Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yılmaz Erdoğan'ın açıklamaları

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

ben buna inanmıyorum ya, kılıçtan keskin para var şu dünyada.

yani zannetmiyorum bizim tiplerin "abov öldürcekler ozman müslüman olalım" dicekleri, en kötü gene göç ederlrdi.

para daha etkili olmuştur

ya abi zannetmiyorum ne demek allah aşkına? Yazılı tarihi belgelere mi bakacaz yoksa fikir mi yürütecez?
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

e bunun kötü göstermekle alakası yokki,
para için geçmiş olması kılıçtan korktuğu için geçmiş olmasından pek farklı deil ki zaten.

Ama yani o zamanlar zengin gelişmiş insanlar müslümanlar. neden olmasın yani.

olabilir ama araştırmak lazım.

kötü göstermek ise:

bu konular genelde islam araştırmacıları tarafından tartışılır onlarda bu topa tahmin edeceğiniz gibi girmek istemezler -ne yazık ki türkoloğumuz fazla yok-
Sosyal ağlarda paylaş

yahu çatır çatır kesmişler kardeş ne parası hala.

ha evet namaza gelene para ve yemek verme uygulamaları varmış. tabii kılıç ve tecavüzden sonraki asimilasyon aşamasında bu.

ironik aslında.

araplar zorla müslüman yapıyor türkleri. sonra türkler islam dünyasının koruyucusu halife falan oluyor. sonra araplar türklere zorla dayattıkları dine ihanet edip osmanlıyı arkadan bıçaklıyorlar.

ne pis adamlarmış lan bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Türkçe'nin hangi evresinden bahsediyorsun peki bunu söylerken? Sade hali oldukça yalın ve basit, sofistike anlatımlar için kesinlikle yetersiz, sık sık referans dillere başvurmak zorunda kalınıyor, bu yüzden de yabancı kökenli bir sürü sözcük ve deyiş var. Orhun yazıtlarını okuduysan görürsün, koskoca Türk kağanı karakter yaratma ekranında dil seçerken ilk iki slotu boş bırakıp 3. dil kısmına Türkçe'yi seçmiş gibi konuşuyor. Adamın ana dili bu. Osmanlıca dersen Osmanlıca çok kuvvetli bir dil evet, çok fazla tanım mevcut bu yüzden de komplike çevirilerde eski dil ağır basıyor bkz. 3rd edition. İngilizce de Anglo-Saxonların Osmanlıcası işte; Nordik, Germanik, Latin, Kelt ne bulduysa katmış kendine her birinden beslenmiş. Anglo-Saxon kabilelerinin Fransızca kadar zengin bir dile sahip olması beklenemez zaten, oturup yenisini icad etmediği sürece başkasından almaya mecbur.

Baksanız, şu paragrafta bile yabancı kökenli birçok sözcük bulursunuz, benim Öz-Türkçe'de yetersiz olup Persçe'yi Türkçe'den daha iyi bilme gibi bir olanağım olmadığına göre Türkçe'nin öz varlığının yetersizliğinden dolayı yüzyıllar içinde bu şekilde bir entegrasyon gerçekleştiği gayet aşikar diye düşünüyorum. Bundan ötesi "evet yeterli, hayır yetersiz" şeklinde iddialaşmak olur herhalde.

herhangi bir evresinden değil, yapısıdnan bahsediyorum.
kelime sayısı iceriği temsil etmiyor.
türkcenin gayette canavar gibi aracları var.

cince dediğin dil diye bir dil yok zaten, cince dediğimiz sey 3 baskın 20 ufak dilden olusan bir dil grubu. bütün avrupa birbirinden kelime alıp duruyo zaten. dert etme , ne fransızcada ne ingilizcede türkcedekinden öle cok fazla kendilerinden üretilme kelime yok.

kelime kelimedir, dil değildir.

