Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anarşizm fail.

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

hmm,
ama özgürlük bayaaaa geniş bi konu ; bunun üzerinde nasıl uzlaşıyorlar ki?
common sense deildir umarım çünkü o dediğin zamana/mekana göre değişen bişey.
Hintli anarşistlerle yunan anarşistler anlaşamaz mesela o konuda =).

Peki, bu süper düzen sisteminde düzeni kim sağlayacak? yani insanın mükemmel olmadığını düşünürsek, kurulan en üst düzen sistemine aykırı davrananlara kim ve nasıl engel olacak?

"herkesin gizli bir yetenek biçiminde sahip olduğu her türlü maddi ,entellektüel ve ahlaki gücün tam gelişmesiyle ortaya çıkan, bizim kendi doğa usalarımız tarafından çizilmiş olanlardan başka sınırlama tanımayan özgürlük" Bakunin
"Soyut felsefi bir tanım değil, her insanın kendisine doğa tarafından bağışlanan tüm güçleri , kapasite ve yetenekleri tam olarak gerçekleştirebilmesinin ve toplumsal birer değere çevirebilmesinin hayati maddi imkanıdır" Rocker

Temel noktalar ; özgürlüğün doğal sınırlar dışında engellenmemesi gereken insani bir özellik olduğu;insani gelişime paralel geliştiği ve bölünemez olduğudur. Dolayısı ile özgürlüğün anarşist yorumu , bireyin gelişiminin dışarıdan gelecek herhangi bir baskı ya da determinasyondan bağımsız kılınmasını öngörür.
Anarşizm özgürlüğün engelenmemesini arzu ettiği halde bu insanlarn diledikleri gibi davrandıkları bir toplumun anarşistler tarafından iyi bir toplum olarak algılandığı manasına gelmez. Dolayısı ile anarşizm , insanın diğer insanlar üzerindeki egemenliğini ortadan kaldırma durumuyken, otonom bireylerin yaratılma olanağını sağlar . Bireyler , tahakkümün söz konusu olmadığı toplumsal yapının odağını teşkil ederken ,toplumda var olan zora dayalı tüm örgütlenmeler ortadan kaldırılacak ve özgür bireylerden müteşekkil gönüllü birliktelikler kurulacaktır . Bu anlamda dini , hukuki ve ahlaki yasaların tümünü reddedilir.

düzen koyacak yoktur toplum kendi kuralını üretir ve aynı şekilde uyum göstermeyenlere tavrını koyar.
Sosyal ağlarda paylaş

patatespresi said:

abi olayın pazarla alakası yok gördüğün gibi. sistem sana bunu dayatmıyor. sen sazanlıyosun.

ben asla gitmiyorum öyle yerlere.

ha çok pahalı bi yere gidersin, çok iyi hizmet alırsın. para kazanıyosundur verirsin yani bu kapitalizmin çarkı olduğun anlamına gelmiyo.

kolundan tutup içeri sokarak dayatmıyor olabilir ama dayatıyor farklı şekillerde . Medya ile eğitim ile aile ile din ile falan filan ruhumuz bile duymuyor dayatırken
Sosyal ağlarda paylaş

ovchinnikov said:

Suark said:

hmm,
ama özgürlük bayaaaa geniş bi konu ; bunun üzerinde nasıl uzlaşıyorlar ki?
common sense deildir umarım çünkü o dediğin zamana/mekana göre değişen bişey.
Hintli anarşistlerle yunan anarşistler anlaşamaz mesela o konuda =).

Peki, bu süper düzen sisteminde düzeni kim sağlayacak? yani insanın mükemmel olmadığını düşünürsek, kurulan en üst düzen sistemine aykırı davrananlara kim ve nasıl engel olacak?

"herkesin gizli bir yetenek biçiminde sahip olduğu her türlü maddi ,entellektüel ve ahlaki gücün tam gelişmesiyle ortaya çıkan, bizim kendi doğa usalarımız tarafından çizilmiş olanlardan başka sınırlama tanımayan özgürlük" Bakunin
"Soyut felsefi bir tanım değil, her insanın kendisine doğa tarafından bağışlanan tüm güçleri , kapasite ve yetenekleri tam olarak gerçekleştirebilmesinin ve toplumsal birer değere çevirebilmesinin hayati maddi imkanıdır" Rocker

