Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Puşi takıyor diye tutuklanıp yıllar sonra serbest bırakılan Cihan Kırmızıgül

Bone

Öne çıkan mesajlar

Şu, atatürk şapka takmayanları idam etti argümanınız da "mehmet emmi dedi git doğuya bak neler var" kaynağından öteye gitsin bi lütfen ya.

Sonra eleştirmek oluyor bunun adı, siz eleştirmiyorsunuz, siz artık durum fırsatçılığı yaparak, kişileri karalıyorsunuz, geçmişinize saygısızlık yapıyorsunuz. Çünkü durumun o kadar farkındasınız ve o kadar uyanıksınız ki, şeref ve onuru hiçe sayarak şu anda kalkan trende yer almak sizin için çok daha önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Şapka giymedi diye insanları idam eden ülkeden, puşi takıyor diye 2 sene hapse atan ülke konumuna gelmişiz.

Gerçekten muassır medeniyet seviyesine ulaşmışız. En azından insanları kılık kıyafet seçiminden dolayı öldürmüyoruz artık.

"Hulki Cevizoğlu" said:

Şapka herkese zorunlu değil!..
Programın başında Şapka Kanunu ile yanlış bilinen gerçeği açıklayan usta gazeteci Hulki Cevizoğlu şunları söyledi: “Şapka kanununda ve Atatürk ile Kurtuluş mücadelesine karşı çıkanlar, hatta Atatürkçülerin bir kısmı Şapka Kanunu’nu bilmiyor. Bunların arasında ne yazık ki, bazı partilerin genel başkanları bile var. Şapka Kanunu ’Herkes şapka giyecek’demiyor. ’Sarık, fes ya da başka bir şey giymeyeceksin. İlla bir şey giyeceksen şapka giyeceksin’diyor. Kanun, o tarihte devlet memurları ile milletvekillerine şapkayı zorunlu kılmıştı.”
Şapkadan idam edilmedi
Prof. Dr. İsmail Yakıt, 83 yıldır suistimal edilen ve siyasi propaganda yalanı olarak kullanılan İskilipli Atıf Hoca gerçeğini şöyle açıkladı: “İskilipli Atıf Hoca Şapka Kanunu kabul edilmeden bir buçuk yıl önce ’Frenk Mukallitleri ve Şapka’adında 1924’te bir risale (kitapçık) yayınladı. Onun şapka kanunu ile idam edildiğini, kanunun geriye yürütüldüğü iddia ediyorlar. İskilipli Atıf Hoca’nın idamının bu kitapçıkla ilgisi yoktur. Kimse böyle bir kitapçıktan dolayı idam edilmez. Kitapçıkta Hz. Muhammed’e atfedilen bir hadis üzerinde duruluyor. Hadis ’Bir kavme benzeyen, o kavimdendir’şeklinde bir hadis. Bu konu risalede ’frenk mukallitliği’üzerinde duruluyor. Frenk mukallitliğinin anlamı ’gavur taklitçiliği’dir. Şapkanın bu kitapçıkta İslami bir kisvesi olmadığı vurgulanıyor. ’Müslüman kisvesi değildir. Sarığı, fesi çıkarıp şapkayı takmak onlardan olmaktır’deniyor.

Dini kullanarak isyan çıkardılar..
Şapka kanunundan sonra Anadolu’da Malatya, Sivas, Kayseri, Rize, Maraş, Giresun gibi pek çok yerde isyanlar çıktığını kaydeden Prof. Dr. Yakıt, İskilipli Atıf Hoca’nın davasına Ankara İstiklal Mahkemesinin baktığını, Atıf Hoca’nın risale ile ilgili konudan beraat ettiğini ama başka olaylardan edemediğini belirtti. Anadolu’da çıkan isyanların şapkayla ilgili yapılan karalama propagandaların etkisiyle geliştiğini dile getiren Yakıt, ” ’din elden gidiyor’diye bağırmaları toplumun istedikleri biçimde hareketlenmesi için etkili bir yöntemdi “ dedi.

Bazı şeyleri eleştirirken saçmalamak,üstüne yalan söylemek ve olayı bambaşka bir şekilde çarpıtmak.
Yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

Şu, atatürk şapka takmayanları idam etti argümanınız da "mehmet emmi dedi git doğuya bak neler var" kaynağından öteye gitsin bi lütfen ya.

