Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

istanbul'daki konut çılgınlığı

roket adam

Öne çıkan mesajlar

bilen bilir, evimize isteğe bağlı olarak yaptırdığımız deprem testinin ardından bina sıkıntılı çıktı, taşınmayı düşünüyoruz, dolayısıyla etraftaki konut sitelerine de bakıyoruz bu sıralar. bugün yorum istanbul evlerine diye yeni bi konut projesine gittik, bayrampaşa'da, forum istanbul'un yanında, isminden anlaşılabileceği gibi oldukça çakma. şimdiye kadar yanından geçerken 'yorum ne lan ahahahah, allahın bayrampaşasında oturulur mu, otogarın yanı lan burası, bu ne olm' tarzı yorumlar yapıyorduk, dedik bi gidelim, belki oturulur, fikir olur. aldığımız yanıtlarla şoke olduk.

3+1'i 450 bin dolarmış ve KALMAMIŞ.

1+1'lerin kirası ise 1950 liradan başlıyor. şaka gibi.

Yani öyle bir tablo ki, ne ulan bu dediğimiz apartmanlara inanılmaz paralar isteniyor, üstüne ciddi ciddi fakir olduğunu düşündüğümüz, bildiğimiz bölge halkı öyle bir akın ediyor ki, daire daha maketten kalmıyor, böyle bi talep.

şimdi maslak 1453'e baktım meraktan, onda da aynı mevzu. tanıdıklarım var, ağaoğlu personelinin maaşını ödemekten aciz, taşeronların hakedişlerini erteliyor, battı batıcak diye haberler geliyordu ki, bi baktık maslak 1453'te en ucuz daire 1+1 890 küsür milyar, üstüne 2+1 ve 3+1 evlerin belli tipleri de yine 'kalmamış'.

Bu para nereden geliyor, bu kadar evi kim alıyor? Yoksa 'çok talep var' modunda emlakçılara mı dağıtılıyor evler satılsın diye? Gerçekten inanasım gelmiyor artık, kime sorsak yer yok, sahibindene giriyosun emlakçılar satıyor.

Hayret. Resmen zenginin malı züğürdün çenesini yormakta zira hakkaten ağzım açık kaldı 'kalmadı beyefendi' cevabını duyunca.
Sosyal ağlarda paylaş

Simdi agaoglu ve onun ekolunden gelen adamlarin nasil bu binalari piyasaya yedirdigini bilmeniz lazim once

Once reklami basiyor herif her gun yeni bi kizla yeni arabayla gezip kendini parlatiyor iyice,Tedarikciler adama kosuyor ne olur bizim malimizi alin diye
Bu herif cok buyuk alimlar yapiyor insaat icin, odemeyi gec yapiyor ve guc bunun elinde oldugundan tedarikci beklemek zorunda kaliyor, daha sonrada kardes nakit yok al sana ev veriyorum cok degerli bizim bu site, min $500k diyip bi guzel cakiyor evi, bu defa anormal zor duruma dusen bu tedarikciler isi gucu brakip emlakci acip bu evleri elden cikartmaya ugrasiyolar

Felaket bir balon var, ozellikle esentepenin durumu su anda icler acisi ki balon patlarsa oradan patliycak
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

bilen bilir, evimize isteğe bağlı olarak yaptırdığımız deprem testinin ardından bina sıkıntılı çıktı, taşınmayı düşünüyoruz, dolayısıyla etraftaki konut sitelerine de bakıyoruz bu sıralar. bugün yorum istanbul evlerine diye yeni bi konut projesine gittik, bayrampaşa'da, forum istanbul'un yanında, isminden anlaşılabileceği gibi oldukça çakma. şimdiye kadar yanından geçerken 'yorum ne lan ahahahah, allahın bayrampaşasında oturulur mu, otogarın yanı lan burası, bu ne olm' tarzı yorumlar yapıyorduk, dedik bi gidelim, belki oturulur, fikir olur. aldığımız yanıtlarla şoke olduk.

3+1'i 450 bin dolarmış ve KALMAMIŞ.

1+1'lerin kirası ise 1950 liradan başlıyor. şaka gibi.

Yani öyle bir tablo ki, ne ulan bu dediğimiz apartmanlara inanılmaz paralar isteniyor, üstüne ciddi ciddi fakir olduğunu düşündüğümüz, bildiğimiz bölge halkı öyle bir akın ediyor ki, daire daha maketten kalmıyor, böyle bi talep.

şimdi maslak 1453'e baktım meraktan, onda da aynı mevzu. tanıdıklarım var, ağaoğlu personelinin maaşını ödemekten aciz, taşeronların hakedişlerini erteliyor, battı batıcak diye haberler geliyordu ki, bi baktık maslak 1453'te en ucuz daire 1+1 890 küsür milyar, üstüne 2+1 ve 3+1 evlerin belli tipleri de yine 'kalmamış'.

