Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

annenizin sırtına bakmayın

odullusoru

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Benim örtünme ile ilgili fikrim şu:
Sonuçta sen bir sırt gördüğünde 'güzelmiş' diyerek bakıp sonra yoluna devam edebilirsin ama arada benim gibi bir denyo çıkıp da 'uff sırta bak beeee...' diyerek coşup, sonrasında o coşku ile beyini kenara iten pipi kontrolü alıp o sırtın sahibine veya tenhada yakalayacağı başka birine (bazen de bir şeye!) saldırmasın diye.

Toplumun içinde bu tarz insanlar var. Bunları Hitler gibi imha edecek halimiz yok. İlaç ile beyinleri de uyuşturulamaz. o zaman bir kural konur ve tahammül eden edemeyen herkesi kapsayacak şekilde düzenlenir. Kottan bile tahrik olan kişileri gördük zamanında.

Alkol de aynı şekilde; ağzıyla içen de var, bir tarafıyla içip rezalet çıkartan da. Şu cümleyi severim; içkinin yararı olduğu gibi zararı da vardır. Biz zararı yararından fazla olduğu için haram kıldık. Bugün ilaçlarda da yarar zararı geçerse kullanıma sunuyorlar diye biliyorum. Hiç zararı olmayan ilaç yok neticesinde.

Sonuçta olayı ben Dîvan Edebiyatı gibi düşünüyorum. Düz satırlardan ziyade anlatılmak istenen ne. Bir de geldiği dönemde insanların davranışları nasıldı.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

ya islamı kural, bir çok yer, ne demek ya bu dinine inanlar Allah tarafından peygamberi aracılığı ile gönderildiğini bilmiyorumu?

kuranın ve peygamberin hangi sözünde ibatet merkezi ve din görevlisi vardır da din için gidip senden biraz daha fazla veya az kitap falan okuyan bir adamın sözlerini referans olarak alıyosunuz. Abdullah b. Mes ilahmıdır peygamber mi de din konusunda referans oluyor.

genel olar sitem ediyorum

ve bana garip geliyor bu durum

mesela kafkasya da cami ve imamın olamdığını söylüyorlar

ve aklıma şöyle bir canlandırma geliyor:

birde şöyle bakalım sen böyle bir yöneticisin ve çalışanlarına emir ve direktifler vermek için masrafa falan giriyorsun panolar kitapcıklar falan hazırlıyorsun ve bunları dağıtıyorsun sonra bir bakıyorsun millet bunların aksini yapıyor, hop çekiyorsun birini kenara diyorsun ne iş olum o kadar yazı astık, ibretlik resim yaptık falan nedir bu yaptığın? adam da diyor ya benim bi komşum var o dedi ki böyle olacakmış bende öyle yapıyorum.

ne dersin adama bir yönetici olarak?

Çünkü islami konularda yorum katmamak için kanıtları ortaya döküyorum.

Ben Resulullah'ın yanında Kur'an okurdum. Bana:

'Çok güzel okuyorsun. Kim benim okuduğum şekilde okuyorsa onu bırakmasın. Ondan tek harf bile değiştirmesin. Çünkü Kur'an'ın bir harfini inkâr eden hepsini inkâr etmiştir.' dedi." (İbn-i Asakir, Kenz, 1/232)

http://www.hakikat.com/dergi/191/bsyz191.html

Sadece benim yazdığım kaynaklara takılma araştırılırsa birçok kaynak bulunabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

copry said:

İnanmasa da okuyor çünkü.

Burada ikisi arasında çok fark var.

Var olan ya da varlığını kabul ettiğin bir şey hakkında elbette okursun, bilgi alırsın, tartışırsın. Mesela ben elektromanyetizmanın varlığını kabul ediyorsam gidip bunun dersini alırım, kitaplarını okurum, araştırırım. Bu gayet normal.

