Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut Geliştirme

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Her idmanda kendimizi yırtarak öğrendiğimiz şeyleri pıt diye anlatıyoruz kıymetini bilin valla.

Göğüs için hissetmiyorsanız iki sorununuz vardır büyük ihtimalle. Press'lerde doğru sıkıştırmıyorsunuz. Fly'larda ise ağırlığı omuzlara bindiriyorsunuz. O yüzden sadece lifler açmadan ötürü gerginlik ile acıyor.

- Doğru sıkıştırma için, (burda formu ve açıyı doğru kabul ediyorum) ağırlığı ittiniz, tepe noktada sıkıştırcaksınız. O göğüs kaslarının sanki arasında kalem sıkıştırmak istermişsiniz gibi kasıcaksınız. Sırt kaslarıyla beraber kasarsanız daha iyi hissedebilirsiniz (ben göğüsü kasıyorum direk)

- İdmandan önce 3 hareket rotator cuff yapın. Kablo ile içe dışa ve dumbell ile yukardan aşağıya dirsekten destekli. Gözlemliyorum salonda bazı arkadaşlar omuzu acıdığı için erken bırakıyor hareketi ya da fazla yüklenemiyor.

- Fly yaparken çok fazla açmayın kolları. Dirseklerden kırık olacak kollar ve göğüsten iteceksiniz ağırlığı. Dumbell'ları elinizde tutarken harekete başlama konumunda birbirine paralel oluyor ya; aşağıya indirdiniz kaldırırken dumbell'ların alt uçları hafif birbirine dönük olsun. Yani birbirine yanak yanağa değilde alt uçlarından değdirmeye çalışın ve noktada kasın göğüs kaslarını. Ama en önemlisi dirsek açısı. İnternetten hareket formuna bakın biraz. Fly'da çoğu kişi omuza bindiriyor.

- Bunların bir kısmı Dorian Yates'ten bir kısmı benden. Rotator işleri, explosive kaldır, kontrollü negatif indir, tepede kasmaca (yani kadans : 1sn patlayıcı kaldır - 1sn tepede kas - 1,5sn kontrollü indir gibi) Uygulayın faydasını görürsünüz.
Sosyal ağlarda paylaş

Son bir iki ay işten dolayı spor salonuna haftada 1, max 2 gidebildim. Sonra The Dark Knight'ı izledim. Bari evde bir şeyler yapmış olmak için her sabah tek set yüksek rep şınav çekmeye başladım.

İlk gün 30 ile başladım. Her gün bir tekrar arttırdım. Spor salonunda göğüs çalışacağım gün ve ertesi günü yapmıyorum. Bu sabah 40'a ulaştım ama bir iki güne max'a ulaşcam gibi. Max'a ulaşınca da tek set yerine iki sete bölüp araya 15-30 sn mola koycam. Bir yararı oluyor mu bilmiyorum ama iyi uyandırıyor sabahları. :D
Sosyal ağlarda paylaş

Son iki mesajı görünce aklıma şey geldi. Filmlerde böyle 80-90 kas yığını abiler şınav ve mekik dışında bir şey yapmıyor yahu. Aklıma gelen tek istisna Rocky.

Bu elemenlara koymuyomudur acaba? Adamlar haftada zibil gün eşek gibi ağırlıklarla kasıp uğraşıyolar. Sonra filmi izleyince sanki şınav ve mekik çekerek yapmışlar gibi gösteriyolar. :S
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

Ya o kadar teknik konuşma var ki şu konuda tam motive olmuşken vazgeçiyorum ben bu topiği görünce.

şimdi aşamalar var abi. gerçekten yapmak istiyosan yaparsın, yapmak istemiyosan bahane çok.

1- hocayı darlama aşaması. "hocam ben brad pitt gibi olmak istiyorum ne eksik ne fazla. şu adamlar gibi olmak istemiyorum" gibi cümleler kuracağın bir dönem. hocan büyük ihtimal infilak etmek üzere bir hale gele gelecek; ama paraya ihtiyacı olduğu için susacak.

2- soyunma odası aşaması. soyunma odasında leveller çok adaletsiz dağıtılmıştır. üstünü giyenler ya çok kaslıdır, yada yeni başlamış gibidir. ortası yok. bu seni motive edebilir; ama etmeyebilir de.

3- birinci ay aşaması. bu sporu yapıp, yapmayacağına karar vereceğin dönem. ya lan hiç gelişemedim vucut aynı diyip bırakacaksın ve body yapanlar mal ya ahajsjk diyeceksin orada burada ya da bu yola baş koyacaksın.

4- kuluçkadan çıkma aşaması. hocanın başının etini yediğin dönem yavaş yavaş sona erecek. güzel günler olabilridi adam için; ama senin yerine yenisi gelecek ben irileşmek istemiyom diye. neyse sonra, ben bu olayı çözdüm diye düşünmeye başlayacaksın. çalışmaya gittiğinde, hafif havalı takılacaksın paytak paytak yürüyüp; ama aslında hareketlerin çoğunu yanlış yapıyor olacaksın. olsun zamanla düzeliyo.

5- süperset kavramıyla tanışma aşaması. bok varmış gibi yeni başlayanlara süperset yap ya o iyi diyeceğin dönem. bu dönemi pek uzun yazmıyorum; çünkü.

