Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kurtuluş Savaşı RP miydi?

Teodor

Öne çıkan mesajlar

ascraeus said:

bir de bulut indi yere düşman askerlerini aldı götürdü var. aynı kafaların ürünü lol

iste ataturk attan dusuyor sakarya ovasinda, sonra said-i nursi vahdettin ve seyh sait irmaktan gemiyle gelip yasiyan olu ordusunu summonliyorlar, belgesi var bunun video kaydi var

http://www.youtube.com/watch?v=Nprrgz8qZiw&feature=related

resmi tarih yalan dolan gordugunuz gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Teodor said:

zaten rp mi diye yazmamda ironik yani bu adamlar artık nerelere geldi diyecektim ki bu sitenin liberalinden yedim cevabı. şu liberaller olmasa saçma sapan muhabbetlere nasıl özgürlük laga lugası yapılacaktı adamlar çok iyi yancıt çıktı.

ülkenin temellerinin atıldığı savaşa rp demeye başladıysak bir değişim kafalara sokulmaya çalışılıyor demektir mezarlarda fake miş zaten. hey allam.

bu işin liberallikle komünistlikle yancılıkla ne alakası var ya. düpedüz gelip topic sıçmışsın. konu üzerine bilgi arıyorsan git tarih bölümüne aç, geç kitap oku diyorum. ha ben "nereye gidiyor bu ülke" diyeektim de lölölö diyorsan bunu belirt açıka, ironi nasıl yapılır bilmiyorsun cünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Teodor said:

malum partinin bir milletvekili tbmm insan hakları toplantısında şöyle anlatıyor kurtuluş savaşını;

özet: savaşmadık ama savaşmış gibi gösterdik demeye geliyor.

dur bi daha okuyayım. hmmm yoo hala ironi falan göremiyorum. Hey allah. Ama dur laga lugalık yapıyordum di mi.

lölz.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

ascraeus said:

bir de bulut indi yere düşman askerlerini aldı götürdü var. aynı kafaların ürünü lol

iste ataturk attan dusuyor sakarya ovasinda, sonra said-i nursi vahdettin ve seyh sait irmaktan gemiyle gelip yasiyan olu ordusunu summonliyorlar, belgesi var bunun video kaydi var

http://www.youtube.com/watch?v=Nprrgz8qZiw&feature=related

resmi tarih yalan dolan gordugunuz gibi

ibretlik bir paylaşım
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece yunanlılarla da savaşmadık zaten. Urfa neden şanlı, antep neden gazi, maraş nasıl kahraman oldu onlarıda bilmek lazım.

Fransa, Yunanistan, Ingiltere ve Italya bizi işgale geldi beyler hemen unutmayalım o günleri. Kaldı ki bugünün Çin'i, Rusya'sı, Italya ile Fransa o zamanlar.

Iç isyanlardan, ermeni ve rumlardan bahsetmiyorum bile.

Kazanmamız mücize olan bir savaşı kazandık. Gayette büyütülecek bir savaş.

Tersaneniz yok, topunuz, tüfeğiniz doğru düzgün yok. Ordunuz yok. Işgal altındasınız ve bu o zamanın en büyük devletlerini işgal topraklarından def edip gönderiyorsunuz.

Ben size vikipedi kaynaklarına göre rakam vererekte söyleyim.

Italya 59k asker, Ingiltere 38k, fransa 17,9k, yunanistan 90k, ermenistan 10k.

Yunanistan daha sonradan bokunu çıkartıp 225k asker daha göndermiş. Muhtemelen direniş başladıktan sonra bastırmak için. Ama gıkımız çıkmasaydı bu kadar adamla bizi manda cumhuriyetine çevirirlerdi. Ülkemizde sadece iç anadoludan ibaret olurdu.

Bizse 35k asker ve milisle başlatmışız kurtuluş savaşını, Ekim 1920'de sayımız 86k olmuş, Ağustos 1922'de de 312k'ya ulaşmışız.

Öyle sayı üstünlüğümüz filan hiç olmamış yani.

Ben imkansız başarıldığı için kurtuluş savaşını, istanbul'un fethinden de, malazgirt'den de önde tutuyorum.

Benim bilgim, görüşüm bu yönde. Şuanda ben sanmıyorum ki başka bir millet çıksın benzer birşeyi yapsın. Vietnamlılara bakıyorum 1,8m vs 461k yapmış onlarda. Helal olsun ama hem durumları bizim kadar kötü değilmiş, hem onlara rusya, çin, k.kore hep destek çıktı, biz ise hep yanlızdık kurtuluş savaşında. Hemde vietnama tek adam gibi saldıran devlet A.B.D. şimdi bir ülkeye kalkıpta Amerika, Rusya, Çin birlikte saldırsalar o ülke ne olur? Işte bizim o zaman yaşadıklarımızda bana göre öyleydi.
Sosyal ağlarda paylaş

yapılanlar büyük iş tabii, bir çok imkansızlığın ve organizasyonluğun içinde savaşa girebilmek bile başarıdır; ancak fransa'ya koyduk, ingiltere'yi çökerttik diye de yaklaşmamak lazım.

fransa ve ingiltere'de başta halk, sonra devletler savaşmaktan bıkmıştı zaten. ingiltere kurtuluş savaşında aktif olarak savaşmadı, fransa'nın bir alayını dağıttık, adamlar yerine birşey yollamadı vs

kazandık güzel oldu. anadolu'da ne işi var götüne su vurmayan adamın zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Kurtuluş savaşı sonrasında gerçekleşen olaylara da dikkat çekmek gerekir diye düşünüyorum. İngiliz ajanlarının yurdun belirli bölgelerinde isyanlar çıkartarak taze bir devletin yapılanmasını engellemek istemesi de var. Savaş sürecine dahil edilebilecek niteliktedir. Herşey ingilizleri, fransızlar, amerikalıları, yunanlıları dize getirmekle hallolmadı bir de onların ajanlarına aldanan güruhla uğraşması vardı. Sonra hatay süreci. Ya kardeşim şu memleket böyle gökten indirilip bize verilmiş gibi konuşuyorlar ya ayar oluyorum işte buna. Tamam istiklâl mahkemelerinde çok farklı olaylar yaşanmıştır ama olması gereken başka birşey yoktu. O yılların şartları ve yöntemlerinin kısıtlılığına rağmen en mantıklı şekilde sıyrılmasını bilmiş Atatürk. TGB'nin hazırladığı bir video vardı hain kontenjanı hep vardı diye, ona katılmıyorum ben o zamanlar bu kadar yaygın bir hain potansiyeli olabilir diye düşünmüyorum. Tamamı itilaf devletlerinin deli saçması senaryolarından ibaret..
Sosyal ağlarda paylaş

ajanlar hala çalışıyorlar ve beyin yıkamaya devam...

ayrıca istiklal mahkemelerinde eğer cidden büyük kıyım yapılmış olsaydı-ki keşke yapılsaydı- bu gün bu kadar tantana çıkmazdı diye düşünüyorum.

yani demek istediğim az yapmışlar, yumuşak davranmışlar, en azından bi sscb kuruluşundaki gibi olabilirdi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...