Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rusya’da artan milliyetçilik ve Türki cumhuriyetler üzerindeki yansıması üzerine

Feamer

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

Geçen akşam sizden iyi olmasın 2 rus arkadaşla muhabbet ediyorduk. Dedik Putin is awesome falan açtım telefondan putin'in yarı çıplak at üzerinde resimlerini falan gösteriyorum makara yapıyoruz. Aldığım cevap şu oldu; These are fake, Putin is completeley an illusion.

Paylaşmak istedim, bye.

2 rus varken putin hakkinda mi konustun?
Sosyal ağlarda paylaş

o enerjiyi temin edecek üretim için gene genç nüfus lazım. kaynakları emeklilerin yediği toplumlar çökecek. ama o noktaya gelmemek için dış göç alınacak. o yapılınca da ultra nasyonalizmden entegrasyon sorunlarına tonla iş çıkıyor.

işgücü olmadan birşey olmaz. ufak ülke olunur. dünya gücü olunmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Mino said:

Sam said:

nüfusu düşmeye başlamış ülkeden bir cacık olmaz dünya politikasında. gerçek güç genç nüfus.

Enerji krizinin olduğu ve büyümenin olmadığı bir dünyada genç nüfus gerçek güç değil, gerçek bir sorun olur ancak.

KAtılıyorum.

Zaten dünyadaki sorunların temel nedeni insan fazlalığı, aşırı nüfus. Keşke ülkeler bu konuda küçülme politikaları uygulasalar.
Sosyal ağlarda paylaş

genç nüfus u eğer devletlerin kaynaklarından biri olarak görsek, her kaynak gibi, kullanamadığın veya hatalı kullandığın zaman en hafif tabirle sana max getiriyi sağlayamaz...

efektif kullanacağın nüfusun olmadan enerjiyi ne yapacaksın?

misal çine satacaksın, çin eğer enerjiyi senden almanın daha pahalı olduğu fikrine kapılırsa ne yapacaksın? günümüz konjetüründen düşünmeyin 30-50 yıllık gelecek olasılıklar ile düşünün
Sosyal ağlarda paylaş

kaynaktan ziyade bir katalizör diyelim. çünkü kaynak çıkarılır, sağdan soldan bulunur, arttırabilir. buysa ha deyince bulunamayan birşey, insanlık tarihinde daha önce sorun değildi çünkü insanlar kendi başlarına sağlıyorlardı bedavaya. şimdiyse ithal etmek gerekiyor ama hep daha düşük kalite eldekinden, başka sorunlar da çıkıyor malum.

ne var ki kullanmayı becerenlerin en büyük sorunu bugün onun toplumdaki oranının azalması. nüfus azaltmak çözüm değil, çözüm olsa avrupa bugünkü haline düşmezdi. hepsini topluyorsun, ancak amerika veya çin ile kapışır hale geliyor. neden? nüfus. 20-30 yıla hindistan gelişip ikinci çin olunca o da bunların hepsine kafa tutacak. neden? nüfus.

ha kuru kalabalık sahibi olmak marifet değil, 10 çocuklu aile de toplumun ayağına bağlanan taş, aileyi geçtim. ama 0-1 çocuk da o ülke gidici demek.
Sosyal ağlarda paylaş

Enerji yoksa üretim olmaz ki zaten.

Dünya ucuz ve bol enerji devrini kapatıyor bu da büyük sıkıntılara neden oluyor. Şimdilik rakamlarla oynayarak fincancı katırlarını ürkütmemeye çalışıyorlar ama 30 QE de yapılsa bir şey değişmeyecek. O yüzden G8 Afganistan'da hala.

Afganistan Çin'in enerji köprüsü. Çin ve diğer gelişmekte olan ülkeler büyürse diğerlerine enerji kalmıyor, eh nükleer güçleri olan bu ülkeler de boş durmayacak o yüzden.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada kaynak çıkarılamıyor artık eski oranlarda. Petrol zirvesi 2005'te gerçekleşti. Bütün sıkıntı da bu zaten.

3.köprü ve konut inşaat hamleleri yerine kalan enerjinin iyi bir lojistik hattı kurulması için tüketilmesi lazım. Karayoluyla olmaz bu iş.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizde derin devlet olsaydı politikacılar oraya buraya "onay" almaya gitmezlerdi.

Dediği doğru o yüzden.

Büyüme denen olay kalmadığı için finans sektörü paldır küldür çökmekte. Kaldıraçlı işlemler büyümeyle borçların kapatılamadığı anlaşıldığında elde patlar bir güzel.

Bu devirde kağıt parayla elde kalmış reel değerleri satmak cahillikten öte...
Sosyal ağlarda paylaş

derin devlet niye diyorum, her zaman seçilmiş politikacılar devletin çıkarlarını koruma derdinde olmuyorlar ve şekil-a da olduğu gibi başa gelenler elini kolunu sallayarak dolaşa biliyorlar, türk genci olarak birinci vazifemizi yapmamıza engel olmaya çalışıyorlar, böyle olunca tabi bu tür şeylere bel bağlamak lazım ama ihtiyaç olabiliyor.

misal, avrupada avusturya daydı galiba aşırı sağcı bir adam vardı, ve baya baya adam başa geliyordu, sonra adamın spor arabası ile -ferrariydi galiba- kaza yapıp öldüğü haberi geldi, ve bu en azından bana hiç inandırıcı bir haber gibi gelmedi açıkcası

tabi burada etik meselesi devreye giriyor, ama devlet gibi şeylerden bahsederken etik gibi meselelere çok takılınca, yukarıda bahsedilen meseleler alıp başını giderken sen de yaya kalmış oluyorsun...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...