Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Filtre Kahve Olayı [öneri]

KillJoy

Öne çıkan mesajlar

Son yıllarda sürekli filtre kahve içiyorum. Yazın pek gitmesede kışın vazgeçilmez oluyor.
Eve filtre kahve makinası almayı düşünüyorum.

Aynı zamanda çay da yapabileceğim su ısıtıcı olarak d kullanabileceğim 100tl altı bir şey bakıyorum.
Sanırım önemli olan metal filtre olması, önerilerinizi bekliyorum.

http://www.hepsiburada.com/liste/blue-house-bh253cm-coffee-time-kahve-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtbhousebh253cm&categoryId=22005&SKU=MTBHOUSEBH253CM#Gorseller

http://www.hepsiburada.com/liste/delonghi-icm2b-filtre-kahve-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtdelicm2b&categoryId=22005

bunları gördüm fakat metal filtre mi kağıt mı yoksa plastik mi bilemedim..
Sosyal ağlarda paylaş

100 liranın üzerine çıkmak istemiyorum yahu..

bide bu delonghi'nin içindeki plastik filtre sanırım.. kağıtla uğraşmak istemiyorum.su ısıtıcım da yok. su ısıtıcısı yerine de filtre kahve makinası almak istiyorum. o yüzden press düşünmüyorum hiç.

Ayrıca yanına bide tost makinası alacağım (:
o konu da da yardım edebilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Esrk said:

http://www.hepsiburada.com/liste/delonghi-icm30-filtre-kahve-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtdelicm30&categoryId=22005

Bunu aldım ben, baya memnunum :). Kendinden filtreli. Aslında Krups aradım, herkesin önerdiği o ama bulamadım.

filtresi metal mi yoksa plastik mi?
artıları eksileri ne?

ayrıca kahve yerine poşet çay koyunca, çay nasıl oluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

KillJoy said:

Esrk said:

http://www.hepsiburada.com/liste/delonghi-icm30-filtre-kahve-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtdelicm30&categoryId=22005

Bunu aldım ben, baya memnunum :). Kendinden filtreli. Aslında Krups aradım, herkesin önerdiği o ama bulamadım.

filtresi metal mi yoksa plastik mi?
artıları eksileri ne?

ayrıca kahve yerine poşet çay koyunca, çay nasıl oluyor?

Hızlıca yapıyor kahveyi, filtresi, filtre haznesi temizleniyor, pek artı değiller bunlar gerçi, neredeyse hepsi aynı ama sağlam makina, rengi de güzel, mutfakta sırıtmıyor, koku pek yaymıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Çay da yapacaksan her iki yola da gelen makinalardan al bence. Metal filtreyi çay için kullanırsın, onu çıkarır kağıt filtreyi takarsın kahve için. Veya metal filtre alırsın fazladan keyfine göre orası, tadı fark ediyor sonuçta. Aynı filtreyle yapmaya kalkarsan içeceğin çaydan bir hayır gelmez, kahve çok etkilenmez muhtemelen ama tadı illa garip olur sdfg.

100 lira altına da var bu tip makineler hem. Sürahisiz,
Fincana kahve dökerttiren makinelerden alma bence de, plastik zaten alma. Ben aldım ordan biliyorum. Metal yahut cama meyilde yarar var her zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

French pressi ÇOK iyi temizlemek gerekiyor her şekilde, bir de adam gibi french pressler bahsettiğim modeldeki kahve makinasıyla aynı fiyat (porselen french press kullandım, 75 miydi neydi fiyatı). Ayrıca taş çatlasa 3 fincan çıkar french pressten, kahve makinasıyla aile doyuruyorsunuz.

Çok iyi temizlemeden kastım, bahsettiğim sanayi tipi pahalı french press adam gibi temizlenemediğinden metal aksamı nanay oldu mesela 5-6 ay kullanmayınca, onu kast ediyorum. Tabi sık kullanılması gerektiği, boş durmaması gerektiği gibi faktörleri de var bu nedenle. Küflenir direkt.

