Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1'den fazla eleman istihdam eden var mı?

Esh

Öne çıkan mesajlar

Yasa ile neler getiriliyor;

-Önceki İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun kapsamı genişletilmiştir. ‘Madde 2 (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.’ Sadece güvenlik güçleri, afet ve acil durum birimleri, ev hizmetleriyle esnaf işyerleri yasa dışında kalacaktır. Ancak yanında işçi çalıştıran esnaf da yasa kapsamında sayılacaktır.

-Daha önceki yasaya göre bir iş yerinin iş güvenliği uzmanı istihdam etmesi için en az 50 işci çalıştırması gerekmekteydi. Bu yasal zorunluluğu aşmak isteyen işletmeler 49 işci çalıştırarak; iş güvenliği uzmanı istihdam etmemekte, yasa yükümlüklüklerinden kulturlmaktaydı. Yeni yasa ile birlikte bu sınır kaldırılarak; bütün iş yerleri yasa kapsamına alınmaktadır.

-İş güvenliği uygulaması küçük işletmelere yük getireceğinden 10’dan az sayıda çalışanı olan işlemlere bakanlık destek sağlayacaktır.

-İş güvenliği uzmanı çalıştırma veya dışarıdan bu hizmeti alma yasanın yayınlanma tarihinden belli bir süre sonra başlayacaktır:

Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinden 10 çalışandan az kişinin istihdam edildiği işyerlerinde yasanın yayım tarihinden iki yıl sonra,

10 kişiden az çalışanın olduğu tehlikeli ve az tehlikeli işyerleri için yasanın yayım tarihinden üç yıl sonra,

10 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinden tüm tehlike sınıfları için yasanın yayım tarihinden bir yıl sonra başlayacaktır.

-Gerekli şartları taşıyan devlet memurları da iş güvenliği uzmanı olabilir: ‘Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.’

-Ülke genelinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili politika ve stratejilerin belirlenmesi için tavsiyelerde bulunmak üzere Konsey kurulmuştur. Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun kurul kararlarını uygular.

-Önceki setifika ve eğitim kurumlarından alınan sertifikaların durumu:

Bu Kanunun yayımı tarihinden önce Bakanlıkça verilen işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi sertifikası veya belgesi ile Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanlar, mevcut belge veya sertifikalarını bu Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde Bakanlıkça düzenlenecek belge ile değiştirmeleri şartıyla bu Kanunla verilen bütün hak ve yetkileri kullanabilirler. Aynı tarihten önce eğitim kurumlarınca verilen işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayanlardan eğitimleri geçersiz sayılanlar ilgili mevzuata göre sınava girmeye hak kazanırlar. Hak sahipliğinin tespitinde Bakanlık kayıtları esas alınır.

-İş güvenliği uzmanlarının eğitimleri, çalışma şekilleri v.b konular çıkartılacak yönetmeliklerle düzenlenecektir.

Yasanın tamamına ulaşmak için tıklayınız.
yasanın tamamı burda http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120630-1.htm
Sosyal ağlarda paylaş

df said:

hekime kadar bağlamışsınız olayı tebrikler. iş güvenliği uzmanı dedikleri 2000 TL vererek kursa gidip sertifika alan ortalama adamlar. arkadaşım da giriyor şimdi sınava. bi danışman birden çok şirket için danışmanlık yapabiliyor.

ayda 200-300 TL gibi bi ücreti olur büyük ihtimalle bi şirketten. ya full o iş için çalışıp 5-10 şirkete bakar. ya da kendi işinde çalışıp 1-2 şirkete danışmanlık yaparak ek gelir yapar.

iş güvenliği ile ilgili 3-5 eğitim verir çalışanlara anca o.

iyide neden abi
neden ekstradan ayda 300 tl veriyorum
ne işe yarıcak bu adam

benim iso belgem var zaten
calısanıma eğitim veriyorum
ayrıca senin arkadasına neden para vetiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

abi benim 40 calısanım var
ben ayda 300 tl oderim ama
sadece kendi calısan adamlar var sirtkette onnar apcak

bide abi işveren olmadan
konusan arkadaslara de dağılın gidin diyorum sırf
hersey gulluk gulistanlık anasını sattıgımın ulkesinde
biş iş güvenliği eklsik
adama baret veriyosun içinde domates yetiştiriyo
Sosyal ağlarda paylaş

ee nolcak simdi yani devlet kasayi dolrucak yol buldu kisaca dimi? ulan ne hortumcu bu herifler ya kimse uyanmiomu abi nasil bi is ya. adamlar yol yaptik dio kaldirim yaptik dio deprem paralarini yedik dio. kalkip kimse bisey demio lan bunun gibi kac milyon tane haneden para gitmistir yani birazcik hayal gucunu zorlasak neler cikar neler. ben bi bok anlamadim bu is guvenligi uzmani muhabbetinden.
Sosyal ağlarda paylaş

4 ayri grup halinde 60 calisanim var ,santiye muhabbeti var.yapacagim en guzel sey hepsini cikarmak ve abi isim bitti ama sigortam devam etsin diyenlere kulak tikamak.Allah yardimcilari olsun...benden buraya kadar :(

Oldu olacak kameralari wc lere de koysunlar.yedigimiz yemekten cikan atik sayisina gore cop vergisi alsinlar.
Sosyal ağlarda paylaş

bi de zekilere bak abi:

Daha önceki yasaya göre bir iş yerinin iş güvenliği uzmanı istihdam etmesi için en az 50 işci çalıştırması gerekmekteydi. Bu yasal zorunluluğu aşmak isteyen işletmeler 49 işci çalıştırarak; iş güvenliği uzmanı istihdam etmemekte, yasa yükümlüklüklerinden kulturlmaktaydı. Yeni yasa ile birlikte bu sınır kaldırılarak; bütün iş yerleri yasa kapsamına alınmaktadır.

vay be alkış.

dünyanın her ülkesinde insanlar bi şekilde vergiden, sacma yasalardan kaçmaya çalışırlar. bundan doğal birşey olamaz. Bernard Arnault bile fransız vatandaşlığından çıkmaya çalışıyo 50 milyar dolar serveti var adamın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada biliyorum bu olayı ben, yük ama göründüğü kadar korkunç değil. 10 kişiden az çalıştırana ayda 50-100 TL arası bedeli olacak bunun en fazla. Exclusive olması gerek değil yani bu uzmanların, devlet ise 10 kişiden az çalışanı olanlara yardım yapıyor.

5 kişi üzer çalıştırıyorsa iyi bir şey bence. Sınır 5 gibi bir şey olsaydı çok daha iyi olurdu yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu aralar çok denk geliyorum iş güvenliği, iş kanunu vb. şeylere.
Geçen gün denetim için geldiklerinde kilolu bir bayanın yanına gidip buna bir şey olursa sedyeyle nasıl çıkartacağız, bu aralık çok dar gibi şeyler demişlerdi ofiste gün boyu.

Şu an iş kanunundan tek isteğim fazla çalışmaların 1,5kat izin olarak kullanılabilme opsiyonu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...