vurgusuyla, devrik cümle kurmanın ceşitlilikleriyle, yazılı kullanımdada yansıtılabilinicek türden abartılarıyla cok cok sahane bir dil.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Suark said:

ben buna inanmıyorum ya, kılıçtan keskin para var şu dünyada.

yani zannetmiyorum bizim tiplerin "abov öldürcekler ozman müslüman olalım" dicekleri, en kötü gene göç ederlrdi.

para daha etkili olmuştur

ya abi zannetmiyorum ne demek allah aşkına? Yazılı tarihi belgelere mi bakacaz yoksa fikir mi yürütecez?

hea okumadıgım ıcın o zamanlarla ilgili bişiler pek bilmiorm, hiç umursamadım nedense.

şey var bide zulkarneynmi ne varmış o nedir peki

emanet said:

ha evet namaza gelene para ve yemek verme uygulamaları varmış. tabii kılıç ve tecavüzden sonraki asimilasyon aşamasında bu.

ironik aslında.

araplar zorla müslüman yapıyor türkleri. sonra türkler islam dünyasının koruyucusu halife falan oluyor. sonra araplar türklere zorla dayattıkları dine ihanet edip osmanlıyı arkadan bıçaklıyorlar.

ihanet çok göreceli bi laf ya :).

bu arada ben para derken, camiye gelene para verilmiş vs onu kastetmedim. ticari sebepleri kastettim ama detay bilmyiorum işte.

O diil de, kılıçla müslüman olduysak öle aman aman ulu bi millet deilmişiz ahahah :).
Sosyal ağlarda paylaş

işin aslı, o bölgelere giden acem generallerin yağma yapmak isteği. zaten bu bilinen bir konu, Müslümanlığı yaymak asimile etmek gibi bi amaç zaten yok, ki zaten kendi isteği ile müslümanlığı kabul edince o zamanki kanun gereği yağma yapamıyorsun, kılıç olayının temelinde bu yatıyor ve şiiliğin bölgeye girmesini sağlıyor.

öte yandan bunlar zaten ufak veya büyük şehirle ama "Türkler" denemeyecek kadar da az nüfusa sahiple ve dönemsel boşluklardan yararlanılarak yapılan bir şey.

yöksa büyük türk imp. veya selçuklu türk dalgasını kılıçla müslüman yapmışlar demek istemiyorsunuz her halde?

dediğim gibi askeri olarak böyle bir güç dünyaya gelmedi, o yüzden türkler geniş kitleler olarak müslümanlığı kılıç zoru ile kabul etiler argümanını kabul etmiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

valla daha önce 40 başlıkta 50 kere buraya belgeleri de koyarak anlattık ama cidden benim enerjim kalmadı artık buna. herkes neye istiyorsa inansın np.

tamam türkleri kılıç zoru ile müslüman yapmışlarda kim bu türkler, hangi şehir, hangi devlet, hangi boy?

kısaca yazda, atlamışız demek ki.

ek: ayrıca ben yapılmamış demiyorum ki yapmışlar zaten katliyam
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

emanet said:

ironik aslında.

ihanet çok göreceli bi laf ya :).

bu arada ben para derken, camiye gelene para verilmiş vs onu kastetmedim. ticari sebepleri kastettim ama detay bilmyiorum işte.

O diil de, kılıçla müslüman olduysak öle aman aman ulu bi millet deilmişiz ahahah :).

ne ulu milleti abi, çinliler iki parça ipek kumaş iki süt çin prenses manita ile birbirine düşürmüş bizim tribe'ları. yok olmanın eşiğinden dönmüş bizimkiler. türkler hakkında bildiğimiz tarih downfall'larından itibaren başlıyor malesef.

eski kayıtlarda dünyanın en ölümcül cavalry birliklerinden bahsedilir mesela stepplerde gezen. milattan önce tabii bu dönem. armorlu at, mızrak, kılıç ve yayla savaş alanına girdiklerinde kimse karşılarında duramazmış vs.

