilisi dasssaaa kardeşimiz gider yapsada ,bugün alışverişi yapmayı düşünüyorum ,beklediğim para gelmiş hesabıma.

Şimdi her kafadan bir ses çıktı ne yapacağımı bilemedim.İhtimalleri yazayım ,

Adamların faturayı düşük tutma şansları yokmuş ,yani tırsıyorlarmış tax agencyden vs.

Şimdi ya Postenla gönderin PTTye gelsin ,artık ordada takılırsa %20 vergisini öder alırım diyecem ki bunda başka diplomasi olur mu canım çıkar mı bilmiyorum.

Yada DHL'e verin daha hızlı gelsin ,belki geçer hemen elime geçer ama burda takılırsa ardiye masrafı falan hepten göte kaçabilir diyecem.

Ne dersiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Kesin alacaksan sal posten'le gelsin. Giren çıkanı minimumda tutmuş olursun en azından.

Malın zaten eline gelmeme durumu olmaz, gümrüğe takılıp takılmayacağı ise tamamen şans işi.

posten-ptt olunca sıkıntı gelmeme durumu da var abi düşük olsa bile. %10 ihtimal; ama oluyo.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...