Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şemdinli'de 2 haftadır neler oluyor? Bilen, okuyan, duyan var mı?

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

Amerikada yaşayan herkes amerikalı mı? Birde beni dünyayı tanımamakla eleştiriyorsun. Amerikada yaşayan insanların büyük bir çoğu amerikan vatandaşı sadece bu. Amerikalılar kızılderili olarak bildiklerindi zaten pek bir sayıları kalmadı. Amerikada yaşayan insanlara amerikalı demek türkiyede yaşayan kürtlere türk demek oluyor ki zaten böyleyse hiç bir sorun yok demektir.

Sen Türkiye'de italyan, fransız okulları olduğunu biliyorsun dimi? Her ülkede yabancılar okulu vardır. Her ülkede yabancı dil eğitimi vardır. Çoğu ülke 2.dil eğitimide koyar. Bizim ülkemizde de nasıl rusça dil eğitim kursları varsa, kürtçe dil eğitim kurslarıda olsun, nasıl ingilizce yabancı dil eğitimi varsa, seçmeli olarak kürtçede olsun.

Benim ve benim gibi düşünenlere buna bir itirazımız olmaz. Bizim için kendi dilimiz kadar başka milletlerin dilleride önemlidir. Ama sen çocuğa türkçe öğretmek yerine kürtçe öğretirsen bu çocuk büyüdüğünde iletişim sıkıntısı yaşar, kısıtlı imkanlarla iş bulabilir, eğitimini sadece bir yere kadar sürdürebilir, hayat görüşü at gözlükleri takmış gibi daralır, bu insan ilerde sosyal bir birey olamadığını farkedince esas o zaman dağa yönelir.

Ana Dilde Eğitim'den bahsettiğimizi tekrar hatırlatıyorum. Amerikada hiç bir çocuğa ingilizce öğrenmeden ispanyolca öğretmez, eğitimini o şekilde vermez, rahat olun. Doğru bir tanedir.
Sosyal ağlarda paylaş

Ahaha ya kürtçe başka milletin dili değil ki, adamın anasının babasının dili. Yabancı dil öğretir gibi kürtçe öğretilsin baya saçma bi önerme. Hayır bide kürtçe öğrendiğinde hayata bakış açısı at gözlüğü oluyor ta türkçe öğrenince niye olmuyor? Sen kürtçenin yanında türkçe de öğreteceksin, şartlara göre hangisi gerekiyorsa onu konuşacak.
Sosyal ağlarda paylaş

izlemeyen varsa izlesim:

http://www.youtube.com/watch?v=WQQQIsgluGE&list=UU1DLPbtWKxTHDEen75OGdnA&index=3&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=Z5f-mC2jgk4&list=UU1DLPbtWKxTHDEen75OGdnA&index=2&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=ef3J9lH8cJc&list=UU1DLPbtWKxTHDEen75OGdnA&index=1&feature=plcp
Sosyal ağlarda paylaş

birde atlanan nokta ana dilde eğitim verdik, ana dilin de üni. de verdik, eee sonra?

ne iş yapacak bu adamlar, kim iş verecek, yarım yamalak türkçe konuşan türke bile iş vermem ben, onlar nerede çalışacak?

hadi, doktor, mühendis v.b. eğitik oraya yolladık gerisi ne olacak?

ayrıca sıfır vergi veren bir bölge kimin parası ile o okullar iş sahaları açılacak ?

niye vergimi oraya vereyim, her fırsata özerklik istenecekse?
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

devlet kürtçenin yanında türkçe öğretmez. türkçenin yanında birey isterse kürtçe öğretebilir. ama eğitim türkçe yapılır