Ha tercih meselesi orası ayrı. En kalite kahve makinasına yakın kalitede kahve yaparsınız nasıl yapacağınızı biliyorsanız. Keyfi apayrı yani.
Sosyal ağlarda paylaş

KillJoy said:

http://www.hepsiburada.com/liste/blue-house-bh253cm-coffee-time-kahve-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtbhousebh253cm&categoryId=22005&SKU=MTBHOUSEBH253CM#Gorseller

http://www.hepsiburada.com/liste/delonghi-icm2b-filtre-kahve-makinesi/productDetails.aspx?productId=mtdelicm2b&categoryId=22005

Bu aletlerin duzgun kahve yapabildigine denk gelmedim daha.

Douwe Egberts dene kahve olarak. Makina almaktan bile vazgecebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Griswold said:

French pressi ÇOK iyi temizlemek gerekiyor her şekilde, bir de adam gibi french pressler bahsettiğim modeldeki kahve makinasıyla aynı fiyat (porselen french press kullandım, 75 miydi neydi fiyatı). Ayrıca taş çatlasa 3 fincan çıkar french pressten, kahve makinasıyla aile doyuruyorsunuz.

Çok iyi temizlemeden kastım, bahsettiğim sanayi tipi pahalı french press adam gibi temizlenemediğinden metal aksamı nanay oldu mesela 5-6 ay kullanmayınca, onu kast ediyorum. Tabi sık kullanılması gerektiği, boş durmaması gerektiği gibi faktörleri de var bu nedenle. Küflenir direkt.

Ha tercih meselesi orası ayrı. En kalite kahve makinasına yakın kalitede kahve yaparsınız nasıl yapacağınızı biliyorsanız. Keyfi apayrı yani.

bodum marka french press'ler cok iyi ya. ictikten sonra filtre kismini dondurerek cikarip iki filtre arasini ve aleti komple yikadiktan sonra hic bir tortu birikinti kalmiyor.

kahve isini ben biraz hi-fi olayina benzetiyorum. dipsiz bi kuyu. jacobs filtre kahve de alabilirsin, starbucks'tan da alabilirsin veya dunyanin cesitli yerlerinden kendin direkt cekirdegini de getirtebilirsin.

edit: kendi yorumum french press'ten yana. ofis'te krups marka makina var ama nedense french press'te daha cok seviyorum. bir de babacum'un dedigi gibi makina'da yapilan kahve cok gecmeden tuketilmeli. sadece kendine yapacaksan french press daha mantikli.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaslar, eger cok kaliteli bi kahve tadi almak istiyosaniz (yani ev kahvesi diye kaliteden odun vermek istemiyosaniz), ayrica cok pratik olsun istiyosaniz, Nespresso alacaksiniz.

Nespresso, inanilmaz pratik, ve inanilmaz kaliteli kahveler cikaran bi sistem. Fakat en son 400-500 dolarlik yatirim gerekiyodu makineye. Her kapsul de, 2-3 ytl olmasi gerek.

Dunya'nin en populer kahve sistemi oldu pratikliginden, brewing sureci olmadigi icin. Ama pahali.

Nespresso tek basina 1 milyar dolarlik bi marka olmus.
Sosyal ağlarda paylaş

bu da espresso makinesi, cappuccino vs de yapiyon.

Bi gidin tadina bakin da, epic bi tadi var acik diyorum. ama amaciniz sutlu bisiler yapmak ise ise kaliteli bi frother almanizi oneririm bunun yanina. Onu arastirin yani, frother degistiriyo isi oldukca.

500 dolarlik ayri makine alirsan gerci benzer bi tadi yakalarsin, hatta daha iyi bi tadda bulabilirsin bazi markalarda.

Su var ama, birincisi asiri pratik. Kahve yapmak cay yapmak gibi kolay bi surec degil, messy bisi, ozellikle sutlu iciyosan, espresso o kadar degil. Useniyosun ve az kullaniyosun. Bunda da frother messy ayni surec ama kahvenin kendisi cok pratik. Is arasinda kahve yapmak ornegin, bi yuk o makinelerde.

Ikinci sorun kahve cok cabuk bayatliyor. Kocaman paket aliyosun, evde cok tuketilmiyosa, kisa sure sonra tadini yitiriyo, o zaman dunyanin en kaliteli makinesi olsa da kar etmiyo.

Ama cok kahve tuketilen bi yerse, ev se, herkes iciyo vs, bayatlama sorunu olmuyo. Kahve gurmesi ise arkadas, zaman da harcayabiliyosa, o zaman anlamsiz bu makine. Hedefi o degil zaten bu olayin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...