Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

23-25 Mart Beta

KingV

Öne çıkan mesajlar

dreagloth said:

Bir wow cudan dinlemişiz, gerçekten her şeyi wow ile kıyaslamak absürd olmuş, ilk oyun gibi bunun da alakası olmayacağı barizdi zaten.

Yeni başladım oyuna, yorumlarımı sonra yazarım ama şuna değinmeden edemicem; oyun silahlar üzerine kurulu değil. Rakibe göre hangi silahı dolayısıyla hangi skill seti i kullanacağını bilmek üzerine kurulu. Ben thief oynuyorum dual dagger takılıcam bu ne 5 skill var; çok saçma, çok klasik mmo. Dahası trait+utility ler ile çok fazla skill set oluşuyor. Zaten her silahın 5 skill inin 30 dk. da açılması bir şeyleri söylüyor olmalıydı.

aynen öyle ben gw1'i oynamadığım için ne deseniz haklısınız ancak inanın wowdan nefret edicek kadar oynadım, warhammerdan çok zevk alıp beyenicek kadar 1 sene oynadım, singleplayer oyunlardan bile yerine göre pay çıkarabilirsiniz (ki çok oyun oynadım bitirdim daha doğrusu sindirdim) MMOlara her nekadar farklı kuluvarda olsalarda.

Günümüzde belki blizzard oyunları artık çok çoluk çocuğa göre tasarlanıyor gibi gözüksede ve eski elite hissini vermesede oyundaki akıcılık, zevk vs göz ardı edilemez.

Benim yaptığım yorumları zaten oyuna tamamen dışardan bakan ve ilk defa deniyen bir göz olarak görebilirsiniz. Hangi silah setiyle okadarda fazla alakası yok traitleri verirken bile oyun sistemi seni seçtiğin silah setupına kısıtlıyor. Ayrıca bir melee bir range silah setupı seçmelesin nerdeyse. Gene thief için konuşucam çünkü gerçekten çok fazla deneyip öncesinde de araştırdığım bir proffesion. Daggerlar burst dps yerine göre condition, short bow aoe ranged wep, pistol single odaklı ranged, sword + dagger avoid üzerine kurulu tabi pistol offhandde daggerlı swordlu setuplarda varda ben silah setuplarındaki skillerin iyi seçildiğini hala düşünmüyorum.

Ayrıca ben oyundan yeri geldimi o random girdiğimiz 5v5 lerden zevk alabilmeyi bekliyorum ama mümkünatı yok çünkü 1v1 1v2 gibi bir olay yok oyunda. Kimisine göre güzel birşey bu ama kusura bakmayında wowda bile 3v3 ve 5v5 ler biraz daha dengeli sayılır pvp de. Çünkü 1v1 class vs class dengeleri örtülüyor. Arena nette bu şekilde kolaya kaçmış.

WvWvW lerde tam kaos ve releasten sonrada böyle olucaktır. Şuan optimizasyon çok kötü ama ayarlanıcaktır ondan eminim.

Neyse tekrar söylüyorum benim yorumlarım bir kıstas değil ama benim gibi düşünen yada oyundan zevki benim gibi az alıcak insanlarda vardır. Beni sadece WoW'cu işte ne anlar diye görüyorsanız üzüntü duyarım çünkü gerçekten oyunu bende çok bekledim ve hala peşin hükümlü olmamaya çalışıyorum.

Starcraft2 yi düşünün ya mesala bazılarımız mesala büyük hevesle aldı ama oyunun bildiğin kitlesi farklı, single player achivementların cıcığını çıkarıcak kadar oynadım, multiplayerda diamond lige çıkıyordum nerdeyse ilk sezonda 200e yakın maçım var ama sonrada okadarda sarmadı oyun ve 3. sezonda denediğimde okadar paslandığımı görüp ve alışma sürecinin tekrar yeni taktikler üzerine zor olduğunu görüp 140 lira verdiğim oyundan soğudum.

Tercih meselesi tabi ama açıkçası wow okadar baysada yeni expensionda oynanabilirlik açısından oldukça gelişme var mesala takip ediyorsanız. Biraz ders almış gibiler bilemiyorum.

Karakter gelişim hissini ve zevkini vermemesi oynun, ayrıca 1v1 kesinlikle artık KNAYT gibi gördüğümüz belki yerine göre seviyesiz dediğimiz wow kadar bile dengeli olmayışı (gerçi dediğim gibi 1v1 için zaten bir çabamız olucak demedi ArenaNET) beni ekstra heyecan ve şevk içinde oyunu oynama isteğinden uzaklaştırdı.
Sosyal ağlarda paylaş

samaella said:

pve kısmı nasıl oyunun pekü ? Etraf nasıl, şehirler, grafikler modellemeler nasıl ? Taktınız pvp ye gidiyonuz mübarek. Sylvari ve bücürlerle oynanabiliyor mu falan fişman.

