Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mülteciler üniversitelere sınavsız ve belgesiz girecek

ObuzHapsever

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

Ardeth said:

ha ok o zaman ic savas koruklemeye devam edelim

cinyus adeta ya, 'eski hukumetler de aynisini yapiyordu', 'butun buyuk devletler de yapiyo bunu' gibi argumanlar tedavulden kalkmadan bu dunya adam olmaz zaten devam edin. butun dunya silah biraksin demiyoruz yani simdi gercekci olalim gibi dayi muhabbetlerine girmeye gerek yok o yuzden de.

yoo şimdi gerçekçi olalım dayı, çünkü şu dediğinin "AMA AMARİGA DEMOKLASİ GÖTÜRMEK İÇİN DEYİL PETROL İÇİN DALAYOR" diyen naif yurdum insanı mantığından farkı yok. e tabii ki petrol için dalıyor. e tabii ki bizim başka hesabımız olduğu için zengin olmadığımız halde böyle adam doyuruyoruz. bir devletin ciddi ciddi kaz gelmeyecek yere tavuk bağışlayabileceğine inanmayalım artık bu bilgi devrinde lütfen.

ha sevmeyebilirsiniz iyi güzel ama sistemler bu şekilde çalışıyor, başka şekilde de çalışmaz. daha çok getirisi olsa o insanları içeri bile almayız. mısır millet ilaçsızlıktan geberirken ablukayı bile gevşetmiyordu. neden? çünkü çıkarı o yöndeydi.

Dunyada bunun farkinda olmayan hatta inanmayan insanlar bile var o yuzden bunun hala dile getiriliyor olmasi cok garip degil. E tabi ki oyle suriyeye tek basina yardim ediyor olmamizin tek sebebi zaten diger ulkelerin bu iste cikarlarinin olmamasi. Senin de bunlari belirtiyor olman naiflik. Benim elestirdigim sey dunya insanlarinin buna tepki gostermemesi. Tepki gosterdi diye de bir senede degismeyecek hersey on senede bile degismeyecek ama ben istatistiksel fizik bakis acisindan dusunuyorum belki 100 senede bu meselelerde kolektif bilinc artacak, o aman yavas yavas etkileri gozukecek. Kolektif bilincin ulkelerin politikalarinda etkili oldugu durumlar simdi de var gecmiste de vardi. Sadece yazili ve sozlu tepki gostermek ya da biseylere imza atmak tabi ki aktif tepkiler gostermekten cok daha zayif ama hic tepki gostermemekten daha iyi ve hele ki 'dunyanin duzeni bu yigenim' demekten fersah fersah iyi.

Ama senin gibi insanlar daha iyi bir dunyayi hak etmiyor, evinde oturup 'allahim int chipi, ciksin biyonik iskelet ciksin terminator olayim, uzaya gideyim` diye fantazi kurarken, boyle sacma politikalar yuzunden basimizda patlayacak savaslar sonucu basina bir bomba yersen sene 2070de, o zaman arkama donup gg bile demem sana.

Haydi eyvallah
Sosyal ağlarda paylaş

mültecilere mülteci denmesinin bir sebebi var. vatandaşı oldukları ülkeleri isteyerek ya da istemeyerek terk ederek bazı haklarından vazgeçiyorlar. üniversitede okuma hakkına gelene kadar daha çok şeyler var.

üniversite sınavına yıllardır çalışan bizim gençlerin önüne sınav olmadan geçeceklerse o ayıp bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Dunyada bunun farkinda olmayan hatta inanmayan insanlar bile var o yuzden bunun hala dile getiriliyor olmasi cok garip degil. E tabi ki oyle suriyeye tek basina yardim ediyor olmamizin tek sebebi zaten diger ulkelerin bu iste cikarlarinin olmamasi. Senin de bunlari belirtiyor olman naiflik. Benim elestirdigim sey dunya insanlarinin buna tepki gostermemesi. Tepki gosterdi diye de bir senede degismeyecek hersey on senede bile degismeyecek ama ben istatistiksel fizik bakis acisindan dusunuyorum belki 100 senede bu meselelerde kolektif bilinc artacak, o aman yavas yavas etkileri gozukecek. Kolektif bilincin ulkelerin politikalarinda etkili oldugu durumlar simdi de var gecmiste de vardi. Sadece yazili ve sozlu tepki gostermek ya da biseylere imza atmak tabi ki aktif tepkiler gostermekten cok daha zayif ama hic tepki gostermemekten daha iyi ve hele ki 'dunyanin duzeni bu yigenim' demekten fersah fersah iyi.

Ama senin gibi insanlar daha iyi bir dunyayi hak etmiyor, evinde oturup 'allahim int chipi, ciksin biyonik iskelet ciksin terminator olayim, uzaya gideyim` diye fantazi kurarken, boyle sacma politikalar yuzunden basimizda patlayacak savaslar sonucu basina bir bomba yersen sene 2070de, o zaman arkama donup gg bile demem sana.

