Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türbanlı öğrenciyi engelleyen profesöre hapis

Teodor

Öne çıkan mesajlar

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, türbanlı bir öğrencinin derse girmesini engellediği için 2 yıl 1 ay hapis cezası aldı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1100197&CategoryID=77

/discuss
Sosyal ağlarda paylaş

Başlık sanki olayı basit bir sınıfa almama olayı gibi gösteriyor ama haberde yazanlar doğruysa şunların hepsi geçerli

said:
Prof. Dr. Rennan Pekünlü hakkında ’Eğitim öğretim hakkının engellenmesi’, ’Özel hayatın gizliliğini ihlal’, ’Kamu görevinin sağladığı yetkiyi kötüye kullanarak hürriyeti tehdit’, ’Kişinin huzurunu bozma’, ’Ayrımcılık yasağını ihlal’, ’Manevi işkence’ iddiasıyla önce savcılığa başvurdu.

Ama tabi tersi olsaydı (hoca vs ateist) bu kadar ceza verilir miydi diye merak etmiyor değilim. Haberde yazılanlar doğruysa adam Prof. olmayı hak etmiyor zaten. Ertelenmemesi ya da para cezasına çevrilmemesinin sebebi de sanırım daha önce benzer bir suçtan para cezası ödemiş olması.
Sosyal ağlarda paylaş

Harbi o yasa kaldırıldı mı ne oldu? 18 yaşını geçmiş birini dini seçimi sebebiyle eğitim hakkından men etmek anayasaya aykırı gibi duruyor bana. Üniversite tam olarak zaten insanların farklı görüşlere, fikirlere ve yaşayış tarzlarına maruz kalması gereken bir yer ki insanların anlayışı seviyesi ve dünya görüşü artsın.
Sosyal ağlarda paylaş

kisme sorup sormıycakları onemli değil.
adam bi mallıklar etmişmi etmiş o zaman o mallıklar üzerinden sucu bulursun.

hakaretten, fiziksel mudaheleden, tehditten suclu bulsalar bişey demiycem ama adamın eğpitim hakkına engel olmusluğu yok. hala yasak absörtüyle universiteye girmek.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Harbi o yasa kaldırıldı mı ne oldu? 18 yaşını geçmiş birini dini seçimi sebebiyle eğitim hakkından men etmek anayasaya aykırı gibi duruyor bana. Üniversite tam olarak zaten insanların farklı görüşlere, fikirlere ve yaşayış tarzlarına maruz kalması gereken bir yer ki insanların anlayışı seviyesi ve dünya görüşü artsın.

Türban olayı en son gündeme geldiğinde loophole açmışlardı ama yasayı kaldırmamışlardı diye hatırlıyorum -eğer arada komple değiştirdilerse bilmiyorum, değiştirmedilerse neden değiştirmediler onu da bilmiyorum-

Yani türban yönetmeliğe göre hala yasaktı ama hoca öğrenciyi dersten atamayacak, onun yerine kanıt alıp disipline sevkedecek şeklinde bi uygulama vardı en son.
Kanıt olarak ta fotoğraf çekmesi veya tutanak tutması gibisinden birşeyler vardı ama detaylarını pek hatırlamıyorum. Tabii kanıtlasa da bürokrasinin bütün çarkları badem bıyık olduğundan disiplin kurulu işlemeyeceği için, bir de başlarına böyle bela açılacağı kesin olduğundan türban olayı kalkmış gibi olmuştu işte ama hala yerinde duruyor bildiğim kadarıyla.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Ardeth said:

Türban olayı en son gündeme geldiğinde loophole açmışlardı ama yasayı kaldırmamışlardı diye hatırlıyorum -eğer arada komple değiştirdilerse bilmiyorum, değiştirmedilerse neden değiştirmediler onu da bilmiyorum-

Yani türban yönetmeliğe göre hala yasaktı ama hoca öğrenciyi dersten atamayacak, onun yerine kanıt alıp disipline sevkedecek şeklinde bi uygulama vardı en son.
Kanıt olarak ta fotoğraf çekmesi veya tutanak tutması gibisinden birşeyler vardı ama detaylarını pek hatırlamıyorum. Tabii kanıtlasa da bürokrasinin bütün çarkları badem bıyık olduğundan disiplin kurulu işlemeyeceği için, bir de başlarına böyle bela açılacağı kesin olduğundan türban olayı kalkmış gibi olmuştu işte ama hala yerinde duruyor bildiğim kadarıyla.

ahah fotoğraf çekme tutanak tutma gibi bir durum varsa o zaman suçlu yasayı hazırlayanmış gerçektende. Ben de sandım ki adam bişeyler yapıp kızı rencide etmek için fotoğrafını çekiyor falan. 80 kafasının ürettiği yasalarla hala ülkeyi götürmeye çalışmak hata olan zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

abi rica ediyorum, hukuk öle bişi değil ya.

beyler anne dendi akfasında bişi olmamalı hukuk, adam hak etmiş falan diyosunuz.

İşin hukuksal değil de etik boyutuna bakarsak, ben şahsen üniversitelerde beyin damarlarını böyle şeylerle tıkayan proflar görmekten rahatsızım. Görevden men edildiyse iyi. Öğretmeyi ve araştırmayı seven birinin böyle saçma şeylere takılmaması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

E haklıymış la adam o zaman. Tehditi bilmem de dediğin gibiyse...

Yok değil, yönetmelik açısından haklı bile olsa öğrenciyi dersten atma hakkı yok. Yani yazılanların diğerleri (giriş çıkışları kontrol etme, kanıt alma, tutanak tutma vs.) konusunda haklı olsa bile öğrenciyi derse almama/dersten atma hakkı yok, eğer yazılanların geri kalanları da doğruysa(hakaret vs.) hiç hakkı yok.

