Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pillars of Eternity

Norak

Öne çıkan mesajlar

Orc ya da elf birer konsept, nasıl kendin evil olmadan evil bi karakterin rolüne bürünmeye çalışıyorsan aynı şekilde ortalama insandan çok daha farklı değer yargılarına sahip bir ırkın da rolüne bürünebilirsin.

Diğer taraftan kadınlık-erkeklik insanlardaki temel ayrım, kadın gibi davranabilmek için biraz kadınsı olmak gerekiyor. Hani arpglerde poposu güzel diye kadın avatar seçmeyi anlarım ama gerçek anlamda rol yapıcam diye cross gender karakter açmak...

Gerçi neyse ya konu sam olunca korkmaya gerek yok, adamın rpgnin ne olduğuna dair pek bi fikri yok çünkü. Tamam yanlış alarm. Evet samcim kadın karakter aç sen öyle oyna falan, proplem yok (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

ya kadınsı olmak nedir rofl, 'orcsu' nasıl oluyorsun sen bana onu anlat hele. ya da evil nasıl oluyorsun. rol yapılmıyor mu bunların hepsinde?

yoksa ciddi ciddi "AY SİZ KADIN ROLÜ MÜ YAPIYORSUNUZZZ ŞEKERİİİİM" mi demeye getiriyorsun? çünkü reaction image sahasına giriyor öyleyse şu mesajın.
Sosyal ağlarda paylaş

plate niye taktınız ki o kadar, metal işlenmesi zor olduğu için ve erkekler den başka giyende olmadığı için o tarz yapılmış zamanında, ama bronze zırhlar daha kolay işlenebildiği için, çeşitli vücut hatlarında zırhlar yapmışlar, yunanlılar falan,

birde kadın, kadınlığını bastırmak, gizlemek istemiyorsa, niye göğüslerini kıstırıp gezsin ki? rahatsızlık verir bir kere, göğüs şekli neyse o şekilde zırh yaptır daha rahat gezer, fikrindeyim

ayrıca bir(1) kız yok mu patide fikir belirtecek?
Sosyal ağlarda paylaş

Ciddiye alıp cevap yazıyorum örneklerle, hani öğrenmemek ayıp sonuçta.

Misal arcanumda half-orc açtın ve ırkçı anti orc söylemlere maruz kaldın. Kafanda bi kalıp oluşuyor, bazen çekimser bazen agresif cevaplar veriyorsun, sonuç olarak oynadığın orcun kişiliği yaptığı eylemler ile şekilleniyor. Orclar da aslında birer humanoid, aptal ya da akıllı olsunlar tıpkı insanlar gibi bir ruhları ve iradeleri var, tıpkı insanlar gibi dünyayı geçmiş tecrübelerinin şekillendirdiği önyargılar aracılığıyla gözlemliyor ve yorum yapıyorlar. Haliyle verilebilecek tepkileri ön görüp bir orcla empati kurabiliyorsun.

Diğer taraftan kadın gibi oynayabilmek için kadın gibi düşünebilmek gerekiyor. Orc ve insan arasındaki fark kültür ve ırksal bazı özelliklerle (ki bunlar da çoğu zaman yine farklı insan davranışlarının yansımaları oluyor - ör. asabiyet, neşe, sukünet) sınırlıyken kadın ve erkek arasındaki fark hormonlarımızda ve duygularımızda. Arcanumda female bi karakter açtığında vereceğin tepkileri empatiyle değil ancak tahminle yapabilirsin çünkü bir kadın gibi hissetmiyorsun, duygularını bir kadın gibi yaşamıyorsun.