Türkiye içerisinde Türk vatandaşlarına ermenice, rumca, fransızca ve ingilizce gibi dillerde temel eğitim veriliyor. Senin sözünün aksine orada yanında Türkçe öğretiyorlar o da istersen. Bunun en basit örnekleri de Charles de Gaulle ve Pierre-Lotti Liseleri, Taksim'de bulunan Rum ve Ermeni ilkokulları. Böyle boş argümanları geciniz ülkede hali hazirda böyle bir sistem var zaten
Sosyal ağlarda paylaş

eller

Feamer said:

izlemeyen varsa izlesim:

http://www.youtube.com/watch?v=WQQQIsgluGE&list=UU1DLPbtWKxTHDEen75OGdnA&index=3&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=Z5f-mC2jgk4&list=UU1DLPbtWKxTHDEen75OGdnA&index=2&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=ef3J9lH8cJc&list=UU1DLPbtWKxTHDEen75OGdnA&index=1&feature=plcp

elleri havada gördüm izlemedim
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

kürtçe eğitik adamı sonra nerede ne iş yapacak?

abi global bir dünyada yaşıyoruz
ilköğretimde temel şeyleri anadilinde alan çocuk zaten ileride kendi hayatını idam ettirebilmek için gerekli donanımı elde etmeye çalışacaktır; türkiye'de iş yapacaksa türkçe öğrenmesi gerektiğini anlayacaktır. Biz ingilizceyi artisliğine mi öğrenmeye yalamaya yutmaya çalışıyoruz sence? Aynı şey.
Ha 20 milyonun kendi içinde de ekonomisi olur adam gider mahallesinde ömür boyu kürtçe konuşur bakkal çakkal açar küresel ekonomi içerisinde yerini öyle alır, bizene ki orasından.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

alıntı:

Sene 2000, şehit sayısı 29
Sene 2001, şehit sayısı 20
Sene 2002, şehit sayısı 7
AKP iktidar oldu...
2003, şehit sayısı 31
2004’te 75
2005’te 105
2006’da 111
2007’de 146
2008’de 171
2009’da 152
2010’da 141
2011’de 163
2012, şimdilik 148.

bu kafa hele bambaşka bir kafa
yani faturayı tamamen akp'ye kesme kafası
bir de meseleyi kökünden beri başlatıp sürdüren statükoculara oy veren insanlar paylaşıyor bunu hiç bir şeyden haberi olmadan. aah ah.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Her ülkede yabancı dil eğitimi vardır. Çoğu ülke 2.dil eğitimide koyar. Bizim ülkemizde de nasıl rusça dil eğitim kursları varsa, kürtçe dil eğitim kurslarıda olsun, nasıl ingilizce yabancı dil eğitimi varsa, seçmeli olarak kürtçede olsun.

var zaten kürtçe dil kursları. yarıdan fazlası açıldığı yılın sonunu bile getiremedi hehe

o bakımdan kürtçe anadilde eğitim vs geçin bu işleri. kime vereceksin hangi ilde, hangi ilçede uygulayacaksın?
Sosyal ağlarda paylaş

abicim pkk gücünün zirvesine 1994 gibi ulaştı, o tarihte de işte bu osman pamukoğlu nun komutanlığında operasyonlar başladı, K.Irak'a girildi İran'a girildi ve karşılık verildi. SOnrasında da Abdullah Öcalan yakalanınca örgüt neredeyse dağılma evresine geldi.

Daha sonra AKP nin gelmesi, Amerika-Irak savaşı derken örgüt tekrardan çok güçlendi. Eskiden K. IRak'a kafasına göre operasyon düzenleyebilen ülke artık sadece izler birilerinden izin bekler oldu. Daha sonrasında İran'la da aralar bozulunca 90larda İran'ın kovduğu pkk geri iran'a yerleşti.

YAni şimdi faturayı AKP'ye kesmeyeceğiz de kime keseceğiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki o senin dediğin donanıma sahip olma bilince sahip olmayacak olan bu adam doktora nasıl gidip derdini anlatacak, savcıya gidip nasıl ifade verecek bu adam ömrü boyunca mahallesindeki bakkal çakkallamı iletişim içine girecek sadece. Sen diyorsun ki o bilince sahipler. O bilince sahiplerde nasıl oluyorda halen türkçe bilmeyen kürtler var bu ülkede. Kürtçe anadilde eğitime başlayınca mı bu insanlar türkçe öğrenecekler.

