Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kiracı Problemleri v14.3

Jeeztro

Öne çıkan mesajlar

Efendim bir dairemiz var, içinde 3-4 tane bekar kalmakta. Ben bu eve yerleşicem yakın zamanda evleniyorum çünkü. Ve evi baştan sona yaptıracağım ve kiracının çıkması gerekiyor(du). Yaklaşık 2-2.5 ay önce söylendi çıkması. Hala ev arıyorum yok buldum olmuyor vs. Ters de gitmek istemiyorum, birisini evsiz barksız bırakma düşüncesi bile kötü. Ama artık zaman kalmadı, evlenicem sırf şu kodumun olayı yüzünden nişanlımla aram açılıcak neredeyse.

Neyse efendim sözleşme yok, adamlar çıkmıyor. Şimdiye kadar ödemelerde bir sorun da olmadı sağolsunlar. Peki ben ne yapabilirim bu adamları çıkarmak için. Tatsız da olsa işin geldiği nokta bu. Kavga dövüş yok ortada hala karşılıklı anlayış içerisindeyiz, adam gelsin ustalar çalışsın bile diyor. Ama kaçarı yok artık.

Ne haklarım var ? Nasıl çıkarabilirim bunları, ya da çıkarabilir miyim ? Yazılı sözleşme yok, bir şeyler araştırdım sözlü anlaşma olayları fln varmış sanırım.

Yardım edin bekar kalacam yoksa bir ömür.
Sosyal ağlarda paylaş

Ortada sözleşme yoksa sözleşme başlangıç tarihi kiracının üzerindeki ilk fatura tarihi sayılıyor. Adam Ocak 2012de taşındıysa ve suyu 15 Ocak'ta açtırdıysa mahkemede 15 Ocakta sözleşme yapılmış gibi davranılır. 1 sene 1 sene atan bir olay bu, yani 2013 Ocak'a kadar oturma hakkı olur. Kanun karşısında pek bi şansın yok gibi.

Neden çıkmıyorlar da eve usta gönder falan diyorlar? Ev bulamadık mevzusuna inanıyor musun?
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer kiracın hiç aksatmadan ödemelerini yapıyor ve bunu kanıtlayabiliyorsa ve çevreden de bu kiracı ile ilgili hiç bir şikayet yok ise. Kusura bakma ama istediğin mahkemeye ver çıkarmazsın.

Devlet kiracıdan yana her zaman, özellikle keyfin için adamı evinden çıkartmaya çalışıyorsan.
Sosyal ağlarda paylaş

Elderon said:

Eğer kiracın hiç aksatmadan ödemelerini yapıyor ve bunu kanıtlayabiliyorsa ve çevreden de bu kiracı ile ilgili hiç bir şikayet yok ise. Kusura bakma ama istediğin mahkemeye ver çıkarmazsın.

Devlet kiracıdan yana her zaman, özellikle keyfin için adamı evinden çıkartmaya çalışıyorsan.

adam evleniyorum diyor sen keyif için çıkarıyor diyorsun. dafuq?
Sosyal ağlarda paylaş

Elderon said:

eğer zamanında tebliğ eder, adama önceden bildirirsen çıkartma hakkın var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki Kanun, madde 7:

Madde 7 - Kira şartlarına ve Borçlar Kanununun bu kanuna aykırı olmayan hükümlerine riayet edilse bile kiralayan gayrimenkulü kendisi veya eşi veya çocukları için mesken olarak kullanma ihtiyacında kalırsa kira akdinin hitamında, tahliye davası açabilir.

Tahliye sebebidir bu, hakimin kafasına göre karar vermeye hakkı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

o maddenin d bendinde de şu yazıyor;

d) Gayrimenkulü Medeni Kanun hükümlerine göre iktisabeden kimse kendisi veya eşi veya çocukları için tamamen veya kısmen mesken olarak ve yine kendisi veya eşi veya çocukları için bir meslek veya sanatın bizzat icrası maksadiyle iş yeri olarak kullanma ihtiyacında ise iktisap tarihinden itibaren bir ay zarfında kiracıyı keyfiyetten ihtarname ile haberdar etmek şartiyle altı ay sonra,
Sosyal ağlarda paylaş

bir de şu var

said:
Eğer kira sözleşmesi belirli süreli ise , süre bitiminde her iki taraf da sözleşmeyi sona erdirme imkanına sahiptirler. Kira sözleşmesinin belirsiz süreli olması durumunda ise, sözleşmenin nasıl sona erdirileceği probleminde ise her şeyden önce taraflar arasındaki sözleşmeye itibar edilmiştir. Eğer tarafla feshi ihbar mevzuunda bir düzen kabul edilmiş ise, ona uyulacaktır. Şayet taraflar arasında bu hususa değinilmemiş ise, belirsiz süreli kira sözleşmelerinin sona erdirilmesi şu şekilde olacaktır:?Mefruş olmayan apartmanlar, yazıhane, tezgah, dükkan, mağaza, mahzen, samanlık, ahır? ve bu gibi yerler, mahalli adet başka bir dönemde tayin edilmiş değilse, altı aylık sürenin bitimi için ve her halde üç ay önce yapılması gereken bir ihbar ile feshedilebilecektir. (BK262/2f) ?mefruş apartman, yahut müstakil odalar yahut süknaya mahsus mefruşat? ancak bir aylık dönemin bitimi için ve iki hafta önce yapılması gereken bir ihbar ile feshedilebilecektir.(BK262/2f2 Diğer menkul şeyler her istenilen zaman için ve üç gün evvel yapılması lazım gelen bir ihbar ile akdi feshedebilirler.

adam sözleşme yapmamış burada.
Sosyal ağlarda paylaş

6570 sayılı gayrimenkul kiraları hakkında kanun 6101 sayılı kanun ile mülga oldu yalnız. yanlış yönlendirme olmasın.

6098 sayılı borçlar kanununda yer alıyor artık kira sözleşmeleri. orada da bazı hükümler 8 yıl için ertelendi. kira sözleşmesinde yer alan maddeler taraflar arası geçerli olacak. eğer sözleşmede de uyuşmazlık konusuyla ilgili madde bulunmuyorsa eski borçlar kanunua bakılacak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...