Başladığımız noktaya geliyoruz aslında, araba yarışı oyununa ralli pilotu repegesi diyebilecek bir adamın kadın karakter repesi yapıyorum çok da güzel oluyor yorumlarına itimat etmemek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

erkeklerin chestplate'ler de eğimli yapılıyor, göğüs kası olmayan, bira göbekli erkekler kullandığı için değil. altına başka şey de giyiliyor zaten, form fitting değil gövde kısmı yani.

ve kadınlar da rahatlıkla giyebiliyor bildiğimiz düz plate, google'da milyar tane var:
http://bexter.adkinssoftware.com/vaarmour3.jpg
http://online.wsj.com/media/armor15_HV_20090227133220.jpg
http://24.media.tumblr.com/tumblr_llao40p85G1qjsj27o1_400.jpg
http://img600.imageshack.us/img600/5609/img2253sv.jpg
http://kellytyler.files.wordpress.com/2010/05/joan-of-arc-leelee-sobieski-321505_600_7401.jpg
etc etc..
Sosyal ağlarda paylaş

Şu "olimpiyatlar kadınlığı öldürüyor" diyen türkü ciddiye alıp burn atan hatunun vidyosu vardı, ciddi rack var gösteriyor ama sports bra ile çat diye sıfırlamıştı. Budur yani, kadın karaktere zırh giydireceksen içine de benzer bra giymen gerek rahat hareket edebilmek için.

Diğer taraftan kültürel nedenlerle muscle cuirass benzeri zırh giyen kadın savaşçılar da olabilir, oyun dünyası içinde tutarsızlık yaratmadığı sürece nema problema.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

evet orc'un personality'si ve orc'lara dünyanın bakış açısı değişmiyor lawl, dünya human'la orc'u bir tutuyor.

hayır bir de rpg otoritesi geçinen adam. :/

ahlak felsefesi üzerine bir sunum yaparken biraz düşünmüştüm bu frp oyunlarındaki ırklar üzerinde. axedice'ın dediği gibi daha çok karakter&kişilik yansıtıyor bu ırklar. Yani şöyle ki orc dediğin ya da elf dediğin ırkın %90 oranında (sallama istatistik) bazı karakter özellikleri örtüşüyor ve o ırkı da büyük ölçüde tanımlıyor. İnsanlar gibi geniş yelpazeleri yok karakter konusunda baya dar bir açıdalar. Mesela insanlar da %90 oranda bencildir falan gibi yorumlar yapılabilir ama bir elf, bir orc ya da bir dwarf çok daha kesin karakteristik özelliklerle tanımlanabilir. O yüzden frp oyunlarındaki ırk ayrımı biraz da karakter ayrımı gibi, o sebeple bir oyuncu farklı bir ırka kolayca adapte olabilir eğer onların karakteristik özelliklerini seviyorsa. Cinsiyet ayrımı daha farklı ama cinsiyeti farklı olan karaktere adapte olmak benim için her zaman daha zor olmuştur.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Ciddiye alıp cevap yazıyorum örneklerle, hani öğrenmemek ayıp sonuçta.

Misal arcanumda half-orc açtın ve ırkçı anti orc söylemlere maruz kaldın. Kafanda bi kalıp oluşuyor, bazen çekimser bazen agresif cevaplar veriyorsun, sonuç olarak oynadığın orcun kişiliği yaptığı eylemler ile şekilleniyor. Orclar da aslında birer humanoid, aptal ya da akıllı olsunlar tıpkı insanlar gibi bir ruhları ve iradeleri var, tıpkı insanlar gibi dünyayı geçmiş tecrübelerinin şekillendirdiği önyargılar aracılığıyla gözlemliyor ve yorum yapıyorlar. Haliyle verilebilecek tepkileri ön görüp bir orcla empati kurabiliyorsun.

Diğer taraftan kadın gibi oynayabilmek için kadın gibi düşünebilmek gerekiyor. Orc ve insan arasındaki fark kültür ve ırksal bazı özelliklerle (ki bunlar da çoğu zaman yine farklı insan davranışlarının yansımaları oluyor - ör. asabiyet, neşe, sukünet) sınırlıyken kadın ve erkek arasındaki fark hormonlarımızda ve duygularımızda. Arcanumda female bi karakter açtığında vereceğin tepkileri empatiyle değil ancak tahminle yapabilirsin çünkü bir kadın gibi hissetmiyorsun, duygularını bir kadın gibi yaşamıyorsun.

