Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Troy - Truva

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

Truva şehri de filmde görüldüğünden çok daha ufak bir şehirdir. Ancak filmi çeken arkadaşların da savunması doğruluk payı içerir. Ne demiştir arkadaşlar, o filmi ufacık bir şehirde çeksek hiç bu kadar görkemli olurmuydu?

Spoiler

Hadi bakalım madem bu konuyu bilmeyen 300 500 adamıyız kara cahiliz diyorsunuz bizde ona göre spoiler girelim :)

Parise defalarca kafam girsin neden derseniz,

1-) Bir tane orospuyu becericem diye binlerce kişinin bile bile ölümüne yol açtı.

2-) Ne şart altında olursa olsun misafir olarak gittiği evin hanımını becerdi, birde üstüne üstelik onu alıp kaçtı.

3-) Yenileceğini bile bile Menelaus'a meydan okuyor, ondan sonra yenilmeyi bile beceremiyor. Madem ölmeye meraklı değilsin neden meydan okursun bre korkak mahluk. Ne o yenmeyi mi umud ediyordun.

4-) Aslında bu seri uzatılabilinir zira artık Paris hırtının gözü üzerinde kaşının olması bile insanlara batmaya başlamıştır.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

ya bende dun gittimde film guzel ama bisey birakmadi aklimda ve en cok dikkatimi ceken ilk sahnede o cam yarmasinin boynuna batirirken bilgisayar efektinin cok belli olgudu birde brad pitt in [tamam vucudu dunyanin en iyisi belki ama] cok fazla triplere girip cok fazla soyunduguydu, hele hele krallarin locadan mac izler gibi cocuklarinin vatandaslarinin olumunu izlemesine hayret ettigim gibi, o cam yarmasi adamin nasil geometride teorem yazdigininada hala akil erdiremiyorum[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

ya hala su soyle olmalymis su soyle olmaliymis da demeyi film hakkinda orda 24 tane sinema eksperi uzerine 10 tane tarih eksperi boyle kurguladi siz hemen 2 dakkada boyle olmamaliydi soyle olmaliydi kralmisiniz kardesim

bitke millet bana abi truvada gunes denizden doguryordu orda killik var demisti ben farketmedim filmde[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

!*SPOİLER*
ilk sahnedeki çam yarmasının , aşilin attıkları mızraklar roket gibi gidiyordu. cok agır olmalı o mızrak oldukça kalın. ilk sahnede roket gibi giden mızragın aşilin kalkanında bomba etkisi yapması cok etkileyicydi birde[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bıshop, 21 Mayıs 2004 11:00 tarihinde demiş ki:
!*SPOİLER*
ilk sahnedeki çam yarmasının , aşilin attıkları mızraklar roket gibi gidiyordu. cok agır olmalı o mızrak oldukça kalın. ilk sahnede roket gibi giden mızragın aşilin kalkanında bomba etkisi yapması cok etkileyicydi birde

*!Spoiler*

Bide mızrak gelirken kalkanını çeviriyodu. Çok akıllıca mızrağın hızlanarak kazandığı enerjiyi döndürme enerjisine çeviriyo böylece daha az geri tepme oluyor.[signature][hline]...steal,hide,stealth,runaway,sell...
Sosyal ağlarda paylaş

söyleyin o adama lavuk lavuk konuşmasın. bi tane filmi yapmış güzel güzel, "büyük prodüksiyon"dan beklentimizi gayet de karşılayan bi film olmuş, tamam desin otursun işte, neyin devamını neyle çekecekmiş ki? peh...

ehe, genel yorumuma gelince: brad pitt beyefendiyi tanıyan eden varsa lütfen iletsin, kendisini bi akşam yemeğine bekliyorum eniştenizle beraber. her ikimiz de hastasıyız, kendisiyle yaptığı filmlerden, hayattan, havadan ve sudan bahsetmek istiyoruz. süper de çin yemeği yapıcam, ka.ırmasın fırsatı gelsin, eşeklik etmesin. hazır gelmişken de bize o hoplayıp ense yanında bıçak saplama hareketini göstersin, hastası olduk. evde hoplayıp duruyoz hölöleeey diye...

eee... ööö... filme gelince. tamam işte canım. tam olarak beklediğimizi alıp çıktık sinemadan: birkaç süperstar, süper oyunculuk, acayip güzel kadınlar (o helen insan mıydı sizce?), hayvan gibi figürasyon, ok hikaye, eşşek gibi prodüksiyon, kötü soundtrack, vs vs... tamam işte. 10 milyona ve iki saat harcamaya değer mi? bittabii.

bence gidile görüle, kaçırılmaya. ama yani, hiçbir şekilde hayat değiştiren, ufuk açan filan bi "eser" değil. ama süper. valla bak. bi sene filan geçse bi kere daha bile izlerim yani, o derece...
Sosyal ağlarda paylaş

Hehehe bende Helen'i misafir ederim, yani kendi ellerimle dolma bile açarım, künefe yaparım yeterki bir akşam gelsin :)