Şehirler gerçekten şehir gibi hissetiriyor atmosfer olarak mükemmel tek kelimeyle. Sylvari ve asura denenemiyor henüz betada muhtemelen starting zoneları bitmediği için
Sosyal ağlarda paylaş

dreagloth said:

Biraz oynadım ilk yorumlar:

Temiz bir combat beklemeyin, bir anda her yer karışıyor, kaos, ne yaptığınızı bilmiyorsanız işiniz zor, spel/skill efektlerin seyredeyim diye ekrana bakarsanız olmayacak gibi, face roll zor. Daha çok hp/mana ve conditon ları gözetip duruma göre hareket etmek

Oyun tasarlanmaya başladığından beri Mana yok, betada da mana yok hiç bir classta
Sosyal ağlarda paylaş

He buarada Thief dışında her classın skilleri yerinde kullanmasının sadece CD^leri baz alarak dikkatli kullanması gerekemesi ve resource sisteminin kalkması Gw2 de benim BEĞENMEDİĞİM 3. ŞEY oluyor.

Edit: bi taraftan beğendiklerimide yazıyımda önceki postları okuyamayanlar oyunu karalamaya çalıştığımı düşünmesinler. PvE deki mobların A.I siyle ilgili bir detay vereyim mesala. Şuanda bazen buglansalarda hani stuck olup takılma yada bazen duvar arkasında vurulmaları gibi nadiren, genelden A.I leri çok iyi tasarlanmış dodge du çeşitli skill kullanımlarıydı baya baya iyiler.

Ekstradan şöyle bi genel yorum yapanlarda var betayla ilgili okuyabilirsiniz: http://www.reddit.com/r/Guildwars2/comments/rd4zj/i_played_18_hours_of_world_pve_in_the_beta_here/
Sosyal ağlarda paylaş

kthxbye said:

Gangren said:

Oyun grafik açısından gelmiş geçmiş en iyi mmo, rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu kesinlikle doğru hatta betada sadece Medium texture kalitesiyle denediğimiz halde okadar güzel, ama animasyon olarak en iyisi diyebilmek daha zor.

AoC? en yüksek ayarlada denediniz mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Bitti beta şu anda, guardian ve elementalist denedim.

Guardian: Tam hybird olmuş, her silah setinde en az bir tane grub için kullanılacak skill var, heal, condition clean, dmg reduc. vs. Zevkli olmuş oynaması, summoner a yakın bir şey bile olunabilir trait ler ile, dnd cleric gibi.

Elementalist: Çok fazla skill var, mobility/surv yüksek aslında ama alışmak lazım. Sprint+dmg gibi büyüleri var onlar açılınca rahatlıyor biraz daha. Trait ler ile healer a yakın bir şey bile çıkıyor teorik olarak. Pratiğe dökecek kadar puan toplayamadım betada.

Gw ciler için üzücü olabilecek bir nokta, bir sonraki skill trainer da hangi skill olacak acaba merakının ortadan kalkması. Yerine, en baştan bir build i amaçlayıp yeterli puanı toplayıp, deneme heyecanı geliyor. İlerde farklı silah skill lerinin gelmesiyle, ki geleceğini biliyoruz arene.net i bildiğimiz için, daha da şenlenecek ortam.

Silah skill lerinin kısa zamanda açılması ve tüm 80 lvl boyunca aynı skill ler ile devam edecek olmak gelişme duygusunu azaltıyor ama trait+utility lerin kompanse edeceğini düşünüyorum, oynayınca kesin olarak söyleyebiliriz.

Shop lardan satılacak olan mystic key lerin açacağı mystic box lar mob lardan düşüyor, tool, buff ve potion çıkıyormuş, yani meh, iyi oldu item çıkmaması.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben oynadim, gw1 dede yeterince competitive pvp yaptigimi dusunuyorum.

mantik, oynanabilirlik, ayni.. bireysellik yok denicek kadar az.
tamamen ekip isi, premade ler akar.. grafikleri begendim net..

combatin kaotik olmasi olayina katiliyorum ama, HA yapan bir pvp ci icin, final maci ne kadar kaos ise, o kadar kaos..

bilen bilir, gw1 de karaktere degil, rakibin attigi skillere bakarak oynanirdi.. bu daoyle..

sadece agir gw ci iseniz, t falan gibi skill movement kisa yollari bunda yok..

yine gani gani buildler akar gider.. cok trait falan kasmaniza gerek yok yani,cookie cutter lar yayinlanir ilk hafta sonunda ;)

pve si benim icin ideal, zaten cok char kasma isiyle ugrasmak istemiyordum ideal olmus, gw1 oynayan adamlarda bilir pve bizim icin hizlica yapilabilinecek 20 lvl lik bir eglenceydi.. ha lore sever bir bunyeniz varsa karim gibi, doya doya, geze geze sizi doyuracak icerik de mevcut.. tamamen tercih meselesi.

