Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnşallah Sosyalizm gelecek

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

Haklılar ama. Mevcut ekonomi ve devlet sistemlerine bakarsak islam ile en uyumlu olan sosyalizm aslında.

Ayrıca:

Sosyalizm =/= Marksizm!

yo ben de aslında dalga geçme amaçlı açmamıştım başlığı, bence de haklılar. Yıllardır vahşi kapitalizm yanlısı müslümanları gördükçe bir gariplik olduğunu düşünürdüm. Ne din ne de iktisadi kuramlar hakkında o kadar derin bir bilgim olmadığı için de bir yorum yapamıyordum ama geçenlerde muhafazakar olmasa da geleneklerine bağlı bir sosyoloji mezunu arkadaş da "aslında islama en yakını sosyalizm" dedikten sonra şüphelerimde yanılmadığımı anladım :)
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben sataşabilirim aslınnda sosyalizmin dini mi olur lan diye ama kapitalist müslümanlıktan iyidir. yani en azından semi sosyalist olup sosyal devlet anlayışı diye birşey varsa onu temsil etsinler.

ayrıca "mülk allahındır"dan komünizme kadar gider bu ahaha
Sosyal ağlarda paylaş

ticareti neresi kötü bende onu anlamıyorum.

bir malı bir yerden alıp bir yere satmak kolay bir şey gibi geliyor galiba tabi harcanan emeğinde bi karşılığı olacak.

öte yandan ticaret yapmadan emekçinin emeğini nasıl değerlendireceksiniz?

nitekim Ahiler zamanında yapmışlar iyi işler.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ahilik
Sosyal ağlarda paylaş

Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline
ve zekasına emniyet edilen ve
bu emniyete liyakat göstermesi
gereken adamdır.
Mustafa Kemal ATATÜRK - 1923

gerçek ticaret böyle yapılmalı ki yapana da, emekçiye
de faydası olsun

pek alakalı değil gibi ama aslında çok önemli bir bilgi bende yeni öğrendim

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ahilik

Orta Asya'da hüküm süren Oğuz Yabguluğu yıkılınca 1040 Oğuz Türkleri yavaş yavaş Selçuklu egemenliği altına girerek Anadolu'ya göç etmeye başladı. Ekseriyeti göçebe olan Oğuzlar, kopup geldikleri Orta Asya steplerine benzediği için daha çok Orta Anadolu kırsalını mesken olarak tercih ediyorlardı. Dolayısıyla Orta Anadolu'nun Türkleşip İslamlaşması hızlı olurken, şehirlerde bu dönüşüm yavaştı[4]. İslam dini de, yerleşik hayatı gerekli kılıyordu[5]. İşte bu sebeple, göçebe Türkmenlerin İslamlaşma sürecini hızlandırmak, Anadolu'yu Türk yurdu haline getirmek, şehirlerde yaşayan Rum ve Ermeni tacirleriyle rekabet edebilmek amacıyla ve Hacı Bektaş-ı Veli'nin tavsiyesiyle Ahi teşkilatı Anadolu'da kuruldu. Kısacası Anadolu'da Ahiliğin şekillenmesi ve köylere kadar teşkilatlanması politik ve sosyo ekonomik bir mecburiyetin ürünüdür [6].
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...