Sonra eleştirmek oluyor bunun adı, siz eleştirmiyorsunuz, siz artık durum fırsatçılığı yaparak, kişileri karalıyorsunuz, geçmişinize saygısızlık yapıyorsunuz. Çünkü durumun o kadar farkındasınız ve o kadar uyanıksınız ki, şeref ve onuru hiçe sayarak şu anda kalkan trende yer almak sizin için çok daha önemli.

Tarhi hakkında ne kadar bilgin olduğunu Tarih bölümünde açtığın topikte itiraf etmiştin zaten. :)

Yani şurada şapka kanununa muhalefetten idam edilenleri tartışacağım en son kişisin bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Nolur bizlerle tartış throine şapka konusunu. Kurtuluş savaşı sırasında canla başla ülke için savaşanlara ve ülkeyi devrime götürüp el divan pençe avrupaya teslim olmuş padişahlara kafa tutan Atatürkün nasıl o caaaanım yazık ne gücü varsa hepsini din elden gidiyor diye ayaklanmaya iten hacıların hocaların din sömürgesini bundan 100 sene önce şuan politikaya kattıgınız gibi kattıgını ama kötü kalpli gargamel tarafından öldürüldügünü tartış bizle throine. Yerim tatlı şakirtlerimizi yerim onlarda olmasa maklube yerken abiler sohbette ne konuşuyor bunlarla bilemeyecegiz.

edit: bu arada söylemeden edemeyecegim her zaman ki gibi hazırlıklı ve kaynaklı gelenlere tepki olarak 'seninle tartışmayacagım çünkü şu şu şu kişisel sebeplerden konuyla alakası olmayan' kıvamına dönmek zorunda kalışlarını seyretmen napolyon varkende güzeldi balon varkende güzeldi throine varkende güzel hala. Şakirtler farklı ama taktik aynı oldugundan hala eglenceli.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

Bazı şeyleri eleştirirken saçmalamak,üstüne yalan söylemek ve olayı bambaşka bir şekilde çarpıtmak.
Yazık.

Hulki Cevizoğlu'dan sonrasını okumadım kusura bakma.

Çetin Altan yalan söylüyordu o zaman? Çünkü bu idamları gerçekleştiren dedesiydi.

"Çetin Altan" said:

Dedem Hasan Paşa çok sert bir askerdi. İsmet Paşa topçu okulunda öğrenci iken, Hasan Paşa okul müdürüydü. Sonrası ünlü komutanlar olan o dönemin öğrencileri, anlatıp dururlar Hasan Paşa’nın sertliğini. Bir şapka isyanını bastırmakla görevlendirildiği bir kentte, hızını alamayıp bir de kadın asmıştı. Sanırsam siyasal duçtan ilk asılan kadın odur tarihimizde. Kadın sehpaya çıkmadan önce “Ben bir hatun kişiyim. Şapka ile ne derdim ola ki” demiş galiba. Ben o tarihte henüz doğmamıştım. Çok ama çok sonradan öğrendim bunları. Ve inanın ince sızı gibi tatsız bir burukluk kaldı içimde.

http://derinsular.com/sapka-idamlarinda-bir-kadin-salci-baci-aktas/
Sosyal ağlarda paylaş

Hah! Tarihe hakim olup olmamak senin bir konu hakkında araştırma yapamayacağın anlamına gelmiyor ne yazık ki. Öyle görünüyor ki, sen de tarih bildiğini sanıyorsun sadece. Zira, ne okumuşsan ya da izlemişsen eminim hepsi aynı menşeili kaynaklardı, taraflı dökümanlardı. Sen araştırmak için araştırmamış, karalamak için öğrenmeye çalışmışsın.

Bugün her yerde, hangi istiklal mahkemesinde hangi kararlar alınmış, kaç kişi idama gönderilmiş kaç kişinin idam kararı hapis cezasına çevrilmiş hepsini görebilirsin. Ama şu saçmalığınıza bir temel bulun artık, belge mi photoshoplarsınız ne yaparsınız bilmem de risale-i nur'dan bile olsa bir metin koysanız o bile yetecek.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

"Çetin Altan" said:

Dedem Hasan Paşa çok sert bir askerdi. İsmet Paşa topçu okulunda öğrenci iken, Hasan Paşa okul müdürüydü. Sonrası ünlü komutanlar olan o dönemin öğrencileri, anlatıp dururlar Hasan Paşa’nın sertliğini. Bir şapka isyanını bastırmakla görevlendirildiği bir kentte, hızını alamayıp bir de kadın asmıştı. Sanırsam siyasal duçtan ilk asılan kadın odur tarihimizde. [Kadın sehpaya çıkmadan önce “Ben bir hatun kişiyim. Şapka ile ne derdim ola ki” demiş galiba. Ben o tarihte henüz doğmamıştım. Çok ama çok sonradan öğrendim bunları. Ve inanın ince sızı gibi tatsız bir burukluk kaldı içimde.

