Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hakkari'de çatışma: 7 şehit

Phyx

Öne çıkan mesajlar

örgüt ilk başta kurulurken bahsettiğin güdü, his, ideoloji ile örgütlendiğini, burada kimsenin inkar edeceğini zannetmiyorum.

ama 2012 yılında örgüte yeni kadroların bu ideoloji ile sağlandığı ve örgütün kuruluştaki "sosyalist" söylemlerinin arkasında durduğunu burada iddia ederseniz bu komik olur.

-Bu örgütün şu anki gelir kalemleri nelerdir?
kimler nemalanmaktadır?
kaçakçılık niye durdurulmaz?

bunları konuşmadan neyin haklılığından bahsediyorsunuz?

-tv de, geçen "yazık kaçakçılar öldüüü" diye yaygara yapan zevatlar, bu gün "doçka çok ağır, sınırdan nasıl geçmiş, niye önlem almadı bu sorumsuzlar" diye konuşuyorlar, o sınırdan ıcbm geçirse kim nasıl anlayacak, devriye bi dal sıgara at, komuta bişeyler ateşle tamam

-Bölgede en büyük ve tek sorun feodal düzendir, ve bunun ne türklerle nede TC ile bir alakası yoktur, adam olan,önce bu düzeni yıkar, yok onun bunun uşağı olan dağdada uşaklık yapar,

zaten öcalan ilk yıllarında bunada karşıdır ama sonra ne olmuştur da bölgesel güçlerle iş birliği içine girmiştir?

-dağ köyündeki 8 kişilik bir ailede ki 16-17 yaşında kızı nasıl bir ideoliji dağa çıkartacak? birilerinin gelip onlara anlatığı ideolji çıkartacak. Peki bu söylemlerin kaynağı, dayanağı nedir?

-ideoloji için dağa çıkan, devletle savaşan kız kendine nasıl tecavüz ettir? veya bu durumda nasıl yaşamaya devam eder? nasıl bir ideolojidir? nasıl bir kafa yoldaşına tecavüz eder? özgürlük savaşçıların kamplarında dünya üzerinde bu kadar yaygın tecavüz kimde vardır?

-haklarına tecavüz edildiği için asker öldüren kadınlar ve erkeler yoldaşlarına tecavüz ve zulm yapıldığında neden sesleriniz çıkartmazlar? Bu hangi ideolojidir ve neresinde durur miğdenin?

Che seks patileri mi yapmış, harem mi kurmuştur, ira militanları neler yapmışlardır...?

-feodal düzenin olduğu yerde, isyan eden kişi ilk ağaya-beye isyan eder, eğer zulm gördüğünü düşünüyorsa, yok dağa çıkan kişi ağaya/beye ilişmiyor, onlarla beraber ilerliyorsa bu adi eşkiyadır.

-90 lı yılların aktüel dergisini bulmuştum geçenlerde, kütüphanemi düzenlerken, k. ıraklı bir aşıret lideri, barzani ve talabaniyi türkiye desteklemesin bizi desteklersin bizde büyük aşiretiz, türkiyede kollarımız var, pkk bitiriz demiş.

Türkiye barzani ve talabaniyi niye desteklemiştir, bunlar kimdir, çekiç güç ne işe yaramıştır?

-Doksanların sonda zayıflayan örgüt, hangi gelir kalemleri sayesinde kuvvetlendirilmiş ve hangi söylemlerle kimler tarafından meşru gösterilmeye başlanmıştır?

Türkler, tarihin hangi safhasında rumlar, ermeniler ve kürtler ile kimlerin kışkırtması sonucu savaşmışlardır?

senelerce birlikte yaşamış ve şimdide birlikte yaşayan bu halklar, neden komşularına saldırmıştır, yoksa o zamanlarda "pkk" gibi örgütlerin yaptığı suni gindemlerin ve yaygaranın sonucumu olmuştur bu eylemler?

bu gün benzer bi yolmu izlenmektedir?

