Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

anavatan vatandaşlığı & makedonya

roket adam

Öne çıkan mesajlar

selamlar,
ciddi bir mevzu için konu açmayalı çok olmuştu. baba tarafından babamın dedesi, anne tarafından direkt annemin babası ve annesi (dedem ve anneannem) yugoslavya döneminde müslüman oldukları için zorla göç ettirilen arnavut topluluktandı, evimizde halen arnavutça ve makedonca konuşulur. yaşadıkları bölge şu anda makedonya sınırları içerisinde, yani avrupa birliği'nde ve vatandaşlık hakkımız olduğunu düşünüyorum araştırdıkça.

lakin dedem, 'kimlik değiştirmeyi reddedip yugoslavya'yı terk etmesinden' ötürü 'tüm mal varlığını yugoslavya'ya bırakacağını ve ileride hiç bir hak iddia etmeyeceğine dair' bir belge imzalamış zorla, öyle gitmiş. halen osmanlı döneminden kalma tapular bile duruyor, hatta köye bile gidip bakabiliyorlar, evimiz falan var neredeyse çökecek, ama gidip hak iddia edemiyoruz, ya da bu bahsettiğim ailede bununla uğraşacak birisi yok.

sizce bu ailenin makedonya vatandaşlığı talep etme hakkı var mıdır? özellikle anne tarafında annem de orada doğduğu için şansımızın daha yüksek olacağını düşünüyordum, ab de vatandaşlık verilmesi 'gerektiğini' düşünüyormuş, ama mevcut makedonya nufusunda 'makedon' nufusu böyle bir durumda arnavut ve türkler tarafından azınlığa düşürüleceğinden bunu istemiyorlarmış. birey olarak gidebileceğim en uç noktaya gitmek istiyorum, sizce gideri var mıdır? konu hakkında bilgisi olan var mı?

too long, didn't read'çilere de teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

abi cidden karikatürdeki gibi bi geyik yok, ben de çok dalga geçerim büyük büyük dedem londra göçmeniymiş falan diyenlere. ama ciddi ciddi bizim evde hala arnavutça konuşuluyor yani, üstüne bi de tapular falan var yahu. bildiğin arsa, ev. niye hakkımı yediriyorum anlamadım ki.

brüksel'e kadar giderim vallahi.
Sosyal ağlarda paylaş

ya para sorun değil zaten. dedem olsun o zaman vatandaş. ama biri olsun.

bizim durumumuzda o kadar çok insan var ki... ve ortalıkta sadece şehir efsaneleri dolanıyor, dandik makedonya devletine neden yedireyim arsamı evimi paramı vesaire? en azından vatandaşlık versinler de şengene katılalım :)

sonra gelsin sarışınlar. ohş.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

ya para sorun değil zaten. dedem olsun o zaman vatandaş. ama biri olsun.

bizim durumumuzda o kadar çok insan var ki... ve ortalıkta sadece şehir efsaneleri dolanıyor, dandik makedonya devletine neden yedireyim arsamı evimi paramı vesaire? en azından vatandaşlık versinler de şengene katılalım :)

sonra gelsin sarışınlar. ohş.

http://static.ekonomihaberyorum.haberdesin.com/wp-content/uploads/2012/03/tursu.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...