mesela bizimkisi bonussuz mission birakmaz.. hepsini temizler.. iki gunde hepi topu lvl 11 oldu yani.. baya gezdi tozdu falan..

thief oynamadim, bu sefer guardian oynadim.. cok kisa oynama firsatim oldu, hatun pek birakmadi oyunu bana ;) ama genel degerlendirmem budur..

benim bekledigim gibi bir oyun deneyimi sundu bana gw2.. yeterli ve keyifli..

aliscak bir kac yeni ozellik var, ona da alisiriz zamanla..

bir gw fosilinin gozunden, gw2 budur bence ;)
Sosyal ağlarda paylaş

vay ak bölümüne yazmıştım buraya da c/pliyim

norn warrior oynadım lvl20ye kadar. başta direk bi pvp yapayım dedim, dev gibi haritayı görünce "oeh bu nemiş ya" deyip 2 kale kapısı tekmeledim kıramayınca aynen pve'ye döndüm. bi daha da pvp'ye bakmadım çünkü lvlingi inanılmaz iyi yapmışlar. o yüzden pve yazıcam paso ^^

oyunda eski usül quest yok personal storyimiz dışında. personal story de rpglerdeki main quest gibi bişey. sallıyorum lvl2 PS questini yaptık, ondan sonraki PS questi lvl5, ondan sonraki lvl8 vs gidiyor öyle. peki arada nasıl lvl alıyoruz? işte güzel olan olay o, heryerde eventler var. eventlerin yerleri belli değil, mapin heryerinde olabileceği için heryeri geziyosun, karşına mutlaka bişeyler çıkıyor.

örnek veriym, norn bölgesi skyrim gibi bi yer, böyle boş boş geziyodum mapte bi anda bi event çıktı, bi mağaranın kapısında bi adam kocaman bi iceworm lure ediyor öldürmek için, event ona yardım etmek. onu bitirince, adamın arkadaşları geliyor, biri diyor "hazır sen bu reyis wormu öldürmüşken ben de bişeyler topliyim içerden", ona da yardım ediyorsun, yakındaki lodgelarına gidiyoruz, kapıda muhabbet ederken mağaradaki wormlar intikam için evi basıyolar :) orayı savunuyoruz, tam bu savunma biterken pat yakında bi event daha açılıyor, oraya gidiyorsun. kasabaya saldıran mobları öldür diye, biraz zor quest 2 kişi yapıyorsun, ondan sonra chain daha zor bişey başlıyo vs. vs. yapa yapa 6 7 event sonra o kadar zorlaştı ki event, o chain sonunda 20 kişi bi boss kesiyoduk.

dünya hakkaten dinamik bi dünya, lafta dinamik deil yani adamlar yapmış helal olsun. mapin heryerinde hep bişeyler oluyor ve oradaysan katılıyosun. ve istisnalar dışında çoğu çok eğlenceli, güzel eventler. cata questleri çöp kalır yanlarında.

işte bu eventleri yaptıkça, artık kimin eventiyse para + rep gibi bişey alıyoruz. bu replerle de o favorını kazandığımız npclerden güzel itemlar alabiliyoruz.

sonra mesela X keep'ine olan invasion savunma eventini kaybedersek de, moblar içerdeki merchant, weaponsmith kim varsa öldürüyolar, ordaki waypoint kullanılmıyo falan. böyle okazyonlar da var.

lvl15-25 arasında charr bölgesine de gidiliyo, orası da güzeldi.

soracıma warrior oynadım dedim, işte varyor bildiğimiz varyor. aoe skilli bol, önden gitsin safları dağıtsın classı olmuş. available her silah skillini açtım ama genelde greatsword, swapta rifle kullandım yanına girilmeyecek moblar için. ataklar arc şeklinde vuruyo önüne kim gelirse, greatsword da traitlerini verince eşşeğe vurur gibi vuruyordu baya iyiydi yani. ama bi 2handhammer kadar knockdown vs falan yok GS'de. onehanderların hepsi çöp gibi geldi GS ve hammer yanında.

bi heal, 4 tane de utiliy skillimiz var. utilityler de pasif bonuslar, ne bilim knockdown, immobilize skilleri, CC breakerlar, summon falan var. bunlar istediğimiz zaman değiştirebiliyoruz o ii.

kısaca ben iyi pvp oyunu, arka plan kötü kötü questler bekliyodum aion gibi. tam tersi süper bi questingi var oyunun, dungeon raid görmedim bilemicem tabi ama gördüğüm kadarıyla çok ii.

kötü yön olarak da, silaha göre skill sayısı 5. beş ya beş :D warrior her bi silahı kullanıyodu, o yüzden deiştirip deiştirip sıkılmadım da ben, diğer classlar ne durumda bilemicem. dier bi kötü yanı da kalabalık ortamlarda, efekt bolluğundan kendini göremiyosun melee isen, çok karambol.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...