Siz işin siyasi boyutundasınız, iletişim diyoruz bas bağar anlamak istemiyorsun. Bu insanlar nasıl iletişecekler sen onu söyle. Ekonomi diyoruz, ilim diyoruz. Aynı dili konuşamayan insanlar mı bu ülkeyi ileriye götürecekler. Sen kürtçe anadilde eğitim başlayınca ne olacak zannediyorsun. Şuanda iletişemeyen 100k insan varsa 100yıl sonra bu sayı 1 milyon olacak. O zaman nasıl başaçıkacaksın bu işle. İletişim kuramayan, birşey paylaşamayan bir halk zaten bölünmüş demektir.

Sizin bunu idrak edebilmeniz için illa ülkenizin içine mi edilmesi gerekiyor. Herşey kaybedildikten mi sonra anlamanız gerekiyor. İş işten geçtikten sonra mı anlayacaksınız?

Gerekli donanıma sahip olmak için uğraşıyorum, kendimi geliştiriyorum diyen adam bunu düşünemiyor, öngöremiyor, anlayamıyorsa... koyun olmaya meraklı, düşünmek için çaba içerisine girmeyen adamın anlamasını beklemek zaten bizim suçumuz, kabahatimiz.

Sen o italyan okullarında okuyan, fransız liselerine giden vatandaşlarımız türkçe bilmiyor mu zannediyorsun? Hepsi ana dili gibi türkçe konuşuyor. Bu ülkede türkçeyi bilmeyen laz ninelerimiz ve kürt vatandaşlarmız var. Onlarında türkçeyi öğrenmesini sağlamak devletin görevi. Herkesin aynı dili konuşmasını sağlamak, iletişim aksaklığı yaşamamasını sağlamak devletin görevidir arkadaşım. Devlet bu görev ve sorumluluğu dahilinde anadilde türkçe dışında bir dile yer veremez.

Devlete bu tür görev ve sorumluluk yüklemeye çalışan bürokrat, hükümet mensubu, devlet yetkilisi dahi olsa gün gelir vatana ihanetten yargılanır.

Biz yargılayamassak bile tarih yargılar. Bunuda unutma.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Feamer said:

alıntı:

Sene 2000, şehit sayısı 29
Sene 2001, şehit sayısı 20
Sene 2002, şehit sayısı 7
AKP iktidar oldu...
2003, şehit sayısı 31
2004’te 75
2005’te 105
2006’da 111
2007’de 146
2008’de 171
2009’da 152
2010’da 141
2011’de 163
2012, şimdilik 148.

bu kafa hele bambaşka bir kafa
yani faturayı tamamen akp'ye kesme kafası
bir de meseleyi kökünden beri başlatıp sürdüren statükoculara oy veren insanlar paylaşıyor bunu hiç bir şeyden haberi olmadan. aah ah.

"mart 2012'den itibaren iran ve irak sınırından yavaş yavaş bölgeye sızma başladı. bundan mit'in ve hükümetin haberi olmasına rağmen hiçbir şey yapılmadı."

buna ne diyeceksin o zaman,
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Peki o senin dediğin donanıma sahip olma bilince sahip olmayacak olan bu adam doktora nasıl gidip derdini anlatacak, savcıya gidip nasıl ifade verecek bu adam ömrü boyunca mahallesindeki bakkal çakkallamı iletişim içine girecek sadece. Sen diyorsun ki o bilince sahipler. O bilince sahiplerde nasıl oluyorda halen türkçe bilmeyen kürtler var bu ülkede. Kürtçe anadilde eğitime başlayınca mı bu insanlar türkçe öğrenecekler.

kürtlerden uzaylı gibi bahsediyosun
öğrenmek istemeyen öğrenmez arkadaş, batı'da çalışmak isteyeni öğrenir diyorum ben
sanki şu an doğuda kürtçe konuşan doktor hakim avukat vs. yok gibi konuşuyosunuz
bu adamların bir sürü okumuşu da var beyler
rastgelmediniz mi hiç yahu

said:

