Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sistem tavsiyesi(Sc2 ve diablo3 için)

Agmahan

Öne çıkan mesajlar

Şimdi 1gb ram amd3200 2ghz ve geforce 6600 le ben sc2 yi low da single playerını bitirdim herşey low,multiye gelince ağlatıyor ama, o yüzden sistemi yenilemeyi düşünüyorum,birde şu var gelecek olan expansionlarla grafiklere de bir ayar atarlar gibi geliyor bana,kararsızım açıkçası bide amd nin eski gücünün olmaması intelin fiyat pahalılığı doların yüksekliği,hala önerilere açığım :)
Sosyal ağlarda paylaş

Tam zamanında denk gelmişiz ha. Ev arkadaşımla beraber bu haftasonu ile nisan ortasına kadar biri laptop biri masaüstü olmak üzere 2 adet bilgisayar gircek eve. Ve bilgisayar toplamayalı o kadar uzun süre olmuş ki ööylece kaldım. Yetişmem zaman alcak yeni sistemlere.

İşlemciye tabiri caizse para gömüp AMD FX X8 8120 alıp, geri kalan her şeyden kısmayı düşünüyordum ama 2 sayfa önceki resmi görünce moralim bozuldu kafam karıştı.
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat Performans bakıyor isen AMD
Yok bende para var 2-3 sene sonra direk değiştiririm diyor isen INTEL al.

İntel AMD deye göre daha yüksek performans veriyor ama çok da pahalı. O kadar performans farkına o parayı vermektense ekran kartını alabildiğim kadar yüksek seviyeden almayı tercih ederim. İntel sürekli socketleri değiştirip duruyor. 2-3 sene sonra işlemciyi değiştireyim desem. Anakartıda değiştirmem gerekecek.

18.08.2008 tarihinde AMD Phenom x3 aldım. 3 çekirdekli ilk nesil Phenom. Çıktığı gün aldım. 180 TL ye almıştım aynı fiyata Dual Core intel vardı. Oda 40 TL daha pahalı idi. O kadar sene sonra şimdi tutupda bilgisayarıma FM1 Soket dışındaki tüm AMD işlemcilerini takabiliyorum. Şehir dışında çalışıp çalışmayacağımı bilmediğim için işlemcimi değiştiremiyorum şu anda. FM1 de daha yeni çıktı. Intel sürekli zırt pırt socket değiştiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası ekran kartına fazla para yatırmak istemiyorum. Çünkü grafik isteyen istisnasız hiç bir oyunu oynamıyorum. Assassins Creed oynarken dahi fazla grafik gözümü ağrıtıyor diye aralıklarla oynayabildim. Yani ekran kartını ciddi anlamda minimumda tutmayı düşünüyorum. (Ya HoN izlerken başıma ağrı giriyo düşün:)

Hmmm. Kafam karışıktı iyice karıştırdınız ha. Bende para bok olması durumundan ziyade alacağım bilgisayara günü gelince upgrade yapmam ciddi anlamda zor olduğundan dikkatli seçim yapmam gerekiyor. Tabiri caizse bilgisayardan anlamayan baba modundayım. "Bi kere alayım ömürlük (hadi 4 sene diyeyim) olsun" yapmak zorundayım. İlerisi için planladığım tek upgrade Rami 4'ten 16ya kadar 1 yıl aralıklarla çıkartmak hepsi bu.
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman biraz bekleyebiliyorsan bekle AMD nin yeni FM1 socketlerinin 2. nesillerinin gelmesini bekle. 4 yıl çok ciddi bir zaman 2,5 yıl sonra bir işlemci update'i yapmak isteyebilirsin. Geçmişe bakınca intel 1 sene sonra yeni işlemci yuvası çıkartır. 1155 socketlerin fiyatlarıda fahiş oranlara 2,5 sene sonra çıkacak. 1155 intel işlemci yuvalı işlemciye o kadar para verilirmi diyorsun. AMD de şu anda en yüksek kullanabileceğim işlemci Phenom II X6 1100T. Eğer o gün intel alsaydım 775 socketli alacaktım. Pentium Dual Core E5700 3.0GHz Dual Core 2MB Cache 800FSB 45nm İşlemci 146 TL ye anca bu işlemciyi alabilirdim. FM1 de yılbaşındamı ne çıktı. 4 sene sonra adamlar yeni socket çıkarttı. Bana göre AMD fiyat performans ve 2 yıl sonra da işlemci ile hız artırımı bakımından en iyi işlemci firması.

said:
Bence şu an oyun motorları Bulldozer mimarisine destek vermediği, çok çekirdek konusunda tam optimize olmadığı için sonuçlar böyle, zamanla iyileşecektir. Hatırlayanlar bilir, Pentium 4 ilk çıktığında testlerde Pentium 3'ten geri kalabiliyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende i5 işlemci geforce 310m ekran kartı var, 4gb de ram.
Arkadaşımda core2duo var, atinin benimkinden iyi ekran kartı (unuttum modelini), 4gb ram.