6- hemen hemen 4-5 ay sonrası aşaması. bu aşama yavaş yavaş bişeyleri gerçekten çözmeye başladığın dönem. zaten bu aşamadan sonra internetten durmadan araştıracaksın. nasıl yapsam. nasıl oluyo. buradaki kavramları öğreneceksin, yeni gelenlere öğreteceksin. yeni gelen tipler abi ben brad pitt gibi olmak istiyom dediği zaman, hocaya bi saniye diyip, yumruğu sen atacaksın. gerisi gelir zaten. ama şöyle de bişi var. artık sende hocadan daha iyi bildiğini düşünüyosun. ve büyük ihtimalle bu doğru.
Sosyal ağlarda paylaş

beyler şimdi tekrardan başladık spora

haftada 3-4 gün gidiyorum 4 gün yapmaya özen gösteriyorum. 1 ay tüm vücut çalıştım alıştırmalık son 1-1.5 haftada ağırlıklarım baya arttı ve yeni programa geçtim.

yeni programda
1 gün

göğüs
sırt
karın

1 gün

kol
omuz
bacak

çalışıyorum hocayla konuştuk ben yerinde olsam whey e başlardım dedi bende başlicam gibi görünüyor şu an için.

sorum ise bu cumartesi günü 1 haftalık tatile çıkıyorum ve salona gidemeyeceğim için hayvan gibi yüzmeyi planlıyorum hergün. bu yüzme aşamasında whey kullanırsam faydasını görür müyüm?

ona göre şimdi sipariş vericem şundan ve tatile giderken yanımda götürücem.
http://urun.gittigidiyor.com/spor/optimum-whey-protein-tozu-sutlu-cikolata-61325438

bide bunu nasıl kullanmalıyız günde ne kadar? hergün mü?

halp pls.
Sosyal ağlarda paylaş

Protein tozu icmenle tavuk yemen arasinda fark yok. Boyle bir fayda beklentisi icinde olma yani.

Ikincisi ise protein tozunun kullanim amaci gunluk protein hedefini tutturman icin. Baska bir amaci yok. Atiyorum 220gr hedef koydun, 200 ancak yedin. 1 olcek atarsin 225gr olur tuketimin.

Simdi kendin karar ver. Ihtiyacin var mi varsa ne zaman ne kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Perfectionist said:

Protein tozu icmenle tavuk yemen arasinda fark yok. Boyle bir fayda beklentisi icinde olma yani.

Ikincisi ise protein tozunun kullanim amaci gunluk protein hedefini tutturman icin. Baska bir amaci yok. Atiyorum 220gr hedef koydun, 200 ancak yedin. 1 olcek atarsin 225gr olur tuketimin.

protein tozundan sihirli şeyler beklemiyorum zaten :) o açıdan olayın farkındayım.

protein ihtiyacımın ne kadar olduğunu nasıl belirleyeceğim?
kilomun 2 kati mı olması gerekiyor?
ye ye bi yere kadar ben 60-70 gr yiyerek alabiliyorum 58 kiloyum şuan. hesapladım diyelim 60 gr açığım kaldı gün sonunda 2 ölçek içip öyle mi yatıcam yoksa ben bugün bunları yerim 60 gr protein yapıyor diyip 1 sabah 1 akşam mı içmeliyim mesela
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

Son bir iki ay işten dolayı spor salonuna haftada 1, max 2 gidebildim. Sonra The Dark Knight'ı izledim. Bari evde bir şeyler yapmış olmak için her sabah tek set yüksek rep şınav çekmeye başladım.

http://www.youtube.com/watch?v=1s-FhbNtKU0

tek sey yüksek rep yerine
bunu yap baya faydasını gördüm,

daha çok göğüse yüklenmek istiyosan ayaklarını yükseğe koy...

(10x6) x 3 yapıyorum ben
15'li zor oluyo

edit: bileğinizde veya omzunuzda sakatlık varsa yapmayın bunu, bariz zorluyo
Sosyal ağlarda paylaş

Anelor said:

Perfectionist said:

protein tozundan sihirli şeyler beklemiyorum zaten :) o açıdan olayın farkındayım.

protein ihtiyacımın ne kadar olduğunu nasıl belirleyeceğim?
kilomun 2 kati mı olması gerekiyor?
ye ye bi yere kadar ben 60-70 gr yiyerek alabiliyorum 58 kiloyum şuan. hesapladım diyelim 60 gr açığım kaldı gün sonunda 2 ölçek içip öyle mi yatıcam yoksa ben bugün bunları yerim 60 gr protein yapıyor diyip 1 sabah 1 akşam mı içmeliyim mesela

Bu konuda herkes baska birsey soyluyor ama ben kilo basina 2 - 2,5gr alinmasini savunanlardanim. Hatta sert definisyon diyeti donemi kilo basina 3grama kadar yaklasilabilir. Bunun bir kac sebebi var da simdi uzun uzun yazamiycam.

Mantik dogru. Atiyorum 180gr ihtiyacin var. Planliyorsun ogunlerini. Eksik iki porsiyon kadarsa aralara serpistiriyorsun. Gunluk eksigin kaldiysa ve gece yatmadan iceceksen fistik ezmesi gibi kaliteli bir yag ile alman daha iyi olur aslinda. Ama ara ogun olarak daha iyi. Geceye cok birakma ve ertesi gunu onceki gunun aksamindan kabaca bile olsa planlamaya calis.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...