Ama varlığını reddettiğim bir şey hakkında gidip araştırmam, onu kaale almam vaktimi harcamam değil mi? Çünkü yok sayıyorum, yoktur diyorum ötesi var mı bunun?

said:

bu ülkedeki müslümanların %99'undan daha çok şey biliyorum islam hakkında ama

Ama durum bizde bunun gibi "sözde" varlığını reddettiği/yok saydığı bir şeyde adam bilgi bakımında fenafillaha ulaştığını iddia ediyor. Komik.
okumadan sorgulamadan hakkina bilgi sahibi olmadan inanmayan insanin da senden farki kalmaz. Sen zaten acik acik okumadan koru korune inanmissin daha sonra okumussun dedigine gore. Okudugun seye objektif bakamiyorsun kanimca bu sebepten.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

birde tam hatırlamıyorum ama yaşar nuri olabilir bilen biri varsa yazsın ateist lerin de aslında inadığı yönünde bir şeyler demişti. zaten inanmadığın veya olmayan bir şeyi de nasıl inkar edebilirsin gibi bir şeyler denmişti galiba.

zaten ateistlere kesin kabir azabi vardır, onlar din allah düşmanıdır diye bir şey yok ki zaten

Doğru aslında atesitler de benim gözümde bir nevi inanan gibidirler.

Nasıl böyle bir yargıya vardığımı açıklayayım.

İnanan adam mesela bir müslüman Allah'ın var olduğunu iddia ediyor.
Ateist iste Allah'ın varlığını reddediyor.

Bu ikisine de şöyle sorsak

Müslüman'a madem var o halde ispatla desek herhalde pek bir şey yapamayacak.

Sonra ateiste Allah madem yok o halde olmadığını ispatla desek o da müslümandan farklı bir şey yapamayacak.

İkisi de bir nevi inanç bence. Çünkü dediği gibi varlığını reddetmek için böyle bir şeyin var olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Olmayan bir şeyin varlığını da reddedemezsin değil mi? :)
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Ama varlığını reddettiğim bir şey hakkında gidip araştırmam, onu kaale almam vaktimi harcamam değil mi? Çünkü yok sayıyorum, yoktur diyorum ötesi var mı bunun?

said:

bu ülkedeki müslümanların %99'undan daha çok şey biliyorum islam hakkında ama

Ama durum bizde bunun gibi "sözde" varlığını reddettiği/yok saydığı bir şeyde adam bilgi bakımında fenafillaha ulaştığını iddia ediyor. Komik.

abi sen düşünme bence. pek sana göre bir eylem değil anlaşılan. direk sana söylenenlere uy, itaat et. zihninde basic mantığın olması gereken yerde cır cır böcekleri takılıyor belli ki, zaman kaybı boşver. sana samimi bir dostun tavsiyeleri bunlar.

"inanmadığın şeyler hakkında araştırma yapma" yüzyılın business tavsiyesi olabilir bu herhalde. forbes çocuğa para vermeden c/p yapmasa bari.

dinlerin gerçekliğine inanmayıp da dini textleri okuma sebepleri (ilk akla gelenler)

- dini görüşü hakkında kafası karışık olabilir, öğrenmek isteyebilir (birşeyi öğrenmek istemek, prehistoryadan gelen bir insan içgüdüsü

- dinlerin toplum üzerindeki etkilerini, din-kültür din-devlet yönetimi ilişkilerini merak ediyor olabilir.

- teolojiye ilgi duyuyor olabilir

- spiritual yaşam şekline yakın, esoteric textleri çalışan bir öğrenci (eğitim anlamında öğrenci değil) olabilir.

- text'in yanlış anlaşıldığını, kendi yorumuyla kendi gerçeğini arayan bir insan olabilir.

vs.

daha sayayım mı? madde madde yazdım bak saçmaladığının farkına var diye.
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

okumadan sorgulamadan hakkina bilgi sahibi olmadan inanmayan insanin da senden farki kalmaz.

tamam öncesinde muhakkat okumuştur ama sonradan varlığını reddetmiş gibi görünmüyor. çünkü hala hakkında konuşuyor, ahkam kesiyor hatta işi inanan birine tavsiyeler vermeye kadar bile götürmüş. benim eleştirdiğim nokta burası.

copry said:

Sen zaten acik acik okumadan koru korune inanmissin daha sonra okumussun dedigine gore. Okudugun seye objektif bakamiyorsun kanimca bu sebepten.

pardon?
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Müslüman'a madem var o halde ispatla desek herhalde pek bir şey yapamayacak.

