Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Özel Mülke Gökten Madde Düşmesi

BramStoker

Öne çıkan mesajlar

Diyelim ki müstakil evim var bahçe içerisinde. Oturma izni, imarı, projesi, tapusu, falanı filanı tamam. Bir gün bu evin bahçesine gökten minik bir meteor düşüyor. Minik falan ama bayağı meteor yani. Bu meteora Milli Savunma Bakanlığı veya devletin bir başka kurumu gelip el koyabilir mi yoksa o meteor artık benim mi oluyor? Bunu ciddi ciddi öğrenmek istiyorum.

Küçük yerde yaşıyorum. Şimdi bu meseleyi gidip bir avukata falan sorsam üç güne kalmaz beni parmakla göstermeye başlarlar. Cidden merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

mantık şu, toprak altında tarihi eser çıkınca ne oluyor. amarigada falan veriyorlar paranı(böyleydi di mi lan) sen de vazgeçiyorsun haklarından. ya da kendin sergileyip para kırıyorsun.

türkiyede de bakanlık gelip de kardeş bu bizim gazinin dedesinin, demirbaşa kaydetmiştik biz bunu çanakkalenin kayıp topu bu falan demediği sürece sus payın verilip eşyayı müzeye götürüyorlar.(bazı tarihi eserler t.c. malı galiba?)

satmama gibi bir durum olur mu aklım ermedi.

yani; göktaşı da tarihi eser, petrol, maden gibi bir metaryel sonuçta. adam babamın malı lan bu bizim geçmişimiz diye gelemeyeceği için satmıyom aga dersin giderler.

göktaşı=petrol gibi bir kanıya vardım mantık yürütmem ile, bilen varsa beri gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

BramStoker said:

Diyelim ki müstakil eviniz var bahçe içerisinde. Oturma izni, imarı, projesi, tapusu, falanı filanı tamam. Bir gün bu evin bahçesine gökten minik bir meteor düşüyor. Minik falan ama bayağı meteor yani. Bu meteora Milli Savunma Bakanlığı veya devletin bir başka kurumu gelip el koyabilir mi yoksa o meteor artık benim mi oluyor? Bunu ciddi ciddi öğrenmek istiyorum.

Küçük yerde yaşıyorum. Şimdi bu meseleyi gidip bir avukata falan sorsam üç güne kalmaz beni parmakla göstermeye başlarlar. Cidden merak ediyorum.

meteor dediğin ne abi? çöp

MSB niye gelsin el koysun? çok fazla dünyaya göktaşı çarpması temalı B sınıfı amerikan filmi izliyorsunuz bence? orda da pentagon, homeland security falan el koyardı ya insan jitem, mit falan der msb ne yaa oldu olacak içişleri el koysun hatta direkt idris naim şahin el koysun.
Sosyal ağlarda paylaş

Petrolü bilmiyorum ama altın konusunda bir takım kulaktan dolma bilgiye sahibim.

İnsanların tarlalarından, bahçelerinden altın çıkarsa, eritip satıyorlar. Kimseye bildirmiyorlar, kimseye anlatmıyorlar. Sanırım devlet el koyuyormuş. Mal sahibine bir ödeme yapılıyormuş ancak altın eritip satıldığında ele geçtiği kadar para geçmiyormuş.

Pekiyi insanlar durup dururken nasıl altın buluyorlar tarlalarında bahçelerinde? Bu işi meslek edinmiş insanlar var. Bir gün durduk yerde gelip kapınızı çalıyorlar. "Bizim elimizde gerekli cihazlar var, mülkünüzde arama yapalım, bulduğumuzu paylaşalım" diyorlar. Tabi önceden araştırmış etmiş oluyorlar o arazide daha önce kimler yaşıyormuş falan diye. Metal dedektörleriyle tarayıp çıkartıyorlar altını. Anlaştıkları adamlara çıkan altını erittirip parayı kırışıyorlar.

Her zaman altın çıkmıyor tabi. Bazen tarihi eser çıkıyor. Mesela küçük tasvirler, metal ev eşyası falan. O zaman onu bildiriyorlar işte. Koleksiyoner statüsünde olduklarından belirttikleri adreslerde tutabiliyorlar o çıkan tarihi eserleri. Hepsi kayıtlı, defteri falan var. =) Bazısını da devlet alıyor.

Petrol konusunda bilgisi olan varsa yazılsın yani. Öğrenelim.
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

meteor dediğin ne abi? çöp

MSB niye gelsin el koysun? çok fazla dünyaya göktaşı çarpması temalı B sınıfı amerikan filmi izliyorsunuz bence? orda da pentagon, homeland security falan el koyardı ya insan jitem, mit falan der msb ne yaa oldu olacak içişleri el koysun hatta direkt idris naim şahin el koysun.

meteor dediğin çöp vesaire diyorsun ama kanunda mantık aranmaz. ne yazıyorsa o geçerlidir. akıl yürütmeyle olmuyor malesef. böyle bir düzenleme varsa öğrenmeye çalışmak suç mu yani? =)

türkiye'de böyle meselelerle ilgilenen bir kurum yok sanıyorum. uzay ve havacılık ajansı kurulacaktı daha yeni geçen sene. daha kurulmamış olduğunu sanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

BramStoker said:

türkiye'de böyle meselelerle ilgilenen bir kurum yok sanıyorum. uzay ve havacılık ajansı kurulacaktı daha yeni geçen sene. daha kurulmamış olduğunu sanıyorum.

bahçene düşen meteorla kim niye ilgilensin abi ilk defa olan bir şey değil ki? ben şu mesajı yazarken dünya üzerinde birilerinin tarlasına meteor düşüyordur.

seni özel kılan şey ne ki msb gelsin de el koysun?
Sosyal ağlarda paylaş

Bundan galiba 1 sene önce bir köye gökten yeşil renkli soğuk bir taş düşmüştü. başlarda insanlar korkmuştu bundan radyasyon vs. diye. sonrasında ise yaklaştılar ve bu buzlu taştan parçalar koparıp evlerine götürmeye yemeye, eritip içmeye başladılar şifa niyetine veya kutsal bir şey diye artık hatırlamıyorum neyin kafasıydı.
sonra yetkililer geldi düşen parçaları topladı etti falan. olay araştırıldı ve anlaşıldıki o düşen meteor sanılan şey yüksekten uçan yolcu uçağının attığı tuvalet atığı asdfasd o yükseklikten donarak buz halinde düşmüş.
olay türkiyede yaşandı bu arada.

ikinci olarak; öyle bahçemde altın buldum yuppi gibi bir durum yok. Tabiat Varklıklarını Koruma Kanununun 4 maddesi çok açık bir şekilde böyle bir durumda bulan kişi 3 gün içerisinde en yakın müze müdürü, muhtar veya en yakın idari amire bildirmek zorundadır der. Bahçenizde bulursanız bildirin yani, aksi takdirde suç işlemiş sayılırsınız ve hapse kadar cezası var.
Ayrıca aynı kanunun 5. maddesinde ise bulunduğu yerine mülkiyetine bakılmaksızın bulunan taşınır veya taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları devlet malı niteliğinde sayılır.

Böyle bi durumda yetkililere bildirirseniz veya bulan birini ispiklerseniz aynı kanunun 64. maddesine göre ikramiye alabilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...