Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eragon?

Suark

Öne çıkan mesajlar

bezetmenin durumla zerre alakası yok.

joyse konusunda da GERGE okuma hızının absürdlüğne dem vurmuş. sen gittin bu sefer okuduğun yazarları anlatmaya başladın.

DL'ye giydirme diye bişey yok. yazdıklarım kötüleme değil, olan şeyler ve kabul edilen şeyler. hangisi iftira ki onların?

sonuçta ilk dediğime çıkıyor. türle alakan kısıtlı.

"her okuduğunu lotr'la karşılaştırırsan komik duruma düşersin. biraz daha oku, türü daha iyi tanı diyorum." sen bana okuma hızından ve alakasız yazarlardan bahsediyorsun.

phillip k. dick yine kelalaka bir örnek. dick olmasa bilim kurgu diye bir tür yine olurdu ama tolkien olmasa sence fantastik kurgunun ne kadarı olurdu bugün? ben orda yol açan derken nerdeyse "türü yarattı" anlamında diyorum.

sonuçta FK namına okuduğun kitaplar eragon, DL, lotr... geri kalan da hep bilim kurgu yazarlarından bahsetmişsin.

bi kitaptan daha çok zevk almana bişey diyen yok ama karşılaştırman absürd.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ayrıca 30 sayfa öncesini hatırlayamamak kitabın hatası değil. Benim şimdiye kadar detaylarını unuttuğum bir kitap olmadı daha sonuna gelmeden, hatta aradan bir-kaç yıl geçmeden. Hatta bir kitapta - ki bu hangi türden olursa olsun - ne kadar detay ve senin tabirinle gereksiz anlatım varsa ondan o kadar zevk alırım. Post-modern edebiyatın temel özelliklerinden biridir zaten bu ve fantazi de fazlasıyla post-modern bir yazım şu anda.

Gene Wolfe, Moorcock, Brust, Carey... bunların hepsi büyük yazarlar ve hepsi DL tarzında 3 sayfada anlatılacak şeyi 10 sayfada anlatırlar. Mesela Prince of Nothing'in başında sayfalarca karakter tek başına, konuşma falan olmadan yürür, 100 sayfadan fazla harba giden bir ordu gider sadece. Kushiel's Legacy'nin serbest çağışımlarına değinmiyorum bile (diyerek değiniyorum). Miéville'in The Scar'ı o kadar farklıdır ki DL ile aynı türde olduğunu bile söyleyemezsin.

Bizim Fenris'le yapmaya çalıştığımız şey sana saldırmak falan değil. Tad Williams ve Margaret Weis ya da Paolini farklı kulvarlarda yazarlar. Her nasıl Pynchon ile Tuna Kiremitçi'yi karşılaştıramazsan (ikisinden birinin daha iyi olduğunu söylemiyorum) bunları da karşılaştıramazsın. Ortak noktaları vardır elbette karakterler gibi. Ama hiç birimiz burada Tanis kötü bir karakter demiyoruz, çok iyi bir karakter hatta ama bu demek değil Stephen Deadelus kötü bir karakter.

Farklı kitaplar iyi ya da kötü diye değerlendirilemez, anime izlerken shoujoları shounenlerle kıyaslıyor muyuz?

Eğer senin için akıcı değilse bu sen edebiyatın bu karmaşık yönünden hoşlanmıyorsun demek.

Sana bir tavsiyem var aslında, Dresden Files'ı epey sevebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

ebook olarak netten bedava dağıtılan şu var. hem farklı bi tsr dünyası tanımış olursun. kitabın niye bedava olduğu filan yazarın sitesinde ayrıntılarıyla anlatılmış. gerçi belki yabancılık çekersin planescape i tanımadığın için biraz.

sen 82 li değil misin bu arada ya? GERGE ye niye abi diyosun? :P
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada ebook yerine audio book tavsiye ederim. kindle ınız filan yoksa mahvediyor gözlerinizi.

demonoid de çoğu kitabın audio book unu bulabiliyorsunuz.
mesela GERGE nin bahsettiği dresden files ı james masters (buffy deki spike) şahane seslendirmiş. (onun dizisi de çok güzeldir ama kitaplardan farklı baya)

mieville inkiler filan da var (perdido st, scar dan önce) ama onunkiler o formatta pek iyi olmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...