Bu para nereden geliyor, bu kadar evi kim alıyor? Yoksa 'çok talep var' modunda emlakçılara mı dağıtılıyor evler satılsın diye? Gerçekten inanasım gelmiyor artık, kime sorsak yer yok, sahibindene giriyosun emlakçılar satıyor.

Hayret. Resmen zenginin malı züğürdün çenesini yormakta zira hakkaten ağzım açık kaldı 'kalmadı beyefendi' cevabını duyunca.

bölge halkının aldığını sanmıyorum o evleri. Asgari ücret belli, memur maaşı belli, mavi yakalının maaşı belli. Diyelim ki ev 300 bin lira, memur olsan 2 bin lira maaş alsan, o 2 bin lirayı hiç harcamasan yıllık 24 bin lira bu koşulda dahi eve alman demek 15 yılda ödeyebileceğin anlamına geliyor,işçi olsan ustabaşı olsan maks 4 bin verseler,o bile zor kurtarıyor. Olay sadece balon mu ? Yoksa İstanbul'dan insanlar uzak dursun diye bilerek mi şişiriliyor emlak fiyatları onu bilmiyorum.

Beylikdüzü gibi İstanbul'da gibi görünen ama İstanbul'da olmayan yerlerde uygun fiyata ev var ancak. Kocaeli Gebze'de bile 200 binlira evler, Gebze'de yaşayan adamın ömrü zaten 45'i zor görür. İstanbul'a yakın yerler tuhaf derece de pahalı.
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbuldaki konutların bu kadar pahalı olması olayını halen anlayabilmiş değilim, bana biraz kara para olayı var gibi geliyor.

Türkiye'nin durumu ortada, hani halktan kaç kişi o kadar pahalı konutların alabilir, gel gör ki bana çok sayıda pahalı konut alıcı buluyor gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Korkunç bir balon var. Balonu önce şişiriyor eğer tutarsa gidiyor gitmezse patlıyor. İşin küçüğünden şöyle anlatıyim

Burda acıbademde benim arkadaş arsayı almış daire dikiyor 5 katlı. İnşaat bitiyor satışa başlıyorlar ilk fiyat 380 den açıyor fakat alan gelen yok, o evi yaklaşık 5 ay gözlemledim fiyat en son 260 a kadar indi. Aynı sistem.

Çok arz talep var diye şişiriyorlar aslında bunu vw-doğuş çok güzel yapıyor. Halkımızda güzelce yiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Millette ki para mevzusunu bende cozmus degilim ama Şu faktoru unutmussunuz(ya da ben goremedimi yzlarda). Agaoglu vb. Adamlar bu evleri temelden ucuza satiyorlar adamin elinde daha kazmayî vurmadan dunyanin parasi oluyor o parayla insaati bitiriyor bir kismini bankaya atiyor vb... Ondan sonra elinde biraz daire kaliyor bitmis vaziyette ya da insaat halinde.Millette satislari gorunce bok varmis gibi atliyor kazigi yiyor.(yorum istanbul gibi).
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

abi tamam da eğer sektörde nakit yerine ev döndürüyorlarsa zamanla bu evlerin fiyatlarının düşmesi lazım değil miydi.

hani demek ki bu döngüyü bozmayacak/destekleyecek kadar da ev alan var o da ilginç

ben de şunu merak ettim, madem balon neden ev fiyatları hala düşmedi ? Yada yok satıyoruz diye pr yapıyorlar diyelim ama yine de bu evleri birilerinin alması gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

Karag8z said:

yahu izmir karşıyaka devlet hastanesinin arkasında 5 kat 5 daire 3+1 inşaat yapıyorum, 160.000 ne müşteri gelse bari diye düşünüyorum. siz ne diyorsunuz 800-900k lar....

valla hocam narlıdere için mesela hiç öyle degil . yakın zamanda ev baktık. içinde köpek baglasan durmayacagı evler 400-500.000TL gibi rakamalar istiyorlar. adam 5 kat 5 daire 3+1 inşaat yapmış 750.000TL den alt katlara kapı açıyor:S gene narlıderede bu arıkent tarafında,yolu daha toprak,önünde it sürüleri dolaşıyor adam 350-400.000TL para istiyor bir sürüde oturan var:D

eşimle dedik narlıdere olmayacak:)meraktan bu sahil evlerinde bir villa baktık ,kapısı açıktı daldık içeri:) satış ofisi 2 milyon euro diyor:S dedik bogazdan evmi alıyoruz? izmirde fiyatlar çok dengesiz çünkü en degerli yerleri olacak mevkilerde biçimsiz bir mimari var mesela güzelyalı yalı bölgesi 200.000TL ye arkadaşlar körfezin dibinde içi yapılı 150 m2 ev aldı:D ha bir depremde gider ayı mesele:D

istanbul için bir şey demiyecegim allaha havale ediyorum orayı.
Sosyal ağlarda paylaş