Haydi eyvallah

dünyayı bilmem de forumda yok bizim, sadece böyle arada "devletler niye böyle yapıyor" gibi saf düşüncelere kapılan insanlar var. bu konulara gelene kadar irdelenip aşılması gereken militer şoven mantık var ülkemizde bir kere, halkın post-modern kısmını da cahil kısmını da etkileyen daha önemli bir konu. ama onu konuşan olmaz tabii burada.

o dediğin de hiçbir zaman olmaz devletler olduğu sürece, kendisi bir girdi yaratmayıp sadece hazırdan yiyen organizasyonlardan bahsediyoruz burada. her zaman çıkar hesabı yapacaktır, çıkarsız yardım yapıyormuş gibi görünse bile gene altında bir hesap olacaktır. kendi zararına iş yapmayacaktır. yapacağı en büyük fayda da ortadan kalkması olur ki o da kendi rızasıyla olmayacak zaten, 100 senede neler olsun diye o konuları konuşacaksak nasıl devletleri ortadan kaldırmalıyız esas onu konuşmak lazım. böyle palyatif çözüm arayışıyla bitmez bu sorunlar.

son paragrafta toptan saçmalamışsın, böyle kişisel çıtkırıldım tutum sergilemene anlam veremedim hani. sanki "iyi oluyor suriyeliler ölsün içimin yağları eriyor" filan demişim gibi.

kal sağlıcakla.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu forumda amerika ve avrupanin orta dogu ve araplarla ilgili tek emelinin demokrasi goturmek oldugunu sanan insanlar var buna ornek gosterebilirim. Arap baharinin gercekten kendi kendine alevlenen bir bilinc uyanisi oldugunu sananlar var. Israilde olanlarin bir ic savas degil de diktatorluge karsi bir butun halinde uyanan halk oldugunu sananlar var. Turkiye medyasinin sundugu tek tarafli savas portresinin gercek oldugunu sananlar da var. Sanirim pek takip etmiyorsun bu tartismalari. militer soven mantigi da en cok elestirenlerden biri benim. Senin mantiginda ilerliyor olsak 'devletlerin milliyetcilik ve ulusalcilik gibi dusunce akimlarini kullanarak kendi insanlarini militer bir bicimde sekillendirmesi gayet normal ne bekliyordunuz ki` diyebilirdik mesela. Amerika da benzerini baska bir acidan yapmaya calisiyor bunun sonucu olarak red neckler doguyor. Amerikada istiyor ki ulusal guvenlik dedikleri an akan sular dursun insanlar eline silah alip cepheye kossun. Normal ama dunyanin isleyisi boyle sam niye elestiriyorsun militarist sovenligi.

oyle demedin tabi ama ic savas korujkleyen bir devleti elestiren bir insana 'dunyanin duzeni bu herkes yapiyor' dedin. bek bisey ifade etmiyor bu nedir anlami yani bu durumu elestirmeyeyim mi? ya da devlet bunu yapmakta hakli mi? hangisi anlamadim.

Sam said:

dünyayı bilmem de forumda yok bizim, sadece böyle arada "devletler niye böyle yapıyor" gibi saf düşüncelere kapılan insanlar var. bu konulara gelene kadar irdelenip aşılması gereken militer şoven mantık var ülkemizde bir kere, halkın post-modern kısmını da cahil kısmını da etkileyen daha önemli bir konu. ama onu konuşan olmaz tabii burada.

o dediğin de hiçbir zaman olmaz devletler olduğu sürece, kendisi bir girdi yaratmayıp sadece hazırdan yiyen organizasyonlardan bahsediyoruz burada. her zaman çıkar hesabı yapacaktır, çıkarsız yardım yapıyormuş gibi görünse bile gene altında bir hesap olacaktır. kendi zararına iş yapmayacaktır. yapacağı en büyük fayda da ortadan kalkması olur ki o da kendi rızasıyla olmayacak zaten, 100 senede neler olsun diye o konuları konuşacaksak nasıl devletleri ortadan kaldırmalıyız esas onu konuşmak lazım. böyle palyatif çözüm arayışıyla bitmez bu sorunlar.

son paragrafta toptan saçmalamışsın, böyle kişisel çıtkırıldım tutum sergilemene anlam veremedim hani. sanki "iyi oluyor suriyeliler ölsün içimin yağları eriyor" filan demişim gibi.

kal sağlıcakla.
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

Ardeth said:

Arap baharinin gercekten kendi kendine alevlenen bir bilinc uyanisi oldugunu sananlar var.

Bu ülkeleri 2008 öncesi dolaşsaydın, hatalı olduğunu görürdün.

Bu nasil bir uyanis ki uyanan devletler dini meseleler ya da petrol uzerine birbiri ile kavga ediyorlar hala ya da sen karsi tarafin medyasindan diye birbirinin bogazini kesiyorlar.

simdi gelip birileri yine reformlar boyle olur zaten dunyanin duzeni bu der gerci.

