Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk düşmanlığı

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Mithat said:

Çok basitçe 2012de 8 senede insanların bir ülkeyi ne halden nerelere geriletebilecegini gören adam 'Atatürk büyük adamdı' denildiginde itiraz edecegine 20. yuzyılda ne halde ki ülkeyi ne hale getirdigine baksa yeter.

Tek başına yapmadı mı? E zaten bunlarda tek başına geriletmiyor ki bir sürü adamları var hep beraber batırıyorlar. Yani anlayacagın çevresini seçmesi bile düzgün ise adamın vardır bir marifet.

Onun dışında karakterine lafım yok devrimci duruşuna saygım var. Yıkılmakta olan padişahlıgı al ülke kuracak liderligi ele al falan bunlar saygı duyulacak buyuk işler . Yine alkolik falan diye tutturun ama iyi bir siyasetçi ve iyi bir asker oldugu gerçegini degiştirmiyor harbiden bu. İdeolojisi de çok kendinin degil bildigin demokratik sosyalizmi halkçılıgı kemalizm olarak uyguluyoruz biz türkiyede. Şimdi faşist adama dindar adama , halkçılık dersen anlamaz tabii.

imza atılası olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

said:
ama kızın dediği gibi "atatürk" isminin çağrıştırdıkları, çağdıştıracakları var olmalı, bunlar sevilmeli, insanlara bir şekilde ilham almalı.

Niye?

İlham alacak tarihi figür mü tükendi?

Niye penisilini bulan bilimadamları yerine hala savaş generalleri putlaştırılıyor?

Ergen muhalefeti yapicam diye bu kadar sacmalamak ...
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

xunn said:

said:
ama kızın dediği gibi "atatürk" isminin çağrıştırdıkları, çağdıştıracakları var olmalı, bunlar sevilmeli, insanlara bir şekilde ilham almalı.

Niye?

İlham alacak tarihi figür mü tükendi?

Niye penisilini bulan bilimadamları yerine hala savaş generalleri putlaştırılıyor?

Ergen muhalefeti yapicam diye bu kadar sacmalamak ...

Ben kendimi savunma geregi görmüyorum usta kusura bakma.

İki postu okuyup bütün heyecanınla abanmışsın ama o da sana mahsus zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Butcherofego said:

Din dediğimiz böyle bir şeydir abi bir tanrı yaratıp ona tapmak.
said:
Okumuş Bir İşçi Soruyor

Yedi kapılı Teb şehrini kuran kim?
Kitaplar yalnız kralların adını yazar.
Yoksa kayaları taşıyan krallar mı?
Bir de Babil varmış boyuna yıkılan,
Kim yapmış Babil'i her seferinde?
Yapı işçileri hangi evinde oturmuşlar
altınlar içinde yüzen Lima'nın?
Ne oldular dersin duvarcılar
Çin Seddi bitince?
Yüce Roma'da zafer anıtı ne kadar çok!
Kimlerdir acaba bu anıtları dikenler?
Sezar kimleri yendi de kazandı bu zaferleri?
Yok muydu saraylardan başka oturacak yer
dillere destan olmuş koca Bizans'ta?
Atlantik'te, o masallar ülkesinde bile,
boğulurken insanlar
uluyan denizde bir gece yarısı,
bağırıp imdat istedilerdi kölelerinden.
Hindistan'ı nasıl aldıydı tüysüz İskender?
Tek başına mı aldıydı orayı?
Nasıl yendiydi Galyalılar'ı Sezar?
E bir aşçı olsun yok muydu yanında?
İspanyalı Filip ağladı derler
batınca tekmil filosu.
Ondan başkası ağlamadı mı?
Yedi yıl Savaşı'nı 2. Frederik kazanmış?
Yok muydu ondan başka kazanan?

Kitapların her sayfasında bir zafer yazılı.
Ama pişiren kim zafer aşını?
Her adımda fırt demiş fırlamış bir büyük adam.
ama ödeyen kimler harcanan paraları?

İşte bir sürü olay sana
Ve bir sürü soru.

Bertolt Brecht

"şiir"e bakarak konuşacaksak, başbakan seçmemize gerek yok, nasılsa "başbakanın yanında danışmanları yok mudur?"
Sosyal ağlarda paylaş

@xunn

atatürk'ü putlaştıran onun değerlerine karşı olan güçler zaten. atatürk'ün ideallerini en iyi şekilde etkisiz hale getirmenin şekli onları bastırmak değil, içini boşaltıp ezbere dönüştürmek. bu çok konuşuldu zaten burda, başka bir şeye takıldım ben söylediğin.

