Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kyk Burs/Kredileri

LoreMaster

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Bu sene ilk defa kredi/burs alacağım. İlk olarak şöyle sorayım ne zaman açıklanır, genelde nasıl açıklıyorlar?

Bir başka şey ise, iki farklı arkadaşımdan iki teori duydum hangisi doğrudur. (Kredi ve Burs için farklılık varsa bu konuda belirtmeyi unutmayalım.

Teori 1. Kredi/burs hangisini alıyosan resmi olarak açıklandıktan sonra aylık alırsın işte.

Teori 2. Bu beklediğin, kredi/burs almadığın sürecin parasını da ilk almaya başladığın ay alırsın. İlk ay 1000 TL kredi/burs yatar gibisinden.

Aydınlatın beni.
Sosyal ağlarda paylaş

2007 den bu yana degismediyse,basvuru yaptıgın yerden bakabilirsin sonuclara.hatırladıgım kadarıyla yurt,kredi-burs hepsi bir arada acıklanıyordu,simdiye acıklanması lazım.

kredi su sekilde; sozlesme imzalıyosun 4 sene boyunca her ay (ne kadar oldu krediler bilmyrm) para alıcaksın maas gibi.her sene enflasyona gore zam olucak.
ve 4 sene icerisinde mezun oldugunda kredi kesilecek,mezun oldugun tarihten itibaren 2 sene sonra aldıgın kredileri odemeye baslıcaksın.ohh wai

burs ise yine aynı sekilde 4 sene maas alıcaksın hasmetluu devletimizden ve geri odemeyeceksin,yine kredi deki gibi aynı sartlar ama burs da geri odeme yok haybeye devletten 4 sene boyunca para alıcaksın.

burs/kredi bunlar yeni kayıtlar icin yeni yılın ilk ayında baslar yani ocakta. (en azından benim zamanımda oleydi)

buradan da bi konuyu dile getireyim burs kazananlara neye gore kazanıor cok merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

teorilerinden bi şey anlamadım benim yorgun olmamdan kaynaklanıyor olabilir.

bildiğim kadarıyla yazayım; kyk sana burs/kredi bağlar. sana senet imzalatır, kredi alacağın süre beliridir. değişmediyse ekim ayıdır başlangıcı. tüm işlemlerin tamamlanır, banka hesabın açılır kartın gelirse sana ekim ayından itibaren geçen süre için toplu ödeme yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

Demek istediğimi anlamış mesajlar görürken, bir yandan da tam net ifade edemediğimi düşündüm, anlatmak istediğim;

- Halen krediler açıklanmadı, sonuçları nereden öğreneceğimi de biliyorum onda sorun yok. Geçen yıllarda alanlardan kredilerinin ne zaman başladığını merak ettim. Sene başladı, gidip geliyoruz hala beş kuruş para yok.

- İki seçeneği olan sorumu da farklı bi şekilde sorayım;

Aylar tamamen örnekleme amaçlıdır. Öğrenci HAZİRANayında başvurusunu yapıyor. Bekliyor bekliyor ARALIK'ta açıklanıyor ve OCAK ayı itibariyle parasını almaya başlıyor.

Şimdi ama;

a) HAZİRAN ile ARALIK ayı arasında beklediği süreçteki ayların parasınıda toplu olarak alacak mı?

b)Yoksa normal 1 aylık kredi/burs mu alacak?
Sosyal ağlarda paylaş

pontipati said:

yakın zamanda açıklanmaz sonuçlar.
ben de bikaç şey sorayım; diyelim kredi aldık, aldığımız total paranın % kaçı kadar da faiz ödememiz gerekiyor ?
bir de özel üni. öğrencilerine burslu da okusa karşılıksız burs çıkmıyor herhalde?

çıkabilir aynen.

sabit bir faiz oranı yok, en son beyaz eşya fiyatlarına endeksliydi sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Meov said:

teori 1 doğru.

o almadığın parayı toplu alma muhabbeti 2008 yılında kalktı.
biz 2006da da almadık toplu para.

pontipati said:

yakın zamanda açıklanmaz sonuçlar.
ben de bikaç şey sorayım; diyelim kredi aldık, aldığımız total paranın % kaçı kadar da faiz ödememiz gerekiyor ?
bir de özel üni. öğrencilerine burslu da okusa karşılıksız burs çıkmıyor herhalde?

şu çok aşırı garip. aynı dönem almaya başladığımız aynı dönem almayı bıraktığımız totalde aynı parayı aldığımız tüm arkadaşlarımdan 400küsür lira az faizim var. ben 8100 öderken millet 8500küsür ödüyor. niyesini sormuyoruz tabi devlet babaya
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
CthuLhu said:

CthuLhu said:
ayrıca benim aldığım para http://www.webpagescreenshot.info/i/332777-825201220827am.png ödeyeceğim para http://www.webpagescreenshot.info/i/488370-825201220840am.png

hmm, çok faiz yokmuş aslında, şöyle bi mantık uygulayabilir miyiz?
aldığın kredi 212 den 300e çıktıysa, zam da x ten (1,5)*x e çıkar
Sosyal ağlarda paylaş

CthuLhu said:

şu çok aşırı garip. aynı dönem almaya başladığımız aynı dönem almayı bıraktığımız totalde aynı parayı aldığımız tüm arkadaşlarımdan 400küsür lira az faizim var. ben 8100 öderken millet 8500küsür ödüyor. niyesini sormuyoruz tabi devlet babaya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...