Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şemdinli'de 2 haftadır neler oluyor? Bilen, okuyan, duyan var mı?

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

Fırathaber dediğin pkknın yayın organı haliyle propoganda yapıyorlar tamam da, bizim savaş tamtamları çalmaya 250 teröristi şişe dizdik haberleri yapmaya çok hevesli medya niye susuyor?

Fistan said:

ya hakkari 2-3 yıldır türkiye değil
hala kimse inanmak istemiyor

Bide şöyle bi durum var. Bölgede kontrol desen yok, külfeti desen çok. Zihin cimnastiği yapmak lazım, biz buraları resmiyette elden çıkartırsak ne kaybederiz ne kazanırız diye. Doğu ve güneydoğu türkiyeye gerçekten marjinal fayda sağlıyor mu? Misakımilli vs. geçin o 1900ler ayaklarını.
Sosyal ağlarda paylaş

E bu kadar mı? Gassaray fenarbahçe sığlığında mı bakıyoruz olaya. Skor yaptım kazandım oooh nasıl da çaktım falan? Kazansınlar, madem oranın halkı da istiyor kazansınlar. Bana yararı zararından çok olan bi girişime neden devam edeyim?

Ciddi ciddi bu işin artılarını eksilerini tartışmıyoruz. Üniter devlet yapısı bozulsa mesela ne kaybedicez?
Sosyal ağlarda paylaş

Mersinde çok kürt var da o kadar da yok. İstanbul, izmir ve diğer göç alan şehirler için de geçerli bu. Ki asıl olay mersin zaten bi güneydoğu değil sanayi var tarım var. İnsanlar insan gibi yaşıyor, belirli bi gelir var ülkeye katkısı var. Her istediklerini verelim demiyorum, işimize yaramayanları verelim kurtulalım.

Dil ve kültür konusunda ikiliğe itirazım yok mesela benim, ispanyadaki gibi çift dilli levhalar falan gayet olabilecek şeyler. Hani sosyal haklar tanınsın, artık federal yapılanma mı olur bağımsız devlet mi olur bazı külfetler benim omzumdan kalksın. Bana şöyle sağlam bi gerekçe lazım oraları elimde tutmak için. Mesela

said:
Güneydoğuda petrol var, 25 yıl sonra derin petrollerin işlenmesi o dönemin petrol fiyatlarıyla fizıbıl hale gelecek elimizde tutmak stratejik olarak doğru karar

Var mı böyle bişey, benzer geçerli bi fayda? Hayır bide bildiğin benden nefret ediyor bu insanlar, niye zorla durayım yaşadıkları yerde?
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

sözcü mü... burdan al haberi o bile daha iyi: http://firatnews.com/

fıratnews ile dalga geçerler hep pkk helikopter düşürüyor diye haberler yüzünden.
1997'de tek atışta koskoca seyir halindeki helikopteri düşürüşünün videosunu izledim, vurulma anı, pilotun paraşütle atlaması fln hepsini kaydetmişlerdi.
yani yapmak isteyince pkk için gayet kolay bir işmiş. fıratnews yazıyor diye her şeyin yalan olacak hali yok.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

E bu kadar mı? Gassaray fenarbahçe sığlığında mı bakıyoruz olaya. Skor yaptım kazandım oooh nasıl da çaktım falan? Kazansınlar, madem oranın halkı da istiyor kazansınlar. Bana yararı zararından çok olan bi girişime neden devam edeyim?

Ciddi ciddi bu işin artılarını eksilerini tartışmıyoruz. Üniter devlet yapısı bozulsa mesela ne kaybedicez?

devlet bize bakmiir lafının silinmesi kadar harika bişi olamazdı sanıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

said:
Güneydoğuda petrol var, 25 yıl sonra derin petrollerin işlenmesi o dönemin petrol fiyatlarıyla fizıbıl hale gelecek elimizde tutmak stratejik olarak doğru karar

Var mı böyle bişey, benzer geçerli bi fayda? Hayır bide bildiğin benden nefret ediyor bu insanlar, niye zorla durayım yaşadıkları yerde?
doğuda askerlik yapan bir arkadaşım anlatıyordu.aslında bizden o kadarda nefret etmiyorlarmış.hatta rütbeli değilsen askerlere bile iyi davranıyorlarmış.

gerçi bunu 4-5 yıl öncesi için anlatıyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

ya liseli kafasıyla verelim kurtulalım diye tartışma mı yapılır. insanlar ölüyor diye toprak veriliyorsa herkes yan komşusunu katletsin o zaman. bu gün hakkariyi verdin yarın diyarbakırı istemeyecekleri ne malum, ertesi gün ankarayı?