milattan öncesi çok karanlık malesef, türk tarihi hakkında somut olarak hiçbir şey bilmiyoruz havada kalan teoriler dışında. bu adamlar neden göçebe oldu? çeşitli kavimlerle dil ve kültür benzerliği nerden geliyor? türk kelimesinin etimolojik kökeni ne vs. gibi sorular kesin olarak cevaplanamadı hala. sanskrit diliyle benzerlikleri var mesela aradaki bağlantı ne?

bunlar araştırılacağına hala yok hürrem sultan, yok yüce ecdadımız avrupayı titretti diye boş boş konuşuluyor ortalıkta. akademik olarak çok zayıf kalıyor araştırmacılarımız.

altay bölgesinde ve sibiryaya kadar olan bölgede alakasız buluntular bulunuyor bazen, hangi uygarlık hangi kültür olduğunu çözemiyorlar. silinmiş gitmiş tarihten. amazon ormanlarının altında bile dev şehir kalıntaları bulundu, official teoriler çok yetersiz kalıyor malesef.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Feamer said:

tamam türkleri kılıç zoru ile müslüman yapmışlarda kim bu türkler, hangi şehir, hangi devlet, hangi boy?

olay uygur devletinde bile önce oluyor 7. yy. Talkan katliamı diye arat internette.

bende biliyorum olduğunu, dediğim gibi göktürklerin son evreleri araplarda karşılarına bi güç çıkmayacağını bildiklerinden yağmaya gidiyorlar, ki olası en büyük nedenini bu, yazdım zaten ama Türkler dediğiniz zaman büyük bi kalabalık diye algılıyorum mesela bütün oğuz boyu gibi

ben bu olmamıştır diyorum, Türkler denecek kadar fazla bi topluluk olmadığından
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

milattan öncesi çok karanlık malesef, türk tarihi hakkında somut olarak hiçbir şey bilmiyoruz havada kalan teoriler dışında. bu adamlar neden göçebe oldu? çeşitli kavimlerle dil ve kültür benzerliği nerden geliyor? türk kelimesinin etimolojik kökeni ne vs. gibi sorular kesin olarak cevaplanamadı hala. sanskrit diliyle benzerlikleri var mesela aradaki bağlantı ne?

bunlar araştırılacağına hala yok hürrem sultan, yok yüce ecdadımız avrupayı titretti diye boş boş konuşuluyor ortalıkta. akademik olarak çok zayıf kalıyor araştırmacılarımız.

altay bölgesinde ve sibiryaya kadar olan bölgede alakasız buluntular bulunuyor bazen, hangi uygarlık hangi kültür olduğunu çözemiyorlar. silinmiş gitmiş tarihten. amazon ormanlarının altında bile dev şehir kalıntaları bulundu, official teoriler çok yetersiz kalıyor malesef.

bunlara tamamen katılıyorum, ruslar kadar bile araştırmacı yetiştiremedik bu konuda, ki zaten sscb de onları pek konuşturmadı üstünü örtü, baya baya şeyler buldular aslında

mesela isyan edebilen bi Gumilev var

tabii şu da var atatürk zamanında bu konular ile ilgilendiği için, şimdiki "aydınlarımız" onu kafatasçı faşist olarak algılıyor, güneş dil teorisi ırkçı ve propaganda için yapılmış, ki olabilir ama bu konulara maalesef giremiyoruz yasak araştıramayız

zaten böyle satıcımız çok bi millet olduğumuz için, çinli ipek ve karı kız ile fitne çıkarta biliyor, veya arap
Sosyal ağlarda paylaş

ya yapmayın ya, türkler dediğiniz zaman ben bir uç beyi değil bütün bi devlet anlarım.

hadi onları kesmişler müslüman yapmışlar, oğuzlar, göktürkler, tatarlar ne zaman, nasıl olmuş?

