Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Noob sorulari (dota 2 icin)

Remus

Öne çıkan mesajlar

eğer oyundan çıkan olursa ve oyun "çıkılabilir" hale gelirse, o oyunda item düşmüyor mu? item düşüyodur belki diye rahat 5 taneden azla oyunda beklemişimdir (şimdi yeniden olunca sormak istedim)
haneme boşuna yenilgi giriyor. Zaten botlarla oynadığım oyunlar yenilgiden sayılmıyor, "3 sayfa oyun oynamışsın 5 tane winin var amk" modunda yazıyor millet paso..

Son olarak, düzgün oynayabilmek için ne yapmak gerekiyor ya?
Oyundan sürekli dc yiyenimi ararsın, çıkıp gelmeyenimi. Yada kule yanında afk olup ölenimi...
Sosyal ağlarda paylaş

mm ortalamamı alınca çok fena birşey çıkabilir sanki? :D
yani şuan 14 tane felan yenilgi görünüyor.
Bunların 5-6 tanesi bu oyundan çıkanlar yüzünden. (gerçi 1 oyunu 1 kişi eksik kazanmıştık :D)

neyse 20 den sonra (13 yenilgi, 5 kazandığım var şuan. Yani 3-4 maç sonra durumdan hoşnut olmazsam, kendime bir grup aramalı mıyım?)

Açıkcası hiç bir oyunda noob çekemem yakın arkadaşım veya gerçekten öğrenmek için hevesli değilse. Buna kendimde dahilim tabiki =). Kendimden nefret ediyorum, her ne kadar birşeyler deneyerek oynamaya çalışsamda, oyunda olan hatalar nedeni ile, başarı oranımı anlayamıyorum.

sormak istediğim şu aslında:
gerçekten öğrenmeye çalışan, kendine güvenen nooblarla bir grup mu oluşturmalı?
yoksa işi bilenlere yalakalık yapıp, aralarına mı girmeye çalışmalı?

oyunun durumunu bilmediğimden soruyorum. Neticede insanlar sürekli "ben sağlam kasacam, öğrenecem" diyenlere oyunu öğretmekten sıkılmış olabilir. Insanlar öğrenip oyunu bırakabildiklerinden felan durum sıkıcı bir hal alabilir. Ondan benim yakarışlarımı görmezden gelebilirler (yada gruplarıdna yeni birisi istemeyebilirler :D)

ufak bir yönlendirme işime gelir açıkcası =). 2 arkadaşı davet etmiştim aslında fakat, zorla pek baş edemediklerinden 2 side oynamayı kesti. Açıkcası video izlerken bile zevk vermeye başladı (oyunun ilk adımlarını geçtikten sonra). Bu yüzden "sonrası daha zevkli olabilir" diye kendimi biraz zorlayıp, hızlıca başlangıç seviyesini geçmek isterim =)
Sosyal ağlarda paylaş

ya bence o noobluk dönemini aşmak için öyle süper bir yöntem yok. bilen bir arkadaşınla oynarsan, 5 tane bilen oyuncu çekiyo, adam yüzünden matchmaking bazen. dayak yiye yiye bir noktaya gelip ondan sonra maç izleyerek veya böyle tartışma/tutorial videoları izleyerek, tabi oynamaya devam ederek belli bir seviyeye gelmek bence en güzeli. dayak yemek dediğim de heroları öğrenmek, biraz oyunu çözmek vesaire. sonra işte biraz ne zaman saldırman, ne zaman defansif olman gerektiğini; ne zaman gank yeme olasılığının yüksek olduğunu falan biraz anlamak lazım.
herkesin dediği gibi dengeli takımlarla oynamak lazım, warddır, tpdir bahsetmiyorum bile.
stacktir, pulldur bunlar da gerekli tabi.
karşı tarafın itemlarını check edip ona göre pozisyon almak, mapte nerede olduklarından haberdar olmaya çalışmak gerekiyor bir de.
özellikle mid playde önemli olan, creepler ne zaman pushlayacak, ne zaman pushlanacak onları biraz anlamak gerekiyor.
ha tower ve creeplerin attack mekanizmalarını da öğrenirsen mis işte.

luminous'un videoları hiç fena değil bu konuda, özellikle şu güzel:

Dendi's Mid Solo

http://www.youtube.com/watch?v=-9J6LVki5nU

dotacinema'nın güzel bir serisi var yine gayet iyi hazırlanmış bence:

Learn Dota2

http://www.youtube.com/playlist?list=ELxOElBco9jgE

en güzeli de şu. dendi'nin kendi competitive mid play'ini yorumladığı 2 saatlik bir video(vaktin varsa güzel video. ha bir de w3 videosu, ama aynı şey dota2de de):

How to Solo Mid

http://www.youtube.com/watch?v=QXne3KrQ1Ng

Sosyal ağlarda paylaş

Oyuna yeni başlayan insanlara dendi videosu falan izletmek çok saçma adam ordaki çoğu hareketin amacını anlayamayabilir bile...