-malazgirte doğu roma tarafında savaşmayan, ve savaş sonrasında büyük ermanistanı kuran ermeniler, osmanlının da has tebası olmalarına rağmen ne zaman, niye komşularına silah çekmişlerdir?

-osmanlının, fatih ile ağırlıklı olarak, batıya rahat açılmak adına, kendi hallerin bıraktığı "rum" nüfus hangi söylemlerle, niye isyana başlamıştır?

-şii iran devletine karşı osmanlının safında duran ve zamanla bölgede yayılan ve osmanlıdan imtiyazlı olan kürtler, yine kimlerin kışkırtmaları ile ne zamanlarda cumhuriyete saldırmaya başlamış ve ne isteklerde bulunmuşlardır? dilimizi konulşalım, çocuklarımıza kürtçe isim koymak istiyoruz mu demişlerdir?

-Dersimdeki aşiret başları ankaradan ne istemişler, ankaranın hangi isteklerine başkaldrımışlardır, vergisini toplayamayan devlet olurmu? Veya bunlar yalansa niye lazlar, veya yörükler veya sivas bombalanmamış da uçaklarla, o bölge bombalanmış, veya yerlerine niye başka halk gönderilmemiş, tc bunu niye yapmış?

Türk milleti bu soruların cevabını hiç bir zaman somrmamıştır, bu günde sormaz, nasıl balkanlarda olanların hesabını kinini tutmadığı gibi, ama bazıları çıkar bunların üstünü örterek küresel çıkarlar için borazanlık yapar ve bir kesim "aydımızda" karşı çıkanlara "devletin yazdığı tarih bu yalan" diye saldırır

ve zaten bir şey bilmeyen halk kimin sesi daha çok, kimin hitabeti daha iyi ise ona inanır

-Yine diyorum, olayın parasal hacmi son 20 senede ciddi, boyutlara ulaştı ve "sosyal" mevzular çoook gerilerde kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

Soruların sayısı çok ama bence birkaçı birleştirilerek sayıları epey azaltılabilirdi.

@cetintas

Yani, akademik sempozyum değil burası bir public forum sonuçta ama "benim Kürt arkadaşlarım var" noktasına gelineceğini de düşünmezdim.

@cetintas
Şimdi;