senin için doğru yeri boldladım. Hani ola ki olayın şapkayla kadınla bir alakası var sanırsın yanılma üzülme bilmemek ayıp degil ögrenmemek ayıp . 'Şapka geliyor dini şeyler gidiyor din elden gidiyor askerleri polisleri yakalım yıkalım buraları dinimizi koruyalım' diyerek isyan çıkartıp isyanda insan öldürenleri asmışlar sadece. Sorun yok devam edebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

Hah! Tarihe hakim olup olmamak senin bir konu hakkında araştırma yapamayacağın anlamına gelmiyor ne yazık ki. Öyle görünüyor ki, sen de tarih bildiğini sanıyorsun sadece. Zira, ne okumuşsan ya da izlemişsen eminim hepsi aynı menşeili kaynaklardı, taraflı dökümanlardı. Sen araştırmak için araştırmamış, karalamak için öğrenmeye çalışmışsın.

Bugün her yerde, hangi istiklal mahkemesinde hangi kararlar alınmış, kaç kişi idama gönderilmiş kaç kişinin idam kararı hapis cezasına çevrilmiş hepsini görebilirsin. Ama şu saçmalığınıza bir temel bulun artık, belge mi photoshoplarsınız ne yaparsınız bilmem de risale-i nur'dan bile olsa bir metin koysanız o bile yetecek.

Okumadım ama;

dusuncelihayvan said:

Aslında pek araştırmadım Cumhuriyet tarihine müfredaatın verdiği tarih dışında da vakıf değilim.

Şu şurda dursun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne yaparsanız boş,throine sanıyor ki tüm halkın şapka giymesi zorunluydu,köyde insanların bu kanun yüzünden şapka ile dolaşıp selamlaştığını düşünüyor.

Yasanın yanlışlığını vs. eleştirebilirsiniz ama senin şu tavrın ve fanatikliğin bambaşka amaç eleştirmek değil.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

Yasanın yanlışlığını vs. eleştirebilirsiniz ama senin şu tavrın ve fanatikliğin bambaşka amaç eleştirmek değil.

Fanatik olsaydım sana ve benimle aynı fikirde olmayanlara çocukça sıfatlarla seslenirdim seviyeyi düşürürdüm burada bazılarının yaptığı gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Fanatik olmasaydın önce bir kanıt gösterebilirdin. Aksine dusuncelihayvana kişisel saldırı dışında ve çetin altanın gösterdigim vurgusuyla yazılmış bir gazete köşesinde ki yazı dışında hiç bir kanıtın olmadan sadece karalama kampanyası yapabiliyorsun. Çamur atabilirsin ama paticik gibi gerizekalı olmayan insanların oldugu bir ortamda kimse yemez. Sohbetleri dene orda çok saglam sükse yapabilirsin büyük ihtimalle, araya 1-2 said nursi kat kuru kuru gitmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Konu puşi taktıgı için 2 yıldır içeride olan çocuksa, evet ülkenin bir rezaletidir bu ve umarım aihme gidip 2 yılını sonuna kadar ödetir . Konu şapka ise hayır haklı degil ama haklı oldugunu dusunuyorsan 'şapka takmadıgı' için istiklal mahkemesi tarafından asılan kişi kanıtı rica etmek zorundayım aksi takdirde havadan laflar ile inanmak çok güç oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Fanatik olmasaydın önce bir kanıt gösterebilirdin. Aksine dusuncelihayvana kişisel saldırı dışında ve çetin altanın gösterdigim vurgusuyla yazılmış bir gazete köşesinde ki yazı dışında hiç bir kanıtın olmadan sadece

O bir köşe yazısı değil Çetin Altan'ın 1976 yılında yayınlanan “Kahrolsun Komünizm Diye Diye” adlı kitabından bi alıntı. Alıp okuyabilirsiniz, okumak güzeldir.

Şapka kanununa muhalefetten idam edilen, ceza alanları araştırmak için elinizde sayısız kaynak var. Tabi bunlara ulaşmanız gerekiyor, kendileri önününe konacak değil. Hayatınızda oturup bunları araştırmamışsanız bilmemeniz normal.