savaş generali demişsin. adam gidip islamı yaymak için mi savaşmış? corporate interestleri için mi savaşmış? abi alınma şimdi ama şu barış dönemi jenerasyonunun pembe "weak" gerçeklikten uzak dünya görüşü beni çıldırtıyor. insanlığın gözü dönmüş, o penisilini alıp adamın kıçına sokarlar. bilinen tarihte (yazılı/yazılı olmayan) dünyada en yaygın olan şey savaş, kan, vahşet. bu aeon'un gerçekliği bu, hoşumuza gitse de gitmese de. efsanelerde veya esoteric kaynaklarda insanların süper gelişmiş ve anlayışlı olduğu golden age'den bahsedilir ama çoooooooook eski zamanlar bunlar. zamanımızın gerçekliği savaş; önemli olan hangi niyetle, hangi değerlere sahip olarak savaştığın. savaşın da bir felsefesi var, belli erdemlere bağlı olarak. en azından eskiden vardı.

yurtta sulh cihanda sulh demiş adam ve gerçekten conflict'ten uzak durmaya çalışmış. bunu diyen ve uygulayan adam bir warlord olamaz zaten

45'ten beri gelen barış dönemi saçmalığı da yalan zaten. insanlık çok gelişmiş modern artık savaşmak istemiyormuş, o yüzden UN gibi oluşumlar kurulmuş falan komik bunlara inanmak. şu an dünyanın hatrı sayılır bir parçası öyle ya da böyle bir conflict içinde zaten. bölgesel uzun süreli barışların tek bir açıklaması olur, o da belli bir gücün o bölgeyi domine ettiğidir. pax romana gibi. gene büyük savaşlar çıkacak zaten, bu yalanlarla büyümüş nesil için hayat çok zor olacak o zaman.

lan sen kendin gittin adamın ağzına ağzına vurdun manita muhabettinden, sen de micro düzeyde bi savaş generali sayılırsın. 1000 yıl önce olsa yumruk değil arkadan kılıcı sokardın adama atardın araziye. şiddetin şekli değişiyor sadece değişen parametreler dahilinde. peaceful toplulukların nasıl tarihten silindiğini biliyoruz agressive topluluklar karşısında. o yüzden çağın gerekliliklerinden ve gerçeklikten uzak konseptlere kanmayalım.

age of heroes diye bir çağ vardı eskiden, sadece yunanistan'a özgü değildi bu çağ. insanlar daha özgün bireyler olduğu ve sürü psikolojisine sokulmadıkları için eskiden daha çok hero çıkardı. hero nedir? self sacrifice yaparak ve büyük bir amaç peşinde tek başına birşeyleri değiştiren insanlardır. herkesin hayatı çok kıymetlidir ama bu adamlar kendilerini düşünmez, bu yüzden derin bir saygıyı hakederler.

atatürk istanbula okumaya geldiğinde ilk senesinde çok saldı, karı kız ortamlarına alkole verdi kendini. resmen boş boş vakit öldürdü. sonra kendine kızıp daha büyük bir amacının olduğunu ve yoldan sapmaması gerektiğini fark etti.

bi de şu aptal klişe var. "tek başına mı yaptı kurtuluş savaşını sanki". kimse tek başına 300k düşman askeri kesti demiyor zaten. liderlik herşeyi kendi elinle yapmak değildir. alınan kararlar, yapılan eylemler, zamanlama, diğer insanlarla iletişim bunların hepsi çok önemli. eğer ki atatürk olmasaydı, kurtuluş savaşı falan olmazdı. tek bir adamın yarattığı fark bu, o yüzden hero zaten.

ha putlaştırılmış o yüzden sevmiyorum diyorsun. sanane abi diğer insanların ne düşündüğünden? başkalarının bir konu hakkında ne düşündüğü senin düşüncelerini etkiliyorsa free thinker değilsin demektir zaten, veya en iyi ihtimalle anti popülist'sindir. extreme anti-popülizm'de ilerde hipsterlığa yol açar.

wot oldu sorry
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Feamer said:

ek:

sevmeme nedenine bir diyecek yok, zaten kimse bir şey demiyor.

ama adam öldükten sonra vasiyeti haricindeki uygulamar sonucu ben bunu sevmiyorum demek ?

ideoloji sevmezsin, bu uygulamayı sevmezsin ok, kimse bir şey demiyor zaten,

atatürk ü sevmek zorunda değilim diye ortaya atlanınca cevabı da böyle oluyor,

konun hiç bir yerinde atarürkü sevin diye ibarede yok zaten, tam tersi var

ayrıca planlı olarak uygulandığı fikri bende oluşuyor:

biri atlıyor "ama fikrim için beni dövüyorlar" diyor haksızca
ve alttan gelen diğerleri de adamı haklı görüp o fikrin peşine kayıyor

Ulan ben hayatımda böyle geri pedal görmedim arkadaş ahahahah.

saçmalamayın ya, neresi geri pedal

mantıklı bi insan olduğun kanısı oluşmuştu, aksi olması ne yazık
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...