1. Senin Kürt arkadaşın olabilir, bu genel olarak bir sorunun olmadığını göstermez.
2. Bir şeyin adının sorun konması için o gruptaki insanların 100%ünün tamamen aynı şekilde düşünüp sorunu yaşaması gerekmez. Mesela Nazi-öncesi almanya'da bir Yahudi sorunu olması, oradaki Yahudilerin istisnasız hepsinin bu sorunu yaşadığını ve benzer hareket ettiğini göstermez. Buna rağmen Marx "The Jewish Question"u yazmıştır. Yani, bir sorun varsa ve bu sorunun muhattaplarının büyük kısmı bir etnik gruptansa buna x sorunu denilebilir. Bugün cumhurbaşkanı hatta genelkurmay başkanının kullandığı bir kavramı hala yok kabul edek demek faydalı değil.
3. Adıyaman'da son seçimlerde AKP aşağı yukarı 70% oy almış. CHP 16%, diğerleri tamamen tırı vırı. Adıyaman dindar bir kent, ayrıca AKP'nin o dönemde Kürt sorununu çözme iddiası çok güçlüydü.
Bahsettiğin gibi Adıyaman Kürt yoğunluklu değil bildiğim kadarıyla. Öyle bile olsa, Kürt sorununun islami bir yönetimle çözüleceğini düşünen Kürtler de epey fazla. Öncden Fazilet'in seçildiği Adıyaman'da sonradan AKP'nin olması da doğal. Bu o insanların sorun olmadığını düşündüğü anlamına gelmez.
Ayrıca, Kürtlerin arasında Sedat Peker, Haluk Kırcı gibi, militan MHP li adamlar da var. Bu doğrultuda çalışan aşiretler de var. Yani, Kürtlerin çok azı bile BDPli olsa, bu bir sorun olduğu gerçeğini değiştirmez.
4. Türklerin kavgalı olduğu millet yoktur demen saf demogoji. Bu şekilde lafazanlık yaparak hiçbir kimsenin birbiriyle kavgası yoktur da diyebilirsin. Mesela bir Nazi çıkıp "benim Yahudi ve Rus arkadaşlarım var" geyiği yapabilirdi.
İki ülke düşün, son birkaç yıla kadar köpek dalaşına girip uçakları birbirine sıkıyordu, plastik botlarla adaları basıp bayrak dikiyor, Kıbrıs adasında olaylar oluyor, iki devlet birbirine karşı uluslararası diplomatik kuruluşlara binlerce şikayette bulunmuş. Bir diğeri(ermenistan) ile iki devlet birbirini tanımıyor, soykırım meselesi yüzünden birbirini yiyor, Karabağ meselesi nedeniyle savaşın eşiğinden onca kez dönmüş, İstanbuldaki ermeni nüfusu 10da birinden aza düşmüş, 6-7 Eylül olayları olmuş
şimdi saymayayım daha yani, ben buna "kavgalı" dedim, yani sorun yaşayan anlamında, sen diyorsun ki benim Ermeni arkadaşım var. Eyi babuş sen arkadaşını bizim için bi öp selamımızı söyle Ermenilerle hiçbir sorunumuz yokmuş diye de ilet.
5. Kimse burada PKK doğru yapıyor demiyor. Ama siz olayları ayrı ayrı ve rasyonel değerlendirebilecek gelişkinlikte değilsiniz kusura bakmayın. illegal bir örgüt illegal bir örgüttür, hayatta kalmak için de yapması gereken neyse onu yapar, bu istemesek de bir gerçek.
Biz burada başka bir şeyi anlamaya çalışıyoruz, o da örgütün neden gücünün bitmediğini, yani niye sürekli yeni gençlerin katıldığını. Şu yurtdışı servisleri falan olayını da ilk mesajımdan çıkarım yap tekrar yazmayayım.

feamer;

1. Örgüt sosyalist olsa sevecekmiydiniz ki, sosyalist olmayınca sevmiyorsunuz anlayamadım. Sosyalist ya da kapitalist, neyse o işte örgüt, geldiği nokta da bu.
2. Topluca cevap vereyim yazdıklarına: Doğan medyası ve benzeri ana-akım medyadan duyduklarına bu kadar inanma. Yoksa hiçbir şekilde rüyadan uyanmak mümkün değil.
Bizim medya, satılık köpek gibidir, ısmarlama haber yapar. Özellikle de PKK ile ilgili. Örgüte sorsan, gelir kalemimiz bağışlar, yurtdışındaki dernekler vs diyor. Yani senin bahsettiğin o fuhuşmuş, tecavüzmüş falan onların tam tersini RojTV Türk ordusu için söylüyor. Ben her ikisine de inanmıyorum, kara propaganda olması muhtemel. Açık olarak kanıtı, kaynağı olan birşeyler biliyorsan paylaşabilirsin. Ha, diyelim ki böyle şeyler orada oluyor bile olsa, konumuzla bir alakası yok. Konumuz, tekrar söylüyorum, 30 senedir "bir avuç çapulcu" denerek halkımızın kandırıldığı bir örgütün hala baskın yapıp başarılı olabilmesi.
Bir de alakasız olacak ama, medyadaki "şu kadar terörist öldürüldü" geyiklerine de inanmıyorum ben artık. Yüzde 95 o rakamlarla oynanıyor, benim duyduğum nice olay hiç basında duyurulmadı. Bazen şehit sayısı da saklanmaya çalışılıyor. En iyisi daha bağımsız kaynaklara (reuters, bbc faan) güvenmek.
3. Kaçakçı sürüsünün PKK grubu sanılması mümkün değil. bunu çok sevdiğiniz osman paşanız bile söyledi. PKK grubu, yaylanın ortasında, arka arkaya dizilip, arkada eşekleri çeke çeke yürümez, buna geri zekalı çocuklar bile güler dedi. Bunu dünyada en geri zekalı askere bile söylesen sana güler.
Uludere'de göz göre göre birileri katledildi. Bu bir insanlık sorunudur. En kanlı savaşlarda bile düşmanın sivilini vurmak ahlaksızlık olarak kabul edilir. Bu yüzden, biraz insan olmak lazım öncelikle. Keza, bu gibi hadiseler zalime mağdurdan daha çok zarar verir. Türkiye'nin imajını çok zedelemiştir ve dahası birçok insanın vicdanını yaralamıştır. Yani senin öldürdüğün 35 sivil belki 3500 kararsızın PKK'ya sempati duymasına neden olmuştur.
4. Sorular çok benim de vaktim az. Feodal düzen meselesine gelelim : O bölgedeki aşiret yapılanması zamanında PKK ile savaşmıştır(bizim ailemiz de böyle) ve devlet bunları çoğunlukla desteklemiştir. Yani işler senin düşündüğünün tam tersi. PKK feodal bir yapıdan çok gücün tamamen kendi kontrolünde olduğu merkezi bir yapıyı istiyor. Bu nedenle bölgedeki birçok marksist örgüte de saldırmış ve tasfiye etmiştir zamanında.
5. Son olarak; PKK elbette sosyalist mücadele içinde olan bir örgüt değildir artık. İlk çıktığı dönemde öyle olabilir, ancak zamanla Kürtlük temelindeki bir örgüt olmuştur. İdeolojisi de budur, bunu 16 yaşındaki bir Kürdün hissetmesi tuhaf değildir, 16 yaşındaki Türkler ülkücü türkücü oluyor da, PKK sempatizanı olması neden mümkün olmasın?

