Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Suudi Arabistan

EagleEye

Öne çıkan mesajlar

Suudi Arabistan da bulunmadim ama orada 7 yil yasamis bir eleman vardi eski isyerimde. Anlattigi kadariyla;

2 mevsim var: Yaz ve Super Yaz
Alkol satilmiyor.
Sosyal hayat sifira yakin, deniz kenarina gittikce iyilesiyor diyorlar. Genelde Bahreyn e yakin olanlar, haftasonunda Bahreyn e kaciyor.
Internet filtreli, proxy siteleri dahil.
Havalimaninda laptop, external hdd, dvd, vs. gibi cihaz ve medyalari yasakli yayin var mi diye random kontrol ediyorlar.
Ahlak polisinin namaz vakti, ozellikle cuma namazi vakti, disarida bulunanlari yakalama yetkisi var.
Kadinlari icin ortunmeden disari cikma gibi bir kavram mevcut degil.
Suudi Arabistan kendi et, meyve ve sebzesini uretebildiginden dolayi, diger arap ulkelerine (BAE, Katar, Bahreyn) nazaran, fiyatlar daha ucuz.
Petrol sudan ucuz.
Calisan maaslari haliyle daha yuksek.
Yabancilarin calisma musaadesi icin, modern kolelik olarak ta adlandirilabilir, sponsor sistemi kullaniyorlar. Kisacasi, seni Suudi Arabistan a getiren firma senin sponsorun oluyor. Sponsorun izin vermeden yurtdisina cikamiyorsun, suudi arabistan icinde is degistiremiyorsun(Kovulsan dahil eski firman izin vermedigi surece bile en az 2 sene(daha fazlada olabilir emin degilim) gecmeden yeni calisma musaadesi alamiyorsun), ehliyet, araba alamiyorsun, ev kiralayamiyorsun.

Azmodai gitmisti vaktiyle Suudi Arabistan a, om den ulasmaya calis istersen.
Sosyal ağlarda paylaş

Riyadda yasiyorum ve calisiyorum istedigini sor cevaplayayim.

Gallant iyi ozetlemis, ekleyebilecegim tek sey gorecegin her muamelede milliyetin cok onemli ve bu aralar Turk olmak avantajli burda, herkes bizi cok seviyor o yuzden isler yuruyor.

Cikis vizesi diye bisi var, kefilinden izin alman lazim, ama eger kurumsal bir firmada calisiyorsan (ben bankadayim mesela) insan kaynaklarindan rahatca bir email ile yazini hazirlatip damgalatiosun, problem olmuyor. Izin icin cikmak isteyen kimsenin de sorun yasadigini gormedim su ana kadar (tabi bati ulkeler ve Turklerden bahsediyorum, hindistanli pakistanli vs. tamamen farkli, adamlarin hayati izdirap).

Sormak istedigini sor cevaplayam.
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:

Cikis vizesi diye bisi var, kefilinden izin alman lazim, ama eger kurumsal bir firmada calisiyorsan (ben bankadayim mesela) insan kaynaklarindan rahatca bir email ile yazini hazirlatip damgalatiosun, problem olmuyor. Izin icin cikmak isteyen kimsenin de sorun yasadigini gormedim su ana kadar (tabi bati ulkeler ve Turklerden bahsediyorum, hindistanli pakistanli vs. tamamen farkli, adamlarin hayati izdirap).

Sormak istedigini sor cevaplayam.

hee iyiymiş ya gelirsem görüşürüz bi :)
gerçi benim olay boru hattı inşaatı, çöllerde gezcez herhalde genelde.şu kefil, giriş-çıkış olaylarıyla ilgili; şimdi benim olursa çalışacağım şirket türk şirketi, yine kefildir şudur budur sorun oluyomu bunlar?
Sosyal ağlarda paylaş

Norak said:

Katar dünyanın en şişman memleketi seçilmiş:

According to recent studies, roughly half of adults and a third of children in Qatar are obese, and almost 17 percent of the native population suffers from diabetes.

5 sene Katar da yasadim. Bu obezite olayi oyle boyle degil. Adamlar bir yemek yiyorlar aklin durur. Spor filan da yaptiklari yok.

Cok iyi hatirliyorum, bir keresinde Applebees(TGI Friday tarzi bir yer) de yemek yiyoruz, yan masadaki 2 katarli eleman(yas 18-20 arasi), once ortaya 4 kisilik appetizer istediler. Onu bitirdiler, ustune birer tane buyuk amerikan burgerlerinden yediler, patates kizartmasi, falan filan dahil. Sonra ustune cikolatali tatli yediler ki, bazi gunlerde ben sadece o tatliyi yiyince doyuyorum. Kisacasi adamlar, kisi basi 2.5-3 kisilik yemek yedi bir oturusta. Ben 90 kilo civariyim elemanlarin eni benim en az 2 katim. Sandalyeye sigmiyorlar zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...