türkler denince ben bunları anlıyorum

ki zaten bende sizle aynı şeyi söylüyorum, ayrıca oradaki amaç müslüman yapmak değil, yağmaya gitmek diyorum, halkın zaten kabul etmesine rağmen komutan yine yağmaya girmiş diyorum.

yani daha iğrenç bir şeyden bahsediyorum.

tam olarak neye karşı çıkıyorsunuz siz?
Sosyal ağlarda paylaş

aynen feamer

hainlik genlerimize işlenmiş resmen.

türk tarihi hakkında bildiklerimizin çoğu yabancı türkologlardan geliyor zaten. bu adamları da bezdiriyorlar zamanında çünkü türklerin kamuoyu gözünde istilacı barbar olarak kalması lazım dönem koşulları içinde. malum savaşlar döneminde düşmanın dehumanize edilmesi lazım kamuoyunun tepkisini çekmemek için.

şimdi ciddi bir araştırmaya girilse de ccc faşist ırkçı olmakla itham ediliyorsun zaten. islamın ve allah'ın köklerine inmeye çalışsan din düşmanı atheist oluyorsun. gerçeklerin önüne ne güzel çıkarıyorlar engelleri valla.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Türkçe'nin hangi evresinden bahsediyorsun peki bunu söylerken? Sade hali oldukça yalın ve basit, sofistike anlatımlar için kesinlikle yetersiz, sık sık referans dillere başvurmak zorunda kalınıyor, bu yüzden de yabancı kökenli bir sürü sözcük ve deyiş var.

Baksanız, şu paragrafta bile yabancı kökenli birçok sözcük bulursunuz

konuştuğumuz dilde yabancı kökenli kelimelerin olmasının nedeni "anlatımlar için yetersiz olması" değil.

daha önce bahsetmişsin ama yeterli olmamışsa biraz daha açmak istiyorum:

- diller değişir, gelişir, gelişmesi için ise diğer dillerden terimler ve kavramlar alması gereklidir. örneğin A ülkesinde patates yetişir ama domates yetişmez. domates'i bilmedikleri için, dillerini oturttukları sırada domates kavramını karşılayacak bir kelime yoktur. B ülkesi ise domates yetiştirmektedir, ama patatesleri yoktur. A ülkesi ile B ülkesi iletişim kurar ve ülkeler arası ticarete başlarlar. A ülkesi, B ülkesi sayesinde domates'in ne olduğunu öğrenir, ve dillerine B ülkesinden köken olan domates kelimesi girmiş olur.

- bir çok ülke dilinde olan bir şey bu, gelişmesi için diğer dillerden köken alması gereklidir. örneğin, bizdeki telefon, ingilizcedeki telephone kelimesi, fransızca kökenli bir kelime: téléphone. ancak bu da iki yunanca kelimenin birleşiminden oluşuyor: tēle ve phōnē. tele uzak demek, phone ise ses demek.
şimdi, bizim böyle bir yabancı kelime kullanmamızın nedeni "dilimizin sade ve anlatım konusunda yetersiz olması" mı? değil.
ingilizler farsound, biz de uzakses olarak dilimize adapte edebilirdik. ancak bazı kelimeler, köken aldığı dile bağımlı olarak kalıyor.

- anadolu topraklarında uzun süre osmanlıca hakimdi. osmanlıca dediğimiz, tabanı türkçe olmasına rağmen, arapça, farsça, fransızca karışık bir şekilde gelişen bir dil. şu an halen bu konuşma biçiminin etkisi altındayız. dilimizde olan "yabancı kelime"lerin türkçe karşılıkları olmasına rağmen, "eş anlamlı" olarak dilimizde kalmaya devam ediyor.
bu kötü bir şey mi, iyi mi, dilin zayıf olduğunu mu gösteriyor, yoksa dili zenginleştiriyor mu, o kişinin bakış açısına bağlı biraz da...