Dediğim gibi, örgüt sütten çıkmış ak kaşık değil, illegal, silahlı bir örgüt, artı çok büyük bir güç, dolayısıyla birçok pis işin dönmesi de işin doğası. Artı örgüt korkunç işler de yapıyor, ancak devlet de benzer şeyler yaptı/yapıyor. Yani bu kirli savaş dediğimizde laf olsun diye demiyoruz, piş işlerin bini bir para olan bir olay bu. Mesele, evinde oturan Kürdü ne dağa çıkarıyor meselesidir.
Bir de, siyasetle çözülmesi gerektiğini söyleyen arkadaşa ben de katılıyorum, ancak sen de hak verirsin ki, 30 sene önce bu mümkün değildi, ve bir kere silah alındı mı bırakmak o kadar kolay değil. Bugün bunu sağlamak için hem cesur hem akılcı hem de açık fikirli olmak gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Pirvan said:

2. PKK bu mesele çözülmeden diyelim ki askeri yöntemlerle bitirildi. Yani, dağdaki gerilla gücü öldürüldü ve örgütün yöneticileri tutuklandı, siz de bütün iştahınızla linç falan ettiniz. Yarın MKK diye bir örgüt kurulmayacağının garantisini kimse veremez. Diyelim dağlara da 5 milyon apaçi yerleştirdiniz, uçan kuşa kimlik soruyorlar. Örgütün şehirlerde/yurtdışında asala gibi ya da başka şekilde underground eylemlere girmeyeceğini söylemek saftirikçedir. Yani, siz sorunu çözmedikten sonra askeri başarı kalıcı birşey sağlamaz.

Bunda haklısın bu insanları öldürerek bitiremezsin.

2012'de ölen teröristler arasında yavaş yavaş 94'lüler bile göze çarpmaya başladı.