çok uzaklaşmaya gerek yok

80 lerin sonlarına gelelim; 1984-1989, dönemin ingilteresinin ekonomik oalrak güçlü olması ve insanların elinde fazladan para olmasıyla beraber "demir leydi"nin insanları ev sahibi olmaya teşvik etti

gayrımenkul piyasasına olan talebin artışıylka inşaat kooperatiflerinin kasası doldu,

bu paraların gittiği bankalarda mevduatlar arttı ve bankalar bu mevduatları piyasaya ucuz krediyle verdiler,

kredilerin uygun olması sayesinde daha alt gelir grubundakiler de ev sahibi olabilir duruma geldiler, ne de olsa dönem ekonomisi güçlüydü ve para geliyordu, faiz oranları düşüktü, insanlar daha pahalı evlere yönelebiliyorlardı.

ayrıca gayrımenkul geliri elde etmeye niyetli insanların yarattığı bir spekülasyon da vardı, fiyatlar sürekli artıyor ve artmaya devam edecekmiş gibi duruyordu.

sonuç olarak ev fiyatları 1984-1988 arasında ikiye katladı, 30k sterlinlik ev bir anda 60k ya çıktı.

inşaat piyasası da canlıydı, kredi piyasası da taki 1989a kadar, resesyona giren ingiltere ekonomisinde 4 yılda şişen fiyastlar sadece 1 yılda eridi hatta negatife düştü, şimdi insanlar ellerindekini satarak ipoteklerini kapatmaya çalışacaklardı ve öyle de oldu, 1992 yılına kadar ingilteree konut fiyatları gerilemeye devam etti.

daha yakın tarihe gelecek olursak ispanyada benzer bir durum var, ABD deki "mortgage" krizinin yaralarına yetişemiyoruz.

bizim şu anda yaşadığımız da bu, 2-3 sene içerisinde aynı sıkıntıyı yaşayacağız çünkü mütahitler ödemelerini ev vererek gerçekleştiriyor, fiyatı şişen evi alan tedarikçi yediği kazığı görmüyor

şu da var ki yurtdışındaki gayrımenlkul yaırımcıları tarafından piyasa canlı durumda, çok fazla alıcı var ve adamlr aldıklarında 10-15 değil 100-150 ev alıyorlar, sadece avrupalı değil arap yatırımcının da iştahı kabarık durumda çünkü 2023 vizyonumuz ve genç neslimiz yatırımcının gözüne sokuluyor yatırımcı bildiğin kandırılıyor bunları üst üste koyduğumuzda balonun boyutu iyice gözler önüne seriliyor.

böyle..
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul'da evin/toprağın değeri düşmez. Ben bunu bilir söylerim. Yabancı alıcı var, kaldı ki İstanbul'da paranın kimde olduğu belli olmuyor. Yani bugün Avrupa konutları çok süper evler olmamalarına rağmen çok ciddi prim yaptı. Örnek. Öyle fazla yer var ki. Ben daha değeri düşen/azalan bir site/yerleşim görmedim. Gitgide büyüyor istanbul, alanı da var ki demekki satılıyor. Kaldıki Ağaoğlu'nun en büyük olayı arsaya para vermemesi, ihaleye çıkıyor arsalar, projeler kazanıyor diye biliyorum, TOKİ ortaklığıyla. Arsa sorunu olmayınca ev dikmek nispeten kolay diye tahmin ediyorum..
.
Sosyal ağlarda paylaş

babacum'a katiliyorum ve ekliyorum. su an dublin'de 2-3 sene once 400-500k ya satilan evler, su an 150-200k arasinda gidiyor. su siralar irlanda'ya goc etmek isteyen varsa tam zamani.

ayni sekilde banka kredileri, mortgagelar, lienlar kisa zamanda patlayabilir turkiyede de ve o zaman duser fiyatlar. su siralar kirada kalmak mantikli bence de.

ekonomi iyi, isimi kaybetmem, maasim yerinde diyen her insanin ev aldigi ortamda bankalarin da destegiyle gayrimenkul piyasasi en gereksiz sisen marketlerden biri. dikkatli olun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama Türkiye'de insanlar için ev sahibi olma olgusu yurtdışından fazla. Mortgage dediğimiz olaylar bizden çok uzun süredir orada. Şak diye para verip almaca gibi durumlar pek fazla yok. Bizde ise insanlar bir ev alabilmek için yıllarca para biriktiriyor. Yani deprem zamanı Florya/Yeşilköy'de otururken oraların bile fiyatları düşmediyse, uzun vadede emlağın değeri İstanbul'da kesinlikle düşmez diyorum. Çünkü şehir durmadan büyüyor, elbette talep uzun vadede hep artacaktır. Yerleşmiş bir şehir değil İstanbul, buna yabancı yatırımcı da gelince bence parayı eve yatırmak mantıksız değil..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...