- örnek olarak, yazıda sıklıkla kullandığım "kelime". arapça kökenli, karşılığı sözcük. neden sözcük yerine kelime diyorum, diyoruz, bilemiyorum. ama sonuçta dile çeşitlilik katmakta.
tuvalet, abdesthane, hela, ayakyolu gene aynı kavramı karşılayan kelimeler. biri fransızca kökenli, biri farsça, biri de arapça. bu kavramı yabancı kökenli kelime olmadan karşılayamaz mıyız? karşılarız. ama bir şekilde diğer dillerle ve ülkelerle etkileşim içinde oldukça onların kültürleri ve dillerinden de etkileniyorsun.
eş anlamlı bir sürü kelime bulabilirsin türkçede, bir başka örnek olarak: sayı-rakam-numara.

Suark said:

iyi de bidakka,
zaten yaşayan dillerin hiç birisi "öz" değil ki? hepsinde dışarıdan bir şeyler var ve bu çok normal?
öztürkçe olmayanlara da türkçe diyoruz ki bi?

mesela televizyon türkçe.

ayrıca gayet güzel ve pratik bi dil bence, en güzel yanıda kadın erkek diye ayırmamamız.
mis

dediğimin özeti olmuş bu post, onu da eklemiş olayım.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Dilin gelişmemesiyle dilin yetersiz olması apayrı şeyler yalnız. Türkçe evet kelime dağarcığı açısından bayağı kısıtlı bir dil, ama bu sorun türkçenin kendisinden değil, zaman içerisinde geliştirilmemiş olmasından kaynaklanıyor.
Arap asimilasyonu öncesi göçebe kültür & sözlü gelenek faktörleri, arap asimilasyonu sonrasında arapça ve farsça etkisinde kalması yüzünden kelime dağarcığı gelişmemiş, ama eklemler yüklemler hedehödö açısından o kadar da geri bir dil değil aslında(en azından gelişmeye bayağı açık anlamında söylüyorum)

Kelime dağarcığının kısıtlılığıyla dilin zaman içerisinde gelişmemesinin de alakası şu: sonuçta türkçe dili televizyon icad edilmeden önce televizyonu tanımlayacak bir kelime üretemez. Zaman içerisinde yeni tanımlar çıktıkça dil de gelişerek bunları tanımlamalı. Tanımlayamazsan öğrendiğin yabancı kelimeleri dile kaynaştırarak türkçeleştirebiliyosun tabii, ama zaman zaman absürd durabiliyor.
Buna aykırı olarak verebileceğim aklıma gelen tek örnek bilgisayar. Computer kelimesi yaygınlaşıp kompüter olarak dile yerleşmeden hızlı davranıp alternatif bir kelime üretilip dile yerleştirilmiş ve gayet te başarılı olmuş. Uçak filan da güzel bir örnek olabilir gerçi.
Ama genel olarak (özellikle bilim&teknik konularında) yabancı dillerden türkçeleştirilmiş kelimeler ağırlıkta.

katılıyorum buna
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

- anadolu topraklarında uzun süre osmanlıca hakimdi. osmanlıca dediğimiz, tabanı türkçe olmasına rağmen, arapça, farsça, fransızca karışık bir şekilde gelişen bir dil.

osmanlıca, devlet erkanı ve etraflarındaki adamların kullandığı bir dildi. anadolu'da ve halk arasında hiç bir zaman hakim bir dil olmadı. o zamanlar anadolu'da konuşulan türkçe bugünkünden çok farklı değildi.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

toplamda öldürülen türk sayısı 100k olarak geçiyor. daha kaç kişi isterdin?

100k biraz abartı bir rakam. Bazı kaynaklarda öldürülen toplam insan sayısı 40k geçer. Ki bu sayının çoğunluğu Türk değildir. Tamam topraklar ozaman Türk hakimiyetinde de nüfus Türk değil.