Sc2 performanslarımız aynı, WoW'da benden daha fazla fps (oyun akıcılığını da etkiliyor) alıyor. D3'ü test edemedik.

Sanmıyorum ben i3 işlemci ve i5 işlemci arasındaki farklar sc2 oynarken kötü ekran kartı takmaya değecek kadar fazla olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

bende sc2nin işlemciye daha fazla yüklendiğini çok işittim ancak bu fark zannediyorum i3, fx4100,6100 tarzı yeterli işlemcilerden ziyade daha önceki jenerasyon yeto işlemciler için geçerli.

bende i5 + kötü bir ekran kartından ziyade i3, fx4100, phenom vs alıp iyi bir ekran kartı takılmasından yanayım. i3 lü 6850li 4 gb ramli bir makinenin ultra/high shader ile 35-40 fps altına düşeceğini zannetmem.

mothership gelince düşer ama adsdsa
Sosyal ağlarda paylaş

ben hem yuksek grafik hem streami kaldirabilecek sistem toplarlamiştim:

x6 1100t black ed
asus ml850 anakart
8 gb g-skill ddr3 2000 hz ram
seagate500 gb sata3 hdd (pahaliydi bu sel olmus dediler)
hd 6850 256 bit 1 gb ekran karti
thermaltake 600w kasa

bu sistemi 3 ay evvet vatan %25 indirimnde 10 taksit 1350 tl ye topladim
sc2de extreme detayda takılma olmaksızın oynattıryor (1v1 tabi)
d3 de full detay oyanıyor ki arkadaslar haklı sc2 oynatan d3 haydi haydi oynatır.

ben stream dısında low grafiklerle oynuyorum goz yormuyor, yine de grafik istiyorsan tavsiye edebilirim fiyatı bence uygun sistemin.
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili agmahan. Bende senin bildiğin üzere yaklaşık 2 haftadır uğraşıyordum. Son 2 haftadır da girmediğim site kalmadı. (Teamliquid'deki adamları bilem rehin aldım ehiehi) Vatanda bildiğin üzere her ay 1 defa %25 indirim oluyor ve bu indirimi de göz önüne almak şartıyla 1500TLye kendime bir sistem yaptım. Nisan ayındaki ilk %25 indirimle ben bu sistemi toplayacağım.

Peşinen not: Elimdeki 1TB 5400rpm harddiski kullanacağımdan harddisk parasını başka alanlara yönlerdirdim. Eğer elinde yeterli kapasitede 5400rpmlik harddisk varsa 7200rpmlere yönelmene gerek yok.

-Anakart: MSI Z68MA-G45(B3)Intel Z68 Soket 1155 DDR3 2133MHz DVI&HDMI SATA 3.0 USB 3.0

*Aynı mhz, USB 3.0 ram slotu vesaireye sahip Z68ler ve P67ler arasında çook küçük fiyat farkları var. Yanılmıyorsam 11 lira mı ne. Ancak Z68ler P67lerin yapabildikleri herşeyin üstüne Intel SRT(Smart response technology), IGP (Intergraded Graphics on Processor) Lucidlogix Virtu Software özellikleri ile geliyor. SRT SSD harddiskler için. Diğer iki özelliği de oyun oynarken kullanacağını sanmıyorum. Ancak 11lira vereceğim belki bir gün elime SSD geçerse kullanırım:)
Yalnız anakartını seçerken dikkatli ol. USB 3.0'ı olmayan ya da 2 tane slotu olan ya da HDMI girişi olmayan pek çok anakart var. Bu kartta ise gerekli olan tüm girişler var. Ayrıca alacağın anakartın overclocklanma durumuna bak. Yani 2133mhz'ye Overclocklandıktan sonra ulaşan bir kart kullanmak yerine doğrudan 2133 mhz kullanabilen bir anakart seçmen yararına olacaktır.