Yarın öbür gün başka bir etnik grupta çıksın o zaman biz de kendi devletimizi kurucaz diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Diyarbakırı zaten veriyorum ben (ne kadar kolaymış böyle yazmak lol). Oranın da bi işe yaradığı yok. Antepten gerisini türkiyeden saymıyoruz pek.

Verirsek bölünürüz parçalanırız geçerli bi argüman mı onu tartışmak lazım. Gerçekten iç savaş çıkar mı, gerilim artar mı? Benim kafamda şüphe var açıkçası, hani bundan daha kötü olmaz diye tahmin ediyorum. Baya bildiğin karartma var türkiyenin bir bölümünde 1 haftadır. Orası artık gerçekten türkiye mi peki?

Bu arada mersinin istanbulun hatta başka pek çok kentin belediye otobüsü ve polis giremeyen mahallelerine "yapılamayan" müdahele de yapılabilir hale gelecek. Dövlet bize boksin kafasını başkaları çekecek artık.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Diyarbakırı zaten veriyorum ben (ne kadar kolaymış böyle yazmak lol). Oranın da bi işe yaradığı yok. Antepten gerisini türkiyeden saymıyoruz pek.

Verirsek bölünürüz parçalanırız geçerli bi argüman mı onu tartışmak lazım. Gerçekten iç savaş çıkar mı, gerilim artar mı? Benim kafamda şüphe var açıkçası, hani bundan daha kötü olmaz diye tahmin ediyorum. Baya bildiğin karartma var türkiyenin bir bölümünde 1 haftadır. Orası artık gerçekten türkiye mi peki?

Bu arada mersinin istanbulun hatta başka pek çok kentin belediye otobüsü ve polis giremeyen mahallelerine "yapılamayan" müdahele de yapılabilir hale gelecek. Dövlet bize boksin kafasını başkaları çekecek artık.

bölünüp parçalanmaz türkiye ama çatışmaların biteceğine inanmıyorum. Bölge pkk'nın tam anlamı ile kontrolüne geçecek, illegal tüm paralar zaten pkk'nın elinde hem black market economy hemde vergiler vs. sayesinde daha da güçlenecektir. Büyük şehirlerde kürt esnaftan para toplamaya devam edecekler ve etkin olarak şehirlerde olay çıkarmaya devam edeceklerdir.

Türkiye'de hükümetlerin en büyük hatası bu. Köyden kente o kadar çok göç oldu ki şehirlerde adaptasyon sorunu had safhada. Ucuz işgücü, ucuz işgücü diye diye olayın cılkı çıktı. Köy enstitüleri kapandı ki bu köyden kente göçü büyük ölçüde azaltacak hemde köylerin verimini, üretkenliğini artıracak bir projeydi. Oy uğruna ülkenin temelini sağlamlaştıracak projeler rafa kaldırıldı. Mesele sadece bir "kürt" sorunu değil yani ve bu olay sadece güneydoğu'ya özerklik verilerek çözülecek bir sorun hiç değil.

Özerklik Pkk'nın daha da güçlenmesine vesile olur ama oy uğruna yapılan yanlışları da düzeltecek bir tek siyasetçi de yok zaten oy uğruna belli başlı şeyleri yapmassan seçmende sana oy vermiyor, moltofon kitleler var, "memleket iyiye gidiyor elhamdülillah" olay bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten yeterince piyasa ekonomisine entegre ve AB-ABD ekseninde bir ülkeyiz, hani arap baharı ne kadar türkiye için gerekli görülüyor bilmiyorum. Bize "sıçrayan" gerçekten aynı şey mi yoksa farklı mı? İSRAYİLİN PİLANI da olabilir tabi, herhalde sosyo politik sonuçları ekonomik sonuçların önüne koyan tek aktör bi israil kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...