2022'de bu sefer 2004 doğumlu teröristle uğraşmak zorunda kalacaksın. Bir şey değişmeyecek.

insanlari oldurerek bitiremezsin, kaynaklarini oldurerek bitirebilirsin. bu adamlar kutsal mucadele, hakli ideoloji sayesinde baska bir boyuttan spawn olmuyor, ellerindeki kelesten, dagda yedigi yemege kullandigi mayina patlayiciya kadar herseyi parayla aliyor. kacakciligin her turlusunu bitirmek pkkya yeterli mali darbeyi vurur ama onu yapacak kim var turkiyede.
Sosyal ağlarda paylaş

kacakciliktan para kazanmiyo olsalardi bitirirlerdi zaten coktan.
rtenin bi akrabasi degil miydi cuval dolusu uyusturucuyla yakalanip "icici" diye kurtulan

edit. yegeniymis ve 50 kiloymus. diyarbakirdan istanbula yapilan uyusturucu sevkiyatina baskin yapiyo narkotik ve karsilarina basbakanin yegeni cikiyo.
ondan sonra kolaysa bir daha uyusturucu baskini yap bakalim.

bitmez bu. uyusturucuya silahla odeme yapsinlar bari de, o silah paralari da yabanciya gitmesin.
Sosyal ağlarda paylaş

Hürriyet popması diyorsunuzda ben yazdıklarımda hürriyet pomapası göremiyorum,

edit: yeni jeton düştü, tecavüz olaylarını mı diyorsunuz medya oyunu diye, ya güldürmeyin adamı ya.

he arkadaşlar, he sizin dediğiniz gibi, teroristler sıçmıyor bile.

ve kafalar kullanışlı biz yazıyoruz, yalan siz yazınca değişmez doğru niye "bölge insanıyım ben" dayanak ta bu. ya hiç mi adam görmediniz, veya nerede çalışıp yaşıyorsunuz? istanbuldan bile, bir iki güzel söylev, para ve hitabeti kuvvetli bir iki kişi ile başlasan gazi mahallesinden, bahçe şehire kadar gitsen en az 500 kişi toplarsın. ne zannediyorsunuz bu insanları ki siz, pramidin en altındaki ihtiyaçlarının peşinden koşan onları biel elde edemeyen insanlar bunlar

benimde vaktim az anca bu şekilde dağınık yazabiliyorum

aşiret diyince, hemen atlıyorlar biz iyi aşiretiz, ağayız diye ,sizden bahsetmiyor kimse zaten, madem bölge insanısın bilirsiniz kimlerden bahsedildiğini, devleten kimlerin bu işi desteklediğini. yukarıda örnek verdim zaten 500-600 senelik bağların olduğu, "destekçi" aşıretler v.b. varken niye bu günkü ortama gelinmiştir?

son olarak cumhuriyetin ilk yıllarından beri kürt millet vekilleri sayıca fazla olmuştur mecliste ve partilerde, neden feodel düzen ve para kaynakları olduğu için, hal böyle olunca doğuya bakılmıyor diye sağa sola saldırmanın adı anca başka bir şeydir, yapaydınız.

veye köy enst. niye kimlerin gazı ile kapatılmıştır, kimler bilinçlensin istenmemiştir madem bölge insanısınız bi bilin bi zahmet lütfen, sonra gelin sosyal hakları tartışalım. evet sosyalist söylevler ile atam ayartan bi örgütten sosyalist davranışlar beklerim, olursa saygı duyarım bi düşünürüm la adamlar haklımı diye,

ama nerede, gören gözler için şüphesiz bir çok ibret vardır.

ayrıca doğulu kız okul istiyoruz atatürk olsa okuyabilirdik der, çıkar bizim "bilgililer" der bunun beyni yıkanmış,

pkk propa... demeden daha atlar hemen içinden geliyor bu dürtü, hep içinden diye. bu nasıl bir mantıktır?

son olarak, ermni, rum ve balkan isyanlarını çıkartan örgütlerin yapıları ve dış destekleri ve toplumsal tabanları bu gün pkk dan çok mu farklıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

throine said:

Feamer said:
ben bile çıksam doğuda dolaşmaya 5-10 da rus kızı peşime taksam "dağda karı var ahanda, a.. var böyle sulu" desem, 1000-2000 kelle toplamazsam adam değilim.

psikolojik harp.

kimsenin kimseye allahın dağında cennet vaat edip kandırdığı falan yok. bu insanlar gayet bilinçli bir şekilde gidiyorlar. 20-25 yıldır dağda olan adam var. o da ne olduğunu biliyor ömrü dağda geçmiş.

bunlar hürriyet gibi savaş basınının uydurduğu zırvalar.