Siz işin siyasi boyutundasınız, iletişim diyoruz bas bağar anlamak istemiyorsun. Bu insanlar nasıl iletişecekler sen onu söyle. Ekonomi diyoruz, ilim diyoruz. Aynı dili konuşamayan insanlar mı bu ülkeyi ileriye götürecekler. Sen kürtçe anadilde eğitim başlayınca ne olacak zannediyorsun. Şuanda iletişemeyen 100k insan varsa 100yıl sonra bu sayı 1 milyon olacak. O zaman nasıl başaçıkacaksın bu işle. İletişim kuramayan, birşey paylaşamayan bir halk zaten bölünmüş demektir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Resm%C3%AE_dil

said:

Sizin bunu idrak edebilmeniz için illa ülkenizin içine mi edilmesi gerekiyor. Herşey kaybedildikten mi sonra anlamanız gerekiyor. İş işten geçtikten sonra mı anlayacaksınız?

bunu bizim sana yazmamız gerekiyordu yav.

said:
Sen o italyan okullarında okuyan, fransız liselerine giden vatandaşlarımız türkçe bilmiyor mu zannediyorsun? Hepsi ana dili gibi türkçe konuşuyor. Bu ülkede türkçeyi bilmeyen laz ninelerimiz ve kürt vatandaşlarmız var. Onlarında türkçeyi öğrenmesini sağlamak devletin görevi. Herkesin aynı dili konuşmasını sağlamak, iletişim aksaklığı yaşamamasını sağlamak devletin görevidir arkadaşım. Devlet bu görev ve sorumluluğu dahilinde anadilde türkçe dışında bir dile yer veremez.

Devlete bu tür görev ve sorumluluk yüklemeye çalışan bürokrat, hükümet mensubu, devlet yetkilisi dahi olsa gün gelir vatana ihanetten yargılanır.

Biz yargılayamassak bile tarih yargılar. Bunuda unutma.

dostum ben de o fransız liselerinden birinden mezunum ve senin bu okulları ve yabancı dilde öğrenimi çok yanlış anladığını düşündüm yazdıklarını okudukça. Bu yabancı liseler azınlık liseleri değiller. Kültür ve gelecek pazarlayan özel okullardır yalnızca. Vaktinde misyoner amaçlarla kuruldukları doğruysa da üzerlerinden çok sular geçti. MEB'in sıkı denetimi altında her adımlarını 2 kez düşünür ve bunun sonucunda da herkesten daha milli bir eğitim vermeye çalışırlardı türkçe müfredatları uygularlarken örneğin. Ben de ailem fransız olduğu için değil düzgün bir anadolu lisesi kazanamadığım fakat şanslı (ekonomik açıdan) olduğum için gitmiştim zaten. Ha şimdi bana benim burda yazdıklarıma bakıp bak bu liseler böyle bölücü yetiştiriyor gördün mü türkün türkten başka dostu yoktur al işte falan diye düşünmezsin umarım bu arada heheheh.

Tarih yargılayacak tabi
eğer işler sağlıklı bir şekilde giderse biz dede olduğumuz vakit kürt başbakan bile görebiliriz.
50 yıl önce zenciler neydi işte, tarih diyosun tarih yani.
Katalunya, Kuzey İrlanda, bilmediğim başka bir sürü memleketin bu konuda geçmişi çok aşırı taze.
Biz ilk ve orta öğretimde tarih dersini görürken her şeyin tarih olduğunu artık ileri medeniyetler olduğumuzu hani tarihin halen yazılmadığını falan düşünme gafletine düşüyüoruz genelde, tabii insan doğasının megolomanlığıyla falan da ilgili bu kendisini en son görme olayı, muazzam bir sürecin içinde bir pire olduğunu bilincine varmak yerine...

Kesin yargılara varmak yerine biraz şüpheci olmakta fayda var ki çok ileride pişman olmayın vicdanen.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

abicim pkk gücünün zirvesine 1994 gibi ulaştı, o tarihte de işte bu osman pamukoğlu nun komutanlığında operasyonlar başladı, K.Irak'a girildi İran'a girildi ve karşılık verildi. SOnrasında da Abdullah Öcalan yakalanınca örgüt neredeyse dağılma evresine geldi.

Eylemsizlik kararını cidden "dağılma" olarak mı algılıyorsun?
Yoksa her operasyondan sonra "PKK götü başı dağıttı" diyen türk medyası ve resmi görüş masallarına mı inanıyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...