Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk düşmanlığı

Feamer

Öne çıkan mesajlar

kimlandracula said:

xunn said:

Hiçbiriniz tanımıyorsunuz, hiçbiriniz kişiliği hakkında gerçek elle tutulabilir bir bilgiye sahip değil.

Birinin fikirlerini özümsemek için nasıl bir karaktere sahip olduğunu bilmek mi gerekiyo?

Demek istediğim tamamen bu. Hiçbir şekilde gerekmiyor, ama insanlara dayatılan atatürk'ün yaptıkları değil tarihi figürü.

Eleştirdiğim kısım da tamamiyle bu.
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

'Benim, Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar.'

M.Kemal Atatürk

tamam bana tanrı gibi tapmayın aklınız ve mantığınız olsun yeter diyor adam
Sosyal ağlarda paylaş

atatürk'ü putlaştıran zihniyet yüzünden bugün bu yerdeyiz. Zorda olsa kırılıyor işte; insanlar adamın olmayan lafları üzerinden prim, yapmadığı şeyler üzerinden rant, benimsemediği idealler üzerinden oy topluyor - du ve hala öyle -.

ama bu bitiyor yavaş yavaş,öyle ya da böyle bitiyor. İşin güzel kısmı, önce bir sarsılıyor insan sonra kendine gelip "aa evet lan adam doğru yapmış aslında" diyor.
Düşmanı olabilir, fikirlerine zıt insanlar olaiblir, yapmadığı - yaptığı şeyler yüzünden insanlar ona kin güdüyor olabilir,

bunun gidermenin tek ve esaslı bir yolu var. Her şeyi, masaya yatırmak, geçmişle yüzleşmek ve gerçekten gerçekleri konuşmak. Bunun olması için her söylemin söylenebileceği bir ortam oluşturmak lazım.
Bak mesela, eskiden "inönü kuran ı yasakladı tü kaka" diye duvar arkası konuşurdu insanlar.
Sonra açık açık söylenmeye başlandı bu ve gerçek ortaya çıktı, inönü aslında 2 tane hurafe kitabını yasaklamış.

Bu iş böyle olur, başka türlü değil.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Bu ülkede ki adam gibi reform yapabilecek kapasiteye ve entellektüeliteye tek bir insanın sahibi oldugunu düşünmen bile neredeyse din seviyesinde.

Dindarlarla tartışamadıgım gibi seninle de güzel tartışamıyorum bu yüzden.

Çünkü söylediğim herşeyi senin kalbinle sevdigin birşeye söylüyorum ve ne desem beni kötü adam yapar.

edit: negatiflik var ama negatif olarak algılanmasın

ne alakası var, ben bi vakadan bahsediyorum. sadece bizim tartışmamız sonucu konu başka yerlere çekiliyor

ne kazım karabekir e kızarım padişahçı olduğu için çünkü gayet naif bi şekilde bunu belirtir, ne de enver paşaya

mesela enver paşa olayı bu "kemalist ve ideolji" diye eleştirdiğin şeyin, bende en nefret uyandıran dışa vurumu.

niye çünkü adama manasız bi saldırı ve aşağıla var, niye çünkü adam kapasite eksikliği ile savaşı kaybediyor, sen kazanan taraf olarak adama ithamlarda bulunuyorsun..

neyse mesele burada tartışacağımız şeyi tam bilmememizden kaynaklanıyor

sen söyle argümalarını ona göre tartışalım ama benim kemalizim diye bir şeyi savunduğum yok

mesela kimler nasıl reform yapabilirlerdi 1920 lerin osmanlısında?
Sosyal ağlarda paylaş

Valla simdi,ataturkun askeri ve siyasi dehasina hicbirsey denilemez,evet sartlar adami bir kahramana donusturdu ulus gozunde,kazim karabekir,inonu gibi adamlarin eksigi varmiydi,olmasa zaten onlar olurdu ulu onder,ama ben ululamiyorum oradi ayri mevzuu tabii,yigidi oldur hakkini yeme
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

said:
Atatürk putlaştırılmıyor, bu da yanlış bir argüman. Bu kadar saygı hakeden bir adamın arkasından yalan, yanlış bilgilerle saldırılması insanları kızdırıyor.