Sonra ateiste Allah madem yok o halde olmadığını ispatla desek o da müslümandan farklı bir şey yapamayacak.

İkisi de bir nevi inanç bence. Çünkü dediği gibi varlığını reddetmek için böyle bir şeyin var olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Olmayan bir şeyin varlığını da reddedemezsin değil mi? :)

Ateistler bu konuyu genel de bilimsel kanıtlar la savunurlar. İnanç olayı ateist te var mıdır evet vardır. Şöyle ki evrim de her şey daha net değil ama bir ateist evrime inanabilir. Nasıl bir mühendisin evin projesi ortada yokken evin olacağına inanıp hatta daire satması gibi. Daha detaylı istiyorsan nette kaynak çok
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

Sonuçta sen bir sırt gördüğünde 'güzelmiş' diyerek bakıp sonra yoluna devam edebilirsin ama arada benim gibi bir denyo çıkıp da 'uff sırta bak beeee...' diyerek coşup, sonrasında o coşku ile beyini kenara iten pipi kontrolü alıp o sırtın sahibine veya tenhada yakalayacağı başka birine (bazen de bir şeye!) saldırmasın diye.

Toplumun içinde bu tarz insanlar var. Bunları Hitler gibi imha edecek halimiz yok. İlaç ile beyinleri de uyuşturulamaz. o zaman bir kural konur ve tahammül eden edemeyen herkesi kapsayacak şekilde düzenlenir. Kottan bile tahrik olan kişileri gördük zamanında.

Alkol de aynı şekilde; ağzıyla içen de var, bir tarafıyla içip rezalet çıkartan da. Şu cümleyi severim; içkinin yararı olduğu gibi zararı da vardır. Biz zararı yararından fazla olduğu için haram kıldık. Bugün ilaçlarda da yarar zararı geçerse kullanıma sunuyorlar diye biliyorum. Hiç zararı olmayan ilaç yok neticesinde.

Sonuçta olayı ben Dîvan Edebiyatı gibi düşünüyorum. Düz satırlardan ziyade anlatılmak istenen ne. Bir de geldiği dönemde insanların davranışları nasıldı.

Saygılar.

Peki bu sapıklık nereden geliyor ben bunun açıklamasını istiyorum zaten. Niye avrupada kadınlar daha rahat dolaşabilirken İslam ülkelerinde erkekler kottan "tahrik" oluyor. Erkekse aynı erkek, hormonsa aynı hormon. Bunun cevabını verebilirsen, aslında olayların bir çember gibi birbirinin tetikleyici olduğunu anlarsın. Maalesef onu kapatmak/örtmek, onu insanın kafasında olması gerekenden daha büyük bir unsur haline getiriyor ki dediğim çember işte. Bunun çözümü birşeyleri kapatmak değil. Çünkü sapıklık insanın kafasında. Sen kadına kapanmalısın diyerek onu tamamen bir cinsel obje haline getiriyorsun ki bu da sapıklığı aksine daha da arttırıyor...
Belki saçma ama buna, insanların atıyorum herkesin mini etekli olduğu bir ülkede belli bir süre sonra artık normal algılaması ve dikkat çekmemesi buna güzel bir örnek. Sen neyi yasaklarsan, adamın kafasına o kadar sokuyorsun istemeye istemeye. O sapıklık da buradan geliyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

İslam geri kalmışlığın simgesi halinde günümüzde, evet bu doğru. Bunu bu hale getirenleri falan deşmeyeceğim. İşin güzel yanı İslam sonrası Ortadoğu coğrafyası ilim denen olaya fena sarmaya başlıyor ve astronomi, geometri, cebir ve felsefe gibi konularda resmen depar atıyor. E hani islam sorgulamadan kabullenmeyi ve sadece tapınmayı öğütlüyordu. Demek ki birileri bir yerde pişmiş aşa çok güzel su kattı. Ömer Hayyam'ın bile yaptıkları ortada. Bugün körü körüne sorgulamadan inanan insanların çoğu müslüman. Bu cehalet neticesinde her nesil daha da dar görüşlü oluyor. Bizde de bu böyle.

