Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnternetten müzik indirmek serbest


Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

Yeni ve başka davalara örnek olabilecek bir karar Kanada mahkemesinden çıktı

http://www.cnnturk.com/2012/bilim.teknoloji/teknoloji/07/13/internetten.muzik.indirmek.serbest/668808.0/index.html

said:
Kanada mahkemesi, video oyunlarının ve film müziklerinin internet üzerinden indirilmesinin telif haklarını ihlal etmediğine karar verdi.

Kanada Yüksek Mahkemesi, video oyunlarının ve film müziklerinin internet üzerinden indirilmesinin telif haklarını ihlal etmediğine, bu nedenle para cezasının uygulanamayacağına karar verdi.

Beş celse süren davada mahkeme, video oyunu ya da film müzikleri indirilirken telif hakkı sahibinin bu ek "iletişim" özerkliğine sahip olmadığını, eserlerin kopya haklarının zaten peşin ödendiğini, müşterinin bir video oyunu ya da soundtrack içeren bir film satın almasının ardından telif hakkı sahibine ekstra para ödemeyeceğini bildirdi.

Mahkeme, eserleri internetten indirmenin daha güvenli ve etkili bir yol olduğunu, kullanıcı için kolaylık sağladığını ve gereksiz maliyeti azalttığını belirterek, "Herhangi bir yerden bir eser satın almanın, mail yoluyla eseri indirmenin ya da orijinal eserin kopyasını internetten indirmenin pratikte farkı yoktur. İnternet, orijinal eseri kullanıcıya götüren teknolojik bir taksidir" ifadelerini kullandı.

Ekstra ücret ödenmemesi üzdü

Mahkeme ayrıca, sinema salonlarının, yayıncıların ve kablolu yayın şirketlerinin de herhangi bir televizyon programında ya da filmlerde kullanılan müzik için ekstra ücret ödemeyeceğini kararlaştırdı.

Müzisyenler adına açıklama yapan Besteciler, Yazarlar ve Kanada Müzik Yayıncıları Derneği Başkanı Eric Baptiste, müzik indirmenin radyo yayınlarıyla eşdeğer olduğunu ve ekstra ücret ödenmesi gerektiğini, mahkeme kararının tüm üyelerini hayal kırıklığına uğrattığını açıkladı.

Kanada'da birçok besteci, söz yazarı, şarkı sözü yazarı ve yayıncı, geçimlerini işletmeler tarafından ödenen telif hakları kapsamındaki lisans ücretleri sayesinde sağlıyor.
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

  • Genel Yönetici
Abi, haberi kim yazdı bilmiyorum ama olay bu değil. Bu davayı izliyordum ben. Kanada oyun ve filmlerdeki müzikler için alınan ek payları kıstı; bir de mesela 7digital Sony'den satış hakkını aldıktan sonra ek bir ücret ödüyordu internetten satış için, o yok artık. Korsan indirilsin demiyor kimse, zaten korsan için böyle bir dava olamaz, 7digital'den alınca da müzisyene para gitmesin demiyor.

Yanlış anlamış olayı kim anlamaya çalıştıysa.

Özü bu olayın: Bir esera nereden ulaşıldığı önemli değil, internet diye ek telif ücreti alamazsınız. Filmdeki ya da oyundaki müzikler de oyunun ya da filmin temek parşalarındandır, daha az telif ücreti alacaksınız.

Olay bu.
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

abi isveç veya kanada ne derse desin,
müzik, film ve oyun endüstrisinin tekeli amerika'da olduğundan,
amerika ne derse ona uymak zorundasın.

diyelim ki kanadada "korsan oyun serbest, isteyen istediği gibi indirir" diye bir yasa çıktı,
ardından EA gider kanadadaki satışlarını durdurur. insanlar sonra gerisin geri korsan oyunu yasaklamak zorunda kalır.
bişi de yapamazsın.
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...