Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kentsel Dönüşüm..

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

sürekli binaları ve yolları yıkıp yerine yenisini yaparak bir kenti oturtamazsın ki.
saçmalama pls.

öyle oturuyo bone malesef. kimse iyi olduğunu savunmuyor ama avrupa da böyleydi emin ol.

bugün aynı yol genişliğinde 3 katı yıkıp 10 kat yapıyoruz, ama 10 sene sonra mülkiyet hakkı olarak düzene girdiğimizde o 10 katı da yıkıp, yolu genişleticez mesela gene 10 kat yapıcaz.

sonra o yolu daha da genişletip 15 kat yapıcaz.

sonra kentleri doğru bi şekilde yayıcaz

kent merkezleri 2 çarşılı 1 kemeraltılı yerler olmaktan çıkacak.

manisa bile izmirin bostanlısı gibi bir çaşısı olacak.

zeminde yayılıcaz, sonra olayın kat yükseltmekte olmayacağını anlıycaz

e kent sınırı genişleyince zeminde yayılabileceğimiz alanlar iyice artacak. geniş yola bu sefer bir de fazla yeşil ekleyip 2 katlı sisteme dönücez falan.

bize planlama 1950 de geldi. 62 senede bu kadar ilerleyebildik. işte gerisini sen hesap et.
Sosyal ağlarda paylaş

Mino said:

dasaaa said:

too short but effective.

hayallerle gerçekler farklı şeyler.
hayat hard cold gerçekler üzerine kurulu

Hard cold gerçekle tanışacak o müteahhitler benim evi almaya çalışırlarsa ama sonra "aman abi" diye ağlamasınlar...

tek sana mı ait bina?
değilse aman abi ağlamadan önce yasayı oku.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Mino said:

dasaaa said:

too short but effective.

hayallerle gerçekler farklı şeyler.
hayat hard cold gerçekler üzerine kurulu

Hard cold gerçekle tanışacak o müteahhitler benim evi almaya çalışırlarsa ama sonra "aman abi" diye ağlamasınlar...

tek sana mı ait bina?
değilse aman abi ağlamadan önce yasayı oku.

Ana pay bizde, yan tarafımızdaki bitişik nizam binayı kepçeyle yıktı hayvanın biri, hala yapmadı verdiği zararları. Bizim yer dönüşüm kapsamında değil, ama rantçılara karşı inanılmaz bir kin içersindeyim.

Yasa diğer bir çok yasaya da aykırı, bunu da es geçmemek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok güzel muhabbet dönmüş de, şu anda fikirtepedeki ev sahipleri göbek atıyorlar sevinçten. Bundan 3 sene önce 100 milyar etmeyen evleri 5 sene içinde 600-700 milyar edecek. Daire başı 2 daire 1 dükkan alanlar var. Sırf konumundan dolayı. Metrobüs ve uzunçayır civarı evi olanlara sayısal loto vurdu.

Ayrica oradan ev falan alinmaz. Abi ben şahsen sonradan görme tipler ile oturmak istemezdim. Ha be olacak? Oraya taşınmak isteyenlerin boşalacak evlerinden birini ucuza kapatmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir yönden destekliyorum. Bursayı bilen bilir izmir ankara yolunun alt tarafı nasıl biryerdir öyle. Hiç abartmıyorum yolun ortasına adam ev yapmış. Süratle gelsen ve duramaz olursan duvarına çarpabilirsin hatta duvardan adamların evine girebilirsin. 2 arabanın yanyana geçemediği yollar vs vs vs
Sosyal ağlarda paylaş

SirWinstonPee said:
bugün aynı yol genişliğinde 3 katı yıkıp 10 kat yapıyoruz, ama 10 sene sonra mülkiyet hakkı olarak düzene girdiğimizde o 10 katı da yıkıp, yolu genişleticez mesela gene 10 kat yapıcaz.

sonra o yolu daha da genişletip 15 kat yapıcaz.

sonra kentleri doğru bi şekilde yayıcaz

ha bu arada şunu söylemeyi unutmuşum.

kentsel dönüşüm dedikleri şey, mevcut binaları yıkıp ara sokaklarını genişletip daha gelişmiş ve daha ince işçiliğe sahip bina dikmek olmuyor ki.

bu projede 5 katlı binayı yıkıp yerine 50 katlı bina dikiyor olacaklar.
sokaklar aynı sokaklar.
her katta 6 kişi yaşıyor desen, 5x6 30 kişi var demektir o apartmanda.
yıkıp 50 katlı bina diktiğinde bu sefer 50x6 toplamda 300 kişi olacak.
o sokaklar bu insan artışını kaldıramıycak ki.

ben bu yapılan kentsel dönüşümleri ranttan başka bişi görmüyorum.
mis gibi binaları, oturmuş semtleri yıkıp
yerine daha kötü ve daha uzun binalar dikmeyi ben saçmalık olarak görüyorum.
60'larda 70'lerde buna benzer şekilde yapılan o binalar, şimdi hurdalık gibi görülüyor.
onları yıkıp yerine gene dandirik işçilikte ama daha uzun binalar dikilcek. tarih tekerrür edecek bir nevi.

dediğim gibi sadece kötü yapılmış binalar, zamanında deniz kumuyla inşaa edilen apartmanlar yıkılmıycak bu kentsel dönüşümde.
rant sağlayabilecek bölgelerde apartmanlar yıkılıp yerlerine daha yüksekleri dikilcek.
yaşam kalitesine hiç bir yararı olmayacak tersine zararı olacak.

eski lojmanları yıkmışlar şimdilik. mesela ankara msb lojmanları da yıkılacaklardan birisiymiş. yanlış yeri hatırlamıyorsam gayet güzel bir yerdi orası yav. illa "devletin elinden gitsin" isteniyorsa bi inşaat firmasına verirlerdi, onarım-bakım yapılır, restorasyon çalışması tarafından isteniyorsa yine halka satılırdı.
böyle yerlerin direk yıkılıyor olması çok tuhafıma gidiyor.

eski binaları yıkıp yerlerine şöyle bir semt yapsalar eyvallah diycem de, bu fotoğraftaki şekilde olmayacağını tahmin edersin herhalde:

http://i.imgur.com/8mit3.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

gentrification'ın (soylulastırma bunun adı, kentsel dönüşüm kibarca şeyi sey şeysettirmesi oluyo) en kesin net tanımı, bolgede yasıyan halkı doğal ve yavas mülkiyet değeridneki artısların aksine oldukca agresif toplu mülkiyet satın alımlarıyla kovmak.

Hanı izliyodunuzya eksi tyürk filimlerinde, istanbuldan para babası geliyodu bütün tarlalrı alıyodu, veya kenar mahalledeki bütün arsaları alıyodu sonra mahalleliyi kovuyodu bina dikiyodu falan, aha o işte. HEMIDINEDE DEVLET ELİYLE DEVLET! artık pis bıyıkli kötü mafya adamı figüranada gerek kalmıyo o yüzden, tabi bölece cüneyt abimin, kadir adamin döverek cözebilceği bir durum bile olmuyor ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Bir yönden destekliyorum. Bursayı bilen bilir izmir ankara yolunun alt tarafı nasıl biryerdir öyle. Hiç abartmıyorum yolun ortasına adam ev yapmış. Süratle gelsen ve duramaz olursan duvarına çarpabilirsin hatta duvardan adamların evine girebilirsin. 2 arabanın yanyana geçemediği yollar vs vs vs

o zaman suratla gelme ve dur. sehirler arabalar için değil insanlar için yapılıyo.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...