-İşlemci:INTELCore i7 2600K Soket 1155 3.4GHz 8MB Cache

*İşte benim harddiskten kurtardığım para buraya geldi. Eğer sadece ve sadece oyun oynamak için kasa yapacaksan i7 ALMA! AMD hiç alma. AMD intel'e ciddi anlamda oyun piyasasını kaptırmış durumda. Civilization 5 haricinde AMD'nin öne çıktığı HİÇ BİR oyun yok. i5 2500k ile i7 2600k arasında oyun açısından çok küçük farklılıklar var. Hatta bazı oyunlarda i5 i7nin ufak dahi olsa önüne geçmiş. Kısacası fiyatı düşürmek istiyosan i5 2500k al gitsin.

-GPU: ZOTAC GTX560 GDDR5 1GB 256Bit Nvidia GeForce DX11

* Bu kartı almana gerek yok. Kız arkadaşımla haziran ayında eve taşınacağız ve yeni bir monitör almayı planlıyoruz. Bu monitör hem pc hem tv olarak kullanılacağı için 1920x1200 çözünürlüğü desteklesin dedik. Eğer bu tarz bir planın varsa alabilirsin yoksa boşver. Çünkü 1440x900 kullanıyorsun sanırım ve bu ciddi anlamda boşa giden para olacaktır. Açıkçası SC2 ve Diablo için çok fazla para bayılmana gerek yok. Ha yok ben bu kadar para vermişim sadece 2 oyuna bağlı kalmayayım diyorsan GTX550ti ya da 6850 alabilirsin. Bu arada Zotac al. 3. Zotac kartımı alcam arkadaşlarımda da çok fazla zotac kullanan var. Mızıklayan 1 kişi görmedim.

- Ram: Corsair tek slot 4GB XMS3 DDR3 1600MHz
*1333mhz ram alma. Arada 3 lira 4lira fark var sadece. Şu anda oyunlar için 8gb ram almana da hiiiiç gerek yok. Ancak Photoshop kullanmayı düşünüyorsan sakın sakın 4gb değil 8gb kullanmak gerek.

- PSU ve Kasa: Thermaltake VL86021W2E V3 600W MidT
*Zurnanın zırt dediği yer. Benimde limitim senin gibi 1500 ve bunun üzerine çıkma şansım yok. Ki aslına bakarsan 1500e bile zorlukla çıkıyorum. Ben bu sistemi 3 sene sonra overclocklamayı düşünüyorum ve bu nedenle 600watt bana yetmeyecek. 650wattlık uygun bir kasa ise bulamadım:( Yapcak bişe yok günü gelince tekrar bu konuya eğilcem.

neyse yukardaki kasa Vatan'da 1.960 Tlye denk geliyor. İndirimle 1470. Benim gibi %25 indirimi bekleme şansın varsa bekleyebilirsin. Ki dediğim gibi i72600k yerine i5 2500k ve ekran kartını 550tiye çekerek bu rakamı daha da kısabilirsin.

Umarım yardımcı olmuşumdur.
Sosyal ağlarda paylaş

bi param olsun sistemimi yükseltcem ben de.
ekran kartı kasa, psu ve hdd elimdeki mevcutları kullanırsam,
sadece bunları almam gerekiyo;

AMD FX-8120 CPU $190
4gb DDR3-2000 Memory Module Corsair $49
ASUS M5A97 AMD 970 yada Gigabyte GA-970A-D3 AMD 970 89$

eğer türkiye dışından alınırsa 3 parça toplam 330 dolara
yani 590 liraya denk geliyo. türkiyeden sadece işlemci nerdeyse 500 liraya alınabiliyo!
Sosyal ağlarda paylaş

Agmahan said:

@inyourmind
Eğer çok extream bişey değilse yazar mısın bilgisayarın özelliklerini

Windows 7 - 64 Bit
Tower: Cooler Master HAF 922
Processor: Intel Core i7-2600k Sandy Bridge 4.7GHz
Heatsink: Noctua NH-D14
Ram: G.SKILL 16GB Ripjaws X Series Dual Channel
Graphics Card: Nvidia Geforce GTX 560Ti
Mother Board: ASRock Z68 Extreme4
Power Supply: Corsair TX750 V2