`dunyanin duzeni bu` lafi herseyin sebebini allahla aciklamaya benziyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Lopeth said:

turkish baharı ne zaman olcak acaba

Su durumda Turkish bahari diye bisey olmaz iste. Bu ulkede insanlarin %50si bir duzen %50si bir baska duzebn istiyorkan isyan cikarda insanlar birbirine girerse, siz olayin aci gercek yuzunu gorurken baska ulkelerdeki bazi saflar medyanin da etkisiyle o turkish bahari oluyor sanar
Sosyal ağlarda paylaş

@ardeth
arap baharında empöryalüst hedehödelerin etkisi %20 dir. Bu elemanlar yüzlerce yıldır her türlü baskı (din, devlet, aşiret) içinde yaşıyorlardı. Zaman geldi internet ve diğer medya ile dünyanın böyle olmadığını gördüler. Sonra devrim vs oldu.

Çok uzun yıllardır o ülkelere gittim geldim, belliydi böyle bir şey olacağı.
Sosyal ağlarda paylaş

emperyalist devletlerin etkisi ne 20% si ya rüya mı görüyorsunuz. ne interneti, ne uyanması. katar, arabistan falan niye uyanamıyorlar buralarda yaşayanlar ? kımıldama bile yok bırak uyanmayı.Libya dediğin bildiğin çöl. bedevi aşiretleri dolu. Kaddafi döneminde devlet bile yok adam akıllı. Adamın ordusu paralı afrikalı askerlerden oluşuyordu. Polis desen çapulcuydu. Libya'da yaşanan olayların ilk günü orduya bağlı askerlerden bazıları aşiretlerinin tarafında yer aldı. Kimisi kaldı savaştı, kimisi muhaliflerin tarafına geçti. Suriye için de aynı şey geçerli.

Bak bir tek Mısır'da uyanmış olabilir halk o kısmına katılırım. Mısır dediğin ülkenin, halkın bir kültürü var sonuçta. Diğerleri gibi değil. Sonuçta Mübarek indi, mahkeme karşısına geçti ve bi yargılama süreci oldu. Ordu araya girdi, ortamı güvenliğe aldı bir geçiş süreci yaşandı. Ama Arap baharının arkasında uyanan halk değil emperyalist devletler tarafından dürtülen halklar var.
Sosyal ağlarda paylaş

ben televizyondan, gazetelerden gördğümü okuduğumu yazmıyorum. Direkt olarak devrimden önce ve sonra gördüğüm yerlerden dinlediğim insanlardan fikrimi yazıyorum.

mani said:

emperyalist devletlerin etkisi ne 20% si ya rüya mı görüyorsunuz. ne interneti, ne uyanması. katar, arabistan falan niye uyanamıyorlar buralarda yaşayanlar ? kımıldama bile yok bırak uyanmayı.Libya dediğin bildiğin çöl. bedevi aşiretleri dolu. Kaddafi döneminde devlet bile yok adam akıllı. Adamın ordusu paralı afrikalı askerlerden oluşuyordu. Polis desen çapulcuydu. Libya'da yaşanan olayların ilk günü orduya bağlı askerlerden bazıları aşiretlerinin tarafında yer aldı. Kimisi kaldı savaştı, kimisi muhaliflerin tarafına geçti. Suriye için de aynı şey geçerli.

Bak bir tek Mısır'da uyanmış olabilir halk o kısmına katılırım. Mısır dediğin ülkenin, halkın bir kültürü var sonuçta. Diğerleri gibi değil. Sonuçta Mübarek indi, mahkeme karşısına geçti ve bi yargılama süreci oldu. Ordu araya girdi, ortamı güvenliğe aldı bir geçiş süreci yaşandı. Ama Arap baharının arkasında uyanan halk değil emperyalist devletler tarafından dürtülen halklar var.

Sosyal ağlarda paylaş

bireysel olarak insanların belli bir anlayış seviyesini geçmiş olması, özgürlüğün farkına varmış olması toplum olarak aynı noktada oldukları anlamına gelmez. Türk vatandaşlarına da sorsan sosyal devlet hakkında çok güzel şeyler söylerler, öneride bulunurlar, bireysel özgürlükler diyince hepsi durumun vahametinden yakınır, gitsen otursan bir kahveye her insanın anlatacağı hikayeler vardır. Ama bu toplum olarak bizim bireysel özgürlüklerin önemini kavradığımız, sosyal devletin ne olduğu ve nasıl işlemesi gerektiğini bildiğimiz ve talep edebildiğimiz anlamına gelmez.

Arap baharının arkasında toplumların içinden çıkmış aydınlar, o ülkenin önemli düşünürleri, o topluma birşeyler katacak, yeniden yapılandırmaya maddiyat dışında fikirsel olarak, kültürel olarak birtakım şeyler katmış insanlar yok ne yazıkki. En fazla batı dünyasının gözünü boyayacak, takım elbiseli, janti giyinen zaten bir şekilde batı eğitimi almış veya hayatının bir kısmını batı ülkelerinde geçirmiş insanlar vitrin olarak bulunuyor. Senin dediğin gibi olsaydı şu anda Suriye'li muhalifler el-kaideci teröristlerden oluşmazdı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...