Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hakkari'de çatışma: 7 şehit

Phyx

Öne çıkan mesajlar

seraphiel said:

beyler durun la bildiğiniz gibi değilmiş, sayıca fazlaymışlar ve silahları varmış.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20793734.asp

ashley ashley

teröristler tek başına ve silahsız gezerlerdi oysa ki. kim vermiş silahları?

yorum yapanlar,

arınç konuşmasın intihar edesim geliyor. (td)
Sosyal ağlarda paylaş

akinci said:

Gerilla savasi ile bir ülke ile savasi nasil ayni kefeye koyuyorsunuz ya ahah.
Terörü bitirmek zor ve hatta imkansiz gibi birsey bence. Yani hadi tampon bölge yapsan, ülke icindekileri napican? Adam karsina cikip al len eline silahi vurusak demiyor ki, pusuyla indiriyor.

ülke savaşı denince aklına waterloo gibi bayırda çarpışan iki onurlu ordu geliyor galiba. modern ülkelerden birisiyle savaşsak aynı bu gerillalar gibi ufak timler gönderseler "aga tim gönderdiler yoksa yenerdik" tarzı almanlar yenildiğinden yenildik gibi biz yenilmeyiz düşüncesini sittir edin gitsin.

askerin ben zayıf olduğunu düşünüyorum ve bu düşüncemin arkasında daha geçen sene karakollarımızın ne kadar zayıf olduğunu tüm ülke tartışmasına rağmen gelip aynı yerden kaşınmamız ordunun reflekslerinin düşük olduğuna ve teknolojiden güncel askeri teçhizattan ne kadar habersiz olduklarını gösteriyor.

geçen seneki tartışmaları hatırlıyorum abd karakollarının hepsi birer kale ama bizim karakollara bakınca köy işleri tatil kampı için tasarlanmış gibi duruyor. bunları eleştirmenin ve daha iyi olsun demenin kötü bir yanı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

akinci said:

Gerilla savasi ile bir ülke ile savasi nasil ayni kefeye koyuyorsunuz ya ahah.
Terörü bitirmek zor ve hatta imkansiz gibi birsey bence. Yani hadi tampon bölge yapsan, ülke icindekileri napican? Adam karsina cikip al len eline silahi vurusak demiyor ki, pusuyla indiriyor.

Savaş kazanmayı bırak, aynı karakolda, devamlı, mal gibi, askerlerimizi yem ediyoruz. Bunun adı salaklık.
Sosyal ağlarda paylaş

iyide tayyipgiller itkitar olmadan önce terror nerdeyse bitmişti.

nasıl bitmişti: inisiyatif alan paşalar (ergenekon!!!) ve şu sevmediğimiz! faili meçhuller sayesinde.

ama sonra ne olduğu ortada bütün faili meçhulleri çözdük şükür, ama şimdi biz gidiyoruz sapır sapır.

asker olayına gelirsek,

inisiyatif almayan komutan nasıl başarılı olmasını bekliyorsunuz, 50+ kişilik karakoldan tek bir kişi çıkarmak için bile ankaradan yazılı onay bekleniyor,

bir ülkenin namusu olan sınırı ihlal eden sözde gariban kaçakçılar bombalanınca yer yerinen oynuyor, hal böyle olunca karar mekanizmasında olanlarda, banane diyor ne burnumu sokacam ankara baksın, bende maaşıma bakayım
Sosyal ağlarda paylaş

Teodor said:

bu gerilla savaşı değil adam senin karakolunu basıyor pusu kurmuyor yol üstünde. basbayağı bildiğin savaştır bu. karakol teröriste dayanmazsa düzenli birliklere hiç dayanamaz.

Hatta hatta bu yapılan faaliyet terörizm bile değildir. Hedef alınanlar sivil değil, asker, ortada bir pusu vs de yok, baya gelip kurşuna atmak var. Yapılan şey savaş kurallarına falan da uygun yani.

Adam dockayla geliyosa (ki geliyo bunu bilmeyen yok) sen oraya dockadan daha uzun menzilli daha etkili bi silah alıp koyucaksın, bu kadar basit. G3le, biksiyle nöbet tutan çocuk ne yapsın?
Sosyal ağlarda paylaş

sidik yarışı değil ki bu, daha uzun, dahada uzun menzilli silah dizilsin, sen karakolda oturduğun sürece yine kafana ateş yiyeceksin. mermi işleme bu sefer kimyasal atmayacağı ne malum?

karakoldan çıkıp, arazi deneyimi olan muharip kuvvetlerin ile arazide, pusu baskın yemeden, baskın yaparak onları yeneceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu ben zaten karakollarin durumundan bahsetmedim ki. O tamamen ayri bir olay. Eksiklikleri, yetersizlikleri o tamamen ordunun acizligi.
Benim dedigim terör, gerilla savasi. Maksat karsi tarafdakinden birilerini öldürmek olursa, bunu karakola saldiramasa gider alisveris yerine canli bomba sokarakta yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

sidik yarışı değil ki bu, daha uzun, dahada uzun menzilli silah dizilsin, sen karakolda oturduğun sürece yine kafana ateş yiyeceksin. mermi işleme bu sefer kimyasal atmayacağı ne malum?

karakoldan çıkıp, arazi deneyimi olan muharip kuvvetlerin ile arazide, pusu baskın yemeden, baskın yaparak onları yeneceksin.

1. Evet sidik yarışı. Elindeki silahlar düşmandan daha yetersiz olursa, gerekli karşılığı veremezsin. Adam 5-6km'den aterş açıyor, senin elinde 3-4 km etkili menzili olan uçaksavar varken ne yapmayı düşünüyosun?

2. Adamlar arazide değil zaten, Iraktan mıraktan geliyolar basıcakları zaman, kocaa araziye devamlı gezmek pratikte mümkün değil.
Sosyal ağlarda paylaş

iyide bu doktirinleri şimdi ben icat etmedim ki, bunlar uygulandı ve başarıya ulaştı.

tamam, silahları dizdik, bugün geri püskürttük adamları, yarın o yine getirecek yine bizimkinden daha "güçlü" bir silah ne olacak sonra, yine daha iyisi lazım, böyle gider.

rakibine hareketlerini tahmin etme imkanı verirsen ve onun hareketlerini önceden tahmin edemiyorsan, zaten kaybetmişsin demektir.

karakolda oturak olmaz, mantığa aykırı, adamlar neredeyse, nereden geliyorsa oraya gitmek lazım, yoksan askeri olarak başarı, bu durumda imkansız.

ek: yeni gördüm yazılanları, 5-6 km demişsiniz de, benim bilgim yok, o coğrafyada 5-10 km menzilli silah kullanacak kadar açık alan var mı ki?
Sosyal ağlarda paylaş

http://en.wikipedia.org/wiki/DShK

Weight 34 kg (74.96 lb) (gun only)
157 kg (346.13 lb) on wheeled mounting
Length 1,625 mm (64.0 in)
Barrel length 1,070 mm (42.1 in)
Cartridge 12.7×108mm
Action gas-operated reloading
Rate of fire 600 rounds/min
Muzzle velocity 850 m/s (2,788 ft/s)
Effective range 2000 m
Maximum range 2500 m