"kimsenin kimseye allahın dağında cennet vaat edip kandırdığı falan yok" bunu iddia ediyorsan kelimeler kifayetsiz kalıyor.

16-20 yaş yörenin kız ve erkelerin de nasıl ve nereden gelen bi ideoloji var?

baya baya cenneti vaat ediyorlar 6. mı 8. mi belli bile olmayan çocukta kanarsa dağa çıkıyor, ya bunu bile görmemek için çok farklı bir bakmayış açısı lazım.

evet 20-30 yıl dağda prof. adamlar var, her halde karakolları da bunların bastığınız zannetmiyorsunuz dimi?

ayrıca adam toplama hadisesi için ismimi koyuyorum bugün, gazi mah. bile gitsem aynı yöntemle 500 adam toplarsın.

ne zanediyorsunuz allah aşkına, özgürlük adına silahlan halk kitlesimi bu?

hadi öyle diyelim, nasıl bir özgürlük anlayışı ki bu, savaşçılarını haplıyor, kızlarına fuhuş yaptırıyor, böbreklerini satıyor?

Throine ilk defa hak veriyorum, psikolojik harp denilen bir zımbırtı var. Savaşçılarını haplıyorlar, kızlarına fuhuş yaptırıyorlar diye bir mevzu yok, bu haberler psikolojik savaşın bir parçası. Emin ol dağa çıkan kızlar çok daha şanslı. Adamlarda eş başkanlık diye bir mevzu var. Pkk'nın militan kazanmasında ki en önemli dinamiklerden bir tanesi de budur. Kız dağa gitmese okumayacak, tepesinde nefret edeceği bir adam her gün tecavüz eder gibi onla beraber olacak belki 5 belki daha fazla çocuğu olacak, çoğu zaman dayağı yiyecek. Belki haberlere çıkan intihar eden kadın figürü olacak,intihar ettiği meçhul.

Yok dağa çıkan kadınlara tecavüz ediyorlarmış bilmem ne ulan kadının elinde silah var, tsk'da bile doğu'da komutanın askerine davranış şekli ile batı'da davranış şekli farklı. Karşında eline silah verdiğin bir insan varsa cinsiyeti ne olursa olsun, her olasılığı düşünürsün. Düşünülmesi gereken bu silahlar nası susar, insanlar daha fazla nasıl ölmez olmalıdır.

Bölgede feodal yapı etkin ancak yavaş yavaş kırılıyor maalesef ki buda Pkk sayesinde oluyor, zamanında Atatürk'ün başlatmak istediği toprak reformunu Atatürk'ten sonra devam ettirmek isteyen olmayınca bu işler böyle oluyor. Tek çivi çakılmamış, feodal düzen devam ettirilmiş, aşiretler arası mücadelelere, kan davalarına devlet destek olmuş. Böyle olunca durum Pkk'nın palazlanması için müsait bir ortam oluşturuyor. Pkk bölge de bir çok kan davasının önüne geçiyor, ara buluculuk yaparak aşiretlerden ve haliyle insanlardan destek alıyor.

Bizimkilerin aşiretlerle tek bağı "oy potansiyeli", sığ politika yap, tek çivi çakma sonuç budur,sürekli insan ölümü. Türkiye sürdürülebilir çatışma ve ölüm konusunda doktora tezi yazmış.

