Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şırnak'ta 9 asker 1 korucu şehit.

AthleT

Öne çıkan mesajlar

biz birine şehittir bu deyince islam dinine göre allah o kişiyi şehitler arasına mı almak zorunda? niyedir bu tepki? islam dininin zaten kendi kriterleri var. devletin şehitlik ünvanının islam dini kritrleri olmadığı apaçık. o zaman ne diye gayrimüslim gücensin şehitlik payesi veriyor devlet bana diye? veya niye müslümanlar hoplasın alooo kirlettiniz şehitliği diye?

şehit denince gücenen gayrimüslim/ateist varsa anlaşılabilir, içeriği bambaşka olsa bile islami temelli hiçbir kavramı kabul etmek istemiyor olabilir. ona da saygı göstermek gerekir ama devletin verdiği şehitliği allah veriyor zannedeni anlamasak da olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

SekerPembe said:

Sufi said:

sekerpembe, niye saçmalık oluyormuş? bu ülkenin vatandaşı ermeninin oğlu diğer herkes gibi zorunlu olarak gittiği askerden tabut içinde dönünce neden devlet tarafından başka bir uygulamaya tabi tutulsun? neden diğer şehitlerin ailelerinin statüsüne konmasin ailesi,? saçmalayan sensin.

evet saçmalık. adam müslüman değilken şehitlik ünvanının verilmesi saçmadan öte komik. sırf şehitlik nimetlerinden ailesini yararlandırmak için böyle yüce manevi bir mertebeyi kullandırtmak kadar bayağı bir uygulama da olmasın artık

şehitlik bu ülke için canını veren herkes için geçerli bir kavramdır. bir insanın canını feda etmesi senin hayali yüksek islam mertebelerinden 100 kere daha önemli ve gerçek.

deal with it.

Aslına bakacak olursan onun söylediği doğru. Şehitlik şehadet yani islama göre Allah'ın davasına şahit olarak ölen, onu yayarken ölen kişi manasına geliyor.
Yani kelime olarak oradan alınmış. Mantıken nedankonun söylediği doğru. Yani şehadet yolunda ölmeyen/müslümana karşı savaşırken ölen vs. şehit olmaz dinen;

Fakat öte yandan uzun süredir böyle kullanılagelmiş. O yüzden o islami anlamıyla algılamak mantıklı değil. Yalnız tek birşey var,

Zorunlu askerlikle gönderilen adamın islami olarak da ahlaki olarak da şehit diye adlandırılması kalp burkan birşey.
Sosyal ağlarda paylaş

Usta dogru falan degil. Kendin bagirip cagirdin burda siyah beyaz degil hic bisey diye. E madem oyle niye canak tutuyosun motomot sekilde ceviriyle hareket eden kisiye ?

Ilginc olani da hemen sonraki paragrafta ama yok aslinda oyle degil diye devam etmis olman.

Kelime donmus dolasmis, "sehid"mis sehit olmus, Turkce'ye vatani milleti savunurken olen kisi olarak gecmis. Neyine kasiyorsunuz anlamaidm ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Kısa bir süre
said:
IP adresiniz, domaininiz ya da internet servis sağlayıcınız sistemde yasaklıdır. Lütfen sistem yöneticisi ile iletişime geçiniz.

şeklinde mesaj aldığımdan dolayı cevap yazamadım, yazdığım cevap da mundar oldu.
nedankonun dediği motamot çeviri olarak da doğrudur, mantıken de doğrudur, islami açıdan da doğrudur. Bu yüzden islamcı birinin ölen hristiyanlara/trafik kazasında ölenlere falan kızması normaldir. Bunun siyah beyazla alakası nedir çözemedim, kavram tartışıyoruz burada.

Günümüzde böyle kullansınlar fakat gerçekler sizi şoke etmesin. Aslında gerçek anlamında yanlış kullanılıyor deniyor.

Konuya dönecek olursak;

Bu olay bence hiç trafik kazasına benzemiyor. Belli ki mayın falan patladı fakat hükümet 2 günde üstüste fazla kaçar diye işi böyle geçiştiriyor. Benim kanaatim böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...