Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yetmez ama evet they said, it will be fine they said

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

throine said:

"nutella yerim" said:

laik devleti kuranlar mı açtı imam hatipleri ?

"Diyanet'i kurduklarına inanıyorsun da devlet eliyle imam yetiştirdiklerine mi inanmıyorsun" deyip kahkahayı basmış nasreddin hoca.

saçmaladın iyice şimdi

cumhuriyetin ilk yıllarında varlıgını sürdüren imam hatipler anayasa da medreselerin kapatılması / karma eğitime geçilmesi ile ülke çapında yaklaşık 20 tane kalmıştı,daha dogrusu bu kurumlar kapatılan medreselerin sembolik olarak varlıgını sürdürmesi ve toplumun bir kesiminin gazını almak icindi "bakın medreseleri kapadık ama bu sadece modern egitim icindi yoksa din ile aramızda bir problem yok" mesajı vermek icin

imam hatiplerin siyasi bir figür haline gelmesi 70 lerin başına dayanıyor

cumhuriyetin ilk 20 senesinde kapatılan medreselerden arta kalan sadece yaklaşık 20 tane iken istanbulun bir semtinde 2011 yılında açılan imam hatip sayısı 79
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

cumhuriyetin ilk 20 senesinde kapatılan medreselerden arta kalan sadece yaklaşık 20 tane iken istanbulun bir semtinde 2011 yılında açılan imam hatip sayısı 79

çok saçmalamışsın yine 10 küsür milyonluk ülkede açılan okul sayısı ile ile 70 milyonluk ülkede açılan okul sayısını karşılaştırıp güya bir sonuca varmaya çalışmışsın.

Sana sayısını soran yok ki? Google'lamaktan yine ekmek çıkmamış anlaşılan sana. :)

Sözde laik bir ülke kurup;

Devlet eliyle imam yetiştirmeye kalktılar,

Hristiyanların, ateistin, zerdüştün, alevinin vergileriyle imam yetiştirip cami yaptılar. Hala da yapıyorlar.

Bütün bunları yapanların aynı zamanda laikliği tekeline alıp meydanlarda "TURKIYO LAYİKTİR LAYİK KOLOCAK" diye bağıranlar olması da ayrı bir komedi zaten. Bu kadar çapsız olunmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

"nutella yerim" said:

çok saçmalamışsın yine 10 küsür milyonluk ülkede açılan okul sayısı ile ile 70 milyonluk ülkede açılan okul sayısını karşılaştırıp güya bir sonuca varmaya çalışmışsın.

Sana sayısını soran yok ki? Google'lamaktan yine ekmek çıkmamış anlaşılan sana. :)

Sözde laik bir ülke kurup;

Devlet eliyle imam yetiştirmeye kalktılar,

Hristiyanların, ateistin, zerdüştün, alevinin vergileriyle imam yetiştirip cami yaptılar. Hala da yapıyorlar.

Bütün bunları yapanların aynı zamanda laikliği tekeline alıp meydanlarda "TURKIYO LAYİKTİR LAYİK KOLOCAK" diye bağıranlar olması da ayrı bir komedi zaten. Bu kadar çapsız olunmaz.

tekrar ediyorum bugünkü anlamıyla imam hatipleri kuranlar laik düzeni kuranlar degildi,bunun ilk başta oldugu söyledin,argümanlarla ispat edince de laikligi kullanıp sahiplenenler imam hatipleri kurduya çark ettin.

senin o milletin farklı etnik gruplarının vergileriyle cami yapanlar dedigin de bu işten nemalanan cemaat
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

tekrar ediyorum bugünkü anlamıyla imam hatipleri kuranlar laik düzeni kuranlar degildi,

bugünkü anlamı ne demek? 1924'te devlet eliyle imam yetiştiriyordu şimdi de öyle
tevhidi tedrisat kanunu seni yalanlıyor ama?

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/110.html
Madde 4 - Maarif Vekaleti yüksek diniyat mütehassısları yetiştirilmek üzere Darülfünunda bir İlahiyat Fakültesi tesis ve imamet ve hitabet gibi hidematı diniyenin ifası vazifesiyle mükellef memurların yetişmesi için de aynı mektepler küşat edecektir.

kısacası devlet eliyle din işlerini yürütmek için memur yetiştiricez diyor.
"nutella yerim" said:

senin o milletin farklı etnik gruplarının vergileriyle cami yapanlar dedigin de bu işten nemalanan cemaat

hah ben de ne zaman cemaate diyeceksin diye bekliyordum.

imam hatipleri onlar getirdi, diyanet'de fetonun emriyle açıldı. tamam.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

"nutella yerim" said:

tekrar ediyorum bugünkü anlamıyla imam hatipleri kuranlar laik düzeni kuranlar degildi,

bugünkü anlamı ne demek? 1924'te devlet eliyle imam yetiştiriyordu şimdi de öyle
tevhidi tedrisat kanunu seni yalanlıyor ama?

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/110.html
Madde 4 - Maarif Vekaleti yüksek diniyat mütehassısları yetiştirilmek üzere Darülfünunda bir İlahiyat Fakültesi tesis ve imamet ve hitabet gibi hidematı diniyenin ifası vazifesiyle mükellef memurların yetişmesi için de aynı mektepler küşat edecektir.

kısacası devlet eliyle din işlerini yürütmek için memur yetiştiricez diyor.
"nutella yerim" said:

hah ben de ne zaman cemaate diyeceksin diye bekliyordum.

imam hatipleri onlar getirdi, diyanet'de fetonun emriyle açıldı. tamam.

bunun laikliğe ters düştüğünü düşünüyorsan laiklik kavramını bi iyice araştır sonra gel konuşalım

devlet,baglı bulundugu farklı etnik grupların ibadetlerini gercekleştirebilmeleri için onlara ibadethane yapabilir,bu tarz yerlere memur atayabilir.

laiklik kavramında ise yasama/yürütme/yargı kapsamında ve anayasada din hukuku ve şeriatı kuralları olmadan modern dünya konjüktürüne göre halkına yaklaşan bir organizasyon olur.

bugünkü imam hatiplerden kastım ise belli bir siyasi kesimin militan yetiştirmek için arka bahcesi halini almasıdır.

yine tekrar ediyorum,cumhuriyet doneminde mevcut imam hatipler kapatılan binlerce medreseden arta kalan 1 avuç yapıydı.

sormak istedigin başka bir şey var mı ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...