Atatürk putlaştırılalı baya oluyor, bandwagon'un içinden belli olmaması normal.

said:
Ha Atatürk eleştirilemez, hakkında konuşulamaz diyen adamın da "Atatürk dinsizmiş" diye dolaşan adamdan bir farkı yoktur.

Ne boş bir laf lan bu?

Atatürk daha yeni eleştirilebilir bir hal aldı. Yakın tarihinizin nabzını biraz daha iyi tutun. Daha önce böyle bir tartışmayı yapamazdık, "höst" derlerdi adama.

Sana saldırdın diyen yok ki ne celallendin. Atatürkün putlaştıranlara verdiğim cevabı alıntılamışsın. Anlamamışsın, bi daha üstünden geç.

Sev ya da sevme kimseyi ilgilendirmez. Senin bileceğin bi iş. Ama "savaşan general" örneklemenden konuya pek yakın olmadığın anlaşıldığı için konuyu kapatmak daha iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

xunn said:

said:
Atatürk putlaştırılmıyor, bu da yanlış bir argüman. Bu kadar saygı hakeden bir adamın arkasından yalan, yanlış bilgilerle saldırılması insanları kızdırıyor.

Atatürk putlaştırılalı baya oluyor, bandwagon'un içinden belli olmaması normal.

said:
Ha Atatürk eleştirilemez, hakkında konuşulamaz diyen adamın da "Atatürk dinsizmiş" diye dolaşan adamdan bir farkı yoktur.

Ne boş bir laf lan bu?

Atatürk daha yeni eleştirilebilir bir hal aldı. Yakın tarihinizin nabzını biraz daha iyi tutun. Daha önce böyle bir tartışmayı yapamazdık, "höst" derlerdi adama.

Sana saldırdın diyen yok ki ne celallendin. Atatürkün putlaştıranlara verdiğim cevabı alıntılamışsın. Anlamamışsın, bi daha üstünden geç.

Sev ya da sevme kimseyi ilgilendirmez. Senin bileceğin bi iş. Ama "savaşan general" örneklemenden konuya pek yakın olmadığın anlaşıldığı için konuyu kapatmak daha iyi.

said:

Burayı yanlış okumuşum ben ahah.

Ama gerisini dogru okumuşum. Atatürk putlaştırılmıyor demek baya absürd kusura bakma.

Ayrıca atatürk savaş generali, oldugu birçok şeyden biri bu.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Atatürk şu an bu ülkede yaptıklarını simgelemiyor, üzgünüm.

Çoktan put. Hakkında kötü konuşmak bile yasak. Ben küçükken de böyleydi, şu an da böyle.

esasında şu "putlaştırma" durumuna katıldığımı belirtmek istemiştim de olamamış.

bu putlaştırmanın altında yatan şey ise Atatürk'ün kemalist ideolojisinin yumuşak noktası olması, o yüzdendir ki cumhuriyetin ilk yıllarından beri bir karalama çalışması yürütülmekte ve başarılı oldular, konuşulması gereken şey "Kemalizm" olması gerekirken olay "Atatürk" etrafında dönmeye başladı işin ideolojik kısmı geçildi ki ideolojik kısım yine belirttiğin gibi tek bir kişinin çalışması olamaz, etkilenmeler olur, fikir alış verişi olur bir ideoloji böyle oturtulur

durumun böyle olduğunun farkında olduklarından bazı güçler (komik geliyor ama güçler demek en doğru tabir) doğrudan merkezdeki adam olan Atatürk'e saldırarak ideolojiyi güçsüz kılmaya çalışıyor doğal olarak da etkiye karşı tepki Atatürk'ü iyiden iyiye putlaştırma olarak ortaya çıkıyor

Zaten adam kendisi; "Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir." diyerek kendi fikrini de ortaya koymuş, hani kendisinin putlaştırılacağını bile öngörebilmiş

ha ben adamı seviyorum, biri hakkında kötü konuştuğunda üzülüyor tepki veriyorum ama karşımdakinin ne dediğine de çok bağlı bok at izi kalsın taktiği yürütmek farklı, mantıklı şekilde karşıt görüş getirerek "katılmıyorum, görüşlerinden ötürü de sevmiyorum" demesi farklı

hani "çok içerdi o yüzden sevmiyorum" da mantıklı bir bahane/neden, adam bu sebepten ötürü sevmeye bilir
Sosyal ağlarda paylaş

dikkat çekmek için, daha ilk sayfadan yapılan ve konuyla ilgisiz bir ''Ben hoşlanmıyorum atatürk'ten.'' yorumu.