Birde Truva II nasıl olacakmış çok merak ettim. Paris dönüp intikam filan mı alacak lol.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

@ghald: valla orlando kişisine legolas rolünde pek bi ısındığım doğrudur. kendisi o rolde bir lokum portresi çiziyordu.
sonra karayip korsanlarında (müttiş filim!!) johnny depp şekerlemesinin yanında bile fena durmamıştı ama yani bu filmde, hem karakterinin hem tipinin kılkuyruk olması itibariyle pek kafam karışmadı valla.
long live brad pitt!

brad pitt bize gelsin kampanyası...
Sosyal ağlarda paylaş

truva savaşı tarihte vardır. ama ilyada bir efsanedir bir eserdir. bu eserde çoğu eserlerde olduğu gibi tarihi olaylardan etkilenilmiş ve öyle yazılmıştır; ki bu eser tarihsel bir değer de içerir tartışılmaz olarak. edebi bir eser olduğunu kabul edip, tarihselliğini reddetmek anlamsızdır, yanlıştır.
ayrıca güneşin denizden batması ve doğması bence büyük bir hatadır. hadi bu fonda görülen bir olay olsa neyse. gidip malta'da çektiysen bu filmi aynı ortamı korumaya daha bir özen gösterirsin ama bu kadar basit bir şey atlanmıştır.hadi bırakalım en dandik coğrafya bilgisiyle bile bunu hörmezden gelemezsiniz. zaten üstüne basa basa gösterilen bir sahneydi. savaştan sonra güneşin batışından bir kesit. ve savaş başlamadan önce güneşin doğuşundan bir kesit. böyle hatalar teknik gözler için önemlidir ama bu kadar önde olan bir görüntü az da olsa hikayenin de bir hatası sayılır.[signature][hline]iyi olmak kolaydir, zor olan adil olmaktır.
Mach en Deth
Sosyal ağlarda paylaş

Bir kaç ufak şey dışında film mükemmel
Aşilin hikayesini önceden kısa bir geçselerde daha iyi olurdu tanrıça annnesinin ölümsüz olsun diye onu topuklarından tutup suya sopmuş tek ölüm noktasının topugu oldugunu yazsalardı baya iyi olurdu ama bu belirtilmemiş biraz bu yönden bilmeyenler için eksikti birkaç ufak şey dışında mükemmeldi[signature][hline]:))) !!!
........................
Sosyal ağlarda paylaş

Film iyi fena değilde yani ben savaş sahnelerinde hiç gaz olmadım.
Atiyorum Yüzüklerin Efendisinde Rohanlıların "charge" yaptıgı zaman çalan müzik ve atmosfer yani insanı gaz ediyordu.
Burada öyle bir şey yok,öyle iki taraf boş boş birbirine koştu.
Zaten millet birbirine koşarken dandik bir müzik çaldılar galiba tam hatirlamiyorum.
Sonuçta güzel film,tamam hikaye hüzünlü,ama hikaye zaten hazır kardeşim.Ve hikayeyi de değiştirmişler gene.
Neyse yok yok daha iyi olabilirmiş.Nerede bir Gladyatör bir Yüzüklerin Efendisi...

P.S:Hector u cok beğendim ama cok severdim kendisini zaten ölmesine üzüldüm,tıpkı ilyada yi okurken üzüldügüm gibi[signature][hline]No time for tears
No time to run and hide
No time to be afraid of fear
I keep no time to cry

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Narstil, 21 Mayıs 2004 22:28 tarihinde demiş ki:
Bir kaç ufak şey dışında film mükemmel
Aşilin hikayesini önceden kısa bir geçselerde daha iyi olurdu tanrıça annnesinin ölümsüz olsun diye onu topuklarından tutup suya sopmuş tek ölüm noktasının topugu oldugunu yazsalardı baya iyi olurdu ama bu belirtilmemiş biraz bu yönden bilmeyenler için eksikti birkaç ufak şey dışında mükemmeldi

yüzüklerin efendisinde başta yüzügün yapılışı ve amacını anlatıyordu 10dk kadar öyle olabilirdi aşil in hikayesi gerçekten.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

film gayet güzeldi bence.

daha önce de denildiği gibi daha çok truva savaşını tarihsel olarak almış yani film adında olduğu gibi "ilyada" değil "troy". ancak burada da aklıma birşey takıldı. hector ve aşil savaşırken hector kılıcı saplamadı mı aşile? e madem tarihsel aldık olayı topuğu hede hödösünü de en son öldüğünde bi tek orda ok kalmıştı efsane ordan doğdu dersek, kılıcı niye saplatırsın adama?

keşke savaş daha uzun verilseymiş. hadi 10 yıl yapmadın bari 1-2 yıl fln sürsün birkaç ay sürsün.

savaşlar gayet güzeldi bence. yani o kadar zırh var adamlarda tam doğru şekilde işlenmiş swordmaster değil ki adamlar sonuçta ne kadar erkek varsa alıp savaşa sokuyorlar. yani bilmiyorum bana gayet mantıklı geldi savaşlar.

