Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pillars of Eternity

Norak

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

axedice said:

Shield of Innocence , Cormyr'deki Tuigan horde savaşı veteranları.

ok..

Okumak bilgilenmek çoğu sorunu çözüyor. Kötü olan bilgisizken yorum. War in Tethyr ve Avatar Trilogyi tavsiye ederim FR a meraklıysan.

sam said:
axedice said:
Humanoidler ve tıpkı insanlar gibi çok geniş bi karakter spektrumuna sahipler. Kişilik çeşitliliğini daraltan değil genişleten bir yorum bu.

orada humanoid derken "insanlardan davranış olarak farklı değiller" anlamında kullandın.

Bi an yanlış mı ifade ettim acaba diye kendimden şüphe ettim, sonra seninle tartıştığımı hatırlayıp geriye döndüm.

axedice said:

Orclar da aslında birer humanoid, aptal ya da akıllı olsunlar tıpkı insanlar gibi bir ruhları ve iradeleri var, tıpkı insanlar gibi dünyayı geçmiş tecrübelerinin şekillendirdiği önyargılar aracılığıyla gözlemliyor ve yorum yapıyorlar.

Açıklama getiriyorum, insanların önyargılarıyla orclarınki farklı. Dolayısıyla davranışları da farklı oluşuyor. Yüzbaşı aşikar ankaradan bildirdi.

said:
said:
Tam tersini söylüyorum humanoidler diyerek. Evet stereotyping var, ama senin oynadığın karakter bu stereotipte olmak zorunda değil.

aynısı ırklar için olduğu kadar cinsiyetler için de geçerli.
said:
Burdan kadınları pek tanımadığın yorumunu yapabilirim ancak.

senin orcları tanıdığın kadar tanıyorumdur ama konu o değil. konu senin kendi tercih ve yargılarının herkesi bağlamaya çalışması.

Ahahahaha bu cevabı sevdim, ama kadın rolü yapmak orc rolü yapmakla aynı şey değil. Gerçi bu rpg konusunu aşıp tiyatroya da giriyor biraz, erkeğin kadını kadının erkeği başarıyla canlandırması ve o duyguyu yakalaması tiyatrocu ütopyası biraz.

said:
said:
Hayır değiller. Bu nerden çıktı? Kendi kendine sonuçlar çıkarıyorsun.

senden çıktı? önceki sayfalardan alıntı yapmalı mıyım? bütün bu tartışmayı "kadın gibi rol yapamazsınız erkek olarak" hükmüyle sen başlatmadın mı?

Bi erkek bir kadın gibi düşünüp kadın gibi hareket edemez. Orc gibi düşünebilir (çünkü orc diye bişey yok sdf), ama kadın çok zor. Olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Okumak bilgilenmek çoğu sorunu çözüyor. Kötü olan bilgisizken yorum. War in Tethyr ve Avatar Trilogyi tavsiye ederim FR a meraklıysan.

dedi sims ile dating sim'i aynı sanan kişi.
said:
Bi an yanlış mı ifade ettim acaba diye kendimden şüphe ettim, sonra seninle tartıştığımı hatırlayıp geriye döndüm.

sıradaki neymiş..
said:
Açıklama getiriyorum, insanların önyargılarıyla orclarınki farklı. Dolayısıyla davranışları da farklı oluşuyor. Yüzbaşı aşikar ankaradan bildirdi.

kadın rolü yapamayan orc rolü de yapamaz bu kadar basit net.
said:
Ahahahaha bu cevabı sevdim, ama kadın rolü yapmak orc rolü yapmakla aynı şey değil. Gerçi bu rpg konusunu aşıp tiyatroya da giriyor biraz, erkeğin kadını kadının erkeği başarıyla canlandırması ve o duyguyu yakalaması tiyatrocu ütopyası biraz.

aynı değil, benzer. hatta ortalamaya vurunca daha zor çünkü insanlığın yarısı kadın ama yarısı orc değil. etrafta orc da yok gözlemleyecek. o nedenle hayalgücü denen sihirli mekanizmayı çalışmaya başlıyoruz ki kadın için de, orc için de, hatta erkek için de gerekli. şayet kendimizi oynamıyorsak.
said:
Bi erkek bir kadın gibi düşünüp kadın gibi hareket edemez. Orc gibi düşünebilir (çünkü orc diye bişey yok sdf), ama kadın çok zor. Olmaz.

