Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

SSD Olayı

GERGE

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

Bios'dan AHCI aç sadece kapalıysa, AHCI sürücülerini güncelle bir de anakartın.

fir3blad3 said:

AHCI desteği açmadan kurarsan windowsu açtıktan sonra bi daha kurman gerekecek. ( En azından win 7 'de böyle )

Ya AHCI'yı açtım ama windows boot etmiyor mavi ekran verip reset atıyor anında. Gerçi henüz SSD'yi takmadım, acaba takınca sorunsuz çalışır mı?

Anakart AMD880'li m4a88td-evo diye bir model yeni sayılır, bu SATA conf kısmında 2 alan var "Port 1-4 ve Port 4-6" şeklinde, ilkinde IDE-RAID-AHCI diğerinde sadece IDE seçeneği var, AHCIyı seçince hepsi AHCI oluyor yani tek tek 6 satayı seçemiyorsun sadece 2 gruplama var.
Sosyal ağlarda paylaş

Başıma geleni anlatayım.
1 tb hdd var. Yanına birde ssd aldım.

İlkin ssdye win7 kurdum. Değerleri kontrol ettim okuma/yazma hızları yarı yarıya çıktığını gördüm.

AHCI olayını açtım BIOS'tan, bu seferde dediğin gibi win boot etmiyor mavi ekrana düşüyordu.

Ondan sonra nolur nolmaz diye 1 tb lik hdd yi kapadım. ( muhtelemen bunu yapmama gerek yoktu ) Sistemde tek SSD kaldı.
AHCI açık haldeyken format attım. Tekrar kurdum win7'i.

Sorunsuz açıldı + okuma/yazma değerleri olması gerekene yükseldi.
Sosyal ağlarda paylaş

ben geldiği gibi takıp kullanmaya başladım. firmware fln gibi işlerle uğraşmadım. 4 aydır ilk defa bench yaptım. browser, skype, steam tarzı standart açık olan şeyleri kapatmadan (bi fark olmaz sanırım) yaptığım test bu şekilde. çok absürd bir şey yok değil mi? 270TL lik ssd bu kadar olur =) hdd den sonra kral gibi geldiğinden bench'e gerek bile duymamıştım =)

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Bi SSD sorusu da benden. SSD var alette ama keske IDE HDD olsaymis dedirtiyor. Read/Write es zamanli olursa gorup gorebilecegim maksimum hiz 10Mb/sn civarlarinda oluyor ki bu da dogru duzgun bir islem yapmazken bile inanilmaz performans kaybi yaratiyor.

Bana tavsiye edebileceginiz, bu konuda basimi agritmayacak disk nedir acep ?
Sosyal ağlarda paylaş

vertex 3 ile fiyatı neredeyse aynı. vertex 3 kullanıyorum şuan memnunum. diğer kullananlarda da bir sorun yok.

hızları da aşağı yukarı aynı gibi.

eğer bozulma vs gibi bir feedback almadıysan bir kaç performans yazısına bak netten sonra içine sineni al.

ssd her türlü çok iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Microp said:

ssd bagladıktan sonra laptopun batarya ömrü cok belirgin sekilde azaldı. 2saat 45 dakıkaları görürken simdi 45-55 dakıka arası sure veriyor. ssd'de pil ömrü artmıyormuydu? :/

benim 1.5 saatte biten pil 2 saatte bitmeye basladi. yaptigim sey ise ayni, torrentten dl yaparken dizi izlemek.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Ocz, sandisk, corsair dısında marka alma di
Sandisk en iyi diyorlar budget sınıfında, pahalı sınıfı bilmem.

Abi Allah belasini versin o SanDisk'in. Boyle rezil bir urune tamam diyen Asus'un iki kat belasini versin.

http://thessdreview.com/our-reviews/asus-zenbook-ssd-review-not-necessarily-sandforce-driven-shows-significant-speed-bump/1/

Hayir bir de standart SSD alip takamiyorum. Sekli semali bir garip, farkli. Cikma bulmam lazim bi yerlerden ama o da hic bir yerde yok resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Niye abi ureticisi SanDisk degil mi bu meretin ? 10mb/sn nedir allaskina tasak gecer gibi.

Bu arada dun denk gelemedik soyleyemedim. Linux ile de test ettim disk'i, aldigim deger orda da 10mb/sn. Anca harici diske USB3 ustunden falan dosya atacagim ki duzgun bir deger goreyim. O da bir kac saniyelik, sonra yine dusuyor 30-40mb/sn'lere.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...