Temel noktalar ; özgürlüğün doğal sınırlar dışında engellenmemesi gereken insani bir özellik olduğu;insani gelişime paralel geliştiği ve bölünemez olduğudur. Dolayısı ile özgürlüğün anarşist yorumu , bireyin gelişiminin dışarıdan gelecek herhangi bir baskı ya da determinasyondan bağımsız kılınmasını öngörür.
Anarşizm özgürlüğün engelenmemesini arzu ettiği halde bu insanlarn diledikleri gibi davrandıkları bir toplumun anarşistler tarafından iyi bir toplum olarak algılandığı manasına gelmez. Dolayısı ile anarşizm , insanın diğer insanlar üzerindeki egemenliğini ortadan kaldırma durumuyken, otonom bireylerin yaratılma olanağını sağlar . Bireyler , tahakkümün söz konusu olmadığı toplumsal yapının odağını teşkil ederken ,toplumda var olan zora dayalı tüm örgütlenmeler ortadan kaldırılacak ve özgür bireylerden müteşekkil gönüllü birliktelikler kurulacaktır . Bu anlamda dini , hukuki ve ahlaki yasaların tümünü reddedilir.

düzen koyacak yoktur toplum kendi kuralını üretir ve aynı şekilde uyum göstermeyenlere tavrını koyar.

"düzen koyacak yoktur toplum kendi kuralını üretir ve aynı şekilde uyum göstermeyenlere tavrını koyar."

tamam düşünce olarak güzelde, pratikte olamaz ki bu?

Ki zaten toplum içinde zaten yazılı olmayan kurallar vardır. Otonom bi şekilde bu kurallar üretilir evet ama her toplum aynı deil ki?
Çok basit örnek, bizde yemek yerken ağız şapırdatmak kabalık caponlarda ise beğendim yemeği demek.

Bide, ben çıktım toplumun %90 ını manipule ettim ve kendime göre yonttum toplumu, şimdi istediğime toplumca tavır kondurabilirim?
Sosyal ağlarda paylaş

ovchinnikov said:

patatespresi said:

abi olayın pazarla alakası yok gördüğün gibi. sistem sana bunu dayatmıyor. sen sazanlıyosun.

ben asla gitmiyorum öyle yerlere.

ha çok pahalı bi yere gidersin, çok iyi hizmet alırsın. para kazanıyosundur verirsin yani bu kapitalizmin çarkı olduğun anlamına gelmiyo.

kolundan tutup içeri sokarak dayatmıyor olabilir ama dayatıyor farklı şekillerde . Medya ile eğitim ile aile ile din ile falan filan ruhumuz bile duymuyor dayatırken

evet bi arz dayatması var, ama kafanı kullanırsan bundan sıyrılabilirsin gayet. Ama bunu din eğitim medyadan ziyade kendi içimizde yapıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

tamam düşünce olarak güzelde, pratikte olamaz ki bu?

Ki zaten toplum içinde zaten yazılı olmayan kurallar vardır. Otonom bi şekilde bu kurallar üretilir evet ama her toplum aynı deil ki?
Çok basit örnek, bizde yemek yerken ağız şapırdatmak kabalık caponlarda ise beğendim yemeği demek.

Bide, ben çıktım toplumun %90 ını manipule ettim ve kendime göre yonttum toplumu, şimdi istediğime toplumca tavır kondurabilirim?

zaten dünya çapında geçerli şeyler değil minimalize edilmiş federatif oluşumlardan gönüllü anlaşma esasına göre organize edilmiş bir toplum var yerele göre anlayışlar değişebilir ufak tefek yani nah burada tü kakayken 500 km ötede "selam abiler" manasına gelmesi pek önemli değil. Önemli olan insan öldürmek hırsızlık vb sorunlar.Bu gibi suçlar da zaten genel olarak sosyo-ekomonik koşullar neticesinde yahut dini - ahlaki tabular çerçevesinde şekillendiği için anarşist düzende minimuma inecektir deniyor.Fakat akıl hastalığından kaynaklanan misal psikopatlık sosyopatlık gibi durumlarda muhakkak bir toplumdan uzaklaştırma (tedavi amaçlı) olacaktır.

yani toplumu tek başına bazı araçlar kullanmadan ( hapisane , hukuk , medya , aile , polis , asker, din ) manipule etmen pek olası değil manipule etmeyi kötü manada aldım ben burda onuda not düşmek isterim çünkü toplum , toplumsal dolaylı ve kaçınılmaz olarak bireysel çıkarını destekleyen şeyi tabi ki kabul eder .
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Cunku islamin ilk yuzyili haric ,devamli burjuvazi ve kapitalist sistemlerin bahanesi oldu islam,ne zamanki ibni teymiyye gibi insanlar sosyal yonunu one cikarmaya calistiklari anda kafirlikle itham edildiler,komsusu acken tok yatan bizden degildir diyen,hasir yastikda yattigini gorenlerin serzenisine,bundan baskasinin hesabiyla onun huzurunda hesap verememekden korkarim diyen bu dinin peygamberi nerede,suud krallari,gemicikleri olan kralciklar nerede...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...