Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Coca Cola'da yüksek kanser riski!

fenn

Öne çıkan mesajlar

Ne yalan söyliyeyim kola içiyorum ama eskisi gibi değil. Üni de gecede tek başıma 2.5 litre bitiyordu son damlasına kadar. Şimdi içmiyor sayılırım neredeyse

Meyve suyuda isim vermek istemiyorum ama bazıları içine glikoz fruktoz şurubu katıyor hemen eliyorum. Şeker yazanı alıyorum ama bundan sonra %100 leri alacağım. 2 kutu içeceğime 1 kutu içerim ama % 100 olsun

En güzeli bence de ayran. Evde ayran için özel ayarladığım cam sürahi ve karıştırıcısı var. Köpüklü köpüklü mis gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

soyle sizinkilere su portakallari kabugu ile atmasinlar, portakal suyu diye sattiklari seyler icilmio abi, gavur bi yapio ama kabuksuz likir likir gidio

O portakala has birşey sanırım. Kendi elimle sıktığım portakal bir gün sonra acılaşıyor tadı. Gavur nasıl yapıyor onu bilemem
Sosyal ağlarda paylaş

Dediği doğru yalnız, zeroya alıştıktan sonra canın normal kola çekmiyo hiç. Aşırı şekerli geliyo böyle baklava şerbetini kafaya dikip içmişsin gibi iğrenç bi tat bırakmaya başlıyo ağzında.

Gerçi yapay tatlandırıcılar da zararlı, onu da içmemek lazım, ama olsun. İşin içine kimyasallar, sentetikler filan firince daha zararlı algısı var ama şekerli versiyonundaki şeker de doğal değil zaten, o da sentetik. Battı balık yan gider modundayım tamamen.
Her bi haltta katkı maddesi var zaten, kola en göz önündeki içecek olduğundan hep onun üzerine konuşuluyo da içerdiği zararlı olduğu söylenen maddelerin çoğu -oranları değişmekle birlikte- her türlü hazır gıdada var zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Soris said:

Şakamısın abi sen meyvenin kendi şeker zaten taze sıkımını bile içmemek gerek. Sebze suyu sıkıp için 100000 kat yararlıdır.

Ahah e meyve de yememek lazım o zaman? Ki meyvede doğal olarak bulunan şekerin "zararı" mısırdan üretilen glikoz şuruplarına göre yok denecek kadar az. Fruktozun glikemik indeksinin 20nin altında falan olması lazım. Aşırı tüketim tabii ki zararlı ama aşırı tüketimin zararlı olmadığı bi yer yok zaten.

Biz portakal yapmıyoruz viktor bişey diyemiyorum o konuda. Ama gevurun portakal suyu brezilyadan geliyor. Belki oranın portakalına hastır olay bilemiyorum.

Meyve yemekde sorun olmazda günde 5-10 tane meyve yersen sorun olabilir. Evet dediğin doğru bir bakıma meyvedeki fruktoz ile high fructose corn syrup arasında dağlar kadar fark var. Ama bu demek değildir ki meyveye abanalım. Sonuçta overload yapma şansı var meyve suyunda. Posasız birşey içmiş oluyorsun. Normalde bir oturuşta 3-4 meyve yiyemiyen adam ki çoğu insan yiyemez. Meyve suyu da içmemeli. Kaldı ki kendi sıksa bile o meyve suyuna 5 taneden fazla meyve girer. Çok fazla şeker olur içinde.
Meyvelerin glisemik indeksi içinde lif olduğu için düşük sen onu ya elma nın zaten gi si 30 ben bundan 10 tane sıkayım içeyim dersen iş biter.

Ha meyve suyuna gelene kadar bir ton toksik ve şeker içeriği yüksek ürün var ki bunlar market ürünleri. Ben mesela onlarıda almıyorum meyve suyuda sıkmıyorum günde 2 elma yerim o ayrı. Ama suyunu sıkmamaya çalışıyorum. Suyunu sıktığım tek şey dereotu maydonoz fesleğen nane roka vb yeşillikler. Yeşilliklerde böyle bir problem yok çünkü içinde şeker yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...