Sosyal ağlarda paylaş

iyide bende diyorum o zaman, dediklerim gerçektir ve aksini idea etmek pkk nın psikolojik savaşının bir parçasıdır.

bu ne ne cevap vereceksiniz?

devlet yalan söylüyor bizim dediğimiz doğrudur. bu mudur yani karşı argüman.

gelip burada pkk propagandası yapmak.

madem samimisiniz bölge meselleri konusunda ve bilgi sahibisiniz yukarıda sorduğum bir çok soru var, boş bir zamanınızda bi zahmet bi cevaplayın da öğrenelim bizde.

ama tek argüman devlet yalan söylüyor.

heee pkk doğru söylüyor
Sosyal ağlarda paylaş

10 sayfa ne yazdınız bilmem de insanların ölen insanlara girdiği trip kadar böyle birşeyin süregelmesine tepki göstermemesi muhteşem birşey.

düşünsene 10 kişi ölüyor

HFDSUFHASUFHUSAHFFJAAYAYAAAA

3 kişi ölüyor

KKAKAKKAKAKAKAKAKAAAAAAAAAAA

4 kişi ölüyor

HUUHUUUUUUALşşaşşaşaşaşaşa

6 kişi ölüyor....

arada hiçbirşey yok.

olması gereken ne? şu;

şu

AAAAAAKKASKFALSLALAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAKFKFKKKKİKİKİKİKİKİKKİAAA

Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

devlet yalan söylüyor bizim dediğimiz doğrudur. bu mudur yani karşı argüman.

ama tek argüman devlet yalan söylüyor.

sdsfs nişanyana bir benzerlik var bu argümanlarda gerçekten de o da diğer videoda "yalan söylüyorsunuz, bu belgeler yalan" demekten öte bişey yapmıyordu karşı argüman olarak sfsd sonra başkalarına sabit fikirli diyorlar bi de. beğenmedikleri bir döküman çıkınca hemen "YALAN"
Sosyal ağlarda paylaş

Türklerin hiçbir milletle sorunu yok nasıl bir kafaymış lan.

Atar yapmadığımız komşu mu kaldı çevrede.

Ermeni arkadaşım var diye, Kürt arkadaşım var diye, Yunan komşum var diye politik meseleler halloluyor mu.

-Beyler alooo Çetintaş abimizin Rum misafirleri var, niye laga luga yapıyorsunuz, biraz ayıp olmuyor mu!!?

diye bağıran bir Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı hayal ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Feamer said:

veye köy enst. niye kimlerin gazı ile kapatılmıştır, kimler bilinçlensin istenmemiştir

yine aynı yere geldin.

pkk cehaletten besleniyor, beyni yıkanmış kandırılmış insanlar masalı.

Yav benim anlamadığım bişey var. Asker zamanında sivil kürtleri öldürürken neden bu militarist ve nasyonalist beyin yıkama, cehalet oluyor da PKK, sivilleri de öldüren bir örgüt olarak cehalet ve beyin yıkama ile suçlanmıyor anlamadım. Bu adamlar sivilleri de öldürüyor mu? Öldürüyor. Bu bir beyin yıkama sonucu değil mi diyorsun yani sen şimdi?
Sosyal ağlarda paylaş

aente said:

Türklerin hiçbir milletle sorunu yok nasıl bir kafaymış lan.

Atar yapmadığımız komşu mu kaldı çevrede.

Ermeni arkadaşım var diye, Kürt arkadaşım var diye, Yunan komşum var diye politik meseleler halloluyor mu.

-Beyler alooo Çetintaş abimizin Rum misafirleri var, niye laga luga yapıyorsunuz, biraz ayıp olmuyor mu!!?

diye bağıran bir Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı hayal ediyorum.

Hedef TÜRKİYE sfds
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Yav benim anlamadığım bişey var. Asker zamanında sivil kürtleri öldürürken neden bu militarist ve nasyonalist beyin yıkama, cehalet oluyor

bunun kim, ne zaman bir beyin yıkama ve cehaletten ileri geldiğini söyledi ki?

beni alıntılamışsın ama bu benim değil de "x varsa cehalettendir, y varsa eğitimsizliktir, hadi şimdi bu cehaleti önlemek için gidip bir şeyleri yasaklayalım" diyen güruhun argümanı gibi duruyor bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...