"Tarih ders kitabından yazmıyordu o halde böyle bir olay yok" derseniz bilemem.

dusuncelihayvana "Tarih bilgisinin bu denli bir tartışmayı kaldırabilecek kadar düzeyde olmadığını ve bu nedenle onunla bu konuyu daha fazla tartışamayacağımı" anlattım.

Bunları söylemek saldırmaksa eyvallah saldırmışım derim. lol
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Yani şurada şapka kanununa muhalefetten idam edilenleri tartışacağım en son kişisin bence.

Bunu soyledım saldırmak derken hakaret veya küfür demedim zaten yani kişisel saldırıdan bahsettim konudan uzaklaşmaktan bahsettim.

Çetin altan aynı zamanda bir köşe yazarı oldugundan ve savundugun düşünce de ki her insandan kanının son damlasına kadar nefret ettıgınden bilir misin bilmiyorum o yüzden bir köşe yazarı dedim. Okumayı sevenler bilir kitabın sonunda kaynakça olur o yoktu sende bende yaygın bir hata olarak köşe yazısından sandım neyse onemlı degıl konumuza donelim.

Kitabından aldıgın kısımda bir insanın bir anısında vurgunun isyanda olması gerektıgı bir dönemde 'KADIN ŞAPKA TAKMAMIŞ ASMIŞLAR' vurgusu yapmış olmanın verdigi inanılmaz saçmalıgın farkına varmanı rica ediyorum sadece şuan senden, başka hiç bir söyledigimi umursama herşeyi unut ne denildiyse burda unut ve şuna odaklan ' KADIN ŞAPKA TAKMAMIŞ ASMIŞLAR' . Bravo artık komiklik seviyesinide aşıp dafuq i just read seviyesine ulaştırdın bizleri.
Sosyal ağlarda paylaş

dfasdas bazı arkadaşlar hayal dünyasında yaşıyor cidden. değil adam şapka takmıyor diye kadın bile asılmış zamanında. tey tey http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=13583482

arkadaşlar lisede ortaokulda falan öğrendiğiniz inkılap tarihinin %90'ı yalan ve insanları bir yöne yöneltme üzerine kurulu.
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Kitabından aldıgın kısımda bir insanın bir anısında vurgunun isyanda olması gerektıgı bir dönemde 'KADIN ŞAPKA TAKMAMIŞ ASMIŞLAR' vurgusu yapmış olmanın verdigi inanılmaz saçmalıgın farkına varmanı rica ediyorum sadece şuan senden, başka hiç bir söyledigimi umursama herşeyi unut ne denildiyse burda unut ve şuna odaklan ' KADIN ŞAPKA TAKMAMIŞ ASMIŞLAR' . Bravo artık komiklik seviyesinide aşıp dafuq i just read seviyesine ulaştırdın bizleri.

Biraz nasreddin hoca ile kazan fıkrası gibi olacak ama..

Puşi taktığı için 2 sene hapis yatana inanıyorsun da şapka kanununa muhalefet ettiği için idam edilen kadına mı inanmıyorsun? Çok mu ütopik geldi?

Hem de idam emrini veren ilk elden tanık varken? lol
Sosyal ağlarda paylaş

oy oy oy güzel güzel toplanıyor sohbet ben hemen maklubeyi söyluyorum abiler birazdan yetişir.

Kadının şapka takmadıgı için asılmadıgı fikrini herkes anlayabiliyorsa. Şapka gelecek din elden gidecek , komunizm gelecek din elden gidecek, televizyon gelecek şeytan icadı , hava çok esti bugün kesin din elden gidecek. Kafalarında isyan çıkartan isyancıların asılması kavramını da oturtabilirse herkes sıkıntı ortadan kalkabilir. Sohbette ögrendiginiz bilgilerle burda laf anlatmayın komik oluyor bir de bizim inkilap tarihi dersinde hiç şapka ile asılmak aynı anda kullanılmadı tamamen kendımız okuduk bir çok kaynaktan, sızıntıdan okumadım veya zaman gazetesınden onu belirtmeliyim birde onlardan okuyup zaman öldürmek lazım elbette.

edit: hayır hayır throine çok yanlış anlamışsın elbette asılanlar oldu hemde çok oldu ve dolaylı yoldan şapkayla bagları vardı olay 'şapka takmadı diye asılan kadın' degil sadece 'şapka gelecek din gidecek ' diyerek isyan çıkartıp ülke bütünlügüne kafa tutan isyancıların asılması benım dedıgım bu olmuş bu ülkede yoksa asılmadı demıyorum asıldı sadece o 2si de degil daha fazlası da asıldı olay orda degildi yoksa bahsettigim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...