Başladığımız noktaya geliyoruz aslında, araba yarışı oyununa ralli pilotu repegesi diyebilecek bir adamın kadın karakter repesi yapıyorum çok da güzel oluyor yorumlarına itimat etmemek lazım.

yoo, gayet güzel empatiyle yapılıyor rol kadın için de. hormon ve duygu farkından dem vuruyorsun ama orc'un da aynı duygu ve hormona sahip olduğunu addediyorsun bir yandan ki zerre alakası yok. karakterlerin verdiği cevaplardan kafanda ne kalıp oluşuyorsa onu kadın için de uygulaman aynen mümkün. kaldı ki kadınların ve erkeklerin düşünce yapısını kesin sınırlar içine hapsetmen daha da vahim bir durum. efeminen bir erkekse ne yapacağız? medeni bir orc'sa ne yapacağız? stereotip dışında bir karakter canlandırman mümkün değil bu mantıkla.

ecnebinin tabiriyle bu yüksek atından inmen lazım artık, sadece dating sim'e denk gördüğün rpg tanımından sonra gerçek anlamda rol yapma konusunda da fikrin olmadığı ve daha kötüsü "BEN KENDİMİ OYNUYORUM!!!" mentalitesine hapis kaldığın için bundan sonra ne desen gene ecnebinin tabiriyle bir tutam tuz ile değerlendirmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ahlak felsefesi üzerine bir sunum yaparken biraz düşünmüştüm bu frp oyunlarındaki ırklar üzerinde. axedice'ın dediği gibi daha çok karakter&kişilik yansıtıyor bu ırklar. Yani şöyle ki orc dediğin ya da elf dediğin ırkın %90 oranında (sallama istatistik) bazı karakter özellikleri örtüşüyor ve o ırkı da büyük ölçüde tanımlıyor. İnsanlar gibi geniş yelpazeleri yok karakter konusunda baya dar bir açıdalar. Mesela insanlar da %90 oranda bencildir falan gibi yorumlar yapılabilir ama bir elf, bir orc ya da bir dwarf çok daha kesin karakteristik özelliklerle tanımlanabilir. O yüzden frp oyunlarındaki ırk ayrımı biraz da karakter ayrımı gibi, o sebeple bir oyuncu farklı bir ırka kolayca adapte olabilir eğer onların karakteristik özelliklerini seviyorsa. Cinsiyet ayrımı daha farklı ama cinsiyeti farklı olan karaktere adapte olmak benim için her zaman daha zor olmuştur.

ya en basidinden arcanum dedi demin axe, orada sergide dünyanın en akıllı orc'u vardı. böyle klişeler, kalıplar üzerinden gitmeyi rol yapmak olarak addediyorsanız, kadının 'kadınsı', erkeğin 'erkeksi', orc'un 'orc'su' olarak oynanmasıyla sınırlıysa hayal gücünüz
http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/201/285/filename.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

aslıdna ardeth haklı
ırkların genel olarak sınırları belli, ama cinsiyetlerin öyle değil.

şimdi genel olarak ben oynarken onlara dönüşüyorum zamanla, wow da bile druidken herkese yardım eden adamken, warrior olduğumda yardım isteyen olduğunda "gtfo" diyen bi herif olmuştum. Heh izleyen arkadaşım şaşırmıştı hatta, kaptırıorm olm demiştim.

Şimdi mesela kadın karakter oynarken, yakışıklı bi karakter gördüğümde ona yazmaya başlasam beğenebilecek miyim ki? yani ne bileyim, onları o daha duygusal iç dünyalarına inebilecek miyim?

bence kadın karakterle oynamak daha kozmetik bi hadise, ince olduklarından ve fiziksel olarak daha güzel olduklarından zırhlar falan daha güzel duruyor üzerlerinde. Olay bu
Sosyal ağlarda paylaş

Darklight1903 said:

kadin x yapar, erkek y yapar diye niye ayiriyorsunuz ki olayi? ikisi de ayni tarzda insanlar olabilir. kadin diye merhametli olmak zorunda degil. ayni sekil erkek icin de kelle koparan olma zorunlulugu yok. nedir bu 'kadin rolune burunme' tribi, anlamis degilim. kendi kafanizda veriyorsunuz bu tanimi.

e kadın rolü diye spesifik bişi yoksa, neden rp sel olarak kadın tercih edilsin ki?
ne farkı var erkekten?

misal benim için, kadın savaşçı karakter azim ve disiplini temsil ederken

erkek savaşçı karakter sabır ve sertliği temsil ediyor.
Fark var, o yüzden farklı oynuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...