şu kamera olayına gelince. evet net seçemiyorsun ama acaba bu olay kolaya kaçılması için mi yapılıyor yoksa kendini savaşta hissetmen için mi? belki fazla iyimser bi görüş oldu ama burda okuyana kadar bana öle gelmişti :)

ama herşeye rağmen öyle sıkılıncak bir film değildi. hele hele van helsingde sıkılmayıp bunda sıkılınıyorsa oeh yani.
Sosyal ağlarda paylaş

dün gece gittik 12 seansına uyku basar uyur muyuz korkusu ile hafiftende.

Ben tam kopamadım filmde, yani tam dalaamdım 2. yarısına kadar.
arka çaprazda sesli konuşan zibidiler ve yanımda karısına yorum yapan zibidininde etkisi olsa gerek.

Neyse bence film hoştu ama yani biraz kopuk kopuktu, aralarda birleştirmeleri iyi yapabilseler gerçekten iyi olurdu, birde müzikler. Müziğin ne kadar önemli olduğunu bilmemelerine imkan vermiyorum.
Bizi alıp götüremedi o müzikler. Oysa Braveheart ta ilk sahnede gaydalarla etkileşime giriyordu film seyirciyle,,
Gladyatörde keza dandik müzikler olsaydı eğer o güzelim kurgu ve oyunculuk bu kadar kazınmazdı kafamıza. Süper bir müzik film kombinasyonuydu.

Troy aslında iyi hatta daha da iyi olabilirdi. Ama sanki yönetmene ödev gibi verilmiş bu proje, yönetmende başlarda iyi çalışma planlarken hafiften son güne bırakmış gibi ödevi aceleye getirmiş bazı kısımları

Ayrıca Helen karakteri bence harika olmuş, daha derine inebilirlerdi tabi, mesela matrixte ki gereksiz bir iki aşk sahnesini burda görmek isterdim.

Helen'in estetiği az kullanılmış kanımca.

Filmde savaşlarda değişik kahramanlar göze çarpıyordu da kim kimdir neyin nesidir okumadığımdan bilemeyeceğim. Lakin bu karakterler bana amigadaki eski populous u hatırlattı direk :)

yazı değişikliği : helen

[signature][hline]sonunda yeniledim.

[Bu mesaj mexinth tarafından 22 Mayıs 2004 14:50 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bu gün seyrettim filmi (biraz geç oldu ama) Filmde dikkatimi çeken en önemli olay güneşin batıdan doğmasıydı. Bu kadar büyük bir prodüksüyonda bu kadar büyük bir hata yapılamaz. Tamam amerikalılar salağın önde gidenleri filmin başında gösterilen yeri haritada bilem bulamazlar.
Truva tamamen tarihsel bir film olarak verilmiş. Bence iyi olmuş. Savaşta iyi veya kötünün olmadığına da göstermiştir. Herkez kendi çıkarları için savaşıyordu.
Aşil in dövüş sahneleri bayağı iyidi. Brad pitt film çekimlerinde aşil tendonundan saktlanmıştır. (kadere bak :) )
Kılıcı omuzdan kalbe sokma tekniğine ise hayran kaldım. En kısa ve temiz adam öldürme şeklidir. Kılıç kaburgaya veya zırha çarpmaz tek bir hamlede kalbe girer ve çıkar. Aşil de maşallah kobe braynt ın turnikeye girşi gibi 2 fake adım atıyor ve adamın üstüne zıplıyor (tabi hector yemedi :) )
Paris sonunda gene legolaslık yapmasa daha güzel olacaktı. Odysseus a daha fazla rol verilseydi mesela at oalyını keşfediişi felan bence daha güzel olurdu.
Ve son olarak hector ise kral adamdı. Yani aşil felan hikaye. Hector ölmedi kalbimizde yaşıyor![signature][hline]NO PAIN NO GAIN ® ©
oxxx[==============>

Sosyal ağlarda paylaş

said:
ghaldszar, 22 Mayıs 2004 23:24 tarihinde demiş ki:
Mesela bir arkadaşımın farkettiği bir hata var bilmiyorum burada daha önce söylendi mi ama Paris sonlardaki bir sahnede kayın biraderini tanımamış. Onu normal bir asker gibi davranmış. O da ilginç geldi bana.

kayin biraderi agamennon mu oluyor bu durumda? kayin biraderi yokki paris in, helen avam bir aileden geliyor, ailesinden kimse yoktu savasta?[signature][hline]nom de dieu de putain de bordel de merde de saloperie de connard d'enculé de ta mère.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Raid3r, 22 Mayıs 2004 23:24 tarihinde demiş ki:
yav bi cevap alamadım kafayı sıyırıcam :)
bu aşil hektor savaşında hektor kılıcı saplamıo muydu aşile yoksa ben mi yanlış gördüm? yani eğer saplıyorsa mitolojiden tarihsel bir film olmuş tezi yanlış olur bu da kötü olur film adına bence

saplamiyor, zirhini ciziyor sadece. kan bile yoktu.[signature][hline]nom de dieu de putain de bordel de merde de saloperie de connard d'enculé de ta mère.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...