fikrisabitlikle nereye kadar? redeagle da anlatmış gayet güzel. hatta gitmiş cinsiyetsiz karakter örneklemiş. hepsi olur. bal gibi olur. süper olur.

hermafrodit lead koysalar witcher 3'e nasıl oynayacaksın merak ettim. almayacaksın oyunu herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

Bi ara tartisilmisti kadin chari erkegin oynatmasi rp.. Bende erkrgin kadin rp si yapmasini kabul edemeyenlerdenim. Cocukken erkek herolari taklit ettim ondan olabilir.

Evcilikte kiz olan erkeklere garip gelmeyebilir bilemem. Yetisme tarzina bagli hersey.

Orc bir yaratik kadin karsi cins yahu.
Sosyal ağlarda paylaş

bayagi seksistsin, agir lame.

ikincisi, birkac sayfa once sordum/soyledim, size onceden yazilmis diyaloglarla, onceden verilmis gorevlerle single player oyun oynatiyorlar, yaptiginiz rp good/evil'dan oteye gecmiyor, rp yaptiginizi saniyorsunuz? hala kadin karakter oynanir mi diyorsunuz, hayret icerisindeyim.

irk/karakter rp'si yerine, class rp'si yapin. female wizard'imi aciyorum, oyunda attigim fireball'un aynilarindan odama da atiyorum. oyle yasiyoruz birbirimizi. memeleri de daha guzel. `acaba orc barbarian'im bu durumda ne dusunurdu?` 'nun cevabi sizin yine insan dusuncelerinizin otesine gecmeyecek nasilsa. 'kadin rp`si'nden farki yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ondan bahsetmedim ki...

Gercek karsi cins rp sinden bahsediliyor anladigim benim disi race acip haldir huldur cast ettim diil.

Mmorpg de agir rp serverinde ornegin bir oyuncunun kadin veya erkek oyunda karsi cinsi agir bir sekilde canlandirilmasi anladigim.

Bunu gerceklestirmek bence olasi degil.. Canlandirabilmek icin ciddi birikim ve hissetmek gerekir diye dusunuyorum buda onceden yazdigim gibi benim hayal edemedigim birsey.

Senin yazdillarini okumadim bile ben :) axe vs sam olayi..
Sosyal ağlarda paylaş

kadın olarak oynamak istediğin zaman çok zevkli olabiliyor. genellikle assassin tribi olarak tercih ediliyor böyle elf female'ler felan.

ama "erkek vücudu görmek istemiyorum kadına bakayım en azından sıkılmamış olayım" mantalitesiyle giderek her oyunda kadın karakter açanları görüyorum, böyle kişilerin "kadın rp'si" yapmasını beklemiyorsunuz herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Ardeth said:

Sadece demek istediğim, ırk farkı genelde benim kafamda karakter farkı ile aynı şey.

İnsanlar içersinde takılmaya çalışan standart bir orc oynadığım zaman mesela bir nevi toplumdan dışlanmış asosyal pis kokan birini oynuyormuş gibi hissediyorum. ya da cüce oynadığım zaman bazı konularda oldukça takıntılı, muhafazakar, inatçı ve ilişki kurması/yürütmesi zor bir insan oynuyormuş gibi hissediyorum.

Cinsiyet farklılığı ise tamamen farklı bir olay.

işte gene stereotip, gene stereotip. o yüzden one trick pony şeklinde canlandırılıyor hala non-human ırklar genelde.

bu kafaya göre kadınların witcher vs gibi erkek lead'li rpg oynayamaması lazım.

Onu diyorum işte, insan dışındaki ırkların stereotipe uyma olasılığı çok daha yüksek. İnsan ırkının olayı o, çok daha çeşitli olması, racial trait gibi gör sdf Valla aslında ben kadın olsam sinir olabilirdim kadın lead olmayan oyunlara.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...