Yoldan geçen iyi bir müslümanım diyenlere fatiha oku diyin. Güzelce okurlar. Peki anlamı ne? Ses yok! Peki sen ne okudun papağan gibi? Ses yok! Böyle saçma şey olamaz. Ama bu güruh çoğunlukta ve bunun +/- nice versiyonları var. Bence okullarda Kuran sadece Türkçe okutulmalı(ki seçmeli ders olarak), arapça gereksiz! İsteyen yazın Kuran kursuna gitsin.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

Saygılar.

yalnız bunlar direk kişinin hasta olduğunu ve tedavi edilmesinin ve/veya küçüklükten beri gelen sorunlarının olduğu manasını gelir ki çözümü farklıdır, bence dinin konusu içine o insanın daha doğmadan ve yetiştirilme sürecinde evrensel toplum kriterlerini dolduracak şekilde eğitilmesini sağlanması girmeli

yoksa

bu konuya vesile olan tipler gibi tipler çıkıp

ölüye kuran okuyan kadın kuranı kesip diğer kadınlara "paçalı don giymeyenler cehennemde yanacak" diye biliyor ve bu benim sinirimi bozuyor

paçalı don ne alaka ya
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Avrupa'da adam daha rahat bu "stresini" atacak kaynaklar bulabiliyor. Ben insanların küçük yaştan tabular konmadan eğitilerek bunun önüne geçilebileceğine inanıyorum. Bu toplumsal insan yetiştirmenin hatası. 18 yaşına kadar çocuğun ergenliğini yoksay, yumurta/leylek hikayesine inanmasını bekle ve askerden sonra evlendirip haydi bana torun ver de. Anadolu bu şekilde.

İslam ergenliğe eriştiğinde evlendir diyor. Biliyor ki hormonlar görevde. Elbette o yaşa kadar seveceği biri de olacaktır, gidip de yoldan geçen ile nikah yap demiyor :)

Baskın toplumlarda sapkınlığın normalden daha fazla olması normal. Ama bu Avrupa toplumunda sapıklık yok demek değildir :)

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

biraz uc olmus, varligini ispatla diyenle, yoklugunu ispatla diyen arasinda bi fark yok, ikisi de suan ispatlanamicak bisey istiyo.

Ya bu işin biraz felsefi yönü.

Varlığını kabul etmediğin bir şeyin varlığını reddedemezsin görüşüne dayanıyor. Çünkü reddetmek için önce kabul ediyor olmak gerek.

Şu örnekle açıklayayım.

Mesela bir an için "elma" diye bir meyvenin hiç var olmadığını düşün. Yani dünyada böyle bir meyve yok, kimse adını, şeklini tadını bilmiyor.

Dolayısıyla böyle bir dünyada kalkıp birisi "elmanın varlığını" reddediyorum diyemez. Çünkü böyle bir şey yok ve hiç var olmamış bir şeyin varlığını reddedemezsin değil mi? Adını bile koymazsın ki kalkıp bir de varlığını reddet?

Atesist örneği de bunun gibi. Varlığını reddediyorsa o halde onun varlığını da kabul ediyordur demektir.