Tabi badem bıyık yargısının eline düşünce 2 yıl yemiş, yoksa -emin değilim ama- olay yüksek disiplin kurulu(ya da öğrenim görevlileri hangi yönetmeliğe bağlıysa oraya işte) yollanması gerekliydi, mesleki yaptırımla sınırlı olması lazım.
Ama dediğim gibi çok iyi bilmiyorum bunları, hangi noktada kurum içi disiplinin alanından çıkıp yargıya gidiyo emin değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

İşin hukuksal değil de etik boyutuna bakarsak, ben şahsen üniversitelerde beyin damarlarını böyle şeylerle tıkayan proflar görmekten rahatsızım. Görevden men edildiyse iyi. Öğretmeyi ve araştırmayı seven birinin böyle saçma şeylere takılmaması lazım.

görevden hemen akp talimatıyla men edildi zaten bu adam...
ama adam bunu yapmıcaktı foto moto işleri saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

tecavüz etseydi cezası ertelenebilir veya para cezasına çevrilebilirdi.

ulan geçen haber vardı 60 küsür suçtan sabıkalı adamı polis kafasından vurup öldürmüştü. geçenlerde kasten adam öldüren bir polis 9 sene mi ne ceza almıştı 2 yılını yatıp çıktı. böyle denyo adalet mi olur şu adama 2 yıl hapis cezası veriyorlar paraya bile çevrilmiyor. hayır adamın yaptıkları suçtur orası ayrı ama adalet dediğin öyle oh iyi olmuş kafasıyla nereye kadar. bukadar dengesiz, bu kadar taraf gözeten sistem mi olur ?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ShadowFury said:

Ardeth said:

ahah fotoğraf çekme tutanak tutma gibi bir durum varsa o zaman suçlu yasayı hazırlayanmış gerçektende. Ben de sandım ki adam bişeyler yapıp kızı rencide etmek için fotoğrafını çekiyor falan. 80 kafasının ürettiği yasalarla hala ülkeyi götürmeye çalışmak hata olan zaten.

Fotoğraf çekme kısmından emin değilim gerçi, kanıt gösterme kısmıyla ilgili birisinin yorumu da olabilir(çünkü bu şekilde yer alması bayağı saçma olurdu) ama tutanak tutmanın gerekli olduğundan eminim. Ve evet, büyük ihtimalle rencide etmekle alakası yok(olabilir de tabi, hocayı bilmiyorum uyuzluk olsun diye yapmış ta olabilir)

Olay da yasayla alakalı değil ama, yök yönetmeliği. Yasalar türbanın komple yasak olduğu zamanlardaki haliyle aynen duruyo ama yök yönetmelikle oynayıp hocaların disiplin suçlarına karşı yaptırımını engellemişti işte tutanak tutup disipline vermeleri mi ne gerekiyo kendileri bir şey yapamıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Cuce said:

abi rica ediyorum, hukuk öle bişi değil ya.

beyler anne dendi akfasında bişi olmamalı hukuk, adam hak etmiş falan diyosunuz.

Bu dogru tabi. Ha hukuk olarak ne ceza alır orası ayrı da, etik değil tavır, olay bu zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Tabi proflara bu isi birakana kadar bastan engelleyecek gorevliler olmazsa unide, adamlar da dellenir bi sure sonra.

Madem basortu ile girmek yasak ki yasalarda halen daha yasak oldugu belirtilmis, bu kizlar neden halen daha basortu ile giriyor? kim izin veriyor?

yasak olan onca sey yapildiginda suc oluyor onleniyor da bu basortusu ile girmeye calisanlara iliman bir yaklasim neden?

goz gore gore yasalar cigneniyor her gun, prof da cikip abzurb bir sey yapinca ceza aliyor. madem o ceza aldi butun unilerde bu kizlarin basortusu ile okumasina izin verenler de ceza alsin.

ulkede hukuki acidan denge ve esitlik namina somut bir ornek goremedim ben yillardir.

tecavuz edenler serbest birakilir, insanlari yakanlar zaman asimindan yirtar, adam ogrenciyi iceri almadi diye 2 yil hapis alir ki erteleme ve para cezasina cevrilme dahi olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

"Başbakanın kızı başı örtülü, cumhurbaşkanının eşi başı örtülü olacak, senin eşinin başı neden örtülü olmasın. Sen de başını örttüreceksin"

"Düğünlerde, eğlencelerde eşinin, kızının oyun oynamasına tepki göstermeyen ve sokakta kızlarla konuşan erkekler deyyustur"
Sosyal ağlarda paylaş

nereye bağlarsan bağla saçma.

ya olayı dine bağlıyorsundur ve birini dini yüzünden eğitim hakkından men ediyorsundur

yok dine bağlamıyorsan, o zaman baş örtüsü din meselesi değil politik bir tercihtir diyorsundur ve bir insanı işlemediği bir suçtan ötürü (devletin laik yapısını bozmaya çalışma) yargılamaya çalışıyorsundur bu düşünce suçu bile değil düşünebilme potansiyeli suçu haline gelmiş oluyor.

Bilmiyorum yani 18 yaşını geçmiş bir insanı türban takıyor diye üniversiteye almama fikrini nasıl savunuyor bir bilimci. Bilim adamı dediğin zaten bilimci kimliğini her şeyin üzerine koyandır, din kimliğinin de, milliyetçi kimliğinin de, ulusalcı kimliğinin de.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...