1-) Last hit,denie, creep pull, double spawn nedir nasıl yapılır öğreniceksin. Gerekirse botlu oyun veya single player girip last hit çalışıcaksın ciddi ciddi iyi oynamak istiyorsan şu oyunu.

2-) Warding,counter warding nasıl yapılır ne işe yarar, ormanda hangi spota observer atmak lazım, o spotta creep çıkarmamak nasıl oluyor bunları öğreniceksin.

3-) Heroların spellerini genel hatlarıyla öğrenmen lazım en az 2-3 oyun oynaman lazım her heroyla en azından botlu oyunlarda.

4-) İtemleri,itemlerin getirdiği avantajları öğrenmen lazım doğru item seçimi oyundaki en kritik şeylerden biri farmer/carry oynuyorsan.

Son olarak dota öğretmekten sıkılmamış, sabır katsayısı yüksek birini bulup yamanıcaksın yanına adam sana skype etc. den anlata anlata oynayacak, fake accountla yaparsa bu işi daha başarılı olur tabi. Ha süper pro bulmana gerek yok oyunu bilen birisini bulsan yeter bi noktaya kadar öğrenmen için ama sen yine de bulabildiğin en iyi oyuncudan öğrenmeye çalış kötüler yanlış yanlış şeyler de öğretebiliyor sonuçta sonra skadili monkey'li SY'li omniler dolaşmasın ortalıkta.

Dip Not: Bulduğun adamın seni ekmesini istemiyorsan oyun sırasında söylediği herşeyi elinden geldiği kadar yapman lazım, kafana göre takılmican yani şahsen benim sabrım yapmaya çalışıp yapamayanlara karşı daha fazla dayanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Densiz said:

sormak istediğim şu aslında:
gerçekten öğrenmeye çalışan, kendine güvenen nooblarla bir grup mu oluşturmalı?
yoksa işi bilenlere yalakalık yapıp, aralarına mı girmeye çalışmalı?

Benim 1.5 ay oldu MobA dünyasına atılalı şu anda beraber oynadığım adamlarda en az 4-5 yıl tecrubesi/el alışkanlığı olan adamlar öte zevzek hareketler yapmadığım sürece sırıtmıyorum aralarında genelde elimden geldiğince support/initiator/semi-carry , initiator karakterler oynamaya çalışıyorum, kendi progressimi paylaşmak istiyorum

-Dota'yı yüklediğim ilk gün daha arkadaşlarım online bile olmadan direk tıpış tıpış kendime lobby açıp bot doldurdup 4-5 oyun oynadım , daha sonrasında co-op bot oyunlarını denedim totalde heralde bi 10-12 oyunum böyle geçti ne?,nerde?,nasıl?,niye? gibi sorulara cevap bulmakla geçti zamanımın çoğu her oyun öncesi alt-tab yapıp dotafire'dan seçtiğim karakterin guide'ına item/skill build'ına hızlıca göz attım.

-1.Haftamın sonunda boş zamanlarımda oynayacak adam bulamadığımda youtube'dan Purgegamers channel'ından Purge'un videolarını seyrettim adamın hareketlerini tarzını benimsemeye calıştım bu videoların güzel yanı adam gerçekten iyi bi oyuncu ve bodozlama stream yapmıyo her hareketini ve nedenini açıklıyor.

şu anda kendimi geliştirmeye çalıştıgım nokta support oynarken adam gibi wardlamak ve rakip wardlarını avlayıp yok etmek, oyunun hangi phase'inde nereye ward konuluru çözmek ve ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum

Kısaca hikayem bu 4-5 gün önceye kadar %62ydi win rate'im ama son günlerde biraz saçmaladık arkadaşlarla hep beraber %55-53lere kadar geriledim amacım paticik lobby'de rezil olmadan oyun oynayabilecek seviyeye gelmek (:D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...