gerçi bize ne senin kimden hoşlanıp hoşlanmadığından da, gereksinim duyulan ilgi, üstte toplanılıyor sonuç olarak. başarıyor yani adam.

sonra gelelim niye hoşlanmadığımıza; çünkü küçükken bize dayatılmışmış! adam gelmiş 20 küsur yaşına, aşamamış kimi şeyleri. ama sonra kızın ottan boktan haberi olmadığı için ezberden konuştuğunu söylemiş. kinayenin böylesi!... e sen de küçüklükten kalan ezberin sonucunda bir yoruma ulaştığını söylüyorsun! ayrıca çocukken sana çok şey kazandırdığını söylediğin bilgisayar oyunları, sanki kapitalist sistem dayatması değilmiş gibi, sanki o oyunlarla da beyinler yıkanmıyormuş gibi!

savlar ne? Atatürk hiç bir şeyi tek başına yapmamışmış (e bir de tek başına yapsaydı!), idealler ilk kez onun tarafından ortaya atılmamışmış! (ne farkeder ki?)v.s.....işte ''sav'' ya da kendisinin anlayabileceği dilden ''argüman'' lar da bunlar...

forumdaki varlık amacı ilgi çekebilmek, olayı kişileştirip, her şekilde üste çıkabilmek olduğu için, çeşitli yollar da denenir. karşı taraf küçümsenmeye çalışılır, ya da boydan büyük laflar edilir. (işte ''gene egolarınız konuşuyor'', ''Atatürk'ü büyütmeyin gözünüzde bu kadar'') gibisinden. ya da bolca yabancı, genelde ingilizce sözcük (fearmongering v.s. ki burada çok doğru kullanuldığını sanmıyorum) katıştırılır ki, karşı taraf savunulan fikrin! çok önemli olduğunu düşünsün fln. tam bilemiyorum yani amacı. salt kendinden hoşnut olmama yani bir çeşit kompleks de olabilir tabi.

böylelikle amaca ulaşılmış olur. (sanırım)
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

xunn said:

Hayır evladım, olması gereken çocugun atatürk'ü tarih dersine sıkıla sıkıla dinleyip eve dönüp Metal Gear Solid oynayıp çocuklugunu yaşaması.

AAHAHAHAHHAHA çocukluk fail :D

Ama saklambaç sırasında arabanın altına Güzin'la saklanıp öpüştük de.

Sen o sırada Kanal D Çocuk Klubu'nden Aslı Abla'ya sıvazlıyordun.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Aket-Atum said:

xunn said:

Hayır evladım, olması gereken çocugun atatürk'ü tarih dersine sıkıla sıkıla dinleyip eve dönüp Metal Gear Solid oynayıp çocuklugunu yaşaması.

AAHAHAHAHHAHA çocukluk fail :D

Ama saklambaç sırasında arabanın altına Güzin'la saklanıp öpüştük de.

Sen o sırada Kanal D Çocuk Klubu'nden Aslı Abla'ya sıvazlıyordun.

Ahey ahey hahauahuaha
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Söylemek istediğim beklenildiği üzere beynin sorgulama porsiyonunu vız geçip egoya saplanmış yine.

İdeolojiler, inançlar, politik figürleri çocuklara vermenin taraflar için sadece fanatik yetiştirdiğini anlatamıyoruz size galiba.

Diğer postları doğru düzgün okumadım ama bu "Atatürk'ü sevmiyorum" demek için geçerli bi sebep değil. Sev veya sevme demiyorum, anlamsız bi önerme diyorum. Yeterince mantıklı düşünebilen biri o şahsın ne kadar sıradışı bir iş yaptığını rahatlıkla anlar. Kimse de hata yapmadan yaşamıyo bu dünyada, hataları vs. mutlaka vardır. Sorun saplantılı şekilde ilerleyebilmek adına Atatürk'ten başka bir şey düşünemeyen ve gençlerini de böyle yetişrtiren kitle olabilir ama bu senin Atatürk'ü sevip sevmemenle alakalı olmamalı. Şahsen tanımadığın birini nasıl seveceksin zaten; yaptığı, başardığı işlere gıpta edersin ancak. Türkiyede büyüyüp yetişmiş biri olarak onu da yapmıyosan afedersin ama kazma derler adama.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...