Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni RTÜK yasası

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Burada ayrıntılamış: http://www.ntvmsnbc.com/id/25182932/

Burada da propaganda temalı ama hatalı bir konu: http://forum.paticik.com/read.php?13,6347438,6347438#msg-6347438

Bu da o konuya yazıp sonra düzgünce konuşmak gerek bu olayı diyerek açtığım yeni konuya attığım mesajım; özet olarak, beğendim ben:

Ya, bunlar zaten vardı ama. Cidden garip şeyler oluyor bu ülkede. Ardeth'in niye günden yaratıyorlar paranoyasına kapıldım ben de tam.

Zaten kamu düzeni ve milli güvenlik nedeniyle basın sansürlenebiliyordu, bunu da bakanlar kurulu ve kurulun başkanı olan başbakan yapıyordu.

Reçeteye tabi olmayan ilaçlar ve tedavilerin reklamlara yasak gibi güzel şeyler de var içinde. Bu çok, çok, çok zararlı. Eğitimli bir birey olan teyzem bile bir kaç kere bunları kullandırtmaya çalıştı bana, saatlerce uğraşıp deli misin temalı laflarımı duymasını sağlayabildim.

Reklamı her 30 dakikada bire indirmişler, bu da iyi.

Dini şeyler de var ama hükümetin ideolojisi belli. Yasak ççok aptalca ama ve televizyonda dini yayınları azaltacak. Dini yayın içine reklam yasağı var.

Alkol ve tütün yasağı da zaten yıllardır vardı.

Önemli olaylar olayı ama propaganda aracı olarak kullanılabilir. Ya da en azından gizleme aracı.

Kamu kuruluşları, sermaye piyasası kurumları, vakıflar filan dolaylı ya da doğrudan yayın kuruluşlarına ortak ya da sahip olamayacak da doğru bir şey bence.

Tekel olayına da engel var. 4 kuruma ya da piyasanın %30'una sahip olabilir bir tüzel ya da gerçek kişi en fazla. Dolaylı olayları da katmaları iyi olmuş.

Lisans süresinin 10 yıl olması ve yabancılar %50 sınırının getirilmesi iyi değil ama bence.

Şeçim dönemi yasakları da hala duruyor.

Cezai durularda sadece programa değil, sunucu ve yapımcıya da yasak gelmesi iyi bence (sürekli değil bu, üç gün program kapatma olduğunda üç gün gibi).
Sosyal ağlarda paylaş

said:
— Yayın durdurma kararına karşı Danıştayda iptal davası açılabilecek. Danıştay, bu davalara öncelikli olarak bakacak ve yürütmenin durdurulması talebini 48 saat içerisinde karara bağlayacak.

Danıştayın üyelerinin dörtte birini Cumhurbaşkanı, dörtte üçünü HSYK seçer. Başkanı ise üyeler kendi seçer.

http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/101/781/Y0UJC.png

1- Cumhurbaşkanı kankan olsun
2- Referandum + HSYK seçimleri ile HSYK senin olsun
3- Cumhurbaşkanı ve HSYKnın belirlediği tüm yüksek yargı organları senin olsun
4- Profit
5- ???
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Danıştayın ellerinde olması ile Rtük yasasının döğrudan eleştiri getirme anlamında bir ilgisi yok bence. Basın ile ilgili karar iptal davaları zaten Danıştay'da görülüyordu bildiğim kadarıyla, öyle olması da doğru. Rtük kamu kurumu ne de olsa.

Ciddi ciddi önemli olaylar bildirimi dışında sakat bir şey bulamadım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Tasaridaki en rezil madde su :

— Yayınlar, çocuklara karşı istismar ve şiddeti özendiremeyecek; güçsüzlere ve özürlülere karşı ayrımcılık, istismar ve şiddeti teşvik edemeyecek; alkol, tütün ürünleri ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanımı ile kumar oynamayı özendirici nitelikte olamayacak. Yayınlar, müstehcen olamayacak; cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremeyecek; şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamayacak.

Bu tarz kisitlamalarla dogru duzgun dizi veya film seyretmek zor.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Danıştayın ellerinde olması ile Rtük yasasının döğrudan eleştiri getirme anlamında bir ilgisi yok bence. Basın ile ilgili karar iptal davaları zaten Danıştay'da görülüyordu bildiğim kadarıyla, öyle olması da doğru. Rtük kamu kurumu ne de olsa.

Ciddi ciddi önemli olaylar bildirimi dışında sakat bir şey bulamadım ben.

yok onu oraya koymaları anormal değil, bir hukuk devleti olmanın gereği. fakat içinde bulunduğumuz durumda o maddenin işlevsizliğine dikkat çekmek istedim. onu gören de sanacak ki başbakanı denetleyen bir kurum var bu meselede lol hepsi başbakan kendilerine kemik atsın diye sıraya dizilir muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Tasaridaki en rezil madde su :

— Yayınlar, çocuklara karşı istismar ve şiddeti özendiremeyecek; güçsüzlere ve özürlülere karşı ayrımcılık, istismar ve şiddeti teşvik edemeyecek; alkol, tütün ürünleri ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanımı ile kumar oynamayı özendirici nitelikte olamayacak. Yayınlar, müstehcen olamayacak; cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremeyecek; şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamayacak.

Bu tarz kisitlamalarla dogru duzgun dizi veya film seyretmek zor.

tv'de sanat/kültürel yayın yapımına gerek yok ki, bas seda sayan / televole programlarını, halk da izlesin.
adamlar bunu istiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...