Çoğu görüşe göre de bizi müslümanlığa yaklaştıran olayın Talas savaşı olduğudur. Ki biz yardım istemişizdir müslümanlardan. Kısa bi süre önce 100k Türk müslümanlar tarafından katledilse pek olası değil yardım istenmesi.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Dilin gelişmemesiyle dilin yetersiz olması apayrı şeyler yalnız. Türkçe evet kelime dağarcığı açısından bayağı kısıtlı bir dil, ama bu sorun türkçenin kendisinden değil, zaman içerisinde geliştirilmemiş olmasından kaynaklanıyor.
Arap asimilasyonu öncesi göçebe kültür & sözlü gelenek faktörleri, arap asimilasyonu sonrasında arapça ve farsça etkisinde kalması yüzünden kelime dağarcığı gelişmemiş, ama eklemler yüklemler hedehödö açısından o kadar da geri bir dil değil aslında(en azından gelişmeye bayağı açık anlamında söylüyorum)

Kelime dağarcığının kısıtlılığıyla dilin zaman içerisinde gelişmemesinin de alakası şu: sonuçta türkçe dili televizyon icad edilmeden önce televizyonu tanımlayacak bir kelime üretemez. Zaman içerisinde yeni tanımlar çıktıkça dil de gelişerek bunları tanımlamalı. Tanımlayamazsan öğrendiğin yabancı kelimeleri dile kaynaştırarak türkçeleştirebiliyosun tabii, ama zaman zaman absürd durabiliyor.
Buna aykırı olarak verebileceğim aklıma gelen tek örnek bilgisayar. Computer kelimesi yaygınlaşıp kompüter olarak dile yerleşmeden hızlı davranıp alternatif bir kelime üretilip dile yerleştirilmiş ve gayet te başarılı olmuş. Uçak filan da güzel bir örnek olabilir gerçi.
Ama genel olarak (özellikle bilim&teknik konularında) yabancı dillerden türkçeleştirilmiş kelimeler ağırlıkta.

bilgisayarla ilgili terimler deyince aklıma gelen ilk isim aydın köksal oluyor. bilgisayar terimlerini türkçeleştirmeye çok önem vermiş birisidir. zamanında beni bir fuarda esir alıp yarım saatten fazla türkçeyle ilgili nasihat vermişti ve bir kitabını hediye etmişti. bugün kullandığımız türkçe bilgisayar terimlerinin pek çoğu bu amca tarafından ortaya atılmış.

üzerine düşünen birisi varsa türkçe çok ama çok yararlı bir dil. kendisini kullanmayı bilen bir beyin istediği şekli rahaça verebiliyor bu dile ve yeni yeni kelimeler atabiliyor ortaya.

devrimin kültür hayatımızda kesinti yaratması fikrine katılmıyorum. isteyen elindeki imkanları kullanarak çok güzel işler atabiliyor ortaya. aydın köksal bu ülkenin eğitim sisteminden bile geçmemiş. geceleri yatakhanede yorganın altında fenerle günlük gazete okurmuş. türkçesini bu şekilde korumaya çalışmış biri türkçe davası veriyor ama bir yanda tdk gibi bir kurum var ve yaptıkları meydanda.

olay devrimde devrim sonrasında kültürümüzdeki kesintide (ben dağdaki yörükle irandaki türkün ne dediğini anlıyorsam benim kültürümde kesinti olmamıştır) değil. elindekileri kullanmasını bilmeyende.
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

Myshkin said:

toplamda öldürülen türk sayısı 100k olarak geçiyor. daha kaç kişi isterdin?

100k biraz abartı bir rakam. Bazı kaynaklarda öldürülen toplam insan sayısı 40k geçer. Ki bu sayının çoğunluğu Türk değildir. Tamam topraklar ozaman Türk hakimiyetinde de nüfus Türk değil.

sayının ne kadarının türk olduğuyla ilgili bir bilgi yok. çoğunluğu türk değildir sadece karşı tarafın belgesiz olarak ortaya attığı bir laf. sayının büyüklüğü de çoğunlukla 100k civarı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...