Onun için tek doğru yol agnostisizm diyorum. :p
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,
Feamer said:

yalnız bunlar direk kişinin hasta olduğunu ve tedavi edilmesinin ve/veya küçüklükten beri gelen sorunlarının olduğu manasını gelir ki çözümü farklıdır, bence dinin konusu içine o insanın daha doğmadan ve yetiştirilme sürecinde evrensel toplum kriterlerini dolduracak şekilde eğitilmesini sağlanması girmeli

yoksa

bu konuya vesile olan tipler gibi tipler çıkıp

ölüye kuran okuyan kadın kuranı kesip diğer kadınlara "paçalı don giymeyenler cehennemde yanacak" diye biliyor ve bu benim sinirimi bozuyor

paçalı don ne alaka ya

Ergenlikteki ailesel cinsel baskının birçok psikolojik rahatsızlıkta ortak nokta olduğu biliniyor. Her baskı hasta bir kişilik doğurmuyor ama ihtimali oldukça arttırıyor. Cinsellik islamda öyle bir tabu yapıldı ki neredeyse idam edecekler. Kardeşim bu adam ergenliğe girdi, kanı kaynar, yok öyle birşey nasıl dersin ve görmezden gelirsin! Cehaletle beslenen bir uygulamadan başka bir şey değil.

Paçalı don iyiymiş, ben çarşaf farz diyenlere bitiyorum :) Tamam istediğini giysin, beni ilgilendirmez; ben sadece çirkin buluyorum ve temiz olmadığını düşünüyorum. Fakat bunu dinin içine sokmak garip!

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Peki bu sapıklık nereden geliyor ben bunun açıklamasını istiyorum zaten..

zaman bulursam nacizane denerim ama kısaca yetiştirilme biçimlerinden geliyor bu da dinden değilde din diye ihraç etiğimiz inanç bütünün oluştuğu ülkelerin toplumsal ahlak durumlarından geliyor.

netekim islam öncesinde de sapıklığın her türlüsü arap ve iran diyarında gırla giden bir durumdu ama tarih araştımalar ve arap gezginlerinin notlarından yola çıkarsak asyalı göcebeler de gözükmez, mesela cengiz yasasına bakabilirsiniz.

iran ve araplar sapıktı müslüman oldular hala sapklar tamam

"türkler" sapık değildi islam oldular sapıtılar yanlış bence niye biz araplar dan sadece din değil yani kitabı değil, din adamı ve devlet adamı ve anayasa ithal etietik bence sorunu başı bu
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Her islama inanan hatta daha dogrusu her dini inanci olan kisi paramecium gibi olsa zaten sorun olmayacak. Lakin gel gelelim dunyada o kadar okuz var ki, bu nedenle de dinler dunya genelinde huzur getirmek yerine savas cikarmaya alet ediliyorlar.

Yoksa isteyen inanir isteyen inanmaz kimseye zarari yok. Ha bu okuzler dindariz diye gecinip inandiklari dini dahi anlamadan fanatiklik yaptiklarindan oturu de inanmayanlarin ozgurlugu kisitlaniyor. Bu nedenle de iki kesim arasi bu kadar buyuk bir ucurum var malesef.

Onune gecmek pek mumkun degil. Toplum olarak refah seviyemiz norvecli bi oduncu kadar olabilirse bir gun iste o andan itibaren kafasi calismayan kesimi kontrol etmek icin anlamadigi bir sekilde din inanci asilamaya gerek kalmayacak.

Isteyen yine inanir kafasina gore yasar inandigi dini. No problem.

Yuzyillardir en iyi kazanc saglayan sistem din tuccarligi. Bknz adamin hem parasini hem oyunu hem gunahini hem sevabini alip uzerine bir de mutlu kiliyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

İnanç kelimesinin anlamı Allah'a inanan demek değildir.

İnanç bir şeyi delil olmasına gerek kalmadan benimsemektir.

Bazılarının inancı yaratanın var olduğudur, bunlara ispatla diyemezsin, aynı şekilde bazılarının inancı yaratanın var olmadığıdır, bunlara da tutup yokluğunu ispat et diyemezsin.

İnancı değiştirmek kolay olsaydı, bugün Türkiye AB ülkesi, Rus kızları sıradan kız, Fenerbahçe en büyük olurdu. Ama nafile.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...